Xiaomi Mi LED TV P1 55” – test telewizora 4K

Po teście 32-calowego modelu z najnowszej serii P1 na warsztat bierzemy 55-calowy telewizor tej samej marki. Co ciekawe, mimo iż model ten należy do tej samej serii, nie tylko okazał się bardziej zaawansowany technicznie, lecz także sprawił nam kilka niespodzianek. Co nowego wnosi L55M6 i czy warto go wziąć pod uwagę, szukając nowego telewizora, tego dowiecie się w recenzji poniżej.

Xiaomi Mi LED TV P1 55” jest 55-calowym telewizorem 4K. Ponieważ istnieją jeszcze dwa inne oznaczenia tego modelu, tj. L55M6-6AEU lub MiTV-MOOQ0, w dalszej części recenzji dla uproszczenia będę nazywał go „L55M6”. Telewizor działa pod kontrolą systemu Android 10, oprogramowania w wersji QTG3.200305.006.1328, wyprodukowano go w Polsce, a testowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

nalepka znamionowa telewizora xiaomi mi led tv p1 55

Design

Ogólna koncepcja stylistyczno-konstrukcyjna Xiaomi L55M6 jest bardzo podobna do poprzednika.

profil telewizora xiaomi mi led tv p1 55
Źródło: Xiaomi

Poniżej szczegóły konstrukcji:

  • Tylną ściankę wykonano z metalu, a pokrywy elektroniki i głośników – z tworzywa sztucznego.
  • Obudowa spoczywa na plastikowych nóżkach.
xiaomi mi led tv p1 55 widziany z góry
Źródło: Xiaomi
  • Rozstaw nóżek jest stały i wynosi 988 mm.
  • Ramkę wokół ekranu zrobiono z czarnego, błyszczącego plastiku.
  • Ramka ma szerokość 5 mm.
  • Obramowanie ma szerokość 12 mm.
  • Prześwit wynosi 63 mm.

Jakość materiałów i montażu oraz spasowanie elementów są na akceptowalnym poziomie. Pomimo tego trochę szkoda, że w najnowszym modelu zrezygnowano z metalowych akcentów – poprzednik miał np. metalową ramkę.

Dla niektórych użytkowników pewnym mankamentem może być duża odległość gniazd od ramki ekranu (aż 42cm), co może nieco utrudniać (zwłaszcza częste) podłączanie urządzeń.

Jakość obrazu Xiaomi L55M6

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Tego typu matryce oferują wyższy kontrast natywny od matryc typu IPS czy ADS.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.

termogram telewizora xiaomi mi led tv p1 55

Kolory

Podobnie jak w modelu 32-calowym ustawienia fabryczne większości trybów obrazu dawały zbyt wysoką temperaturę barwową bieli (10000-12400K). I znowu najlepszym trybem okazał się film, w którym przeprowadziłem wszystkie pomiary.

W zauważalnie ochłodzonym, tj. zaniebieszczonym trybie film (7864K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 4,7, a więc powyżej progu postrzegalności.

Ww. błędy wynikają zarówno z niewłaściwej luminancji (poszczególne barwy są albo nieco zbyt ciemne, albo nieco zbyt jasne), jak i niewłaściwego nasycenia barw. Pomimo tego liniowość odwzorowania barw była o klasę lepsza niż w modelu 32-calowym.

Błędy reprodukcji barw można nieco zredukować (z 4,7 do 4,0) przełączając się z domyślnego ustawienia opcji gamma, którym jest średnia, na ustawienie ciemna. Niestety, powoduje to zbytnie przyciemnienie ciemnych szarości. Prawdę mówiąc, charakterystyka jasności (gamma) jest główną bolączką testowanego telewizora, a żadne ustawienie fabryczne, które sprawdziłem, nie było optymalne.

Pod kątem kolory bledną i ciemnieją i dotyczy to w podobnym stopniu zarówno czerwieni…

plansza czerwieni nasyconej w 75% widziana pod kątem xiaomi mi led tv p1 55

…jak i zieleni.

Inaczej mówiąc, wskazane jest oglądanie na wprost lub pod niewielkim kątem.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (zmierzone w oknie 10%) wyniosło niemal 87% (CIE1931xy), co jest zaskakująco dobrym wynikiem jak na tak przystępny telewizor.

Czerń i kontrast

Dzięki wyświetlaczowi LCD typu VA, czerń była stosunkowo ciemna, a współczynnik kontrastu ANSI wysoki: 6120:1. Inaczej mówiąc, czerń i kontrast są mocną stroną testowanego telewizora. Oznacza to, że Xiaomi L55M6 znakomicie poradzi sobie w warunkach domowego kina, co widać na zdjęciach poniżej.

