Domowy monitoring w wersji 2.0. Test i recenzja kamery Imou Cue2

Domowy monitoring może nas uchronić przed stratami, które znacznie przewyższą koszt zakupu kamery (lub kilku kamer). Dlaczego więc nie skorzystać i nie zacząć spać spokojnie? Imou Cue2 to urządzenie, które swym czujnym okiem (a właściwie obiektywem) zadba o bezpieczeństwo naszego domu oraz nas samych, a także poinformuje, kiedy dzieje się coś, na co warto zwrócić uwagę. A jak kamera Imou Cue2 rzeczywiście sprawdza się w akcji, dowiecie się z recenzji.

Imou Cue2 – monitoring czas zacząć

Już na początku mogę przyznać, że Imou Cue2 to kamera dla każdego. Naprawdę kilka chwil po odpakowaniu sprzętu możemy zacząć cieszyć się monitoringiem, a przy popołudniowej kawce ustawimy kamerę według własnych upodobań. Tak, by informowała o tym, co nas interesuje, a także wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Zestaw z kamerą Imou Cue2

Czy trzeba wymagać czegoś specjalnego od zawartości zestawu z kamerą? Wystarczy, że będzie zawierał wszystko, co potrzebne do uruchomienia i montażu urządzenia. Dokładnie tak wygląda zawartość pudełka z kamerą Imou Cue2, który zawiera:

  • kamerę Imou Cue2,
  • kabel USB,
  • ładowarkę,
  • elementy do montażu na ścianie lub suficie
  • instrukcję

Recenzowałem wcześniej pierwszą wersję kamery Imou Cue i byłem ciekaw, czy producent postanowił nieco zmodyfikować zestaw. Minimalne różnice są, ponieważ tym razem podkładka potrzebna do montażu na ścianie lub suficie jest metalowa, a nie plastikowa. Jest też naklejka dwustronna, by móc kamerkę przykleić. I to właściwie tyle różnic, jeśli chodzi o zawartość pudełka względem pierwszej wersji.

imou cue2 zestaw

Budowa Imou Cue2

Kamera jest mała i lekka, a więc zamontujemy ją niemal wszędzie. Postawimy ją, przykleimy albo korzystając z elementów montażowych – przykręcimy do ściany lub sufitu. Kamera osadzona jest w podstawce w taki sposób, by obiektyw dało się skierować w odpowiednie miejsce. Ten znajduje się oczywiście z przodu kamery, a nad nim malutka dioda informująca o statusie urządzenia. Z tyłu znajdziemy głośnik oraz mikrofon, wejście microUSB służące do zasilania, przycisk reset, a także slot na kartę microSD.

Przyznaję, że brakuje mi jedynie akumulatora, który podtrzymałaby kamerę przy życiu w przypadku braku zasilania. Alternatywnie uratować możemy się powerbankiem, który na stałe podłączymy do gniazdka, a w razie braku prądu zasili Imou Cue2.

Konfiguracja kamery w 5 minut

Aby skonfigurować kamerę, trzeba pobrać aplikację Imou Life, ponieważ to ona będzie służyć do zarządzania monitoringiem. Nie obejdzie się bez założenia konta na Imou, ale możliwe jest połączenie z profilem na Facebooku, co ułatwi rejestrację. Teraz pora włączyć kamerę i dodać ją, skanując kod QR umieszczony na jej pleckach, i wpisujemy dane do sieci Wi-Fi. Następnie zbliżamy telefon do kamery, ponieważ urządzenia sparują się dźwiękowo – telefon zacznie ćwierkać tropikalnym dźwiękiem, a Imou Cue2 musi to wykryć. Cały proces jest bardzo łatwy – trwa 5-10 minut, po których rozpoczniemy monitoring.

Specyfikacja kamery

Pełna specyfikację kamery znajduje się poniżej:

Imou Life – aplikacja, która jest sercem monitoringu

Aplikacja Imou Cue to nic innego jak centrum zarządzania monitoringiem. Możliwe jest dodanie do niej kilka kamer, a nawet ich pogrupowanie, by podgląd był wygodniejszy. To aplikacja poinformuje nas, kiedy Imou Cue2 zarejestruje nagranie, i z poziomu paska powiadomień pozwoli szybko do niego przejść. Jeśli jesteśmy poza domem, ewentualnego intruza złapiemy więc na gorącym uczynku.

