Xiaomi Mi LED TV P1 43” – test telewizora 4K

Po testach 32- i 55-calowych telewizorów z serii P1 nadszedł czas na model 43-calowy. Jego poprzednik z roku 2020 wypadł naprawdę dobrze i otrzymał rekomendację. Czy L43M6 pójdzie w ślady L43M5? Okazuje się, że pod względem technicznym dzieli go jednak sporo. Co to dokładnie znaczy, czego dotyczą różnice i czy warto go kupić, tego wszystkiego dowiecie się w recenzji poniżej.

Xiaomi Mi LED TV P1 43” jest 43-calowym telewizorem 4K. Ponieważ istnieją jeszcze dwa inne oznaczenia tego modelu, tj. L43M6-6AEU oraz MiTV-MOOQ0, w dalszej części recenzji dla uproszczenia będę nazywał go „L43M6”.

nalepka znamionowa telewizora Xiaomi Mi LED TV P1 43

W trakcie testu telewizor działał pod kontrolą systemu Android 10 i miał zainstalowane oprogramowanie w wersji QTG3.200305.006.3005. Ponadto dodam, że wyprodukowano go w Polsce, a testowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

Design

Pod względem konstrukcji i stylistyki Xiaomi L43M6 nie odbiega od swoich braci, tj. modeli 32- i 55-calowych.

Źródło: Xiaomi

Oto szczegóły:

  • Tylną ściankę wykonano z metalu, a pokrywy elektroniki i głośników – z tworzywa sztucznego.
  • Obudowa spoczywa na nóżkach wykonanych z czarnego, błyszczącego plastiku.
profil telewizora xiaomi MI LED TV P1 43
Źródło: Xiaomi
  • Rozstaw nóżek jest stały i wynosi 843 mm.
  • Ramkę wokół ekranu zrobiono z czarnego, błyszczącego plastiku.
  • Ramka ma szerokość 2 mm.
  • Prześwit wynosi 60 mm (pod logo).

Moim zdaniem jakość materiałów i montażu oraz spasowanie elementów są na akceptowalnym poziomie. Szkoda tylko, że zrezygnowano z metalowych akcentów – poprzednik (L43M5) miał np. metalową ramkę wokół ekranu. No cóż, dążenie do redukcji kosztów robi swoje.

Jakość obrazu Xiaomi L43M6

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu ADS (najprawdopodobniej). Tego typu matryce oferują dobrą reprodukcję barw pod kątem, chociaż kosztem niższego kontrastu natywnego od matryc typu VA.

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, co jest w zasadzie normą w telewizorach z tej półki cenowej.

Kolory

Tak jak w modelach 32- i 55-calowym, ustawienia fabryczne większości trybów obrazu miały zbyt wysoką temperaturę barwową bieli (11000-13000K). Tradycyjnie najlepszym trybem okazał się film, w którym przeprowadziłem wszystkie pomiary.

Tryb film dawał obraz nieco ochłodzony/zaniebieszczony (7042K), a średni błąd odwzorowania barw wyniósł 3,9, a więc powyżej progu postrzegalności.

W subiektywnej ocenie barwy były żywe, lecz przy tym całkiem naturalne. Kolor czerwony był nieco zbyt mocno nasycony zwłaszcza na poziomach 60- i 80%, co nieco ożywiało obraz.

Pod kątem kolory nie tracą swoich właściwości, co jest zasługą zastosowanej matrycy.

To wszystko czyni L43M6 dobrym wyborem np. do tradycyjnego oglądania telewizji.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 wyniosło 76% (CIE1931xy), co oznacza, że brak nie tylko szerokiej, lecz także poszerzonej palety barw (jest tylko standardowa).

W tej klasie cenowej taki wynik nie dziwi – jest to w zasadzie niepisana norma.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 1321:1, co jest wynikiem stosunkowo niskim, chociaż lepszym od matryc typu IPS z typowym kontrastem rzędu 800:1. Inaczej mówiąc, czerń i kontrast nie są atutem testowanego telewizora. Oznacza to, że Xiaomi L43M6 generalnie najlepiej sprawdzi się w dzień w średnio jasnym pomieszczeniu lub przy włączonym świetle.

