Zapowiedziano pierwszy polski serial fantasy dla Netflix. Nadchodzą Krakowskie potwory!

Potencjał mitologii słowiańskiej jest skandalicznie niedoszacowany przez popkulturę. Kropka. Dlatego wszyscy ci, którym brakuje legend i wierzeń Europy Wschodniej (i dla których netfliksowski Wiedźmin jest za bardzo „zachodni”) mogą już zacierać rączki. Oficjalnie zapowiedziano Krakowskie potwory – polski serial Netflix oparty na mitologii słowiańskiej i legendach dawnego Krakowa.

Krakowskie potwory – co wiemy o polskim serialu Netflix?

O serialu Krakowskie potwory trochę już wiadomo. Na pewno będzie miał 8 odcinków i na pewno będzie nawiązywał do religii Słowian i krakowskich legend. Kraków zresztą ma być głównym miejscem akcji tej produkcji. Pod znakiem zapytania stoi rozmach, z jakim przygotowano serial. Przykład pierwszego polskiego serialu Netflix – 1983 – pokazuje jednak, że streamingowy gigant potrafi sypnąć groszem Wiedźminowi, byle tylko Krakowskie potwory udały się bardziej od wspomnianej produkcji z Maciejem Musiałem w roli głównej.

Netflix ponadto uchylił nieco rąbka tajemnicy, prezentując opis serialu:

„Główną bohaterką jest Alex – studentka pierwszego roku medycyny na prestiżowym Collegium Medicum w Krakowie. Dzięki ambicji i determinacji wyrwała się ze wsi z jednym celem: zacząć od nowa i za wszelką cenę udowodnić, że należy do wielkiego świata. Los Alex odmienia się całkowicie, gdy zostaje wybrana do elitarnej grupy studentów skupionej wokół światowej sławy patologa – profesora Zawadzkiego. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że pod przykrywką badań naukowych grupa zajmuje się zupełnie czymś innym. Alex zostaje wplątana w intrygę, która konfrontuje ją ze światem słowiańskich wierzeń, pradawnych potworów i żądnych krwi bóstw”.

Krakowskie potwory serial netflix
Źródło: Netflix

Krakowskie potwory – data premiery, obsada

Netflix nie podał jeszcze dokładnej daty premiery Krakowskich potworów. Serial ma zadebiutować wiosną 2022 roku i kusić będzie naprawdę solidną obsadą. W rolach głównych zobaczymy Barbarę Liberek, Andrzeja Chyrę, Stanisława Linowskiego i Małgorzatę Belę. Za reżyserię Krakowskich potworów odpowiadają Katarzyna Adamik i Olga Chajdas, które pracowały przy 1983 i świetnie przyjętym serialu Wataha. Autorkami scenariusza są Gaja Grzegorzewska, Magdalena Lankosz i Anna Sieńska.

Krakowskie potwory na pewno czekają nieuchronne porównania z kultową serią Legendy Polskie, która żartobliwie, ale z naprawdę dużym rozmachem eksperymentowała między innymi z podaniami słowiańskimi właśnie. O efektach specjalnych ze Smoka z 2015 roku wiele rodzimych filmów i seriali może tylko pomarzyć, miejmy więc nadzieję, że Krakowskie potwory postawią poprzeczkę potwornie wysoko. I wizualnie, i fabularnie.

AKTUALIZACJA 18.02.2022

Do sieci trafił właśnie pierwszy, minutowy teaser Krakowskich potworów. Mamy już przedsmak tego, co czeka widzów i można zacząć spekulować, czy serial zrobi furorę nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.