Denon Home – co oferują głośniki multiroom cenionej japońskiej marki

Są wygodne, proste w obsłudze i sprawdzają się w wielu zastosowaniach. A jeśli chodzi o jakość brzmienia – nie mają się czego wstydzić. Nie dziwi więc fakt, że głośniki multiroom cieszą się coraz większą popularnością. Odpowiednio dobrane, mogą być głównym domowym systemem audio albo pełnić rolę wspomagającą dla bardziej zaawansowanych zestawów. Jedną z najciekawszych obecnie propozycji w tej kategorii są głośniki Denon Home, którym przyjrzymy się w tekście.

O co chodzi z tymi głośnikami multiroom?

Jak to się stało, że taka w sumie ciekawostka zdobyła uznanie nie tylko konsumentów, ale i cenionych recenzentów? Przecież na pierwszy rzut oka bardziej przypomina głośnik Bluetooth niż poważny sprzęt audio. Cóż, pozory często mylą – to raz. A wygoda i swoboda aranżacji domowego audio to coś absolutnie bezcennego – to dwa. I jeśli doda się do tego zaskakująco dobre brzmienie, to mamy już trzy argumenty przemawiające za wyborem takiego sprzętu.

denon home 250 na biurku
To akurat Denon Home 250

Głośnik multiroom to (znacznie) więcej niż głośnik(i) Bluetooth

Głośniki multiroom to konstrukcje, które rzeczywiście przypominają popularne głośniki przenośne. Są jednak większe – w końcu przeznaczono je do użytku domowego. Ze źródłem dźwięku łączą się (w zależności od modelu) na przykład za pomocą wi-fi, Bluetootha czy AirPlay. Ale potrafią jeszcze więcej. Mogą stworzyć spójny system z innymi kompatybilnymi urządzeniami audio (szerzej omówię to na przykładzie Denon Home i technologii HEOS).

Taki system multiroom może – i to dosłownie – wypełnić brzmieniem cały dom. Wystarczy rozmieścić głośniki w pomieszczeniach, do których chce się doprowadzić dźwięk, i gotowe. Nie trzeba już przepinać ani przenosić sprzętu albo pogłaśniać go w salonie, aby wyraźnie słyszeć w kuchni.

przykładowa wizualizacja systemu multiroom
Przykładowa wizualizacja systemu multiroom || źródło: Denon

Głośniki multiroom to wygoda i swoboda aranżacji domowego audio

Mogą być zasilane przewodowo lub akumulatorowo. Wszystkie korzystają jednak z łączności bezprzewodowej. To oczywiście ich spory atut głośników multiroom, ale tylko jeden z wielu. Równie praktyczne jest bowiem to, że pełną kontrolę nad takim systemem audio można sprawować z poziomu smartfona, korzystając z aplikacji lub z asystenta głosowego.

Warto jeszcze wziąć pod uwagę mnogość zastosowań głośników multiroom. Jak napisałem wyżej, sprawdzą się one i w roli samodzielnego zestawu, i jako element bardziej zaawansowanego systemu. W zależności od modelu i obsługiwanej technologii łączności mogą bowiem współpracować z soundbarami, subwooferami, amplitunerami itp.

Głośnik może skrywać kilka zaawansowanych przetworników

Choć trudno mówić o jakości brzmienia w oderwaniu od konkretnego modelu, to i tak warto napisać, że głośniki multiroom są dość zaawansowanymi konstrukcjami. Często wyposażone są w co najmniej parę przetworników (np. osobny dla tonów wysokich, osobny dla pasm niskiego i średniego). To oczywiście poprawia jakość brzmienia i w sumie niejako zbliża tego typu sprzęt do coraz bardziej popularnych soundbarów.

Warto tu jeszcze dodać, że w przypadku wybranych modeli oprócz łączenia głośników w system multiroom można parować je w dwójkach. W ten sposób uda się stworzyć zestaw stereo.

Biały Denon Home 350 sfotografowany z bliska

Denon Home – charakterystyka głośników

Denon Home nie są pierwszym podejściem tej cenionej marki do tematu głośników multiroom. Są jednak pierwszym tego typu produktem wypuszczonym już pod nazwą Denon – uprzednie nazywały się bowiem HEOS by Denon. I to z pewnością dobra wiadomość, bo mowa o rozwijanym i udoskonalanym projekcie.

