Recenzja laptopów Microsoft Surface – Laptop Studio 2 i Laptop Go 3

Bardzo lubię laptopy Microsoft Surface i miałem przyjemność testować już modele z tej serii na łamach portalu Geex. Ponadto byłem też uczestnikiem przyjęcia urodzinowego Surface – to już 10 lat! Kiedy więc pojawiła się okazja do tego, by znów móc wziąć do ręki sprzęt spod znaku Microsoft Surface, nie wahałem się. Tym samym zapraszam na recenzję dwóch modeli – Laptop Studio 2 i Laptop Go 3.

Studio 2 jest dla osób, które pracują biurowo i kreatywnie, a Go 3 dla tych, którzy pracują jedynie biurowo.

Tak, warto kupić te laptopy. To świetne produkty. Surface Studio 2 to potężne narzędzie dla twórców i projektantów, a Go 3 to udany laptop do zadań szkolnych i biurowych.

Dla niektórych osób Studio 2 może być za ciężki, a Go 3 ma mało bogaty w złącza interfejs.

Czym są produkty Microsoft Surface?

Produkty Surface to przede wszystkim laptopy. Laptopy businessowe, eleganckie, wszechstronne i minimalistyczne. To produkty skierowane do osób, którym zależy na mobilności elektroniki i biznesowej wydajności. Pod (za każdym razem) przepiękną fasadą i obudową laptopa kryje się jego naprawdę niezła wydajność, która niejednokrotnie rozłożyłaby na łopatki inne agresywne i drapieżne laptopy, które takie są jedynie z wyglądu.

Seria Surface oddaje w nasze ręce do końca przemyślane laptopy, z których można się naprawdę cieszyć. Znajdziesz w tej serii linie laptopów czysto biznesowe i eleganckie; te przeznaczone do domu, dla uczniów czy studentów, cechujące się większą wszechstronnością, a nawet laptopy do pracy kreatywnej.

Recenzja Microsoft Surface Laptop Studio 2 oraz Microsoft Surface Laptop Go 3

Na warsztat bierzemy tym razem dwa, jak już wiem, udane laptopy z tej serii.

Studio 2 o dosłownie wspaniałych możliwościach, rozkładanym, dotykowym ekranie, klasycznym dla serii wyglądzie i bogatym w rodzaje złącz interfejsie. Z drugiej strony stoi Go 3, który świetnie się nosi dzięki swoim niewielkim rozmiarom. Do tego również ma dotykowy ekran, zadziwiająco niską wagę i, co podoba mi się niezmiennie w tych laptopach – wspaniałą klawiaturę.  

Laptopy te nie stoją po dwóch stronach barykady i nie konkurują ze sobą, ponieważ to nie o to w tym chodzi. Będziemy je tutaj równolegle sprawdzali, testowali i recenzowali a Ty wybierzesz ten, który odpowiada Ci bardziej. Zaczynajmy!

Design laptopów

Oba laptopy mają identyczny zewnętrzny design, ponieważ jest on charakterystyczny dla wszystkich laptopów serii. Mamy tutaj do czynienia z bardzo charakterystyczną, gładką fakturą, która znajduje swoje miejsce w klasie premium. To design dumny, bardzo elegancki, biznesowy i uwaga… niebrudzący się. Duża liczba laptopów na rynku, która stara się być elegancka i stonowana, ubrana jest w czarny mat. Poza nudą design taki cierpi na ciągłe palcowanie się, brudzenie i zbieranie pyłków.

surface laptop go3 tył

Odkąd testuję laptopy Surface przyznaję, że ich wygląd jest topowy. Jest po prostu piękny, praktyczny i trudno temu zaprzeczyć. Co prawda piękno jest względne, ale styl, w jakim wykonane są te laptopy zdecydowanie wyprzedza konkurencję.

surface laptop studio 2 bokiem

Konstrukcja laptopów

Laptop Go 3 nie ma zaskakującej konstrukcji. To laptop, który składa się z miłym oporem na zawiasach, więc ekran nie uderza o klawiaturę. Ekran jest dotykowy, touchpad umieszczony na środku pod klawiaturą. To po prostu klasyczna konstrukcja laptopa.