Sama aplikacja jest dosyć intuicyjna i łatwo się z nią zapoznać. Została podzielona na trzy zakładki: „podgląd”, „powiadomienia” i „ustawienia”. W pierwszej mamy dostęp do wszystkich kamer oraz ich ustawień. Przy okazji możemy wybrać maksymalnie 4 z nich i włączyć podgląd na pełny ekran. Następnie „powiadomienia”, gdzie w łatwy sposób dostaniemy się do wszystkich ostatnich nagrań. Na końcu: „ustawienia”, które dotyczą samej aplikacji, ale również tędy da się przejść do ustawień kamery.

Imou Cue2 – mała kamera, duże możliwości

Właśnie za pośrednictwem wspomnianej aplikacji Imou Life możliwe jest odpowiednie skonfigurowanie wszystkich funkcji kamery Imou Cue2. Dzięki temu dostosujemy monitoring do własnych potrzeb, np. zdecydujemy, w jakie dni i godziny nie chcemy otrzymywać powiadomień.

Automatyczna detekcja ruchu i dźwięku

Najważniejszą funkcją kamery jest automatyczna detekcja ruchu i dźwięku. I tutaj Imou Cue2 radzi sobie świetnie – nie umknie nam nic, co dzieje się w zasięgu kamery. Ponadto automatyczna detekcja ma sporą ilość ustawień, dzięki którym zredukujemy niechcianą liczbę powiadomień o ruchu. Nie zmieniając ustawień, będziemy wiedzieć o każdym, nawet najmniejszym ruchu i dźwięku, który zarejestruje kamera przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Harmonogram wykrywania ruchu i wrażliwość kamery

Opcja pozwoli zdecydować, w jakich dniach i godzinach automatyczna detekcja ma być włączona. Jeśli w weekend jesteśmy w domu, wystarczy zaznaczyć to w harmonogramie i nie będziemy otrzymywać wtedy powiadomień. Ustawić możemy też wrażliwość na ruch (w skali od 1 do 5) i na dobrą sprawę im większa, tym więcej kamera zarejestruje. Mogą się natomiast wtedy trafiać nagrania, na których właściwie nic się nie dzieje.

Strefa aktywności

Ciekawie wygląda wybór strefy aktywności. Możliwe jest zaznaczenie konkretnego obszaru, a aplikacja będzie wysyłać nam powiadomienia, gdy kamera coś na nim zarejestruje. Przykładowo jeśli obraz kamery obejmuje cały pokój, a chcemy, by detekcja obejmowała tylko łóżeczko dziecięce, zaznaczamy ten właśnie obszar. Otrzymujemy powiadomienie tylko wtedy, gdy bąbelek się rusza lub ktoś do niego podejdzie.

Wykrywanie człowieka

Imou Cue2 wyposażono również w funkcję, która wykryje człowieka. Jeśli więc w domu mamy zwierzaki, których nie chcemy nagrywać, wystarczy włączyć wspomnianą opcję, a futrzaki nie będą absorbować uwagi kamery. Choć akurat nagrywane z ukrycia czworonogi potrafią rozweselić. Mimo wszystko uważam, że można tę funkcję jeszcze poprawić, ponieważ kamera czasem łapie więcej niż tylko ludzi.

Wykrywanie nietypowych dźwięków

Oprócz wyłapywania ruchu, Imou Cue2 wykrywa również dźwięki. Wybierając liczbę decybeli (w skali od 50 do 90dB), zdecydujemy, jakie natężenie dźwięku rozpocznie nagrywanie. Przyznaję, że kamera bezlitośnie wyłapała, jakie dźwięki wydaję podczas snu, ale na tym zakończmy. Funkcja działa bardzo dobrze.

imou cue2 wykrywanie dźwięku

Zapisywanie w chmurze lub na karcie pamięci

Oczywiście wszystkie nagrania muszą się gdzieś zapisać. Możliwości mamy dwie – wykupić plan w Imou, który umożliwi zapisywanie w chmurze, lub włożyć do kamery kartę microSD o maksymalnej pojemności 256 GB.

