Płynność przyprawiająca o zawroty głowy? Asus ROG Phone 3 z trybem 160 Hz

Asus ROG Phone 3 doczekał się już miana gamingowej maszyny, choć przecież jest „tylko” smartfonem. Specyfikacją bije na głowę jednak wiele laptopów, ku uciesze wszystkich fanów mobilnego grania. Gdyby tego było mało, okazuje się, że w nowym Asusie odkryto tryb, który potrafi doprowadzić do zawrotów głowy.

Kolejny Easter Egg w smartfonie?

Z niespodzianki ukrytymi w sofcie smartfonów spotykamy się już nie po raz pierwszy. W przypadku najnowszego Asusa ROG Phone chyba jednak ciężko mówić o zamierzonym upominku. Wysoce prawdopodobne, że dodatkowy tryb znajdujący się w oprogramowaniu urządzenia został umieszczony tam w celach testowych. Możliwe, że producenci udostępnią go dopiero w następnych aktualizacjach. Nie można też wykluczyć, że został on wyłączony celowo, ponieważ jego użycie wykazywało spadki i obciążenia w innych aspektach działania smartfonu, np. w kwestii graficznej czy wydajnościowej. Na ten temat można jednak jak na razie tylko spekulować.  

Odświeżanie ekranu o częstotliwości 160 Hz

Ale w czym rzecz właściwie? Otóż specjaliści z XDA Developers testując przełączanie pomiędzy poszczególnymi trybami częstotliwości odświeżania w Asusie ROG Phone 3, dokonali pewnego odkrycia. W standardowym użytku wyświetlacz obsługuje cztery tryby, a najwyższy z nich wynosi 144 Hz. Jak się okazało, na tym jednak nie koniec. W ustawieniach znaleziono zakodowany kolejny tryb liczący aż 160 Hz. Dokładne wyjaśnienie, jak natrafiono na skrytą funkcję wraz z instrukcją jej uruchomienia znajdziecie w artykule na stronie redakcji.

Dalej redaktorzy tłumaczą także w jakich aplikacjach można sprawdzić działanie nowej opcji i zapewniają, że przeskok na wyższą częstotliwość jest wyraźnie widzialny i bezpieczny dla smartfona, choć wyświetlacz nie został odpowiednio skalibrowany na jego działanie. Natomiast dopompowana na maksa specyfikacja pozwala mieć nadzieję, że smartfon po kilku poprawkach w oprogramowaniu z łatwością udźwignie tak wysoki poziom odświeżania ekranu. No i że taka częstotliwość przyprawi wprost o zawrót głowy. Z doświadczenia wiem, że już przy 120 Hz oczy często nie nadążają za dynamizmem animacji, a co dopiero przy takich parametrach.

Źródło: XDA Developers