Test Seagate IronWolf Pro 24 TB. Bardzo pojemny dysk do zadań specjalnych

Dyski Seagate IronWolf (Pro) to seria przeznaczona nie dla zwykłych śmiertelników, lecz do systemów NAS i specyficznych zastosowań profesjonalnych. Takich, w których wytrzymałość i niezawodność HDD oraz bardzo duża przestrzeń na dane odgrywają najważniejszą rolę. Seagate IronWolf Pro 24 TB z technologią CMR to obecnie najpojemniejszy dysk z tej serii. W jakich zastosowaniach się sprawdzi i jaką wydajność oferuje? Sprawdź jego test.

Seagate IronWolf Pro 24 TB to dysk przeznaczony przede wszystkim do wielokieszeniowych systemów NAS w mniejszych lub większych przedsiębiorstwach. Jego pojemność zadowoli tych, którym zależy na jak największej przestrzeni na danych do archiwizacji (np. do rejestracji nagrań z monitoringu).

Jeśli szukasz najbardziej pojemnego dysku twardego do serwerów NAS o bardzo dobrych parametrach, to Seagate IronWolf Pro 24 TB jest jednym z lepszych wyborów. Oferuje one bardzo solidne osiągi przy bardzo dużej przestrzeni na dane i dużej ilości pamięci cache. Niewątpliwymi zaletami jest 5-letnia gwarancja z darmową z 3-letnią usługą odzyskiwania danych, co zapewnia dodatkową ochronę przed ich ewentualną utratą.

Zakup takiego dysku wiąże się z bardzo dużym wydatkiem – nie jest najbardziej opłacalna opcja pod względem stosunku pojemności do ceny. Choć ta w porównaniu do modeli konkurencji i tak wypada całkiem atrakcyjnie. Wydajnościowo Seagate IronWolf Pro nie zawsze wygrywa z tradycyjnymi talerzowymi HDD, ale to wynika ze specyfiki i innego przeznaczenia dysku. 

Recenzja dysku Seagate IronWolf Pro 24 TB. Pojemność dla najbardziej wymagających

Na rynku konsumenckim nośniki półprzewodnikowe wypierają od lat tradycyjne dyski talerzowe. Nic dziwnego – w końcu ich prędkości zawstydzają osiągi HDD. Siła dysków twardych jednak leży w większej niezawodności (w kontekście wieloletniego przechowywania danych) oraz pojemności, czyli aspektach kluczowych w określonych zastosowaniach.

To oznacza, że SSD nie są w stanie wyprzeć całkiem HDD, szczególnie w bardziej profesjonalnych zadaniach, w których ważna jest nie tylko wieloletnia, bezawaryjna praca przy całodobowym użytkowaniu i duża przestrzeń na dane, ale także znacznie łatwiejsze odzyskiwanie danych w razie ich utraty.


seagate ironwolf pro 24 tb do serwerów nas

Do naszego laboratorium trafił specyficzny dysk twardy – Seagate IronWolf Pro 24 TB. To reprezentant HDD zoptymalizowany do pracy w wielokieszeniowych systemach NAS – szczególnie do zastosowań komercyjnych i korporacyjnych. To model, która wyróżnia się specyfikacją (nie tylko imponującą pojemnością) – to obecnie najwyższa opcja w serii Seagate IronWolf Pro. Zobacz, jak wypadł w naszych testach.

Specyfikacja dysku twardego Seagate IronWolf Pro 24 TB

IronWolf Pro 24 TB, który wykorzystuje konwencjonalny zapis magnetyczny (CMR), to jedyny, obok wersji 22 TB, model z 512 pamięci podręcznej z całej serii. Konstrukcja jest wypełniona lżejszym od powietrza helem, co pozytywnie przekłada się na drgania i opór, wpływając korzystnie na prędkość oraz kulturę pracy, czyli temperatury i zużycie energii. Serię Pro cechuje też nieograniczona liczba obsługiwanych kieszeni dyskowych w porównaniu do zwykłych modeli IronWolf (1-8).

Co warto jeszcze wspomnieć, rzeczywista pojemność dysku jest naturalnie niższa od deklarowanej przez producenta – w tym przypadku ubywają ponad 2 TB i wynosi ona dokładnie 21,8 TB. Zapełnienie całości ze źródła, które nie jest wolniejsze od testowanego dysku, zajmuje dobre 50 godzin (przy dużych 100 GB plikach). Próba przesłania zdjęć kotów czy psów o tak dużej łącznej pojemności mogłaby zająć nawet tydzień. Szybciej poszłoby z zakwasem na chleb.

