Simpsonowie znów mieli rację, czyli Apple Vision Pro pojawiło się na ulicach. Jak oceniają sprzęt recenzenci i kiedy pojawi się on w Polsce?

Apple Vision Pro, najnowszy produkt giganta technologicznego z Cupertino, zaintrygował świat swoimi obietnicami rewolucyjnych doświadczeń w dziedzinie mixed reality. Jednak pierwsze opinie zdają się rysować mieszany obraz tego urządzenia. Sprawdźmy, co o Apple Vision Pro sądzą pierwsi recenzenci i jak korzystają z niego użytkownicy.

Apple Vision Pro – zbiór pierwszych recenzji

The Verge

Nilay Patel z The Verge przedstawia Apple Vision Pro jako urządzenie z potencjałem rewolucyjnym, ale stojące jeszcze przed wieloma wyzwaniami. Apple ma ambitne plany dla tego urządzenia, które ma być używane w codziennym życiu, od pracy po zabawę z dziećmi, wzbogacając realny świat o cyfrowe aplikacje i informacje. Jednak wysoka cena i kompromisy, takie jak waga i konieczność korzystania z zewnętrznego akumulatora, mogą ograniczyć jego uniwersalność.

Jednak Nilay przyznaje, że urządzenie wyróżnia się zaawansowanymi technologiami i oferuje niezwykłe doświadczenia, ale wysoka cena i potencjalne problemy mogą hamować jego przyjęcie. Jako mocne strony sprzętu uznaje wyświetlacze i zaawansowane technologie śledzenia ruchów rąk i oczu, które doskonale współpracującą z produktami Apple. Vision Pro zapewniają niezwykłe doświadczenia, takie jak oglądanie filmów na imponującym wirtualnym ekranie 4K HDR czy korzystanie z aplikacji biurowych w zupełnie nowy sposób.

Mimo to w swojej recenzji Nilay podkreśla, że urządzenie posiada słabe strony, w tym wysoką cenę, potencjalne problemy z jakością przesyłanego wideo oraz kontrowersyjną funkcję Persony. Patel podnosi pytanie, czy kompromisy związane z długotrwałym użytkowaniem i izolacyjny charakter doświadczenia są akceptowalne w zamian za oferowane możliwości. Mimo ogromnego potencjału, Vision Pro może jeszcze nie być gotowe do szerokiego przyjęcia, co podkreśla wyzwania stojące przed urządzeniem w pełnej zmianie naszego cyfrowego świata.

Ocena: 7/10

Apple Vision Pro

Tom’s Guide

Według recenzji Marka Spoonauera Vision Pro stanowi najśmielszy wynalazek Apple od ponad dekady, oferując wgląd w przyszłość, gdzie komputer i rozrywka łączą się w eleganckiej obudowie. Pomimo wygórowanej ceny i braku głównych aplikacji takich jak Netflix i YouTube przy premierze, wciągające doświadczenia Vision Pro, od bycia wirtualnym DJ-em po oglądanie przestrzennych wideo osobistych chwil, podkreślają jego potencjał do rewolucjonizowania sposobu, w jaki wchodzimy w interakcje z cyfrową treścią. Niemniej jednak, wysoka cena, początkowe błędy oprogramowania i fizyczne ograniczenia wynikające z jego konstrukcji sugerują, że choć wizja Apple dotycząca technologicznej przyszłości jest coraz bliższa, podróż tam wciąż się rozwija.

Apple Vision Pro to naprawdę niesamowity produkt, który zapewnia futurystyczny interfejs śledzenia oczu i dłoni, a także zapierające dech w piersiach wideo 3D i naprawdę imponujące aplikacje AR. To także magiczny sposób na rozszerzenie komputera Mac. Jednak jest kilka błędów związanych z wydajnością, które wymagają dopracowania, bateria może przeszkadzać, a Digital Persona jest trochę przerażająca i wymaga pracy.

Ocena: 4/5

CNET

Recenzent, Scott Stein, opisuje najnowszy sprzęt od Apple jako mieszankę osobistego kina, przenośnego iPada i bramy do przyszłości pełnej wciągających doświadczeń. Z jego relacji wynika, że Vision Pro oferuje niesamowitą jakość wyświetlania dzięki technologii micro-OLED, zaawansowane śledzenie ruchów ręki i oka, oraz umożliwia płynne połączenie świata rzeczywistego i wirtualnego. Urządzenie wspiera także aplikacje iOS, umożliwiając użytkownikom dostęp do znanych narzędzi i rozrywki.