Podświetlenie było trochę nierównomierne zwłaszcza przy górnej krawędzi ekranu (zapewne błąd montażowy). Poziom czerni niewiele odbiegał od normy: fabrycznie ustawiono wartość „50”, choć poprawną było „51”.

Po zidentyfikowaniu niskokontrastowego rodzaju matrycy trochę się obawiałem, że producent zastosuje w torze wizji różne „polepszacze kontrastu ” (czytaj: sztuczki). Na szczęście moje obawy były płonne, a L43M6 był wolny od globalnego przyciemniania (ang. frame dimming).

HDR

Obsługa treści HDR nie jest mocną stroną Xiaomi L43M6. Na planszy zajmującej 10% powierzchni ekranu maksymalna luminancja (po trzech minutach od rozpoczęcia pomiaru) wyniosła 324 cd/m^2, co jest wynikiem poniżej przeciętnej.

Dla zaawansowanych: identycznie jak w modelu L55M6 adaptacyjne mapowanie tonów w L43M6 praktycznie nie istnieje. Telewizor pozwala rozróżnić detale aż do 10000 cd/m^2 (górny limit w HDR), nawet gdy zawarte w sygnale metadane mają pułap na poziomie 1000 cd/m^2. Oczywiście zamiast jasności 10000 cd/m^2 L43M6 pokazuje … nieco ponad 320 cd/m^2. Inaczej mówiąc, telewizor nie gubi jasnych detali, ale pokazuje je jako znacznie, znacznie ciemniejsze niż być powinny.

Również charakterystyka jasności w trybie HDR była w dużym stopniu niewłaściwa: rozjaśniona w praktycznie całym zakresie tonalnym, a na sam koniec, tam, gdzie powinna być gładka, była mocno pofałdowana.

Na koniec warto zaznaczyć, że w trybie obrazu HDR Film L43M6 nie maksymalizuje podświetlenia, co powinien robić automatycznie. Inaczej mówiąc, zamiast wartości 100/100 ustawia 80/100. Na szczęście można (i trzeba) to poprawić ręcznie. Co ciekawe, identyczny błąd wystąpił we wcześniej testowanym modelu L55M6.

W związku z powyższym nie ulega wątpliwości, że do krytycznego oglądania treści HDR Xiaomi L43M6 się po prostu nie nadaje (wyglądają one jak SDR).

xiaomi mi led tv p1 43 widziany z góry
Źródło: Xiaomi

Odwzorowanie ruchu

W Xiaomi L43M6 zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, w związku z czym maksymalna ostrość obrazów ruchomych (we wszystkich trybach „wygładzania ruchu”) jest bardzo niska: zaledwie 150 linii na 1080 maksimum. Inne cechy to:

  • mało-średnie smużenie (mniejsze niż w L55M6),
  • brak zjawiska brudnego ekranu (ang. dirty screen effect).

Z pewnością atutem Xiaomi L43M6 jest funkcja upłynniania ruchu o nazwie „wygładzanie ruchu”. Ma ona następujące opcje:

  • czysty – małe upłynnianie,
  • standardowy – bardzo duże upłynnianie,
  • płynny – bardzo duże upłynnianie.

Chociaż mamy tu zaledwie 2 stopnie upłynniania ruchu, funkcja ta daje Xiaomi L43M6 przewagę nad tymi rywalami, którzy tej przydatnej funkcji w ogóle nie mają.

Jakość dźwięku

W Xiaomi L43M6 zastosowano dwa przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki telewizora xiaomi mi led tv p1 43

Ogólnie brzmienie jest dość przeciętne, z tylko lekko zaznaczonym basem, chociaż z drugiej strony nieagresywne, nieprzejaskrawione i raczej stonowane. Do dyspozycji mamy 5 fabrycznych trybów dźwięku: standardowy (moim zdaniem najbardziej przyjemny), film (podobny do standardowego, choć z lekko uwypuklonym basem), aktualności, gra oraz własny (z 7-punktowym korektorem).