Warto dodać, że dysk cechuje wysoki współczynnik obciążenia pracą – na poziomie 550 TB na rok. To topowe wartości dla dysków profesjonalnych i znacznie wyższe od tych, które cechują modele przeznaczone na rynek konsumencki (co zrozumiałe). Wskaźnik MTBF, czyli okresu bezawaryjnej pracy dysku, liczony jest w milionach godzin (przy czym nie jest on żadnym gwarantem – dysk równie dobrze może pracować bez żadnych oznak awarii zarówno krócej, jak i dłużej).

seagate ironwolf pro

Testy praktyczne dysku Seagate IronWolf Pro 24 TB

W porównaniu uwzględniliśmy tradycyjny dysk HDD, by pokazać różnice między profesjonalnym modelem a typowo konsumenckim. Jest to model Seagate Barracuda 1 TB. Przy czym miej na uwadze, że testowany IronWolf Pro 24 TB nie jest przeznaczony do zadań drugiego typu, więc nie zawsze zobaczysz zysk, a nawet niekiedy mogą być to wręcz gorsze osiągi. Ich przeznaczenie jest jednak zgoła odmienne. 

Uruchamianie systemu Windows 11 i aplikacji autostart (przeglądarka, Steam, komunikator)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Czas: 112 s

Seagate Barracuda 1 TB

Czas: 390 s

Mniej = lepiej

Wczytywanie gry (Cyberpunk 2077)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Czas: 24,3 s

Seagate Barracuda 1 TB

Czas: 28,2 s

Mniej = lepiej

Wczytywanie gry (Wiedźmin 3)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Czas: 25,2 s

Seagate Barracuda 1 TB

Czas: 40,1 s

Instalacja programu (Office 2023)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Czas: 237 s

Seagate Barracuda 1 TB

Czas: 579,4 s

Mniej = lepiej

Vera Crypt AES/SHA-512

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Szyfrowanie partycji: 38,8 MB/s
Deszyfrowanie partycji: 54,1 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Szyfrowanie partycji: 31,7 MB/s
Deszyfrowanie partycji: 56 MB/s

Więcej = lepiej

7-Zip

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Weryfikacja: 217 MB/s
Rozpakowanie: 107,2 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Weryfikacja: 197 MB/s
Rozpakowanie: 80,4 MB/s

Więcej = lepiej

Kopiowanie – małe pliki 2 GB

Seagate IronWolf Pro 24 TB

0% zapełnienia: 7,6 MB/s
100% zapełnienia: 7,6 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

0% zapełnienia: 8,7 MB/s
100% zapełnienia: 8,7 MB/s

Więcej = lepiej

Kopiowanie – średnie pliki 20 GB

Seagate IronWolf Pro 24 TB

0% zapełnienia: 74 MB/s
100% zapełnienia: 68 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

0% zapełnienia: 64 MB/s
100% zapełnienia: 55 MB/s

Więcej = lepiej

Kopiowanie – duże pliki 100 GB

Seagate IronWolf Pro 24 TB

0% zapełnienia: 92 MB/s
100% zapełnienia: 62 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

0% zapełnienia: 54 MB/s
100% zapełnienia: 37 MB/s

Więcej = lepiej

Testy syntetyczne dysku Seagate IronWolf Pro 24 TB

AIDA 64

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Zapis całej powierzchni dysku: 128,7 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Zapis całej powierzchni dysku: 89,3 MB/s

Więcej = lepiej

CrystalDiskMark (odczyt liniowy)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Q8T1: 230,2 MB/s
Q1T1: 239,3 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Q8T1: 210 MB/s
Q1T1: 209 MB/s

Więcej = lepiej

CrystalDiskMark (odczyt losowy)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Q32T1: 2,21 MB/s
Q1T1: 1,25 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Q32T1: 1,58 MB/s
Q1T1: 0,66 MB/s

Więcej = lepiej

CrystalDiskMark (zapis liniowy)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Q8T1: 223,3 MB/s
Q1T1: 216,8 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Q8T1: 202 MB/s
Q1T1: 207 MB/s

Więcej = lepiej

CrystalDiskMark (zapis losowy)

