Asus ZenBook Pro Duo, czyli laptop z dwoma ekranami

Targi Computex to dla Asusa zawsze idealny moment, aby pochwalić się światu specjalnymi technologicznymi propozycjami. Nie dość, że wydarzenie to wyróżnia się, jako największe w dziedzinie sprzętu komputerowego, to jeszcze odbywa się w rodzinnym kraju tajwańskiej marki. A że ze względu na 30-lecie działalności był to dla Asusa rok szczególny, można było spodziewać czegoś wyjątkowego. I nie zawiedliśmy się. Asus rozwinął skrzydła i wspiął się ponad konkurencję.

ZenBook Duo Pro – laptop na miarę naszych czasów

Jak już wspominałam przy okazji tekstu o Lenovo ThinkPad X1, producenci nowych technologii wprost łamią sobie nogi, aby zwyciężyć w wyścigu o tytuł największego pioniera wszech czasów. Dobra, nie przesadzajmy. Wystarczy roku. Tak czy inaczej, wszyscy zgodnie stwierdzili, że tym, czym zaskoczą nas najbardziej, będą ekrany. Niezależnie od tego, czy do czynienia mamy ze smartfonem czy laptopem.

Nie inaczej postąpił Asus. Zamiast jednak pocić się nad kolejnym prototypem składanego ekranu, zaprezentował coś zgoła odmiennego. Mianowicie laptop ZenBook w innowacyjnej wersji Pro Duo wyposażonej w dwa ekrany 4K. Oprócz „standardowego” 15,6-calowego OLED-owego wyświetlacza o proporcjach 16:9, tuż nad klawiaturą mamy tutaj też ekran ScreenPad Plus z 14-calową matrycą IPS w proporcjach 32:9.


Dolny ekran jest tak samo szeroki jak główny i podobnie jak ten, rozciąga się do samych krawędzi obudowy. Takie rozwiązanie zapewnia dodatkową dotykową przestrzeń roboczą oraz jeszcze większą immersyjność. Screen Pad Plus identyfikowany jest bowiem przez Windows jako drugi ekran, dzięki czemu można na nim wykonywać wszelkie akcje dostępne w systemowej pracy na wielu wyświetlaczach. Wyobraź sobie ekran roboczy Photoshopa otwarty na głównej matrycy laptopa oraz panel z narzędziami na niższym, dotykowym ekranie. Widzisz? Tak w wielkim skrócie właśnie to działa.

Zatem dodatkowy ekran zainstalowany w Asusie ZenBook Duo Pro niczego mu nie odbiera – chyba że poziom baterii – tylko dodaje. Laptop nadal wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę z gładzikiem umieszczonym po boku i pełniącym również funkcję klawiszy numerycznych. Ponadto ZenBook Duo Pro dostał do dyspozycji ośmiordzeniowy procesor IntelCore i9, 32 GB pamięci RAM, układ graficzny Nvidia RTX 2060, dysk SSD PCIe 3.0 o pojemności 1TB, kartę sieciową wi-fi 6 oraz gniazdo Thunderbolt 3.

Wersja „lite” ZenBook Duo (UX481)

Możecie się domyślać, że takie cacko będzie swoje kosztować. Ile dokładnie, tego jeszcze nie wiemy, ale można przypuszczać, że około kilkunastu tysięcy. Mamy jednak dobrą wiadomość. Asus przedstawił również wariant ZenBook Duo, który podobnie jak Pro posiadać będzie dwa ekrany, ale zarówno ich specyfikacja, jak i pozostałych komponentów zostanie obniżona. Ten model będzie wyposażony w ekran o przekątnej 14 cali rozdzielczości Full HD, 12,6-calowy Screen Pad, procesor Core i7, 16 GB pamięci RAM, a procesorem graficznym będzie tu GeForce MX250.

Prawdopodobnie Asus ZenBook Pro Duo oraz Asus ZenBook Duo trafią do oficjalnej sprzedaży w trzecim kwartale tego roku.

Źródło: Asus