AMD Radeon RX 6000M. Karty graficzne dla laptopów gamingowych

Podczas trwania targów Computex 2021 AMD zaprezentowało najnowsze mobilne karty graficzne. Radeon RX 6000M trafią do laptopów gamingowych i jeśli ich wydajność okaże się tak dobra, jak ją przedstawiają, to mogą stać się postrachem konstrukcji na pokładzie z GeForce RTX serii 30. Sprawdź, co zaoferują najnowsze układy graficzne od czerwonych i ile będą kosztować.

Mobilne karty graficzne Radeon RX 6000M

Targi Computex Taipei 2021 są dopiero w połowie, a my już otrzymaliśmy wiele ciekawych zapowiedzi. Wczoraj przyjrzeliśmy się konferencji zorganizowanej przez NVIDIA. Zapowiedziano tam między innymi GeForce RTX 3080 Ti i 3070 Ti, nowe laptopy z układami graficznymi serii 30, a także kolejne gry, które obsłużą technologię Ray Tracingu, DLSS czy Reflex. Skoro zieloni wystrzelili z dużego kalibru, to AMD nie mogło pozostać im dłużne.

O ile karty graficzne RX 6000 są już od ubiegłego roku dostępne na rynku, o tyle brakuje im mobilnego odpowiednika. Tak właściwie to brakowało – do wczoraj, bowiem podczas prezentacji zapowiedziano najnowsze układy graficzne dla laptopów gamingowych z dopiskiem „M”. Wprowadzenie przez AMD swojej najnowszej architektury i technologii na rynek mobilny z pewnością pozytywnie zaskoczyło niejednego fana marki. W końcu czerwoni mogą iść łeb w łeb z dużo bogatszą konkurencją nowej generacji od NVIDIA, mowa tu oczywiście o GeForce RTX serii 30.

AMD Radeon RX 6000M

Dotychczas do dyspozycji mieliśmy jedynie delikatnie przestarzałą serię RX 5000M, która w latach swojej świetności cieszyła się dużą popularnością wśród graczy. W chwili obecnej wydajność tych mobilnych kart graficznych nie powala na łopatki i znacznie odstaje od konkurencji. Dlaczego? Z racji niższego taktowania zegarów, uboższej pamięci podręcznej i oczywiście mniej zaawansowanej technologii. Jak zatem prezentują się najnowsze układy przeznaczone do laptopów dla graczy? Zobaczcie sami.

Poznajcie 3 nowe modele od AMD: Radeon RX 6800M, Radeon RX 6700M i Radeon RX6600M

Jeśli chodzi o mobilne karty graficzne to ich serce jest właściwie niezmienione w stosunku do desktopowych odpowiedników. O których w jednym ze swoich artykułów pisał Piotrek. Oznacza to zatem, że na pokładzie znajdzie się układ Navi 2X połączony z dobrze znaną architekturą RDNA 2. Może więc to być punkt zwrotny dla kart graficznych od AMD na rynku laptopów, gdzie ta firma była praktycznie niezauważalna. Wspomniane RDNA 2 wpływa pozytywnie na efektywność energetyczną, a w konsekwencji ma to wpływ na lepszą wydajność. AMD przygotowało nawet specjalną grafikę, którą możecie zobaczyć poniżej.

AMD RDNA 2

Nie da się ukryć, że w przeciągu najbliższych lat, a może nawet i miesięcy „czerwoni” mogą zagarnąć sporą część rynku laptopów gamingowych dla siebie, gdzie aż do teraz skutecznie eliminowała ich NVIDIA. Nie wychodźmy jednak tak daleko w przyszłość i sprawdźmy co zaoferują najnowsze układy graficzne bazujące na znanym procesorze Navi 23 i zupełnie nowym Navi 22. Czy właśnie mamy do czynienia z rewolucją na rynku średniego i wysokiego segmentu laptopów?

Porównanie specyfikacji AMD Radeon RX 6000M

Radeon RX 6800M – specyfikacja, data premiery i cena

 • Układ graficzny: Navi 22
 • Jednostki cieniujące: 2560
 • Jednostki Ray Accelerators: 40
 • Taktowanie bazowe: 2300 MHz
 • Taktowanie w trybie boost: ? MHz
 • Pamięć Infinity Cache: 96 MB
 • Pamięć VRAM: 12 GB GDDR6
 • Magistrala pamięci: 192-bit
 • Taktowanie pamięci wideo: Do 16 Gb/s GDDR6
 • Przepustowość pamięci wideo: 384 GB/s
 • TDP: 145W (i więcej)

Jak widzicie po specyfikacji technicznej, Radeon RX 6800M jest najmocniejszą mobilną kartą graficzną w arsenale AMD. Jedyną rzeczą, jaką inżynierowie obniżyli tu w stosunku do desktopowej wersji jest częstotliwość taktowania. Teraz bardziej nadaje się ona do urządzeń mobilnych. Karta ta w dalszym stopniu przekracza 2 GHz, co czyni ją jednym z najmocniejszych procesorów jakie kiedykolwiek powstały w wydaniu na laptopy.

Radeon RX 6800M benchmark

Na zamieszczonej grafice mogliście zobaczyć, że wydajność Radeona RX 6800M doskonale nadaje się do grania w rozdzielczości 1440p i z łatwością można by ją przyrównać do modelu 6700 XT. Chociaż nie zdziwiłbym się, jeśli te karty byłyby montowane tylko w laptopach, które obsługują rozdzielczość 1080p. W końcu dla większości graczy liczą się najlepsze czasy reakcji, które dają sporą przewagę w tytułach bazujących na rywalizacji.

