Co to jest STARFORGE? Sprawdźcie film, w którym pokazano proces narodzin gwiazdy

O tym, jak rodzą się gwiazdy na niebie od wieków krążą legendy. Odległa galaktyka i rządzące nią zależności pozostają inspirującym tematem, który prawdopodobnie nigdy nie zostanie do końca odkryty. Niemniej okazuje się, że dzięki technologii jesteśmy w stanie przybliżyć i zobrazować niektóre zjawiska zachodzące w kosmosie. Jednym z nich jest powstawanie gwiazd. Sprawdź szczegóły.

STARFORGE – jak wyglądają narodziny gwiazdy?

Nasze życie w porównaniu z życiem pojedynczej gwiazdy to dosłownie chwila. Święcące punkty na niebie kształtują się i żyją bowiem przez wiele tysięcy lat. Zazwyczaj trudno było określić to precyzyjne. Od teraz może okazać się to łatwiejsze, bo do sieci trafiła bardzo realistyczna, barwna i szczegółowa symulacja tego, jak wygląda początek życia gwiazdy. Mowa o projekcie STARFORGE.

jak powstają gwiazdy? STARFORGE film o narodzinach gwiazdy
Od kilkudziesięciu lat ludzie symulują powstawanie gwiazd, ale STARFORGE to milowy krok w technologii.
Michael Grudić
członek zespołu badawczego na Uniwersytecie Northwestern

Dlaczego to takie ważne? Bez gwiazd nie byłoby planet, które goszczą w układzie słonecznym. Kiedy gwiazdy umierają, uwalniają też do wszechświata kluczowe pierwiastki, w tym metale ciężkie. Gwiazdy są również trudne do zobaczenia, gdy się formują – szczególnie, że potrafi to trwać setki lat. Dlatego właśnie warto mówić o projekcie STARFORGE.

Co pokazują filmy o narodzinach gwiazdy?

STARFORGE to animacje pokazujące formowanie się gwiazd w środowiskach gazowych. Obserwujemy modelowanie chmury gazu, która służy jako tzw. gwiezdny żłobek, czyli miejsce, w którym rodzą się gwiazdy. To właśnie tu powstają i ewoluują gwiazdy, a dzięki projekcji możemy ujrzeć złożoną dynamikę tego procesu.

Na tym jednak nie koniec. W projekcie STARFORGE połączono szereg czynników, takich jak: dynamikę gazu, grawitację, ogrzewanie i chłodzenie, a także pola magnetyczne i aktywność gwiazd. Wszystko to zaowocowało filmami, które pokazują, jak rodzą się gwiazdy. 

Animacje są bardzo zaawansowane i wymagające, więc do ich uruchomienia wykorzystano jeden z największych superkomputerów na świecie, obsługiwany przez Texas Advanced Computing Center.

fot. kadr z filmu STARFORGE: The Anvil of Creation/ YouTube

Co ciekawe, filmy o narodzinach gwiazdy uwzględniają również inne aspekty, takie jak: promieniowanie, wiatr, eksplozje pobliskich gwiazd, czy np. zupełnie nowe twory w kosmosie. Mówiąc wprost, w procesie tworzenia się gwiazdy bierze pod uwagę wszystkie możliwe czynniki, które mogą mieć wpływ na jej ostateczne formowanie się.

Trzeba też zaznaczyć, że o ile dla widza STARFORGE stanowi po prostu piękną i fascynującą projekcję, o tyle dla naukowców na całym świecie stanowi punkt odniesienia do rozważań na wiążące się z powstawaniem gwiazd pytania. 

Należą do nich m.in. kwestie tego, jak łączące się ze sobą cząsteczki gazu (tzw. dżety) mogą wpływać na ostateczną masę gwiazdy, dlaczego formowanie się gwiazd bywa czasem powolne i nieefektywne, a także w jaki sposób powstają gromady gwiazd.

Kwestia masy konkretnej gwiazdy jest o tyle istotna i przełomowa, że pomaga naukowcom określić inne czynniki, takie jak jej jasność i moment, w którym może ona umrzeć.

Jeśli potrafimy zrozumieć powstawanie gwiazd, to możemy zrozumieć powstawanie galaktyk. A dzięki zrozumieniu powstawania galaktyk możemy dowiedzieć się więcej o tym, z czego zbudowany jest wszechświat.
Michael Grudić

Obejrzyj STARFORGE

Projekt STARFORGE obejmuje kilka wizualizacji, które umieszczono w serwisie YouTube. Poniżej zostawiam link do filmu STARFORGE: The Anvil of Creation. Przedstawiona na nim chmura została nazwana „Kowadłem Stworzenia”.

Trzeba przyznać, że naukowcy podeszli do tematu  wielopłaszczyznowo i bardzo skrupulatnie. Przez to, powyższy film, to nie jedyny efekt ich pracy. Na oficjalnej stronie projektu STARFORGE, oprócz niego, znajdziemy także inne zebrane podczas obserwacji materiały, w tym np. SUPERSONIC MHD TURBUELNCE. Ukazuje on tworzenie się skomplikowanych sieci wstrząsów i włókien, które są kluczowe w tworzeniu gęstych rdzeni, z których wyłaniają się gwiazdy i ich gromady.

Źródło: 9news.com.au/ starforge.space