Seagate IronWolf Pro 24 TB

Q32T1: 2,81 MB/s
Q1T1: 1,88 MB/s

Seagate Barracuda 1 TB

Q32T1: 1,41 MB/s
Q1T1: 1,39 MB/s

Więcej = lepiej

SPEC Storage Benchmark

Seagate IronWolf Pro 24 TB

0,23

Seagate Barracuda 1 TB

0,08

Więcej = lepiej

Kultura pracy i pobór energii Seagate IronWolf Pro 24 TB

Temperaturę dysku podczas obciążenia mierzyliśmy w pomieszczeniu przy 22 stopniach Celsjusza w zamkniętej obudowie komputera o dobrej cyrkulacji powietrza. I maksymalna wartość, jaką odnotowaliśmy, to 46 stopni Celsjusza (o 8 stopni więcej od tradycyjnego, zestawianego w testach dysku Seagate’a 1 TB). To standardowy wynik dla urządzeń tego typu, więc pod tym względem trudno mówić o mocnym nagrzewaniu. Temperatura jest jednak zależna także od środowiska pracy.

Pobór energii, zgodnie z deklarowanymi przez producenta wartościami, jest bardzo niski. W spoczynku notuje 5,5-6,65 W, a podczas obciążenia wzrasta zaledwie do 6,7-7,55 W, co pokrywa się ze średnimi wartościami zużycia według Seagate’a.

Jak to bywa w dyskach twardych, cichym recenzowany model nie jest, ot, wydaje typowe dla HDD dźwięki. Chociaż IronWolf Pro cechuje się nieco lepszą kulturą pracy – w trybie bezczynności według producenta jest to 20 dBa, a podczas typowego wyszukiwania 26 dBa. To wartości w zasadzie charakterystyczne dla dysków przeznaczonych do serwerów NAS.

wygląd seagate ironwolf pro 24 tb

Przy dużym obciążeniu w rzeczywistych warunkach głośność jest mocniej odczuwalna (40-45 dBa bez dodatkowego tłumienia), ale odgłosy wibrowania, szumienia, trzeszczenia i chrobotania nie doskwierają aż tak bardzo jak w typowych dyskach twardych (IronWolf Pro jest też cichsze od zwykłej serii IronWolf). Seria IronWolf Pro i tak jest na wyrost dla zastosowań domowych, więc niekoniecznie musi to być aż tak kluczowy aspekt do celów, do jakich będzie wykorzystywany.

Podsumowanie testu Seagate IronWolf Pro 24 TB. HDD do specyficznych zastosowań

Bohater tego testu, Seagate IronWolf Pro 24 TB, nie jest dyskiem twardym dla przeciętnego użytkownika komputera. Ba, nie jest to nawet dysk dla wielu bardziej wymagających, ale to już może być zależne od tego, czym się zajmujesz lub zajmuje się Twoja firma. To HDD skierowane do serwerów NAS z RAID, do wymagającej, ciągłej pracy, która dodatkowo wymaga dużej przestrzeni na dane do przechowywania i udostępnienia w różnej wielkości przedsiębiorstwach.

Jeśli potrzebujesz jak największego dysku do archiwum danych różnego rodzaju, w tym chociażby do rejestracji nagrań z monitoringu, który jest przystosowany do wieloletniej pracy przy dużym i stałym obciążeniu, to Seagate IronWolf Pro 24 TB z opcją wygodnego monitorowana HDD za pomocą oprogramowania IronWolf Health Management (IHM) jest bardzo dobrym wyborem. Nawet pomijając typowo NAS-owe przeznaczenie, oferuje on ogólnie solidne osiągi przy tak dużej pojemności.

seagate ironwolf pro 24 tb

Dużą zaletą jest też bardzo duża ilość cache’u oraz wysokie współczynniki MTBF i WRL. Cena jest, owszem, wysoka, ale w porównaniu do modelu WD Red Pro z 20 TB wypada naprawdę dobrze, biorąc pod uwagę też inne parametry poza pojemnością. Dodatkowymi zaletami są: wydłużona względem serii IronWolf (bez dopisku Pro) gwarancja do 5 lat oraz darmowa usługa odzyskiwania danych na okres 3 lat (Rescue), która zapewnia ochronę w razie ich utraty (kosztownej, dodajmy).

Recenzja powstała we współpracy z Mariuszem Kozą, specjalistą z działu inżynierii, który sprawdził na potrzeby testu możliwości dysku.

Minusy

  • mimo wszystko drogi (niekoniecznie najbardziej optymalna opcja pod kątem cena-pojemność)…

Plusy

  • …choć na tle konkurencji cena wypada nieźle
  • bardzo duża pojemność z dużą porcją cache’u
  • dobra wydajność w swojej klasie
  • wysokie współczynniki MTBF i WRL
  • niski pobór energii
  • długa gwarancja (5 lat) z usługą odzyskiwania danych Rescue (3 lata)

Ocena redakcji

8/10