Vision Pro, choć innowacyjne, ponownie opisane jest jako urządzenie z niedokończoną przyszłością. Stein zwraca uwagę na brak optymalizacji wielu aplikacji pod nowy system VisionOS oraz na potrzebę zewnętrznej baterii do jego działania. Mimo tych niedoskonałości, potencjał urządzenia do kreowania osobistych kin czy maszyn wspomnień jest fascynujący. Stein podkreśla, że Vision Pro może nie być niezbędne dla każdego na obecnym etapie, ale dla osób z branży immersyjnej lub dla tych, którzy mogą sobie na to pozwolić, stanowi obiecujący krok ku przyszłości technologii noszonych i mieszanej rzeczywistości.

Ocena: 7.8/10

Apple Vision Pro - gogle od Apple

HOW-TO-GEEK

Testujący, w tym przypadku recenzent z How-To Geek, oceniał urządzenie pod kątem jego designu, wygody noszenia, jakości wyświetlania, interakcji użytkownika oraz wszechstronności zastosowań, od rozrywki po produktywność. Recenzent zwracał uwagę na innowacyjne metody interakcji, takie jak sterowanie gestami i śledzenie wzroku, które definiują nowy sposób korzystania z komputera.

W tej recenzji także podkreślono wysoką cenę urządzenia, ale zaznaczono, że jest ona uzasadniona zaawansowaną technologią i unikalnymi możliwościami, które oferuje Vision Pro. Mimo to, zwrócono uwagę na potencjalne wyzwania związane z długotrwałym komfortem użytkowania i dostosowaniem do różnych użytkowników. Recenzent wyraził również opinię, że choć Apple Vision Pro prezentuje przyszłość technologii przestrzennej, jest to wciąż bardziej urządzenie z potencjałem na rozwój i udoskonalenie w przyszłych generacjach.

Jednak mimo kilku zastrzeżeń, ogólna opinia była pozytywna. Vision Pro uznano za krok milowy w dziedzinie technologii noszonych, który zwiastuje emocjonującą przyszłość w interakcji człowieka z cyfrowym światem. Recenzent podkreślił, że urządzenie to zapowiada nową erę w technologii osobistej, oferując doświadczenia, które jeszcze niedawno wydawały się możliwe tylko w science fiction.

Ocena: 3.5/5

Apple Vision Pro przez całą dobę

Joanna Stern z The Wall Street Journal podjęła się wyzwania przetestowania gogli Apple Vision Pro, nosząc je nieustannie przez pełne 24 godziny, aby dogłębnie zbadać ich funkcjonalność w codziennym użytkowaniu. Na początku swojej recenzji zwróciła uwagę na nowatorski system sterowania urządzeniem, który umożliwia wybór opcji poprzez skierowanie wzroku na ikonę i wykonanie gestu palcem, eliminując potrzebę używania tradycyjnej myszki czy dotyku ekranowego.

Joanna podkreśliła, że gogle oferują możliwość pracy z wieloma ekranami jednocześnie, w tym z ekranem skopiowanym z podłączonego komputera Mac, co otwiera przed użytkownikami nowe perspektywy. Jednak zauważyła, że wirtualna klawiatura nie jest zbyt funkcjonalna do pisania, preferując klasyczne rozwiązania. Wśród wad urządzenia wymieniła jego tendencję do nagrzewania się oraz konieczność częstego ładowania, co 2-3 godziny.

Stern zwróciła również uwagę na funkcję Apple Persona, która nie oddaje w pełni realistycznego obrazu twarzy użytkownika. Jej wnikliwe spostrzeżenia i ocena sposobów wykorzystania Apple Vision Pro dostarczają cennych informacji dla potencjalnych użytkowników. Pełną recenzję możecie zobaczyć w poniższym filmie:

Apple Vision Pro podczas jazdy Teslą

Odkąd Apple Vision Pro trafiło do sprzedaży, w sieci nie brakuje filmów dokumentujących doświadczenia użytkowników z interakcji z nowym gadżetem. I tak na przykład w ostatnich dniach social media obiegło nagranie, w którym jeden z użytkowników prowadzi Teslę mając na sobie Apple Vision Pro. Czy jest to najmądrzejsze zachowanie? Myślę, że na pytanie możecie sobie odpowiedzieć sami, ale sprawa stała się na tyle głośna, że głos postanowił zabrać nawet sekretarz transportu USA, który przypomniał, że wszystkie współczesne systemy wymagają jeszcze uwagi kierowcy.

Czy ludzie są gotowi na Apple Vision Pro?

