Niebywale hybrydowy, niespotykanie flexi. Recenzja Microsoft Surface Laptop Studio

Wiele hybrydowych urządzeń Microsoft w rękach miałem, ale takiego jak Surface Laptop Studio to jeszcze nigdy. Konstrukcyjnie bardzo ciekawy sprzęt, to prawda, ale jak to jest z jego wydajnością? Jak z kulturą pracy? Jak z obsługą piórka dotykowego? I wreszcie jak przedstawia się żywotność zawiasu trzymającego wyświetlacz? Po odpowiedzi odsyłam do recenzji.

Ciekawy ten Microsoft Surface Laptop Studio

Nazwać urządzenie Microsoft Surface Laptop Studio oryginalnym i niepowtarzalnym, byłoby lekkim nadużyciem, bo podobne rozwiązania występują już pod innymi brandami. Niemniej w stajni Microsoft jest to nowum, postanowiłem więc sprawdzić, jak ta firma poradziła sobie z rozszczepianym ekranem, jak również zmierzyć proporcje, ile w tym sprzęcie jest Surface Laptopa, a ile Surface Studio, i czy w ogóle można go uznać za ogniwo łączące powyższe maszyny. Obydwie miałem już przecież okazję testować.

Microsoft Surface Laptop Studio obudowa z aluminium i magnezu

Na pierwszy rzut oka Surface Laptop Studio to dość klasyczny laptop. Przynajmniej z wierzchu i pod warunkiem, że przymknie się oko na linię przecinającą pokrywę urządzenia. O niej będzie za chwilę. Teraz rzut okiem na stację roboczą, konkretnie jej spód, który odbiega wizualnie od tego, co proponuje konkurencja. Ba, nawet od tego, co oferuje sam Microsoft! Dlaczego tak postąpili? Otóż w tym szaleństwie jest metoda, posłuchaj!


Pełna wysokość Surface Laptop Studio liczy 18,9 mm, lecz dzięki konstrukcji przypominającej nieco gzyms, wydaje się, jakby sprzęt miał tylko 12 mm wysokości. Kiedy spoczywa sobie na biurku część stacji roboczej, znika z pola widzenia. Urządzenie zyskuje tym samym na lekkości, choć poszczególne elementy składowe nie zaliczają się do grona super-slim.

Surface Laptop Studio w pracy

Składana konstrukcja. Bardzo flexi

Jak już wspomniałem, konstrukcja jest bardziej flexi, niż cokolwiek innego od Microsoft. Wprawdzie Surface Go i Surface Pro również pracują w kilku trybach, jednak stacja robocza i ekran są monolitem. Kąt nachylenia wyświetlacza definiuje stopka – tymczasem Surface Laptop Studio jej nie posiada. W jego przypadku otrzymujesz pokrywę z dodatkowym, centralnie umieszczonym zawiasem, któremu towarzyszą magnesy utrzymujące ekran w jednej z trzech pozycji:

  • tradycyjny widok laptopowy, z opcją obsługi dotykiem,
  • tryb tabletu, gdy ekran leży zupełnie płasko,
  • oraz tryb pośredni, utrzymujący wyświetlacz bliżej touchpadu.

Doprecyzuję, o co chodzi z tym ostatnim trybem. Otóż w przestrzeni między klawiaturą a touchpadem ulokowano magnesy, które trzymają wyświetlacz fest na miejscu. W tym trybie trzeba w całości przejść na obsługę dotykiem i doskonale sprawdza się we wszelkich prezentacjach biznesowych, a także po pracy, na przykład do wyświetlania filmów z platform VOD. Mało tego, ta postać jest najwygodniejsza do… gamingu!

RTX 3050 Ti z powodzeniem uciągnie popularne tytuły (Forza Horizon lub Flight Simulator), a polecenia postaciom lub pojazdom wydasz za pomocą kontrolera Xbox. Gry pobierzesz z kolei z Game Passa.

Zawiasy Surface Laptop Studio

Wiadomo, że takie zawiasy każą zastanowić się nad ich żywotnością. Skłaniają, by przyjrzeć im się bliżej, ocenić ich wytrzymałość. Jak podszedł do nich Microsoft?

Microsoft Surface Laptop Studio okrycie zawiasów

Przede wszystkim dobrze zabezpieczono zawiasy, otaczając je materiałem niemal ze wszystkich stron. W efekcie paprochy nie mają którędy wpadać do środka i nie skrócą żywotności części ruchomych. Producent nie podaje (jak robiła to Motorola w smartfonie Razr) na ile zgięć obliczone są zawiasy, ale na litość boską, nikt co minutę nie zmienia położenia ekranu, ani nie zmienia go w huśtawkę just for fun! Wybieram tryb pracy urządzenia i korzystam z niego przez ileś czasu, a zawiasy nie są pod stałym obciążeniem.