Radeon RX 6700M – specyfikacja, data premiery i cena

 • Układ graficzny: Navi 22
 • Jednostki cieniujące: 2304
 • Jednostki Ray Accelerators: 34
 • Taktowanie bazowe: 2300 MHz
 • Taktowanie w trybie boost: ? MHz
 • Pamięć Infinity Cache: 80 MB
 • Pamięć VRAM: 10 GB GDDR6
 • Magistrala pamięci: 160-bit
 • Taktowanie pamięci wideo: Do 16 Gb/s GDDR6
 • Przepustowość pamięci wideo: 320 GB/s
 • TDP: 80-135W

Pośredni Radeon RX 6700M także opiera się na procesorze Navi 22, jednak TDP zostało tutaj delikatnie okrojone. AMD nie obniżyło jednak taktowania bazowego, więc zegar w dalszym stopniu może wykręcić 2,3 GHz – tyle samo co RX 6800M. Na papierze bez dokładnych benchmarków jest on w stanie zaoferować 90% tego co jego mocniejszy odpowiednik. Ciekawe jak sprawdzi się to w praktyce.

AMD RX 6700M specyfikacja

Docelowy target użytkownika, do którego trafić ma ta karta graficzna, jest nieco niższy. Rozdzielczość waha się tu pomiędzy 1440p i 1080p jednak producent zapewnia, że w wielu najpopularniejszych grach, klatki na sekundę mają być utrzymane na poziomie 100. Bądźmy jednak realistami – przez obniżone TDP wręcz wymusiłoby na graczach przesiadkę na rozdzielczość 1080p.

Radeon RX 6600M – specyfikacja, data premiery i cena

 • Układ graficzny: Navi 23
 • Jednostki cieniujące: 1792
 • Jednostki Ray Accelerators: 28
 • Taktowanie bazowe: 2177 MHz
 • Taktowanie w trybie boost: ? MHz
 • Pamięć Infinity Cache: 32 MB
 • Pamięć VRAM: 8 GB GDDR6
 • Magistrala pamięci: 128-bit
 • Taktowanie pamięci wideo: Do 16 Gb/s GDDR6
 • Przepustowość pamięci wideo: 224 GB/s
 • TDP: 50-100W

Ostatnim produktem zaprezentowanym przez AMD jest Radeon RX 6600M, który opiera się na starszym procesorze graficznym Navi 23. Dodatkowo „czerwoni” oszczędzili tutaj na pamięci podręcznej Infinity, której jest zaledwie 32 MB, w porównaniu do 80, czy 96, jakie oferują w Navi 22. Przez zmniejszony zasób pamięci niektóre operacje mogą przenieść się bezpośrednio do VRAM, co może sukcesywnie obniżyć wydajność. Nie ma co się oszukiwać, byłby to drastyczny downgrade. Jednak nie wydawajmy werdyktu bez rzetelnych testów wydajności. Może się okazać, że ten układ graficzny pokaże swój pazur i jeszcze nas zaskoczy.

AMD RX 6600M specyfikacja

Zestawiając ten model z RX 6700M wychodzi na to, że może on zaoferować jedynie 66% wydajności przez niego oferowanej. Dzieje się to m.in. przez zmniejszoną magistralę pamięci 128-bit, która proporcjonalnie zmniejsza przepustowość.

AMD Radeon RX 6000M – podsumowanie

Podsumowując według AMD zarówno najmocniejszy RX 6800M, jak i najsłabszy RX 6600M są już dostępne i niedługo może odbyć się przedsprzedaż laptopów z tymi kartami graficznymi. Jednym z nich będzie z pewnością ASUS ROG Strix G15, który posłużył za przysłowiowego królika doświadczalnego podczas konferencji na targach w Tajpej. RX 6700M z pewnością zadebiutuje jako ostatni, jednak prowadzący nie zdradzili nam kiedy dokładnie możemy się go spodziewać.

Jak to często ma miejsce podczas premier układów graficznych dla laptopów, podanie samych cen kart nie miałoby większego sensu, dlatego musimy poczekać na wyceny detaliczne laptopów, które będą posiadać te modele w swojej specyfikacji. Warto dodać, że AMD nie współpracuje przy wycenie urządzeń podobnie jak NVIDIA, która podaje oficjalnie sugerowane ceny. Dlatego producenci mają dużo swobody w samodzielnej wycenie, więc finalny koszt może nas zaskoczyć.

Laptopy z Radeon RX 6000

AMD opracowało własny standard o nazwie Advantage Design Framework, który ma na celu dostarczyć graczom jedynie te najbardziej dopracowane konstrukcje spełniające pewne kryteria. Jest to m.in. odświeżanie na poziomie co najmniej 144 Hz, jasność 300 nitów i procesor nie słabszy niż Razen 5000.

AMD Advantage Design Framework

Pierwsze takie laptopy mają pojawić się na rynku już w czerwcu. A producenci za nie odpowiedzialni to wspominany już ASUS ROG oraz HP, Lenovo Legion i MSI. Konstrukcje tych firm mają zagwarantować 10-godzinną pracę na baterii podczas oglądania filmów, a także minimum 100 FPS-ów w grach. Można by rzec, że Advantage Design Framework jest odpowiednikiem Intel Evo, tylko że bazuje on na podzespołach od czerwonego AMD.

Laptopy z Radeon RX 6000M

Na zakończenie warto dodać, że firma zapowiedziała także powiększenie rodziny procesorów o kilka nowych jednostek – 5700G oraz 5600G, które korzystałyby z architektury Zen 3, jednak jest to temat na zupełnie inny artykuł. Dajcie znać, co wy sądzicie o nadchodzących mobilnych kartach graficznych i czy przesiedlibyście się z dobrze znanych podzespołów NVIDIA na rzecz AMD.

Sprawdź laptopy z grafiką AMD Radeon RX w x-kom