Android 14 dostępny w wersji deweloperskiej. Co przynosi nowy system od Google?

Google pracuje już nad Androidem 14. Chociaż wiele urządzeń nie otrzymało jeszcze wersji oznaczonej numerem 13, to w świecie technologii nie ma na co czekać, a więc w Mountain View praca nad nowym systemem wre. Google udostępniło wersję Developer Preview oraz poinformowało o pierwszych nowościach, jakie pojawią się w Androidzie 14.

Android 14 Developer Preview, czyli uchylenie rąbka tajemnicy o nowym systemie

Android 14 ma zostać oficjalnie zaprezentowany podczas Google I/O, czyli wydarzenia, które odbędzie się w maju. Mimo tego już teraz możemy zapoznać się z Developer Preview 1, a więc wersją deweloperską. Przeznaczona jest dla programistów, ale posiadacze smartfonów Google Pixel już teraz mogą pobrać ją na swoje urządzenia. Listę kompatybilnych telefonów znajdziesz w dalszej części tekstu.

Android 14, jak deklaruje Google, ma być przyjazny dla tabletów i składanych smartfonów. Aplikacje łatwiej będzie dopasować do różnych rozmiarów ekranów, a w tym celu programiści mogą korzystać z zestawu narzędzi, które ułatwi im tworzenie intuicyjnego oprogramowania dla urządzeń o różnych rozmiarach.

Najnowszy Android otrzymał nazwę kodową Upside Down Cake, czyli tzw. ciasto „do góry nogami”. Mimo że Google zmieniło podejście do oznaczeń i od kilku lat wyróżnia wersje systemu cyframi, wewnętrznie wciąż korzysta z nazw. W przypadku Androida 13 było to Tiramisu, natomiast Android 12 nosił nazwę Snow Cone.

Plan rozwoju Androida 14

Rozwój Androida 14 jest zbliżony do harmonogramu, jaki Google stosowało podczas prac nad poprzednimi wersjami systemu:

 • Q1 2023 – wersje deweloperskie (Developer Preview),
 • Q2 2023 – beta testy,
 • Q3 2023 – poprawki i wydanie stabilnej wersji,
 • Q4 2024 – pełna wersja Androida 14.
Źródło grafiki: android-developers.googleblog.com

Android 14 – nowe funkcje i zmiany

 • Ograniczenie możliwości instalowania starszych aplikacji w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników. W przypadku braku kompatybilności z Androidem 6.0 lub nowszym, apki będą blokowane. A to dlatego, że złośliwe oprogramowanie bardzo dobrze radzi sobie z lukami w zabezpieczeniach starszych aplikacji.
 • Zwiększone możliwości powiększenia tekstu do 200% przy zastosowaniu nieliniowej krzywej skalowania czcionki. Android 13 pozwala maksymalnie na 130-procentowe powiększenie.
 • Automatyczne przełączanie pomiędzy dwiema kartami SIM w zależności od tego, która w danej chwili oferuje lepszy zasięg.
 • Optymalizacja aplikacji pracujących w tle w celu wydłużenia czasu pracy baterii smartfona.
 • Interfejs uwzględniający płeć użytkownika, co przełoży się na komunikaty kierowane bezpośrednio do mężczyzny, kobiety lub osoby niebinarnej.
 • Health Connect, czyli aplikacja, która będzie zbierać informacje o aktywności i zdrowiu. Rozwiązanie ma działać na podobnej zasadzie co Apple Health.
 • Wsparcie dla komunikacji satelitarnej.
android 14 logo

Jakie smartfony otrzymają Androida 14?

Android 14 zapewne trafi już na smartfony, które swoją premierę będą miały w czwartym kwartale 2023 roku. Czasu jest więc bardzo dużo i mając na uwadze poprzednie lata, możemy się jedynie domyślać, jakie urządzenia trafią do sprzedaży z nowym Androidem.

Mimo wszystko wersję deweloperską Androida 14 da się już teraz zainstalować na telefonach Google Pixel. Mowa tutaj konkretnie o modelach:

 • Pixel 4a,
 • Pixel 5, Pixel 5a,
 • Pixel 6 Pro, Pixel 6, Pixel 6a,
 • Pixel 7 Pro, Pixel 7.

Kto natomiast nie może doczekać się Androida 14, musi uzbroić się w cierpliwość przynajmniej do kwietnia 2023 roku. To wtedy system w tej wersji ma trafić do beta testów i wersje rozwojowe będzie można instalować na wybranych modelach smartfonów różnych producentów.

Sprawdź smartfony z Androidem w x-komie