Co ważne, pracują one płynnie, bez skrzypów i trzasków, w dodatku trzymają raz ustawioną pozycję. Nie ma obaw, że ekran opadnie niespodziewanie, kląskając o stację roboczą.

Obudowa z aluminium i magnezu

Magnez i aluminium stały się znakiem rozpoznawczym urządzeń z serii Surface. Po pierwsze dlatego, że świetnie oddaje on ciepło na zewnątrz (Surface Go i Surface Pro chłodzone są dzięki temu pasywnie). Po drugie, zapewnia trwałość, jest bardzo wytrzymały. Po trzecie, sprzęt z tego materiału świetnie się prezentuje. Ma ten urokliwy sznyt.

Microsoft Surface Laptop Studio

W przypadku Surface Laptop Studio o chłodzeniu pasywnym nie może być mowy. To urządzenie ma w założeniu obsługiwać aplikacje graficzne, dlatego ma na pokładzie 4-rdzeniowy Intel Core i7-11370H i kartę graficzną NVIDIA RTX 3050 Ti (4 GB VRAM). A kiedy te zaprzężone są do roboty, generują ciepło wyrzucane na zewnątrz przez otwory wypełniające krótsze boki urządzenia.

Microsoft Surface Laptop Studio otwory wentylacyjne

Microsoft podaje na swojej stronie, że Laptop Studio bez przeszkód obsługuje programy Adobe Premiere Pro, Photoshop oraz Lightroom, do tego Autodesk, AutoCAD i Dassault Solidworks.

Jak układ chłodzenia wygląda w środku? Mogę polegać jedynie na zdjęciach producenta, bo samemu nie sposób go otworzyć.

Specyfikacja Surface Laptop Studio

Zawartość opakowania

Co oprócz Microsoft Surface Laptop Studio skrywa opakowanie? Właściwie tylko dokumenty oraz zasilacz. Temu ostatniemu poświęcę jednak kilka słów. Przede wszystkim jest dwuczęściowy. Nawet gdyby kabel doprowadzający prąd z gniazdka do zasilacza zgubił się albo uległ zniszczeniu (pies go przegryzie), dokupisz sobie drugi.

Microsoft Surface Laptop Studio zawartość pudełka

Z kolei kostka (o mocy 102 W) ma dodatkowo port USB służący do ładowaniu smartfona, tabletu albo innego urządzenia. Kabel wychodzący z ładowarki kończy się magnetycznym wtykiem, który szybko i sprawnie wskakuje w odpowiedni port urządzenia, po czym równie łatwo go opuszcza, co jest mega ważne, gdyby ktoś przypadkiem szarpnął zasilaczem albo urządzeniem.

Dostępne porty i interfejsy

Ilość portów nie jest wprawdzie imponująca, za to ich rodzaj trafia w oczekiwania twórców:

  • 2x USB-C z Thunderbolt 4
  • 1x audio minijack 3,5 mm
  • 1x Surface Connect (złącze ładowania)

Do interfejsów bezprzewodowych zaliczają się z kolei:

  • Wi-Fi 6 (standard ax)
  • Bluetooth 5.1

Klawiatura i gładzik

W krótkich, żołnierskich słowach opowiem o klawiaturze, która jest przede wszystkim… cicha. Klawisze pracują miękko, artykułując swe działanie delikatnym kliknięciem. Poza tym masz tu do czynienia z układem wyspowym, czyli przełącznikami odseparowanymi, co ułatwia pisanie obszernych treści. Każdy klawisz jest oczywiście podświetlony, a jasność da się ustawić na jednym z trzech poziomów. Czwarte kliknięcie dezaktywuje świetlną aurę.

Microsoft Surface Laptop Studio klawiatura z białym podświetleniem

Tymczasem gładzik, który ma ten sam kolor, co obudowa, nie ma już klasycznych przełączników usytuowanych w pobliżu użytkownika. Aktywacja odbywa się na całej powierzchni płytki dotykowej, co potwierdza charakterystyczne puknięcie w opuszek palca (gładzik haptyczny). Krótko mówiąc, touchpad reaguje tak samo na całej powierzchni.

Microsoft Surface Laptop Studio touchpad

Wyświetlacz o proporcjach 3:2

Tradycyjnie już wyświetlacz ma proporcje obrazu 3:2, a przekątna tego ekranu mierzy 14,4”. Ramki, które obiegają panel dotykowy, mają (łącznie z tą fizyczną) 8 mm grubości. W urządzeniu znalazła się rzecz jasna matryca PixelSense Flow z odświeżaniem 120 Hz. W mojej opinii dobre posunięcie pod kątem gier i wideo, zwłaszcza tych obfitujących w dynamiczne sceny. Tak wysoka częstotliwość odświeżania będzie też odczuwalna w codziennej pracy, np. przy przewijaniu treści, które ani odrobinę nie stracą na czytelności.