Serię Denon Home tworzą trzy głośniki multiroom, oznaczone liczbami 150, 250 i 350. Różnią się one nie tylko wielkością i ceną, ale także liczbą przetworników i parametrami opisującymi emitowany przez nie dźwięk.

Denon Home 150 – kompaktowy głośnik multiroom

Pierwszą propozycją jest kompaktowy Denon Home 150. W jego prostopadłościennej obudowie o wymiarach 187 × 120 × 120 mm umieszczono dwa przetworniki:

 • wysokotonowy o średnicy 25 mm,
 • niskotonowy o średnicy 89 mm.

Cała konstrukcja waży 1,7 kg i jest rekomendowana przez producenta do użytku w pomieszczeniach różnej wielkości. Oczywiście wiadomo, że ze względu na swoje rozmiary lepiej spisze się w tych mniejszych.

czarny denon home 150 na biurku, wyeksponowane są przetworniki i ich budowa

Parametry i dodatkowe cechy Denona Home 150 wyglądają następująco:

 • konstrukcja: głośnik mono wyposażony w dwa wzmacniacze w klasie D,
 • pasmo przenoszenia: 54-20000 Hz,
 • obsługa plików w rozdzielczości do 192 kHz/24 bit oraz w formacie DSD,
 • dostępne złącza: USB, LAN, wejście audio 3,5 mm,
 • łączność: Bluetooth, wi-fi, AirPlay2,
 • system multiroom: HEOS,
 • możliwe zastosowania: połączenie w parę z drugim głośnikiem Denon Home 150, połączenie z soundbarem obsługującym technologię HEOS, połączenie z subwooferem obsługującym HEOS.

Jak widać, pomimo dość skromnych rozmiarów Denon Home 150 ma sporo do zaoferowania. Całkiem niezły jest bowiem zakres reprodukowanych niskich tonów, który schodzi dość nisko – zwłaszcza w porównaniu z podobnymi konstrukcjami. Mimo to miłośnicy trzęsącego meblami basu mogą poczuć drobny niedosyt. Dla nich przewidziano możliwość sparowania głośników z subwooferem.

Denon Home 250 – głośnik multiroom do średnich i dużych pomieszczeń

Drugi w rodzinie głośnik to już konstrukcja zdecydowanie większa. Jego obudowa mierzy 216 × 295 × 120 mm. Wewnątrz umieszczono nie dwa, lecz cztery przetworniki. Są to:

 • dwa tweetery o średnicy 19 mm,
 • dwa woofery o średnicy 100 mm z pasywnym radiatorem 133 mm.
budowa denona home 250, przetworniki wyeksponowano przez wysunięcie ich z obudowy

Głośnik waży 3,7 kg i jest rekomendowany do użytku w średnich i w dużych pomieszczeniach. Jego parametry i dodatkowe cechy prezentują się następująco:

 • konstrukcja: głośnik mono wyposażony w cztery wzmacniacze w klasie D,
 • pasmo przenoszenia: 47-20000 Hz,
 • obsługa plików w rozdzielczości do 192 kHz/24 bit oraz w formacie DSD,
 • dostępne złącza: USB, LAN i wejście audio 3,5 mm,
 • łączność: Bluetooth, wi-fi, AirPlay2,
 • system multiroom: HEOS,
 • możliwe zastosowania: połączenie w parę z drugim głośnikiem Denon Home 250, połączenie z subwooferem obsługującym technologię HEOS.

Na uwagę zasługuje fakt, że Denon Home 250 oferuje jeszcze lepszą reprodukcję basów niż jego mniejszy brat. To zasługa nie tylko większych wooferów, ale także zastosowania membran biernych.

Denon Home 350 – głośnik multiroom o donośnym dźwięku

Jak łatwo się domyślić, ten głośnik jest największy i najbardziej zaawansowany. Mierzy 225 × 380 × 180 mm, a w jego wnętrzu umieszczono sześć przetworników. Są to:

 • dwa tweetery o średnicy 19 mm,
 • dwa przetworniki średniotonowe o średnicy 50 mm,
 • dwa woofery o średnicy 165 mm (jeden znajduje się z przodu, drugi z tyłu).

