CISS w drukarkach. System, który nie bez powodu podbija rynek

Jeszcze kilkanaście lat temu CISS był odrębnym modułem do drukarek. Użytkownicy komponent kupowali osobno i instalowali na własną rękę, by obniżyć koszty wydruku. Producenci drukarek szybko podpatrzyli trend i tym samym do sprzedaży wprowadzili swoje urządzenia z CISS. W ostatnich latach popularność tego rozwiązania znacznie wzrosła, a urządzenia ze stałym systemem zasilania stały się bardzo konkurencyjne dla laserówek. Co to jest CISS i dlaczego warto na niego postawić?

Co to jest CISS?

CISS to system stałego zasilania atramentem (ang. Continuous Ink Supply System). Tradycyjne wkłady drukujące zastąpiono pojemnikami na tusz, które uzupełnia się z buteleczek. Kiedy tylko zbiornik pustoszeje, wystarczy dolać kolejną porcję tuszu. Można go dolewać nawet podczas drukowania, dzięki temu w głowicy drukującej utrzymuje się stałe ciśnienie, a większej liczby dokumentów nie trzeba dzielić na mniejsze partie, z przerwą na wymianę wkładu drukującego.

W natłoku codziennych obowiązków cenimy sobie czynności, które nie zajmują wiele czasu. Powiedzenie, że CISS jest niczym synonim prostoty nie będzie nadużyciem – dolanie tuszu do zbiornika to czynność równie łatwa, jak wlanie wody do butelki.

canon pixma

Zalety drukarek z CISS. Czy możemy doszukać się wad?

Cały sukces systemu stałego zasilania atramentem to przede wszystkim liczba zalet. Górują one zdecydowanie nad wadami i dlatego warto zastanowić się nad wyborem drukarki z CISS. Przede wszystkim za takimi urządzeniami przemawiają:

  • niskie koszty eksploatacyjne – koszt wydruku jednej strony to bardzo często 1-2 grosze,
  • bardzo łatwa obsługa – przede wszystkim w przypadku materiałów eksploatacyjnych: wystarczy dolać tusz z buteleczki,
  • wysoka jakość wydruku,
  • mniejsza awaryjność niż w przypadku kartridży, które posiadają delikatne i łatwe do uszkodzenia elementy elektroniczne,

Odpowiedzmy sobie jeszcze na pytanie, czy system CISS posiada jakieś wady. Ma tak naprawdę jedną – z drukarek trzeba korzystać często. Zaleca się drukowanie przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli urządzenie odpoczywa przez dłuższy czas, tusz może zaschnąć, zatkać przewody, a nawet uszkodzić głowicę. Poza tym to głównie przy dużych obciążeniach drukarki potrzebujemy oszczędności i wtedy zauważymy, że kupowania buteleczek z atramentem to dla naszych finansów strzał w dziesiątkę.

epson ecotank

Drukarki z CISS

Drukarki z systemem CISS kosztują nieco więcej od tradycyjnych atramentówek, są za to tańsze od nowoczesnych urządzeń laserowych. Główną przewagą drukarek ze stałym systemem zasilania atramentem są, wspomniane wcześniej, niskie koszty eksploatacyjne. Dzięki temu zakup urządzenia spłaci się w krótkim czasie, ponieważ koszt wydrukowania jednej strony kosztuje średnio kilka groszy. W końcu tanie drukowanie jest niemal bezcenne, prawda?

Prym w produkcji urządzeń z systemem CISS wiedzie przede wszystkim Epson, Canon i HP, a nieźle radzi sobie również Brother. Wspólna cecha wszystkich tych urządzeń? Przede wszystkim wysoka jakość wydruku, bardzo łatwe uzupełnianie zbiorników z tuszem czy zaawansowana łączność bezprzewodowa. W zależności od modelów drukarek obsługują one papier zwykły, fotograficzny czy koperty, pozwalają na załadowanie przynajmniej 100 arkuszy papieru do podajnika, a sprawdzą się zarówno w domu, jak i w biurze.

A oprócz drukarek, z systemem CISS dostępne są także urządzenia wielofunkcyjne. Skanowanie czy kopiowanie w biurze jest w końcu czynnością niezbędną, a również i w przypadku tych urządzeń w druku wykorzystuje się system stałego zasilania atramentem.

Epson EcoTank – do biura i domu

Urządzenia Epsona, które wykorzystują CISS to między innymi linia EcoTank. Ich kompaktowy rozmiar sprawia, że znajdzie się dla nich w miejsce nie tylko w biurze, ale także w domu. Wyróżnia je udoskonalony system napełniania, który został zaprojektowany tak, by ryzyko rozlania tuszu było minimalne.

Canon Pixma – idealne do zdjęć

Canon wykorzystuje system CISS w serii Pixma. Urządzenia te obsługują dużą liczbę nośników oraz formatów. Zapewniają także wysoką jakość wydruku – tekst jest wyraźny, a zdjęcia mają żywe kolory.

HP SmartTank – elegancki design

Produkty HP z systemem CISS to głównie linia SmartTank. Przeznaczone są do domu, a także do małego biura. Wyróżnia je elegancki design, a także możliwość drukowania na różnych rodzajach papieru.

Brother – dopasowany do każdego miejsca

Urządzenia Brothera cechuje wysoka energooszczędność oraz ekonomia pracy. Posiadają również zaawansowane możliwości łączności, umożliwiając drukowanie między innymi poprzez interfejsy AirPrint czy Mopria. Dzięki kompaktowej konstrukcji idealnie wkomponowują się w otoczenie.

Materiały eksploatacyjne do drukarek z CISS

Każde z wymienionych wcześniej urządzeń posiada dedykowane materiały eksploatacyjne. Ich dostępność jest duża, a więc nie trzeba martwić się, że zabraknie któregoś z kolorów. Producenci podają też przybliżoną liczbę stron, jaką jest w stanie zapełnić dany wkład. Pełny zestaw tuszów zawiera 4 kolory:

  • czarny,
  • cyan,
  • magenta,
  • żółty.

Oczywiście w danym momencie wystarczy dokupić tylko ten, który jest na wyczerpaniu. Choć z zapasem zawsze jest łatwiej.