Nowy Microsoft Surface otrzyma 2 ekrany oraz system Android. Centaurus już w 2020 roku?

Projekt Andromeda przeszedł już chyba do historii. W międzyczasie Microsoft przystąpił w sekrecie do prac nad składanym urządzeniem z dwoma ekranami. Sprzęt ma emulować Androida i umożliwiać korzystanie z aplikacji pisanych na ten system. Jak wieść niesie, produkt o kryptonimie Centaurus ma zostać zaprezentowany w roku 2020.

Co wiadomo o już Microsoft Centaurus?

Na wstępie podkreślę, że nazwa Centaurus jest nazwą roboczą. Dobrze brzmiącą oraz dumną, ale wciąż roboczą. Pod tym właśnie kryptonimem gigant z Redmond ukrył projekt nowego urządzenia z rodziny Surface. Co ważne, składanego urządzenia!

Wiemy, że ma ono posiadać dwa wyświetlacze, każdy o przekątnej 9” i proporcjach 4:3. Taka wiadomość ukazała się niedawno w artykule na portalu
forbes.com, w którym firma analityczna IHS Markit powołała się na łańcuch dostaw, informując jednocześnie, że premiera nowego sprzętu odbędzie się w pierwszej połowie 2020 roku. Nie wyklucza przy tym prezentacji produktu już w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Microsoft Surface Book 2
Microsoft Surface Book 2

Nowy Surface z procesorem Intel 10 nm

W raporcie dodano także, że Microsoft ma zamiar zaimplementować w nowym Surface procesory Intel 10 nm, oferujące łączność z internetem mobilnym przez 5G lub LTE. Sygnał z routera odczyta Wi-Fi.

Microsoft chce tym samym zapewnić użytkownikowi stały dostęp do sieci, bez względu na to gdzie się znajdzie. CPU wykonane w litografii 10 nm przełoży się również na wyższą efektywność energetyczną, co w przypadku urządzeń mobilnych ma przecież fundamentalne znaczenie.

Urządzenie Microsoft Surface
Microsoft Surface Laptop 2

System Windows Core OS, czyli co?

Przy okazji projektu Centaurus powstaje specjalna wersja systemu Windows. Ma nosić nazwę WCOS (Windows Core OS) i zapewniać architekturę niezbędną do obsługi dwóch ekranów. Raport IHS Markit wspomina ponadto o możliwości użytkowania aplikacji tworzonych na systemy Android oraz usługi iCloud.

Nowy Microsoft Surface dołączy tym samym do grona producentów tworzących urządzenia ze składanymi ekranami. Pod tym względem nadchodzący rok wydaje się bardzo interesujący. Okazuje się z resztą, że Intel zachęca producentów OEM do inwestowania w sprzęt z dwoma ekranami, tak, jak robi to obecnie Bill Gates i spółka.

Zanim pojawią się konkretne informacje o premierze nowości Microsoft, warto przyjrzeć się bliżej obecnej generacji sprzętu z rodziny Surface.