Będzie MacBook Pro 16 z Radeonem RX 6700? Wiele na to wskazuje

Na Twitterze pojawiła się nieoczekiwanie informacja, że Apple będzie pierwszym producentem laptopów z GPU Radeon RX 6700 i RX 6700 XT. Mobilne procesory graficzne mają trafić do 16-calowych MacBooków Pro, otwartym pozostaje jedynie pytanie o czas debiutu nowych modeli. Ale jak to w internetach bywa, są już dywagacje i na ten temat.

Apple zaklepuje ekskluzywne GPU AMD?

To nie pierwszy już raz, kiedy w sprzęcie Apple gości komponent produkowany na wyłączność. Dla przypomnienia dodam, że tylko w obecnym MacBooku Pro 16” znajdziesz kartę graficzną Radeon Pro 5600M, co stanowi najlepszy dowód tego typu praktyk. Zasada jest prosta: chcesz mieć akurat ten układ w laptopie? Wybierz MacBooka Pro. Mariaże z Intel wyglądały z resztą identycznie.


Czy GPU Radeon będzie towarzyszem CPU M1?

Wychodzi na to, że nie. Wprawdzie Bootcamp ujawnił plany na nowego, 16-calowego MacBooka Pro, to jednak mówi się, że nie będzie w nim jednostki M1. Elementem zaskakującym i poniekąd ekscytującym mają być za to karty graficzne Radeon RX 6700 XT oraz RX 6800, bazujące na architekturze RDNA 2. Te procesory graficzne, przypomnę, nie mają obecnie desktopowym odpowiedników.

Spekuluje się także, że seria RX 6700 otrzyma układy NAVI 22. Zatem nie flagowe, ale wciąż bardzo wydajne. Jak to w takich przypadkach bywa, plotkowano o najróżniejszych wariantach GPU, niestety wciąż nie ma żadnych konkretnych informacji. Nic jeszcze nie potwierdzono.

praca na macbook pro 2020

Do kwestii podzespołów nie odniosło się jeszcze ani samo Apple, ani użytkownicy słynący z serwowania wiarygodnych przecieków. Zresztą o obecności RX 6700 w MacBooku Pro wiadomo z raptem jednego Tweeta. O tego:

Kiedy premiera?

Ponieważ brakuje oficjalnych informacji, komentatorzy bazują na przeciekach, a te wskazują na styczeń 2021 roku. Dywagowano również nad końcówką bieżącego roku, ale seria RX 6700 zadebiutuje dopiero w nowym roku.

Można więc wysnuć wniosek, że nowy, 16-calowy MacBook Pro, pojawi się w sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 roku.

Źródło: notebookcheck.net, twitter