Niestety, podobnie jak mniejszy brat również i L55M6 miał kłopoty z jednolitością szarości, co widać na zdjęciu poniżej. Czyżby przypadłość rodzinna?

szara plansza na ekranie xiaomi mi led tv p1 55 (widać zmiany odcieni)

Poziom czerni był fabrycznie dobrze ustawiony (50), natomiast poziom bieli (opcję kontrast) warto obniżyć z 50 na 49. Xiaomi L55M6 nie stosuje na szczęście globalnego przyciemniania (ang. frame dimming).

HDR

Obsługa treści HDR nie jest mocną stroną Xiaomi L55M6. Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja (po trzech minutach od rozpoczęcia pomiaru) wyniosła 336 cd/m^2, co jest wynikiem nieco poniżej przeciętnej.

Dla zaawansowanych: adaptacyjne mapowanie tonów (norma w typowych telewizorach z tej półki) w L55M6 praktycznie nie istnieje. Telewizor pozwala rozróżnić detale aż do 10000 cd/m^2 (górny limit w HDR), nawet gdy zawarte w sygnale metadane mają pułap na poziomie 1000 cd/m^2. Oczywiście zamiast jasności 10000 cd/m^2 L55M5 pokazuje… niecałe 340 cd/m^2.

Charakterystyka jasności w trybie HDR była w dużym stopniu niewłaściwa: nieco rozjaśniona w ciemnych szarościach, nieco przyciemniona w średnich, znowu rozjaśniona w wyższym zakresie, a na sam koniec pofałdowana (tu powinna być gładka).

Na koniec warto zaznaczyć, że w trybie obrazu HDR Film L55M6 w nie maksymalizuje podświetlenia, co powinien robić automatycznie. Na szczęście można (i trzeba) to zrobić ręcznie.

No cóż, nie da się ukryć, że L55M6 czempionem dokładnej reprodukcji treści HDR niestety nie jest.

Odwzorowanie ruchu

W Xiaomi L55M6 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, w związku z czym maksymalna ostrość obrazów ruchomych (we wszystkich trybach) jest bardzo niska: zaledwie 150 linii na 1080 maksimum. Inne cechy to:

  • średnie smużenie
  • małe, raczej niedokuczliwe zjawisko brudnego ekranu (ang. dirty screen effect).

Atutem Xiaomi L55M5 jest za to układ upłynniania ruchu z następującymi opcjami:

  • czysty – małe upłynnianie,
  • standardowy – bardzo duże upłynnianie,
  • płynny – bardzo duże upłynnianie.

I to właśnie funkcja upłynniania ruchu daje Xiaomi L55M5 pewną przewagę nad tymi rywalami, którzy tej przydatnej funkcji nie posiadają.

Jakość dźwięku

W Xiaomi L55M6 zastosowano dwa przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki telewizora xiaomi mi led tv p1 55

Dźwięk w trybie standardowym jest całkiem przyjemny. Tryb film podbija bas, a tryb aktualności go obcina. Są jeszcze tryby gra i własny. W tym ostatnim jest też 5-punktowy korektor. W sumie bez rewelacji, ale akceptowalnie, choć poniżej przeciętnej. Krótko mówiąc, „tak” dla słuchania wiadomości, „nie” dla słuchania „muzyki”.

Funkcje smart telewizora Xiaomi L55M6

Xiaomi L55M6 pracuje pod kontrolą systemu Android 10 (przypominam, że w modelu L32M6 był Android 9). W trakcie testu system ten działał stosunkowo szybko i płynnie, a jedyny przypadek, kiedy zaszła konieczność dokonania ponownego uruchomienia telewizora (restartu), dotyczył regulacji jasności podświetlenia, która w pewnym momencie przestała… działać (na szczęście zdarzyło się to tylko jeden raz).

Jak przystało na Androida, wybór aplikacji jest bardzo duży:

Aplikacje VoD:

Aplikacje do strumieniowania muzyki:

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 ARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 55
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 6120
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,7
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 87
  • input lag (ms) – 9,8

Zwracam uwagę, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora xiaomi mi led tv p1 55

Podsumowanie

Moim zdaniem Xiaomi L55M6 jest jeszcze akceptowalnym telewizorem na styku klasy budżetowej i podstawowej. Jego najważniejsze zalety to głęboka czerń, wysoki kontrast, upłynnianie ruchu oraz bogate multimedia zapewniane przez Android 10. Choć nieco smuci mnie czarny plastik zamiast metalowej ramki, doceniam takie ulepszenia, jak np.: niski input lag, aplikację YouTube z obsługą treści HDR (wreszcie!) czy brak sztucznego i niewyłączalnego wyostrzania obrazu, które trapiło poprzednika. W ostatecznym rozrachunku zalet i wad bilans jest jednak pozytywny. Polecam.
xiaomi mi led tv p1 55 front

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 2/10
Gry: 3/10

Xiaomi Mi LED TV P1 55 czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.