200 Hz i 1 ms siłą monitora MSI Optix MAG301CR2 Curved. Test i recenzja

Było wincyj rdzeniuf, jest wincyj hercuf. Są to zmiany dedykowane graczom, by czerpali więcej radości z tego, co kochają. MSI Optix MAG301CR2 Curved daje im częstotliwość odświeżania obrazu sięgającą 200 Hz, czas reakcji 1 ms, dobry kontrast i jasność oraz świetnie pokrycie sRGB wyświetlane na zakrzywionej matrycy UltraWide. W tej recenzji pokażę Ci też parę innych atutów panelu.

Odkrywam MSI Optix MAG301CR2 Curved

Ramki

Ramki obiegające MSI Optix MAG301CR2 Curved to tylko zwieńczenie matrycy o proporcjach 21:9. Matrycy z zakrzywieniem 1500R, co w połączeniu z przekątną mierzącą niemal 30 cali tworzy ultrapanoramiczną przestrzeń do gamingu.

Z trzech stron mamy do czynienia z praktycznie bezramkową konstrukcją (mowa o ramkach fizycznych), dolna ramka jest siłą rzeczy wyższa i na niej znajduje się centralnie umieszczone logo producenta. Z prawej strony znajdziesz fizyczny włącznik.

MSI Optix MAG301CR2 Curved gaming

Obudowa

Z tyłu wprawdzie bez fajerwerków, za to bez dwóch zdań solidnie. Gdy spoglądasz na wprost, po lewej widzisz nazwę serii Optix. Po prawej widnieje smok MSI. Natomiast w środku znajduje się baza uchwytu otoczona okręgiem z podświetleniem RGB LED. Wspomniany uchwyt jest zgodny ze standardem montażowym VESA 75×75, jeśli zechcesz zawiesić go na ścianie.


Złącza

Złącza znajdują się w dolnym panelu. Mnie cieszy fakt zastosowania huba USB, co niweluje potrzebę podpinania przynajmniej części akcesoriów do komputera. Kto ma wiatraczek na USB, ten wie, jak bardzo przydaje się latem. Podepniesz go do monitora i cieszysz się rześką bryzą.

Dla porządku wymienię wszystkie dostępne porty. 3 pierwsze odpowiadają za obraz, 3 kolejne za łączność z peryferiami:

  • 2x HDMI
  • 1x DisplayPort
  • 1x USB-C
  • 1x USB-B
  • 2x USB-A
  • 1x minijack 3,5 mm
MSI Optix MAG301CR2 Curved złącza

Uchwyt

Uchwyt dźwigający MSI Optix MAG301CR2 Curved jest naprawdę solidnie wykonany. Oferuje też spory zakres regulacji, w tym ustawienie w pionie (pivot). Bardzo się cieszę, że w ramieniu jest otwór do prowadzenia, czyli ukrycia, przewodów biegnących od i do monitora.

MSI Optix MAG301CR2 Curved uchtyw

Natomiast podstawa jest w pełni metalowa i przypomina nieproporcjonalną literę Y. Zastosowanie wąskich i długich ramion podstawy sprawia, że całość spoczywa stabilnie na biurku i zajmuje niewiele miejsca. W efekcie spokojnie postawisz coś przed sobą, coś blisko panelu, np. klawiaturę albo wentylator na USB.

MSI Optix MAG301CR2 Curved stopka

Zakrzywienie 1500R

Nie wolno zapominać o zakrzywieniu ekranu. Na początku możesz czuć się nieco dziwnie, bo przy płaskich panelach, kiedy wzrok wędruje ku krawędziom, mięśnie oka pracują. Tu tego nie czujesz! Oko jest jakby nieruchome, ogarnia obraz bez wysiłkowo. To bardzo ważne przy proporcjach 21:9 i przekątnej 30”, gdyż nie ma opcji ogarnięcia wszystkich fragmentów monitora jednym spojrzeniem. Trzeba „skakać” oczami po matrycy, nie dziwota, ze potem bolą. Zakrzywienie przeciwdziała temu zjawisku.

