Ładne oczy masz… Więc dzięki nowej aktualizacji użyjesz Face ID w maseczce

Face ID to kawał imponującej technologii skanowania twarzy, który napotkał jednak pewien problem – obowiązek noszenia maseczek podczas pandemii COVID-19. Instynktowne odblokowywanie smartfona zamieniło się w udrękę. Jednak po dwóch latach od wybuchu pandemii smartfony Apple nareszcie przestaną bać się zasłoniętych twarzy. Co przyniesie użytkownikom najbliższa aktualizacja i czy nie jest na nią nieco za późno?

Jak odblokujemy iPhone w maseczce i dlaczego to taki problem?

Face ID straciło twarz w pandemii

Użytkownicy iPhone’ów X oraz nowszych posiadają tylko jedno zabezpieczenie biometryczne – skaner twarzy Face ID. Niestety nie odblokujemy smartfona, jeżeli twarz jest czymś zasłonięta, np. maseczką. Dlatego podczas pandemii użytkownicy smartfonów od Apple byli zmuszeni do wpisywania kodu albo odsłaniania nosa i ust. Apple w zeszłym roku ułatwiło życie części z nich, umożliwiając odblokowanie iPhone’a zegarkiem Apple Watch. Bądźmy jednak szczerzy – kto kupiłby smartwatcha za ponad tysiąc złotych, by korzystać z funkcji, którą zakłóca maseczka za kilka złotych?

Na szczęście „zaledwie” dwa lata po wybuchu pandemii koronawirusa, Apple zdołało nauczyć Face ID rozpoznawać zasłoniętą maseczką twarz. (Zdecydowanie zbyt) długo oczekiwana funkcja trafi do użytkowników wraz z aktualizacją iOS 15.4. Jakiś haczyk?

Kobieta w maseczce korzysta z iPhone

Jak działa rozpoznawanie twarzy Face ID w maseczce?

Haczyki są nawet dwa. Po pierwsze, Face ID będzie rozpoznawać unikalne cechy okolic oczu, więc noszenie okularów przeciwsłonecznych jest niewskazane. Ponadto osoby noszące okulary korekcyjne będą musiały wykonać dodatkowy skan twarzy w maseczce i okularach.

Po drugie, w wersji testowej funkcja działa tylko na iPhone’ach 12 i 13, które posiadają ulepszony system sensorów Face ID. Nie wiadomo, czy poprawka trafi do innych modeli oraz iPadów wyposażonych w skaner twarzy. Jak wiele „przełomowych” rozwiązań Apple, ta funkcja prawdopodobnie zaszczyci tylko najnowsze urządzenia giganta z Cupertino.

I chociaż Face ID w maseczce działa równie szybko, jak standardowe skanowanie, jest ono odrobinę mniej bezpieczne. Skan odbywa się na podstawie dużo węższego fragmentu twarzy, dlatego Apple zostawia decyzję o jej włączeniu użytkownikowi. Funkcjonalności Face ID w maseczce nie różnią się niczym od pełnego skanu, więc obejmuje to logowanie do aplikacji i płatności Apple Pay. W teorii istnieje niewielka szansa, że osoba o bardzo podobnej twarzy wokół oczu otrzyma dostęp do naszego smartfona, w tym pieniędzy.

Face ID w maseczce
Źródło: Twitter (@BrandonButch)

Kiedy wyjdzie aktualizacja iOS 15.4?

Aktualizacja iOS 15.4 powinna trafić na iPhone’y oraz iPady w połowie marca 2022, prawdopodobnie w dniu konferencji Apple. Z testowej wersji aktualizacji mogą korzystać już uczestnicy Apple Beta Software Program. Oprócz odblokowywania za pomocą Face ID w maseczce, iOS 15.4 wprowadzi przy okazji wiele usprawnień oraz innych funkcji, m.in. paszporty covidowe w Apple Wallet, ale tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Poznaj Strefę Apple w x-komie

Zobacz także:

 
Źródła: 9to5Mac, Bloomberg