Ale co się dzieje ze Studio 2? To cudo ma aż trzy tryby pracy. Zawias, na którym umieszczony jest dotykowy ekran można dynamicznie podnosić i opuszczać. Dzięki temu z laptopa można korzystać jak z… laptopa, ale też tabletu lub w formie pośredniej. Ekran można przełożyć przed klawiaturę, umieścić go zupełnie na klawiaturze (tak, położyć), lub nawet ustawić tyłem do siebie (tak, że ten patrzy za siebie, a nie w kierunku klawiatury). Dzięki temu na szybko można komuś pokazać efekty swojej pracy bez potrzeby obracania całego urządzenia. Oczywiście sam obraz się obraca jak w telefonie i tablecie (automatyczne obracanie ekranu), więc dosłownie w każdej pozycji dół jest na dole, a góra na górze.

Surface Laptop Studio 2 chodzi płynnie i sprawia wrażenie trwałego. Zawias porusza się w sposób zdecydowany i ustawianie ekranu po raz setny nie wywołuje wrażenia, jakby ten miał nagle puścić. Ta konstrukcja pozwala na bardzo wygodną pracę w programach graficznych, edytorach tekstu czy innych, mniej już kreatywnych oprogramowaniach kalkulacyjnych.

Dół ekranu jest namagnesowany, więc przykładając go do dolnej części klawiatury, obracając o 180°C czy ustawiając na miejsce, ten sztywno zostaje w miejscu i jakby przykleja się w określonej pozycji. Dzięki temu, używając dotykowego ekranu do poruszania się po laptopie, więc stukając w ekran i wywierając nacisk, ten nie zmienia pozycji, nie lata, nie odsuwa się, nie trzeba go poprawiać. Konstrukcyjnie 10/10.

Obudowa obu laptopów wykonana jest z aluminium. Co więcej, w przypadku Laptopa Go 3 użyto również tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu poużytkowego.

Klawiatura i touchpad

Klawiaturę można uznać za element wspólny, chociaż naniesione ikony różnią się od siebie. Konstrukcyjnie jednak to ta sama wspaniała klawiatura, którą chwalę przy każdej okazji poruszając temat laptopów Surface.

Klawiatura jest membranowa. Przyjemna, miękka w dotyku. Pomimo swojej płaskiej konstrukcji nie jest śliska. Wydaje mi się, że Studio 2 stawia delikatnie większy opór podczas wciskania klawisza, ale to różnica subtelna. Przyciski mają krótki skok, chodzą miękko i nie ma tutaj mowy o poczuciu obcowania z czymś tanim czy plastikowym. Klawisze nie chyboczą i skaczą pionowo. To bardzo udana klawiatura, która stworzona jest do pisania. Pisanie na niej to po prostu przyjemność. Podkreślę, że recenzja powstaje na Studio 2.

Dodatkowo w Laptopie Go 3 pod przyciskiem zasilania ukryty jest czytnik linii papilarnych. Działa niezawodnie.

Touchpad

Te spłaszczone gryzonie nie są już takie same. W Studio 2 touchpad ma fakturę zbliżoną do obudowy laptopa. Jest śliski, duży i ma bardzo krótki skok. Mam wrażenie, że jest tylko po to, żeby był, bo być musi. Najmniej odpowiada mi ten skok. Jest nazbyt delikatny i mało wyczuwalny. Stricte biznesowy.

Touchpad w Go 3 za to zrobiony jest tak, by był działaniem zbliżony do klawiatury. Jest o podobnej fakturze, stawia przyjemny opór podczas przesuwania, a jego skok jest bardzo wyraźny. Jestem zwolennikiem tego rozwiązania, ponieważ daje mi większą frajdę z użytkowania.

Złącza, głośniki, mikrofony i kamera

Microsoft Surface Laptop Studio 2 to laptop bogaty w złącza. Mamy tutaj:

  • jeden port USB-A,
  • dwa porty USB-C,
  • slot na kartę SD,
  • gniazdo słuchawkowe,
  • gniazdo do ładowania.