Co oferuje menu OSD?

Do menu monitora MSI Optix MAG301CR2 Curved dostaniesz się po naciśnięciu 5-kierunkowego joysticka. Zwykłe wciśnięcie wywołuje stylizowane, czarno-czerwone okno. Lecz jeśli od razu przesuniesz przełącznik w jednym z 4 pozostałych kierunków, wywołasz przypisany do niego skrót.

MSI Optix MAG301CR2 Curved joystick

Dodatkowo, jeśli na komputerze masz aplikację OSD od MSI, włączysz ją przyciskiem zlokalizowanym po lewej stronie dolnej ramki ekranu. Od tej chwili zarządzanie parametrami monitora odbywa się z poziomu systemu.

Zakładka Gaming

Menu OSD podzielono na 5 sekcji. Pierwsza zawiera funkcje powiązane w mniejszym lub większym stopniu z grami. Tutaj:

  • wybierzesz jeden z profili przygotowany przez MSI,
  • włączysz funkcje Night Vision, która sztucznie zwiększa jasność i kontrast, poprawiając widoczność ciemnych scen,
  • uruchomisz i określisz poziom overdrive podpisanej tu jako Response Time, co zwiększa napięcie matrycy i zmniejsza opóźnienie, ale wprowadza smużenie,
  • aktywujesz funkcję, Anti Motion Blur, która niweluje ghosting,
  • uruchomisz widget wyświetlający aktualne odświeżanie ekranu,
  • nastawisz alarm,
  • ustawisz celownik na ekranie.

Na kolejnej stronie włączysz synchronizację pionową AMD FreeSync Premium, by utrzymywać odświeżanie ekranu na poziomie liczby klatek obrazu aktualnie generowanej przez CPU.

Zakładka Profesional

W drugiej sekcji znajdziesz profile kolorów nie tyle nastawiony na gry, ile na kalibrację parametrów. Dodatkowo uruchomisz tu tryb ochrony oczu i włączysz tryb HDCR, który podbija jasność i ostrość obrazu.

MSI Optix MAG301CR2 Curved tryb profesional

Powtarza się tu również funkcja Anti Motion Blur, a pod nią znajduje się Image Enhancement. Zwiększa ona ostrość obrazu, co przydaje się przy treściach w niskiej rozdzielczości.

Zakładka Image

Dzięki opcjom w trzeciej sekcji dostosujesz ekran do swoich preferencji. Ustawisz tu jasność, kontrast, ostrość, wielkość ekranu oraz temperaturę koloru, poprzez samodzielną manipulację suwakami RGB.

MSI Optix MAG301CR2 Curved image

Zakładka Input source

W tej części menu, jak sama nazwa wskazuje, zdefiniujesz źródło obrazu. Poza tym zdecydujesz czy źródło automatycznie ma być wykryte i przełączone.

MSI Optix MAG301CR2 Curved input

Zakładka Navi key

Ta sekcja pozwala przypisać skróty do kierunków joysticka.

MSI Optix MAG301CR2 Curved navi key

Zakładka Settings

W ostatniej sekcji dostosujesz menu jak i wszystko dookoła ekranu. Tu wybierzesz język menu, przezroczystość i czas wyświetlania się menu.

Poza tym wyłączysz podświetlenie RGB, zdecydujesz kiedy ma świecić się dioda zasilania, ale i to czy mają wyświetlać się informacje na ekranie. Na drugiej stronie natomiast zdecydujesz na ilu liniach pracować ma złącze USB-C.

MSI Optix MAG301CR2 Curved setiing

Test obrazu MSI Optix MAG301CR2

Testy przeprowadził: Mateusz Maj.

Ten 30-calowy panel z matrycą VA w formacie 21:9 może się pochwalić głęboką czernią. To widać już przy pierwszym spotkaniu z ciemnym obrazem. Panel oferuje też rozdzielczość UWHD i ma mega wysokie odświeżanie natywne, wynoszące aż 200 Hz!