Microsoft Surface Laptop Studio urządzenie 3w1

Jeśli ktoś pragnie zachować nieskazitelną czystość ekranu i nie kalać go odciskami palca, polecam dokupić piórko Surface Slim Pen 2. Pamiętaj tylko, że do działania potrzebuje ono energii, którą w Surface Pro czerpie z dolnej części urządzenia (przypinasz magnetycznie pod gzymsem).

Rozdzielczość ekranu to 2400 x 1600 px, przy zagęszczeniu 201 ppi. Natomiast współczynnik kontrastu uplasował się na poziomie 1500:1, co najlepiej widać po wyświetlanych kolorach – soczystych oraz intensywnych.

Kąty widzenia

Niech przemówi obraz, proszę bardzo:

Obraz w ciemności

Jaką jakość obrazu zapewnia Surface Laptop Studio nocą i przy słabym świetle? Ano taki:

Kamera 1080p z Windows Hello

Wprawdzie w specyfikacji Surface laptop Studio widnieje zapis, że kamera ma rozdzielczość tylko 2,1 Mpix, to potrafi ona filmować w jakości 1080p, czyli w takiej, jaka pozwala prowadzić webinary oraz szkolenia online, a także spotkania na Teams, Zoom, Discord i innych komunikatorach. Co ważne, kamera najlepiej sprawdza się w Teamsach, bo to z myślą o nich została skonstruowana.

Specyfikacja Surface Laptop Studio obraz z kamery 2,1 Mpix

Wydajność Surface Laptop Studio

Obecność jednostki Intel Core i7 generacji 11. Sprawia, że o wydajność nie trzeba się martwić. 4 rdzenie, 8 wątków oraz taktowanie zegarów sięgające 4,80 GHz pozwala sądzić, że sprzęt nie dostanie czkawki pod obciążeniem. Pamięć RAM taktowana jest zegarem 2666 MHz.

Test Cinebench R23

W teście syntetycznym Surface Laptop Studio osiągnął następujące wyniki dla obciążenia single- oraz multicore:

Specyfikacja Surface Laptop Studio cinebench R23

Temperatura i kultura pracy

Jak podaje Microsoft, taki układ chłodzenia, jaki ma Surface Laptop Studio, pozwala wyciągnąć sporo z procesora, co przejawia się między innymi w napięciu 65 W (i to wcale nie w trybie Turbo).

Jeśli przyjrzeć się krawędziom urządzenia, widać w nich szereg otworów wentylacyjnych. W rezultacie ciepło nie wylatuje pod spód, ale na boki. Przyjąłem to rozwiązanie z ulgą, szczególnie że często zdarza mi się trzymać laptopa na kolanach. Tutaj nie ma opcji, by zatkać otwory wentylacyjne i utrudnić wymianę powietrza. Mimo wszystko czuć, że obudowa przyjęła porcję ciepła i stara się ją wydalić metalowymi powierzchniami, niemniej wymiana ta zachodzi szybko i sprawnie.

Specyfikacja Surface Laptop Studio HWMonitor

W trakcie testu benchmarkiem Cinebench R23 procesor w najgorętszym momencie notował 77˚C, a przypomnę, że jest to 4-rdzeniowy Intel Core i7 11 gen. zamknięty w smukłej przecież obudowie.

Jak zachowywał się w tym czasie układ chłodzenia? Kulturalnie i nienachalnie. Szumi, owszem, ale nie przeszkadza, nie irytuje, nie męczy, nie rozprasza. Pod tym względem Microsoft się postarał. Naprawdę się postarał.

Prędkość zapisu dysku

Na marginesie dodam, że w tym urządzeniu dysk nie jest już wlutowany – da się go wyjąć i przenieść do innego urządzenia Surface, ale musi to zrobić serwis Microsoft. Użytkownik wciąż nie ma dostępu do wnętrza. Natomiast prędkości nośnika SSD 512 GB, który zagościł Surface Laptop Studio, przedstawiają się tak:

Specyfikacja Surface Laptop Studio test crystaldiscmark

Głośniki i dźwięk

Dźwięk również zaprojektowano z myślą o komunikatorze Teams – zarówno o słowach wypowiadanych, żeby odbiorcy dobrze Cię zrozumieli, jak i tych słuchanych. Temu służy technologia Dolby Atmos. I rzeczywiście wideocalle na Teamsach nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci słuchawek i mikrofonu.