Home 350 waży 6,3 kg, a producent rekomenduje go do większych pomieszczeń. Tak prezentują się z kolei parametry i dodatkowe cechy tego sprzętu:

 • konstrukcja: głośnik mono wyposażony w sześć wzmacniaczy w klasie D,
 • pasmo przenoszenia: 32-20000 Hz,
 • obsługa plików w rozdzielczości do 192 kHz/24 bit oraz w formacie DSD,
 • dostępne złącza: USB, LAN i wejście audio 3,5 mm,
 • łączność: Bluetooth, wi-fi, AirPlay2,
 • system multiroom: HEOS,
 • możliwe zastosowania: połączenie w parę z drugim głośnikiem Denon Home 250, połączenie z subwooferem obsługującym technologię HEOS.

Większa i bardziej zaawansowana konstrukcja oznacza oczywiście jeszcze lepszą jakość dźwięku. Widać to choćby po samym zakresie reprodukcji basu (szerszym niż mogą się pochwalić niejedne kolumny). Dobrą wiadomością jest również obecność dwóch osobnych przetworników dla średniego pasma.

Czym jest technologia HEOS?

Każdy z przedstawionych głośników jest kompatybilny z systemem multiroom HEOS. Warto więc przyjrzeć się trochę bliżej tej autorskiej technologii Denona, która – co ważne – jest kompatybilna także z produktami marki Marantz.

Technologia HEOS (Home Entertainment Operating System) działa z wykorzystaniem domowej sieci wi-fi (także w paśmie 5 GHz). Dzięki niej możliwa jest bezprzewodowa komunikacja pomiędzy wszystkimi urządzeniami obsługującymi ją urządzeniami audio. Kontrolę nad pracą takiego systemu sprawuje się z poziomu aplikacji HEOS, dostępnej na urządzenia z iOS i Androidem.

A teraz pora na najlepsze informacje. HEOS umożliwia:

 • strumieniowanie muzyki z popularnych aplikacji (np. Tidal, Spotify, Apple Music),
 • odtwarzanie utworów z domowej biblioteki przechowywanej na przykład na dysku NAS,
 • korzystanie z kompatybilnych z technologią odtwarzaczy fizycznych,
 • słuchanie internetowych radiostacji.

To wszystko w pełni bezprzewodowo, na obszarze działania domowej sieci wi-fi.

Klasyczny i minimalistyczny design

Na koniec zostawiłem małą wisienkę na tym słodkim i smakowitym torcie. Chodzi oczywiście o design. Ja uwielbiam taką minimalistyczną stylistykę i już nawet zdarzyło mi się fantazjować, gdzie poustawiałbym sobie głośniki Denon Home. Bo choć styl i jego ocena są kwestiami indywidualnymi, to trzeba po prostu przyznać, że tak skrojone głośniki raczej z łatwością dopasują się do wystroju każdego domu.

Dla kogo są głośniki Denon Home?

Jedyna odpowiedź, jaka mi się nasuwa, to taka, że dla każdego. Są wygodne, funkcjonalne, stylowe i cieszą dobrym, sygnowanym przez markę Denon brzmieniem. Oczywiście sprawdzą się w małych mieszkaniach – także jako dopełnienie posiadanego już sprzętu z technologią HEOS – gdzie pomogą ograniczyć plątaninę kabli i oszczędzić nieco miejsca (przyzwoite głośniki komputerowe lub kolumny potrafią być spore). Ale pełny potencjał pokażą w dużych domach i mieszkaniach, w których pozwolą cieszyć się muzyką nie tylko w tych pomieszczeniach, w których stoją kolumny albo inne źródła dźwięku.

That's a good boy
Przed wyborem Denon Home warto jednak mieć gdzieś z tylu głowy myśl, że to sprzęt stworzony przede wszystkim do rozrywki. Trzeba więc uwzględnić, że brzmienie jest muzykalne i angażujące – po prostu przyjemne. A do krytycznego odsłuchu i licytowania się na ilość wyłapanych detali warto sięgnąć po inny sprzęt. Choć mam dziwne przeczucie, że i tu głośniki Denon Home miałyby coś ciekawego do powiedzenia.

I jeszcze dwie informacje na koniec:

 • Kilka dni temu premierę miał soundbar Denon Home 550. Oczywiście jest on kompatybilny z technologią HEOS, a szerzej przedstawimy go w osobnym wpisie (kto wie, może nawet trafi na nasz warsztat rencenzencki.
 • W x-komie jeszcze do końca wtorku (26 stycznia) trwa promocja muzyczna z rabatami nawet do 55%. Warto zajrzeć i wybrać coś dla siebie.