Ktoś może zapytać: a po co aż tyle? – odpowiadam, że to dla płynności obrazu. Teoretycznie ludzkie oko rejestruje mniej klatek obrazu na sekundę, niemniej efekty 200-hercowego odświeżania widoczne są w dynamicznych scenach. Szczególnie w strzelankach, rajdach i w wyścigach. Pamiętaj tylko, że potrzebny jest jeszcze desktop, który wygeneruje Ci tyle fps-ów.

Genialnym uzupełnieniem tak wysokiego współczynnika odświeżania jest czas reakcji 1 ms (MPRT). Monitor korzysta tylko z jednej technologii synchronizacji, mianowicie AMD FreeSync.

Jasność

Szkoda, że jasność tego modelu nie kwalifikuje go do certyfikatu VESA DisplayHDR 400 i jest delikatnie niższa. Mimo to pomiar wskazuje, że przy maksymalnym przesunięciu suwaka jasności da się osiągnąć 291,5 kandela.

MSI Optix MAG301CR2 Curved deltaE

Testy kolorów

W testach obrazu MSI Optix MAG301CR2 Curved wypada różnie. W jednych trochę się dziwiliśmy, w innych kiwaliśmy głowami z uznaniem. Ale do rzeczy, zaczynając od tego, co mierzi.

Otóż kontrast uplasował się na poziomie 2737:1, co nie jest złym wynikiem jak na panel VA, oczekiwaliśmy jednak trochę więcej. Niestety słabiej jest w przypadku średniego błędu delta E. Tu wynik wyniósł 3,37, co oznacza przesunięcia kolorów na tyle duże, że widać to gołym okiem (pod warunkiem, że postawisz obok siebie dwa różne monitory).

Natomiast zupełnie OK wypada balans bieli. Wynik sięgnął 6916 K, więc kolory powinny już wpadać w tonację zimną, niemniej praktycznie tego nie widać. Oglądane barwy są soczyste i żywe )za chwilę napiszę o tym nieco więcej). Odczucia wizualne w trakcie zwiedzania lokacji w Wiedźminie, Biomutancie albo Doom Eternal zyskają na realizmie.

Pokrycie kolorów

MSI Optix MAG301CR2 Curved jest panelem dla graczy o ciekawym gamucie kolorów, który przedstawia się następująco:

  • pokrycie sRGB wynosi 99,6% o objętości 143,2%
  • pokrycie Adobe RGB wynosi 83,4% o objętości 98,7%
  • pokrycie DCI-P3 wynosi 94,5% o objętości 101,4%

W przypadku dwóch pierwszych przestrzeni tj. sRGB oraz Adobe RGB, wyniki pomiarów wpisują się branżową normę. Masz zatem pewność, że wyświetlacz świetnie poradzi sobie z odwzorowaniem kolorów w grach i podczas surfowania w sieci. Z paletą Adobe RGB jest już gorzej, ale ten panel nie służy obróbce grafiki, tylko do gamingu. I w gamingu spisuje się znakomicie, szczególnie pod względem odwzorowania barw.

Dużo dobrego mogę także powiedzieć o DCI-P3. Tak wysokie pokrycie tworzy świetne środowisko do produkcji z VOD i Blu-ray. Polecam, kiedy chcesz odsapnąć chwilę od gier, nadrabiając zaległości w serialach.

Gamma

Fabryczna gamma jest w porządku, przy czym warto podkręcić ją w systemie. Punkty gamma wzrastają wraz z jasnością i od poziomu 50% krążą wokół punktu 2,4. System Windows przystosowano do gammy 2,2, zatem różnica jest niewielka, ale korekta wyjdzie tylko na plus, a zajmie Ci tylko chwilkę.

