Czyżby rewolucja w branży pamięci flash? Dyski SSD M.4 coraz bliżej

Na targach Computex 2019 dużo się działo. Naprawdę dużo. I choć najwięcej mówiło się o produktach Intel oraz AMD, to niemałą rewolucję w pamięciach flash funduje nam firma Silicon Motion w postaci dysku SSD Agylstor M.4 NVMe. Co potrafi to cudo?

Dysk SSD M.4 zaprezentowany

Przesiadka z konstrukcji SSD SATA III na SSD M.2 PCIe pozwala odczuwalnie zwiększyć prędkości transferu danych, co ma niebagatelne znaczenie w pracy z grafiką (szczególnie z obszernymi plikami), projektowaniem oraz montażem wideo.

Właśnie dlatego pamięci SSD M.2 goszczą już nie tylko w laptopach, ultrabookach oraz komputerach stacjonarnych, ale także w serwerach. Jednak Silicon Motion idzie o krok dalej. Ten ruch można wręcz nazwać skokiem, a chodzi o dysk SSD Agylstor M.4 NVMe.

Nośnik oparty na kontrolerze SM2270 klasy korporacyjnej, który korzysta z 3 rdzeni ARM Cortex R5 i obsługuje korekcję błędów LDPC 2 KB. Posiada ponadto 16 kanałów NAND oraz 8 linii PCIe 3.0.|

To, co budzi szczególny podziw, to rozmiar nośnika. Na laminacie SSD znajduje się aż 16 modułów NAND! Jak nietrudno się domyślić, przeznaczeniem tak dużej pamięci nie jest sprzęt konsumencki. Dysk SSD Agylstor M.4 NVMe celuje w zastosowania specjalistyczne.

Agylstor znany jest przecież z produkcji pamięci dla profesjonalnych dronów, zaawansowanych urządzeń IoT, czy studiów filmowych.

SSD Agylstor M.4 NVMe
Źródło: anandtech.com

Specyfikacja SSD Agylstor M.4 NVMe

Możliwości tego superszybkiego nośnika wynikają poniekąd z jego budowy. Ulokowanie 16 modułów NAND wymaga miejsca, dlatego producent postawił na swego rodzaju integrację dwóch dysków SSD M.2, które w wersji M.4 mają jeden laminat oraz jedno, powiększone złącze.

Kości rozmieszczone są po 8 sztuk na stronie. Co więcej, Agylstor postawił na PCIe 3.0 x8. Ruch dość kontrowersyjny, biorąc pod uwagę zbliżający się standard PCIe 4.0.

SSD Agylstor M.4 NVMe specyfikacja
Źródło: anandtech.com

W domach i firmach rządzi M.2 NVMe

To akurat nie powinno dziwić, zważywszy na ceny pamięci flash (stan na I połowę 2019 roku). Rodzina dysków SSD M.2 jest liczna i wciąż rośnie w siłę, oferując coraz to nowe nośniki do zastosowań konsumenckich.

Dzięki kompaktowym rozmiarom mogą być stosowane w najsmuklejszych laptopach, zapewniając świetną relację szybkości do ceny.