Jak widać z powyższych zdjęć, opóźnienie sygnału w trybach innych niż gra wyniosło od 136 do 141,7 ms. Z kolei przełączenie się w tryb gry zredukowało opóźnienie do ok. 23 ms, czyli w przybliżeniu sześciokrotnie. Jak widać, tryb gra jest warty przysłowiowej świeczki.
Uważni Czytelnicy z pewnością zauważyli, że podczas pomiaru input laga na ekranie telewizora widoczny był fragment menu z listą trybów. U niektórych z nich z pewnością zrodziło się pytanie, czy to menu nie powinno być podczas pomiaru wyłączone.
Macie rację! Powinno być wyłączone. Z pełną premedytacją zrobiłem pomiary tak, a nie inaczej, aby uwidocznić wpływ, jaki wyświetlanie nawet tak małego menu ma na opóźnienie sygnału. Okazuje się, że jest on bardzo duży. Jeżeli wyłączymy menu, to w trybie gra opóźnienie wyniesie… zaledwie 10,1 ms.
Wspaniały merytoryczny artykuł. Czytam wiele prasy angielskojęzycznej i nie ma tam wiele takich profesjonalnych artykułów, no może poza Duńczykami z FlatPanelsHD. Amerykański CNET jest OK ale brytyjski WhatHiFi juz zupełnie nie spełnia moich oczekiwań i wykonywane tam testy”na oko” redaktora. Choć renoma ogromna. Panie Tomaszu poniekąd odpowiedział Pan na moją prosbę zadaną w recenzji telewizora podstawowego Philipsa 43PFS5525 jaki wpływ biel ma na pozostałe kolory. Cytuję „Czy stosowanie trybu gra ma jakieś niepożądane skutki uboczne?
Tak, choć ich liczba i waga zależy od konkretnego modelu telewizora. Z reguły pierwszym, bardzo łatwo zauważalnym, jest zmiana bieli: staje się ona chłodna, bardziej zaniebieszczona. Drugim skutkiem jest zmiana barw, wynikająca ze zmienionego balansu bieli. Trzecim – wzrost jasności ekranu, zwłaszcza w porównaniu do trybów kinowych.”. Dziękuję i życzę redakcji dalej takich artykułów.
Cieszę się, że uznał Pan mój artykuł za wartościowy. Bez właściwego odwzorowania palety szarości nie ma mowy o poprawnej reprodukcji barw. To, że w trybach przeznaczonych do gier biel i szarości z reguły nie są zgodne, ze wzorcem może świadczyć o tym, że producenci nie uznają reprodukcji barw za kwestię o priorytetowym znaczeniu dla graczy, koncentrując się na minimalizacji smużenia i opóźnienia (input laga).
Nie wiem jak wyłączyć tryb gry w tv Philips
Spróbuj przepisu prosto ze strony Philipsa, wejdź w „Menu > Menu telewizora > Ustawienia inteligentne i wybierz tryb Gra”.
Z tą Fifą to bardzo nietrafiony przykład. Gram w Fifę po sieci nie od wczoraj i niski Input lag jest tam bardzo ważny, liczą się milisekundy. W trybie 'sport’ u mnie jest wyczuwalne opóźnienie i jak chce się wygrywać to niestety odpada a szkoda, bo obraz wygląda lepiej.. Oczywiście tak laikowato popykać z wyczuwalnym opóźnieniem to można, jednak nie kiedy rywalizujemy w sieci. Teraz mam tv 55” firmy Sony i bez opóźnienia ma on tylko dwa tryby, zdjęcia i gra. Nawet w trybie hdr jest wyczuwalny Input lag. W moim poprzednim tv 42” lg 42ld550 input lag był elegancki w każdym trybie tv i grałem właśnie w trybie sport.
Nie jestem do końca przekonany w tym co twierdzi autor artykułu o kolorach. Mam telewizor toshiby (takie 4 K redy) i do oglądania używam tylko i wyłącznie trybu gry z niewielkimi modyfikacjami. Niestety żaden inny tryb nie nadaje się do oglądania telewizji. Tryb gry doskonale odzwierciedla normalne kolory (nie jakieś przejaskrawione, czy wręcz przebarwione) – tzn takie kolory jakie przy świetle słonecznym postrzega ludzkie oko. Telewizor przez wielu uważany za byle co, doskonale skaluje obraz do wyższych rozdzielczości nawet w miarę mu to wychodzi przy skalowaniu z rozdzielczości 640×480. A co najważniejsze ma niskie zużycie energii i koszt takiego czegoś to niewiele ponad 1300 zł
Nie włączałam żadnej gry a pokazuje mi się na ekranie telewizora u góry w prawym rogu napis – czas gry 180 min.- Dlaczego?
Wg mnie tryb gra to marketingowy maloprzydatny bajer, psuje ewidentnie jakość obrazu, tak jak w artykule napisano, obraz jest chłodny, do tego mocno świecący, oczy napewno bardziej będą boleć jeśli taki tryb się uruchomi.
Może pan mi będzie umiał pomóc. Szukam telewizora pod konsolę dla chrześniaka, ale niestety maksymalnie 32″. Czy mógłby mi pan coś doradzić?
Przy rozmiarze 32″ wybór jest mały (większość testowanych przez nas telewizorów przy tej rozdzielczości nie ma nawet rozdzielczości FullHD), a zarazem wielki — jeśli nie zależy Wam na funkcji telewizora (monitor PC 120 / 144 Hz z HDMI 2.1 może być lepszym wyjściem przy małych przekątnych).