Chmurę testować możemy przez 30 dni i umożliwi to podgląd nagrań do 7 dni wstecz. Jeśli zdecydujemy się na jeden z planów, koszty wyglądają następująco:

  • 3 dni podglądu wstecz – 1,99 dolarów za miesiąc lub 19,99 dolarów rocznie,
  • 7 dni podglądu wstecz – 2,99 dolarów za miesiąc lub 29,99 dolarów rocznie,
  • 30 dni podglądu wstecz – 6,99 dolarów za miesiąc lub 69,99 dolarów rocznie.

Oczywiście wszystkie nagrania da się wyeksportować do pamięci telefonu, jeśli nie chcemy, by zniknęły po czasie wybranym w planie. Liczba filmów i ich długość jest nieograniczona, kamera może więc nagrywać równie dobrze przez całą dobę.  

Transmisja dwukierunkowa

Imou Cue2 wbudowany ma interkom, a więc możemy zdalnie porozmawiać przez kamerkę. Trzeba przyznać, że jeśli ktoś nie wie o urządzeniu i usłyszy nasz głos, nie spodziewając się naszej obecności, bardzo łagodnie mówiąc, poczuje, jak serce zaczyna mu bić mocniej. Ale jeśli podejść do sprawy mniej drastycznie – nie ma problemu, by przeprowadzić rozmowę przez interkom. Dźwięk jest dobrej jakości, opóźnienie nieznaczne, a więc konwersacja jest zrozumiała dla obydwu stron.

Wirtualna granica

Wirtualna granica to opcja, która współpracuje z GPS-em w telefonie. Na mapie zaznaczamy obszar – kiedy się w nim znajdujemy, nie będziemy otrzymywać powiadomień, a kiedy z niego wyjdziemy, powiadomienia będą włączone. Funkcja przyda się szczególnie, jeśli nie chcemy, by kamera nagrywała, kiedy jesteśmy w domu. Wystarczy zaznaczyć miejsce lub okolicę, w której mieszkamy, a kamera zadba o bezpieczeństwo, kiedy np. wybierzemy się na zakupy.

imou-cue2-wirtualna-granica

Jakość obrazu i dźwięku

Imou Cue2 nagrywa w rozdzielczości FullHD, do 25 klatek na sekundę. Taka jakość obrazu w zupełności wystarcza, by rozpoznać osobę, która pojawia się na nagraniu, a także dostrzec czynności, jakie wykonuje. Obraz jest wystarczająco płynny, pełen szczegółów, a kąt widzenia 131 stopni obejmuje dużą część pomieszczenia.

Mikrofon w Imou Cue2 jest bardzo czuły, co słychać na poniższych nagraniach. Czynności, które nie są głośne, rejestrują się na nagraniach bardzo wyraźnie. Słychać nawet ujadanie psa u sąsiada, a nie spodziewałem się, że nawet zwierzak zza ściany da o sobie znać na wideo.

Nagranie w dzień

Poniżej zobaczycie przykładowe nagranie w dzień:

Nagranie w nocy

A tutaj w nocy. W pokoju było tak ciemno, że nie potrafiłem zapalić lampki. Przy okazji widać, jak Imou Cue2 reaguje na zmianę oświetlenia:

Imou Cue2 to kamera niemal bezbłędna – podsumowanie

Kamera Imou Cue2 bardzo dobrze sprawdza się w domowych warunkach. Nagrywa dobrej jakości obraz w dzień, jak i w nocy. Automatyczna detekcja ruchu i dźwięku działa bardzo dobrze, a dodatkowo możemy ją skonfigurować w taki sposób, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych powiadomień. Konfiguracja kamery zajmuje 5 minut, a wszystko to dzięki przejrzystej aplikacji Imou Life. Ponadto nagrania zapisuje w chmurze lub na karcie pamięci.

Tak naprawdę jedynym minusem jest brak akumulatora, ponieważ kamera przestanie działać w przypadku braku prądu. Poza tym Imou Cue2 to urządzenie, które jak na tę cenę, jest bezbłędne.

Minusy

  • brak akumulatora – jeśli nie będzie prądu, kamera przestanie działać

Plusy

  • cena
  • dobra jakość obrazu w dzień i w nocy
  • automatyczna detekcja ruchu i dźwięku
  • możliwość zapisu nagrań w chmurze lub na karcie pamięci
  • funkcja interkomu
  • przejrzysta aplikacja Imou Life
  • łatwa konfiguracja kamery

Ocena

9/10
PL - Cena/Jakość