W sumie, jak na tak przystępny telewizor, brzmienie jest akceptowalnie, ale raczej poniżej przeciętnej i bez rewelacji. Do słuchania muzyki L43M6 się moim zdaniem nie nadaje, ale do wiadomości i programów publicystycznych na pewno tak.

Funkcje smart telewizora Xiaomi L43M6

Zastosowany w L43M6 system Android w wersji 10. działał jeszcze akceptowalnie: w niektórych obszarach całkiem sprawnie, choć w innych (jak przełączanie kanałów) stosunkowo powoli. Pomimo tego telewizor nie zawiesił mi się ani razu.

Jak przystało na Androida, wybór aplikacji jest bardzo duży.

Aplikacje VoD:

*Fabrycznie dostępny jest hiszpańskojęzyczny Rakuten TV – Peliculas y Series, który zaraz po instalacji uruchamia się w polskiej wersji.

Aplikacje do strumieniowania muzyki:

Fabryczny odtwarzacz multimediów poradził sobie z plikami: flv, mkv, mov, mp4, mts, tp, ale niestety odmówił odtwarzania plików avi i wmv. Nie poradził sobie również z plikami zapisanymi przy użyciu kodeka AV1.

Telewizor nie obsługuje protokołów sieciowych (np. DLNA, SMB itp.).

Niestety, podczas tygodniowego testu codziennie występował ten sam błąd oprogramowania. Otóż po dłuższym okresie bezczynności (np. po nocy spędzonej przez telewizor w stanie gotowości) ponownie włączony odbiornik maksymalizował podświetlenie, czyli świecił z najwyższą dostępną jasnością, mimo iż opcja „podświetlenie” wskazywała wartość ustawioną poprzedniego dnia. Niestety, jasności podświetlenia nie dawało się zmniejszyć: można było ruszać suwakiem „podświetlenie” w lewo i prawo, ale bez żadnego skutku – telewizor nie zmniejszał jasności.

Jedynym wyjściem, jakie udało mi się znaleźć, było skorzystanie z opcji „uruchom ponownie” (ustawienia systemowe/ustawienia urządzenia/informacje/uruchom ponownie). To właśnie ponownie uruchomienie (powtarzam: ponowne uruchomienie, a nie ponowna instalacja) rozwiązywało problem. Niestety, jak już wspomniałem, problem występował codziennie.

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0 eARC
  • HDMI 3 – 2.0
  • HDMI 4 – brak
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak
 
informacje z menu telewizora

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 1321
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,9
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 76
  • input lag (ms) – 10,5

Zwracam uwagę, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
wynik pomiaru input laga xiaomi mi led tv p1 43"

Podsumowanie

Pod względem technicznym Xiaomi L43M6 jest innym telewizorem niż poprzednik L43M5 (być może dlatego że produkcja OEM ma miejsce w innej fabryce). Telewizor ma liczne zalety, w tym niezłe multimedia, klarowny obraz, żywe, lecz przy tym całkiem naturalne barwy oraz korzystny stosunek jakości do ceny. Warunkowo polecam do oglądania w co najwyżej średnio jasnych pomieszczeniach lub przy włączonym świetle.

Przyznam, że telewizorowi niewiele zabrakło do pełnej rekomendacji, a głównym powodem jej braku jest kilka błędów w oprogramowaniu, których zidentyfikowaliśmy niestety więcej niż w modelu 55-calowym. Miejmy nadzieję, że producent usunie je w drodze aktualizacji oprogramowania.

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja:
6/10

Kino domowe:
2/10
Sport:
Sport: 2/10
Gry:
Gry: 3/10

Xiaomi Mi LED TV P1 43" czeka w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.