Niektórym może więc brakować HDMI i rzeczywiście w laptopie z tak wysokiej półki miło by było takie gniazdo zobaczyć.

Microsoft Surface Laptop Go 3 ma:

  • port USB-A,
  • port USB-C,
  • gniazdo słuchawkowe,
  • gniazdo ładowania.

Z racji tego, że Go 3 jest zdecydowanie mniejszym i bardziej mobilnym sprzętem, mogę wybaczyć mniejszą liczbę złącz, ale to jednak minus.

Laptopy surface złącza

Kamera internetowa, mikrofony i głośniki

Kamery również różnią się od siebie. W przypadku Laptopa Studio 2 mamy Full HD, a Go 3 oferuje HD i kamerę na podczerwień. Jakość, którą prezentują laptopy jest w zupełności wystarczająca na wideokonferencje i mniej, lub bardziej zobowiązujące zdalne spotkania. To wszechstronne, w pełni wyposażone urządzenia gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka.

Oba urządzenia są również wyposażone w głośniki stereo. Studio 2 wyposażone jest również w mikrofon, za to mniejszy Go3 ma dwa mikrofony. Dlaczego mniejszy ma więcej? Nie wiem. Uważam, że Studio 2 również powinno mieć dwa mikrofony, ponieważ jak już full wypas, to full wypas. Zapytacie, czy różnica jest aż tak znacząca? Tak naprawdę przy wideokonferencjach nie, jeśli stabilnie siedzimy przy komputerze, ale hej – mając Studio 2, chciałbym mieć u siebie wszystko, w tym dwa mikrofony.

Wi-Fi i Bluetooth

Oba urządzenia wyposażone są w moduły Wi-Fi 6E i Bluetooth 5.3. Połączycie więc zewnętrzne urządzenia bezprzewodowo i przewodowo. Może być to rysik przeznaczony do pracy z Laptopem Studio 2, czy uniwersalne słuchawki.

Ekran

Zacznijmy od Laptopa Go 3. Mamy tutaj jasność matrycy na poziomie 320 cd/m², co jest więcej niż wystarczającym wynikiem. I rzeczywiście, pomimo tego, że ekran jest błyszczący, a co za tym idzie – wszystko się w nim odbija, jest jasny i czytelny. Dodatkowo, podkreślam, dotykowy, więc jego obsługa sprawia niemało frajdy. Rozdzielczość ekranu 1536 x 1024 przy rozmiarach 12,4 cala funduje znakomity, ostry obraz, przy którym dobrze się pracuje.

I tutaj przechodzimy do sedna sprawy – ten laptop jest dosłownie fantastycznym urządzeniem do pracy. Jest niewielki, a możliwości ma spore. Pracuje się na nim płynnie bez różnicy czy to w chmurze, czy na programach zainstalowanych. Ekran umożliwia dynamiczne działanie dzięki funkcji dotykowej, a jego naprawdę wystarczająca jasność podpowiada, że workation na plaży nie muszą pozostawać w sferze marzeń…

Laptop Studio2 położenie

Ekran i obraz w Laptop Studio 2

Tutaj jest więcej do omówienia, chociaż powiedzieć, że ekran jest na 10/10 chyba wyczerpuje temat. Ale jeśli nie, to z przyjemnością opiszę jak się na tym laptopie cudzie pracuje.

Mamy tutaj aż 650 nitów jasności w rozdzielczości 1536 x 1024, płynność 12 Hz, technologię HDR, współczynnik kontrastu: 1500:1 i przekątną ekranu 14,4 cala. Rogi są przyjemnie zaokrąglone i wiem, że niemała liczba laptopów ma zaokrąglone rogi, ale te przykuły moją uwagę. Ten ekran jest piękny. Kolory są naturalne, ale jeśli ktoś chce, można przeprowadzić indywidualną kalibrację kolorów. Zakładam też, że ustawienia tego ekranu zostaną dostosowane do innych ekranów, na których pracujesz, więc o nic nie trzeba się bać.