Zastosowanie gogli Vision Pro podczas jazdy samochodem może prowokować pytanie, czy ludzie na pewno są już gotowi na taki sprzęt i czy będą z niego korzystać rozważnie. Nieodpowiednie korzystanie z zestawu słuchawkowego może być niebezpieczne. Wystarczy spojrzeć na poniższe nagranie, gdzie osoba nosząca Apple Vision Pro wydaje się być totalnie zatracona w wirtualnym świecie, kiedy przechodzi przez pasy dla pieszych na ulicy.

Na szczęście nie wszystkie filmiki krążące po sieci pokazują nierozwagę użytkowników. Kolejne nagranie w sieci pokazuje młodego mężczyznę, który podczas jazdy metrem wykorzystuje możliwości Apple Vision Pro. Scena robi duże wrażenie, sprawiając wrażenie, jakby bohater rzeczywiście przeniósł się do alternatywnej rzeczywistości. Zastanawia to, czy tak może wyglądać nasza przyszłość, przypominając scenariusz rodem z filmu science-fiction.

@barstoolsports

Apple Vison Pro on the subway 😧 @Barstool Gametime (via:haig98/X)

♬ original sound - Barstool Sports

Inna osoba zdecydowała się wyprowadzić psa w goglach od Apple, inna zabrać je na mecz NBA, a YouTuberzy  Isaac Mosna oraz Patrick Tomasso zostali przyłapani podczas używania ich w restauracji.

Nie możemy także nie wspomnieć o jeszcze jednym nagraniu, które szybko obiegło media społecznościowe. Chodzi o serial Simpsonowie, który już nieraz zaprezentował wizje, które później urzeczywistniły się z zaskakującą precyzją. Patrząc na nagrania z sieci i ten fragment kreskówki, rzeczywiście można stwierdzić, że twórcy znowu przewidzieli przyszłość.

Apple Vision Pro – rewolucja czy rozczarowanie?

Zainteresowanie Apple Vision Pro jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę jego innowacyjność i możliwości zarówno użytkowe, jak i rozrywkowe. To urządzenie ma na celu zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z cyfrowym światem, wykorzystując najnowsze dostępne technologie. Apple Vision Pro oferuje szereg zastosowań, od gier przestrzennych, poprzez osobiste poradniki kulinarne, aż po narzędzia do projektowania wnętrz, co sprawia, że perspektywy wykorzystania tego urządzenia w codziennym życiu i na rynku wydają się obiecujące.

Chociaż pierwsze recenzje są różnorodne, trudno mówić tu o ogólnym rozczarowaniu. Dla niektórych jest to przełomowe urządzenie, które ma potencjał, by zrewolucjonizować nasze życie. Podobnie jak iPhone zmienił sposób, w jaki używamy telefonów, eliminując potrzebę posiadania osobnych urządzeń takich jak discman, odtwarzacz mp3, cyfrowy aparat czy papierowe gazety. Z kolei inni uważają Vision Pro za przereklamowane, wskazując na jego ograniczoną użyteczność w porównaniu do tradycyjnych komputerów i konsol. Czas pokaże, czy Vision Pro osiągnie sukces na miarę pierwszego iPhone’a, który również nie był wolny od wad na początku swojej drogi na rynek.

Kiedy premiera Apple Vision Pro w Polsce?

Premiera Apple Vision Pro miała miejsce 2 lutego 2024 roku, jednak na razie urządzenie jest dostępne wyłącznie na rynku amerykańskim. Mimo wysokiej ceny, w Polsce również widać spore zainteresowanie tym produktem, co prowadzi do pytania o termin dostępności dla polskich konsumentów. Niestety, wydaje się, że polscy użytkownicy będą musieli poczekać na swoją szansę zakupu. Apple planuje wprowadzenie ich do sprzedaży na innych rynkach jeszcze w ciągu tego roku, ale na razie mówi się o krajach, takich jak Australia, Chiny, Francja, Japonia i Niemcy.

Oznacza to, że teoretyczna dostępność w Polsce może nastąpić dopiero w 2025 roku, zwłaszcza że obecnie brakuje wsparcia dla polskiego języka w Siri, co jest kluczową funkcją urządzenia. Pomimo że początkowe wersje systemu operacyjnego visionOS były dostępne w wielu językach, obecnie są zablokowane i dostępne wyłącznie po angielsku. Można jednak oczekiwać, że w miarę wprowadzania produktu na nowe rynki, wsparcie językowe będzie sukcesywnie rozszerzane.