10 porad mistrza overclockingu

Czy podkręcanie jest bezpieczne? Jakie chłodzenie wybrać do overclockingu? Mogę podkręcić każdy procesor? Jeżeli kiedykolwiek zadałeś sobie jedno z powyższych pytań to koniecznie zerknij na 10 tipów, które przygotował specjalnie dla Was Marcin „Ryba” Rywak – wicemistrz świata i mistrz europy Master Overclocking Championships.

Mistrz overclockingu radzi

Dla wielu osób temat podkręcania podzespołów komputerowych kojarzy się z wiedzą tajemną, zarezerwowaną dla nielicznych. Jednak wybór odpowiedniej platformy do overclockingu wcale nie musi być czarną magią, tak samo jak znalezienie odpowiedniego programu do podkręcenia karty graficznej.

Jeśli jesteście zainteresowani zakupem najlepszych podzespołów do podkręcania to koniecznie sprawdźcie naszą promocję Tydzień z Overclockingiem. Ceny na wybrane produkty obniżycie kodem – overclocking.

Gotowi na podkręcania? Zobaczcie zatem co ma na ten temat do powiedzenia Ryba – doświadczony Overclocker, Mistrz europy Master Overclocking Champions.

Oto jego 10 #protipów dla Was!

Czy warto dopłacić do podzespołów pozwalających na podkręcanie?

Pamiętajmy, że współczesne procesory i karty graficzne są już podkręcane przez producentów. Są one również wspierane przez rozmaite technologie, takie jak na przykład Intelowski Turbo Boost – który podnosi zegar procesora w zależności od zapotrzebowania na dodatkową wydajność. Dodatkowe możliwości to również większe koszty. Pamiętajmy jednak, że zaoszczędzony czas, poprzez korzystanie z autorskich narzędzi producentów płyt głównych czy kart graficznych to również wartość dodana produktu.

Jaki zasilacz wybrać pod OC?

Nie ma co przesadzać. Musi on w prawdzie mieć zapas mocy, jednak nie może się to odbywać kosztem jego jakości czy sprawności. Lepiej dopłacić do lepszego standardu efektywności pracy niż dużo większej mocy ponad stan.

Czy temperatura otoczenia ma wpływ na wyniki podkręcania?

Tak, jak najbardziej. To co mogło sprawnie działać wiosną/jesienią, może nie być do końca stabilne gdy za oknem jest +35*C. Dlatego właśnie kompletując części warto dobrać obudowę z dobrym przepływem powietrza, oraz kompletem filtrów przeciw-kurzowych.

Polecane obudowy


Obudowa z filtrem przeciwkurzowym czy bez?

Niestety, filtry filtrami, ale z upływem czasu problemem może nie być ilość kurzu w obudowie, a brak odpowiedniego przepływu powietrza spowodowana zapchaniem tychże filtrów. Warto czyścić je systematycznie, nawet raz czy dwa na miesiąc. Taka praktyka z pewnością zwróci się nam w postaci długiej i bezawaryjnej pracy sprzętu.

Czy warto dokupić drugą kartę do zestawu SLI/CrossFire?

Jeśli nie jesteś zdecydowany i pewny co do użytkowania dwóch kart już dzisiaj, to zrezygnuj z takiego rozwiązania. Lepiej jest wymienić starą kartę na nową niż dokładać drugą. Przeważnie dołożenie drugiej karty do istniejącego już zestawu wiąże się ze znaczącym pogorszeniem kultury pracy oraz temperatur panujących wewnątrz. Jeżeli Twój komputer od samego początku nie był składany z myślą o dołożeniu w przyszłości kolejnej kraty – lepiej zrezygnuj z tego pomysłu.

Polecane karty graficzne


Czy warto inwestować w Multi-GPU?

Dużo przyjemności i dużo kłopotów. Efekty korzystania z kilku kart graficznych do gier to fajna idea, lecz ze wsparciem technicznym w niewielkiej ilości tytułów. Bez kompromisów w ustawieniach i grzebania w ustawieniach może to nie zawsze poprawnie działać poprawnie. Technologie Multi-GPU są obecnie w odwrocie. Jeśli budujesz zestaw głównie do gier i multimediów, to zdecydowanie lepiej wybrać jedną mocną kartę niż dwie ze „średniej lub nawet średnio-wysokiej półki”.

Powietrze czy woda?

Chłodzenie powietrzne jest najtańsze i najłatwiejsze w obsłudze. Droższe systemy AiO (All in One), oferują zdecydowanie lepszą wydajność, mogą generować jednak zauważalnie wyższy hałas. Wynika to z faktu, że podstawowe konstrukcje, to co najmniej dwa hałasujące elementy : bloko-pompka oraz wentylator/wentylatory. Custom Loop (indywidualnie projektowany system chłodzenia cieczą), to już gratka dla prawdziwych wyjadaczy. Tego typu systemy projektowane są na specjalne zamówienie. Z uwagi na różnorodność tych systemów, w zasadzie nie spotyka się dwóch takich samych projektów. Sposób prowadzenia połączeń między poszczególnymi elementami zestawu Custom Loop zależy w 100% od inwencji twórczej autora i daje prawie nieograniczone możliwości aranżacji.

Polecane chłodzenia procesora


Dysk z interfacem SATA, M.2, a może PCI-ex?

Zdecydowanie możemy już zapominać o SSD na SATA. Gry przekroczyły poziom 100GB na tytuł i szybszy dostęp do danych potrafi wpłynąć na średni FPS w grach. Warto wybierać najszybsze rozwiązania w swojej cenie. A tymi są na chwilę obecną dyski SSD montowane pod złącze M.2 z obsługą interface PCI-ex 3.0 a nawet 4.0.

Co to jest single-rank i dual-rank?

Jest to system organizacji kości pamięci pamięci w module RAM i ma on spore znaczenie. Czy użyjemy dwa moduły jednostronne po 8GB, czy osiem sztuk dwustronnych po 16GB – ma to wpływ na maksymalny stabilny zegar pracy pamięci na danej platformie.

Czy droższe zawsze oznacza lepsze?

Jak ze wszystkimi zakupami – czasem nie warto oszczędzać i wybierać wszystkiego co najtańsze w katalogu. Przeważnie kilka złotówek więcej na danym produkcie to duża różnica jakościowa w wykonaniu, np. obudowy. W wielu też przypadkach, dołożeniu kilku złotych do np. płyty głównej da nam korzyści w postaci lepszego chłodzenia (sekcji zasilania), czy więcej opcji zarządzania ustawieniami BIOS.