Ekran LED również jest błyszczący, ale przy takiej wyrazistości i jasności, to trudno mówić o odbijaniu się czegoś w ekranie. Paleta kolorów to sRGB na szkle Gorilla Glass 5. Powyższe połączone z 4 trybami pracy skutkują niezwykłą i bardzo precyzyjną pracą, która po prostu przewyższa klasę biznesową. To laptop dla osób pracujących kreatywnie, dynamicznie, potrafiących wykorzystać do maksimum wszystkie zalety Studio 2.

Wydajność laptopów i specyfikacja

Surface Laptop Go 3 to prawdziwy gracz  w świecie biznesowej wydajności, zamknięty w aluminiowej, pięknej obudowie. W ramach technicznych kwestii, Microsoft oddaje nam:

  • procesor Intel Core i5-1235U
  • 8 GB RAM-u
  • 256 GB magazynowej SSD
  • grafika Intel Iris Xe

Laptop Go 3 oferuje komfortową, wielowątkową pracę i odpowiednią szybkość działania. Jednak laptop trochę się dławi, kiedy ma za dużo pracy. Zauważyłem zawieszenie się laptopa po otwarciu trzeciego może czwartego arkusza kalkulacyjnego w chmurze. Teraz dodam, że miałem również otwarty szereg kart przeglądarki Edge i trzy dłuższe pliki tekstowe. Miał prawo złapać zadyszkę? Moim zdaniem miał.

Surface Laptop Go 3 radzi sobie z większością wyzwań, ale 8 GB można by podnieść do 16. To nie odbiera mi jednak koniec końców przyjemności z pracy na tym laptopie. Mam na uwadze to, że kiedy kończę pracę na danym pliku, to go zamykam, a nie trzymam w nieskończoność w tle. Miej to na uwadze, a Laptop GO 3 Cię nie zawiedzie.

Wydajność i praca na Windows Surface Laptop Studio 2

Tutaj Microsoft oddaje nam:

  • Intel Core i7-13700H
  • 32 GB RAM-u
  • 1024 GB magazynowej SSD
  • NVIDIA GeForce RTX 4050

Jeśli myślisz teraz, że to przecież naprawdę porządne bebechy gamingowe, to masz 100% racji. W ręce osób kreatywnych, twórców, ale też studentów i pracowników biurowych Microsoft oddaje urządzenie, na którym można grać w Cyberpunka 2077. I chociaż nie o gaming tutaj chodzi, a o dosyć ciężkie aplikacje do tworzenia, to możesz mieć pewność, że Studio 2 jest dobrym wyborem.

Windows Surface Laptop Studio 2 to prawdziwy flagowiec wśród laptopów do pracy. Dzięki topowym podzespołom laptop poradzi sobie z wymagającymi zadaniami, takimi jak obróbka grafiki czy montaż wideo. Praca na Windows Surface Laptop Studio 2 to nie tylko efektywność, ale także elastyczność i innowacyjność, które pozwalają dostosować się do różnych zadań i stylów pracy.

Pracując na tym laptopie nie doświadczyłem ani jednej zadyszki. Nie mówiąc o pracy biurowej, ale nawet programy kreatywne (Soundtrap czy Cackewalk by Bandlab) nie stanowiły dla tego laptopa żadnego wyzwania. A jaką frajdą jest przesuwanie i dostosowywanie efektów na dotykowym ekranie! Fajnie jest na jakiś czas zapomnieć o tym, że istnieje klawiatura.

Windows 11 Home

Oba laptopy działają na systemie Windows 11 Home. Według mnie to udany, fajny system i korzystam z niego również prywatnie. Jest przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Lubię inne rozmieszczenie ikon na pasku, lubię funkcje personalizacji wyglądu systemu i dopieszczenie chociażby takich rzeczy jak łatwiejsze dzielenie ekranu. To po prostu ułatwia pracę i nie ma tutaj dyskusji.

Ponadto Windows 11 Home świetnie sprawdza się z dotykowymi ekranami, więc to kombo praktycznie uzależnia. Oczywiście stukanie w klawiaturę i myszkę to tradycyjny i sprawdzony sposób poruszania się, ale ekran dotykowy na Windows 11 Home to przyjemność, z której szkoda rezygnować.

