Jak działa rozpoznawanie twarzy Face ID w maseczce?
Haczyki są nawet dwa. Po pierwsze, Face ID będzie rozpoznawać unikalne cechy okolic oczu, więc noszenie okularów przeciwsłonecznych jest niewskazane. Ponadto osoby noszące okulary korekcyjne będą musiały wykonać dodatkowy skan twarzy w maseczce i okularach.
Po drugie, w wersji testowej funkcja działa tylko na iPhone’ach 12 i 13, które posiadają ulepszony system sensorów Face ID. Nie wiadomo, czy poprawka trafi do innych modeli oraz iPadów wyposażonych w skaner twarzy. Jak wiele „przełomowych” rozwiązań Apple, ta funkcja prawdopodobnie zaszczyci tylko najnowsze urządzenia giganta z Cupertino.
I chociaż Face ID w maseczce działa równie szybko, jak standardowe skanowanie, jest ono odrobinę mniej bezpieczne. Skan odbywa się na podstawie dużo węższego fragmentu twarzy, dlatego Apple zostawia decyzję o jej włączeniu użytkownikowi. Funkcjonalności Face ID w maseczce nie różnią się niczym od pełnego skanu, więc obejmuje to logowanie do aplikacji i płatności Apple Pay. W teorii istnieje niewielka szansa, że osoba o bardzo podobnej twarzy wokół oczu otrzyma dostęp do naszego smartfona, w tym pieniędzy.