DisplayPort 2.0 – nadchodzi rewolucja w transmisji danych?

W dobie otaczających nas ekranów o rozdzielczościach mierzonych literą „K”, wymagania co do jakości przesyłanego obrazu rosną równolegle do ich możliwości. Wiedzą o tym również inżynierowie Video Electronics Standards Association (VESA), którzy niedawno poinformowali o planach wprowadzenia na rynek innowacyjnego interfejsu DisplayPort 2.0, pozwalającego na przesyłanie obrazu w jakości nawet do 16K.

Czym zaskoczy DisplayPort 2.0?

Przede wszystkim prędkością. Interfejs jest dedykowany do transmisji cyfrowych obrazów oraz sygnałów dźwiękowych. Jego twórcy zapowiadają, że nie tylko podwoi, a wręcz potroi szybkość transmisji danych w stosunku do ostatniego rozwiązania – DisplayPort 1.4a. Za przykład ma służyć transmisja danych w rozdzielczości 8K, która przy tym interfejsie będzie przesyłać je na poziomie 60 Hz, z rzeczywistą gamą kolorów i  z zachowaniem 10-bitowej głębi.

Wsparcie Thunderbolt 3

Nowe dzieło VESA bazuje  na rozwiązaniu Thunderbolt 3. Umożliwia to przesyłanie danych za sprawą 4 linii transmisyjnych, analogicznie pozwalających na podłączenie nawet do 4 monitorów jednocześnie. Oczywiście nowy interfejs jest kompatybilny ze wszystkimi wstecznymi wersjami DisplayPort.

displayport 2.0

Nowe możliwości DP 2.0

Po pierwsze – przesyłanie wideo w rozdzielczości aż do 16K

Dzięki powyższym rozwiązaniom inżynierowie VESA zapowiadają, że DisplayPort 2.0 prześle wideo w jakości 10K przy 60 Hz i 30 bpp z subsamplingiem 4:4:4 lub nawet 16K przy 60Hz i 30 bpp z subsamplingiem 4:4:4 oraz HDR – tutaj konieczne jest zastosowanie technologii DSC.

A po drugie – ultraszybki transfer danych

Pomimo, że w sieci można się natknąć na informację o 80 Gb/s, to realna prędkość transmisji danych w DisplayPort 2.0 wynosi, nadal imponujące, 77,37 Gb/s. Przypomnijmy, że obecna wersja interfejsu – DisplayPort 1.4a –  pozwala na maksymalną przepustowość na poziomie 25,92 Gb/s.  

Oficjalna data wdrożenia nowej wersji DisplayPort nie została jeszcze podana. 

Źródło: VESA