Do tego oba laptopy mają kamery, a Windows 11 Home obsługuje funkcję Windows Hello, czyli odblokowanie laptopa za pomocą twarzy. Dodatkowo system ten jest po prostu szybszy, bardziej nowoczesny, obsługuje Auto HDR, DirectStorage i zapewnia wyższe bezpieczeństwo.

AI w Windows 11 Home

Co cieszy mnie szczególnie, a w zasadzie bawi, to implementowanie AI w systemie Windows 11 Home. Dlaczego bawi? Ponieważ odnajduję w tym naprawdę sporo zabawy i chociaż nie korzystam z tego w pracy na poważnie, to są tego atuty, które rzeczywiście da się wykorzystać nie tylko do zabawy. 

Nie mówię tutaj tylko o AI wbudowanym w Bing, ale naprawdę w system Windows 11 Home. Taki upgrade dostał np. Paint. Za pomocą Paint Cocreator można tworzyć zupełnie nowe obrazy, które wyglądają jak prawdziwe, poważne grafiki, a nie rysunki robione na kolanie, do czego Paint z reguły służył.

Pozostając w grafice. Dzięki AI można oddzielać tło od pierwszego planu jednym kliknięciem, czy wycinać przedmioty ze zdjęć. Wystarczy otworzyć zdjęcie, które chcesz edytować i wybrać interesującą Cię opcję. I co najlepsze – żadnych zewnętrznych programów, zero internetowych przeróbek. Wszystko w jednym edytorze zdjęć.

A teraz wisienka na torcie. Do Windows 11 Home została zaimplementowana sztuczna inteligencja o nazwie Copilot, chociaż bardziej nazwałbym to inteligentnym menedżerem niż sztuczną inteligencją. Za pomocą Copilota możesz na swoim urządzeniu zrobić wszystko szybciej i prościej. Wpisujesz w odpowiednie okienko polecenie i po prostu czekasz na działanie. Można… tego menedżera poprosić o włączenie playlisty na Spotify, posegregowanie maili w Outlooku,  poprosić o wygenerowanie maila, a nawet grafiki. Czyli można po prostu ułatwić sobie pracę. Przecież wszystko to da się zrobić samemu, ale jeśli ktoś zrobi to za Ciebie… to tylko lepiej, prawda?

Microsoft Surface Laptop Studio 2 i Microsoft Surface Laptop Go 3 to ewolucja

… czyli naturalne pogłębienie pozytywnych cech z poprzedniej generacji. To nie rewolucja, ponieważ Surface ma już 10 lat i sumiennie co generację wprowadza coś nowego. Co mamy tym razem?

Laptop Studio 2 ma przede wszystkim topowe na ten moment bebechy. Nowością jest procesor Intela trzynastej generacji. Jest też obecność czytnika kart MicroSD. Ponadto producent zwiększył wydajność chłodzenia o 20%. Tego akurat nie czuję, ale fakt jest jeden – podczas pracy biurowej i kreatywnej laptop nie przegrzewał mi się i nie zauważyłem spadków płynności. W poprzedniej generacji zabrakło też Wi-Fi 6E, czyli modułu, który utrzymuje stałe połączenie w miejscach, w których zasięg jest spady i spada do niesławnej jednej kreski, więc w tym modelu Microsoft odrobił zadanie domowe. Ewolucją w stosunku do poprzednika jest też obecność HDR i zadziwiająco wysoka maksymalna jasność ekranu (650 nitów). To najlepszy Surface na jakim pracowałem.

Jakie zmiany wprowadza Laptop Go 3 względem swojego poprzednika, testowanego już przeze mnie Laptopa Go 2? Na pierwszy plan przebija się procesor nowej generacji, więcej ROM-u i jego prędkość działania. To naprawdę super szybki laptop, który przebija klasę laptopów biurowych. Nie tylko swoim prestiżowym wyglądem, ale przede wszystkim działaniem. To słuszna ewolucja. Mam też wrażenie, że mikrofon lepiej łapie głos, a kamera jest wyraźniejsza i jaśniejsza. Z pewnością w nowym wydaniu Go 3 kamera HD robi dobrą robotę.