Surface Laptop Studio ma dwa podwójne mikrofony studyjne z funkcją tłumienia dźwięków z otoczenia. Głośniki są cztery i są to głośniki Omnisonic. Co dają w codziennym użytkowaniu? Naprawdę czysty dźwięk. Wiem oczywiście, że audiofilem nie jestem, niemniej nieprzyjemnych charkotów, trzasków ani buczenia uszy moje nie wyłapały.

Bateria oraz czas pracy na jednym ładowaniu

W specyfikacji produktu znajdziesz informację, że bateria Surface Laptop Studio ma pojemność 5099 mAh. Ogniwa mają zapewnić do 19 godzin pracy w trybie mieszanym, ale czy rzeczywiście aż tyle wytrzyma?

W tej materii pozostaję realistą i twardo stąpam po ziemi. Obciążenie urządzenia programem Adobe Premier Pro z pewnością znacznie skróci ten czas. Dodam, że gdy odpaliłem sześć zakładek YouTube z filmami 4K (plus aktywne Wi-Fi oraz jasność ekranu na poziomie 70%) bateria osiągnęła stan 5% w ciągu trzech godzin. Z drugiej strony, czy ktokolwiek uruchomi ten program, nie podłączywszy się wcześniej do zasilania? Wątpię. Trochę to nieodpowiedzialne.

Sądzę zresztą, że praca bez ładowarki będzie w większości przypadków okazjonalna, ograniczona do podróży i pracy w aucie (pociągu lub samolocie) jako pasażer. Ewentualnie spotkanie poza biurem. Lecz skoro Surface Laptop Studio ma RTX 3050 Ti, bez wątpienia jest to sprzęt, który woli mieć podłączone ładowanie, gdy GPU jest aktywne.

W porządku, a jak szybko uzupełniłem ogniwa? Wypełnienie przestrzeni od 5 do 99% zajęło ładowarce około 1,5 godziny. Ładnie.

Ocena Surface Laptop Studio. Kto powinien go kupić?

Czym jest właściwie Microsoft Surface Laptop Studio? Jakim mianem go określić? Jak sklasyfikować? Z pewnością jest urządzeniem dla twórców. Sprzętem z bogatą paletą możliwości, począwszy od projektowania, przez montaż wideo, obróbkę grafiki i zdjęć, aż po pracę z dźwiękiem. Jednocześnie jest maszyną do gamingu oraz wysokiej jakości panelem do wyświetlania filmów. Cokolwiek robi, odbywa się to w komfortowych warunkach (czytaj – jest cichy).

Wydajność będąca wynikiem współpracy Intel Core i7 z GPU RTX 3050 Ti, połączone z optymalizacją na linii hardware – software, poradzi sobie z aplikacjami pakietu Adobe, o czym informuje sam Microsoft. A skoro o nich mowa, w Surface Laptop Studio znalazło się kilka rozwiązań dedykowanych aplikacji Teams: podwójne, studyjne mikrofony oraz kamera 1080p z detekcją jasności otoczenia.

Surface Laptop Studio jest przy okazji sprzętem dla firm – małych i dużych, w których stawia się na oryginalny design urządzeń. Mało jest takich urządzeń na rynku, a rodzina Surface dopiero teraz dorobiła się pierwszego przedstawiciela. Nie próbuje on jednak zastąpić Surface Studio, bo ma zwyczajnie za mały wyświetlacz. Jest przy okazji urządzeniem mobilnym, podczas gdy Surface Studio ma status desktopa, ciężko więc poruszać się z nim gdziekolwiek. Jest jednocześnie czymś więcej niż Surface Laptop. W mojej ocenie pełni funkcję ogniwa łączącego te dwa światy, ogniwa o nieprzeciętnym wzornictwie.

Oczywiście nie sposób pominąć tu kwestii ceny, która nie należy do najniższych. Tylko czy inny sprzęt zaoferuje dokładnie to wszystko, co Surface Laptop Studio? Warto to sprawdzić, mając na uwadze wspominaną tu wielokrotnie optymalizację, porównywalną z czystym Androidem w smartfonach.

Minusy

  • cena
  • wlutowany RAM
  • brak pokrywy serwisowej

Plusy

  • wydajność
  • ciche, skuteczne chłodzenie
  • niskie temperatury pod obciążeniem
  • barwny wyświetlacz o jasności 500 nitów
  • odświeżanie 120 Hz
  • dwa złącza Thunderbolt 4
  • cicha klawiatura wyspowa
  • touchpad haptyczny
  • konwertowalna konstrukcja 3w1
  • oryginalny design
  • solidne i ciche zawiasy

Ocena redakcji

8/10