MSI Optix MAG301CR2 Curved gamma

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie wyświetlacza ma minimalne przebarwienia w prawej części ekranu. To prawda, natomiast są one na tyle małe, że praktycznie niezauważalne. My musieliśmy się bardzo przyjrzeć i doszliśmy do wniosku, że może to być po prostu defekt tego konkretnego egzemplarza.

MSI Optix MAG301CR2 Curved równomierność

Ponieważ MSI Optix MAG301CR2 jest monitorem Curved, polecam siadać dokładnie na wprost, bez kombinacji ze spoglądaniem pod kątem. Siedząc frontem, masz przed oczami perfekcyjny obraz. Gdy zaczynasz się wychylać, pojawia się efekt VA Glow, czyli zamglenie. Dlatego patrz na wprost i będzie OK. Nie chcesz chyba, żeby taka drobnostka przesądziła o Twej przegranej? Wątpię, by inni gracze uwierzyli, że dostałeś, bo zamgliło Ci ekran 😉

Pobór mocy

Zwieńczeniem testów był pomiar poboru mocy wyświetlacza. Próbki zostały pobrane na ustawieniach fabrycznych, z wyłączonym podświetleniem RGB na tylnej obudowie. Manipulowaliśmy jedynie suwakiem jasności. Ciekawie przedstawia się pobór mocy podświetlenia RGB LED (tego na tylnej obudowie). O ile zwykle pobierają one około 4 Wat, o tyle tutaj jest tylko 0,6 Wata! Pobór mocy samego wyświetlacza jest w tabelce poniżej.

MSI Optix MAG301CR2 Curved pobór mocy

Ocena. Czy warto mieć MSI Optix MAG301CR2 Curved?

Wysoki współczynnik odświeżania obrazu to jeden z tych elementów, których gracze pożądają całym sercem, choć może głośno o tym nie mówią. MSI Optix MAG301CR2 Curved zapewnia aż 200-hercowe odświeżanie, co w połączeniu z czasem reakcji na poziomie 1 ms tworzy świetne warunki do grania w tytuły wypełnione dynamiką. Strzelanki, wyścigi, rajdy, ale i RPG wymagające nieustannego śledzenia otoczenia, zostaną kapitalnie odwzorowane. Szczególnie że pokrycie palety barw sRGB sięga 99,6%.

MSI Optix MAG301CR2 Curved 200 Hz

Oczywiście średni błąd delta E sprawia, że kolory wyświetlane na tym panelu będą się różnić od tych oglądanych na innym. Trzeba też pamiętać, by patrzeć dokładnie na wprost ekranu, a nie pod kątem, niemniej do dokładnego ustawienia masz szeroki zakres regulacji panelu.

Reszta parametrów jest najzupełniej OK. Wspomaga gracza w zmaganiach. Producent zadbał też o przejrzyste i intuicyjne menu OSD wypakowane przydatnymi funkcjami. Na plus zapisuję możliwość uruchamiania menu w aplikacji systemowej.

Poza tym MSI Optix MAG301CR2 Curved stojący na biurku prezentuje się zacnie. Stylizowana podstawka daje przedsmak gamingowego pazura, a tylne podświetlenie RGB LED tylko to potwierdza. No i nie wolno zapominać o wbudowanym hubie USB. Kto uwielbia tytuły obfitujące w szybkie sceny i ma komputer na tyle mocny, by generować w grach ponad 150 klatek obrazu na sekundę, ten może sięgnąć po MSI Optix MAG301CR2 Curved.

Minusy

  • zjawisko VA Glow gdy patrzysz z boku
  • dość wysoka średnia błędu delta E
  • tylko jedna technologia synchronizacji obrazu

Plusy

  • odświeżanie obrazu 200Hz
  • czas reakcji 1 ms
  • wysokie pokrycie sRGB i DCI-P3
  • wbudowany hub USB
  • przejrzyste i łatwe w obsłudze menu OSD
  • szeroki zakres regulacji ekranu

Ocena redakcji

8/10

Monitor MSI Optix MAG301CR2 Curved znajdziesz w x-komie