laptop go3 tło

Podsumowanie recenzji Surface Laptop Studio 2 i Surface Laptop Go 3

Kilka słów o Studio 2

Laptop Studio 2 w trybie klasycznym zapewnia tradycyjne doświadczenie z klawiaturą fizyczną, idealne do pisania i korzystania z programów biurowych. W trybie studia ekran można przesunąć i skonwertować do pozycji, która umożliwia korzystanie z dotyku, rysika i obsługi dłonią. W tym ułożeniu ekran przykrywa klawiaturę i przypomina rozłożony tablet. Można też ekran położyć i wtedy pracuje się na nim zupełnie jak na tablecie.

Tutaj elegancja łączy się z wydajnością, ale czasem coś zgrzyta. Zgrzyta np. gładzik, który rzeczywiście jest ładny i wpasowuje się w spójny design, ale nie obraziłbym się za mocniejszy klik, ponieważ obecny jest bardzo krótki. Klawiatura jest wspaniała, ale chyba za często to powtarzam…

W ramach wydajności nie mam wiele do powiedzenia. Ten laptop po prostu nie zaciął mi się ani razu, nie przegrzał, nie zwolnił. Bawiłem się na nim w produkcję muzyki, pracowałem, przeglądałem Internet, oglądałem filmy. Jeśli chcesz rzucić wyzwanie temu urządzeniu, to możesz spróbować je przybić do muru wydajności. Na ten moment praca kreatywna i biurowa spotykają się w jednym miejscu. W Surface Laptop Studio 2.

Podsumowanie pracy z Go 3

Laptop Go 3 natomiast to mniejszy, bardziej mobilny i biurowy laptop do pracy i oglądania filmów. Jego udało mi się przyszpilić i doprowadzić do momentu, w którym zaczął wolniej myśleć. Przyznaję, że zrobiłem to specjalnie, ale przecież na tym polega recenzja, prawda? Wiem więc, że w codziennej pracy, nawet wielowątkowej, trudno będzie go zdławić.

Jestem zauroczony jego mobilnością i niską wagą. Jest elegancki, lekki, wydajny i niewielki. W sam raz dla tych, którzy często noszą swojego laptopa, podróżują z nim czy pracują hybrydowo. Nie trzeba, chociaż można, podpinać do niego zewnętrznych urządzeń, ponieważ zarówno ekran jest wystarczający, jak i klawiatura i touchpad. Te ostatnie dwa elementy wyprzedzają w ogóle konkurencję za przysłowiowe drzewo i jeszcze dalej. Klawiatura jest super, a gładzik nawet lepszy niż w Studio 2.

Interfejs jest skromny i zakładam, że jest to podyktowane po prostu niewielkimi rozmiarami laptopa. To da się rozszerzyć zewnętrznym HUB-em, więc nie jesteśmy ograniczeni. Chcę też podkreślić, że ten biurowy laptop ma dotykowy ekran i wiem, że dla użytkowników Surface to nic nowego, to dla czytelników to może być spora nowość. A jest to udogodnienie warte każdej złotówki.

Poniższa ocena dotyczy obu laptopów i dla obu jest taka sama. To świetne urządzenia.

Minusy

  • Laptop Studio 2 ma niewygodny touchpad
  • Studio 2 może być urządzeniem za ciężkim dla niektórych użytkowników
  • Go 3 ma trochę za bardzo ograniczoną liczbę złącz
  • Więcej pamięci w Go 3 na pewno by nie zaszkodziło

Plusy

  • Studio 2 może być laptopem do pracy biurowej, kreatywnej, gamingowej i każdej innej
  • Ze Studio 2 korzysta się bardzo, bardzo wygodnie
  • Studio 2 jest wydajnym laptopem, którego granica wydajności leży gdzieś mega daleko. Nie znalazłem jej.
  • Go 3 to fantastyczna maszyna biurowa z dotykowym ekranem
  • Go 3 jest zadziwiająco lekki
  • Oba laptopy mają moją ulubioną klawiaturę, na której pisze się jak z nut.

Ocena redakcji

9/10
PL - Cena/Jakość PL - Geextra produkt