Czy piątka robi różnicę? Test i recenzja telewizora Sony 43X85K

Tylko jedna cyfra odróżnia symbol telewizora 43X85K od wcześniej testowanego i niżej pozycjonowanego w gamie modelu 43X81K. Czy to oznacza, że producent chciał zaznaczyć, że różnice pomiędzy nimi są bardzo małe? A może jest odwrotnie i niewielka różnica w symbolu skrywa w sobie olbrzymią różnicę w parametrach? Jeśli chcesz poznać prawdę i świadomie podjąć decyzję, czy kupić Bravię 43X85K, czy też nie, przeczytaj recenzję poniżej.

Sony KD-43X85K (dalej dla uproszczenia zwany 43X85K) jest telewizorem LCD z 43-calowym ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. W trakcie testu działał on pod kontrolą oprogramowania w wersji 6.5770.0680EUA. Telewizor wyprodukowano w kwietniu 2022 r. (całkiem niewykluczone, że w polskiej fabryce Philipsa-TPV), a fabrycznie nowy egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.pl.

nalepka znamionowa telewizora Sony 43X85k

Design

Pomimo grubej obudowy 43X85K wygląda od frontu całkiem nowocześnie i atrakcyjnie: szczególnie cieszą dość smukłe ramki niemalże zlicowane z ekranem.

Źródło: Sony

Poniżej najważniejsze cechy konstrukcji telewizora:

  • tylna ścianka: plastik,
  • pokrywa elektroniki: brak (zintegrowana z tylną ścianką),
  • ramka wokół ekranu: plastik,
  • szerokość ramki: ok. 4 mm,
  • nóżki: plastik + metal (montowane na wcisk, bez wkrętów),
  • rozstaw nóżek (maks.): 754 mm,
  • prześwit: 68 mm,
  • gniazda: po lewej stronie,
  • pilot 1: plastikowy, ze zredukowaną liczbą przycisków, bez podświetlenia,
  • pilot 2: plastikowy, tradycyjny, bez podświetlenia,
pilot telewizora sony 43x85k

Podobnie jak w modelu 43X81K wyposażenie telewizora w aż dwa nadajniki zdalnego sterowania świadczy, że konstruktorzy zakładają, iż nowy pilot ze zmniejszoną liczbą przycisków nie każdemu użytkownikowi przypadnie do gustu. I chociaż dwa piloty to ukłon w stronę zasady „do wyboru, do koloru” (co zmniejsza ryzyko rozczarowań u ewentualnych użytkowników), moim zdaniem Sony porzuci z czasem tę „hojność” i w przyszłych latach w pudełku znajdziemy już tylko jednego pilota – tego nowego oczywiście, bowiem z ekonomicznego punktu widzenia dodawanie aż dwóch pilotów w tej klasie nie ma moim zdaniem najmniejszego sensu.

Nowego pilota obsługiwało mi się dobrze, chociaż rozlokowanie niektórych przycisków mogłoby być lepsze. Mam tu na myśli zbyt blisko siebie umieszczone przyciski wyłącznika oraz szybkich ustawień (zębatka) – wiele razy podczas intensywnej obsługi zdarzyło mi się telewizor wyłączyć, bo nie trafiłem (szczególnie w warunkach kina domowego) w zębatkę szybkich ustawień. Podobne było z wyciszaniem: przycisk „mute” jest zbyt blisko przycisku asystenta Google, w związku z czym często uruchamiałem go przez pomyłkę, chcąc po prostu wyciszyć dźwięk w trakcie oglądania reklam.

Myślę, że wielu użytkownikom nie spodoba się również utrata tradycyjnego gniazda słuchawkowego, które miał poprzednik. Czyżby po to, aby zaoferować aż dwa piloty producent musiał na czymś zaoszczędzić i padło na biedne gniazdo słuchawkowe? W sumie szkoda, w związku z czym proszę: Sony, przemyślcie to, bo moim zdaniem robicie błąd.

Jakość obrazu Sony 43X85K

Wyświetlacz

W Sony 43X85K zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest kontrast – wyższy niż w matrycach IPS/ADS. Wadą – degradacja kolorów pod kątem.

matryca telewizora sony 43x85k

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie (stąd grubsza obudowa).

Z kolei analiza spektrogramu wskazuje na zastosowanie fosforów PSF/KSF (zwanych też TriGain) – to właśnie one odpowiadają za charakterystyczną, mocno nasyconą czerwień w wielu telewizorach Sony.

Przyznam szczerze, że lubię to rozwiązanie, które obok Sony stosuje też np. TCL czy Panasonic.

Kolory

W zauważalnie ochłodzonym (tj. posiadającym nadmiar barwy niebieskiej) trybie własnym (6944K) średni błąd odwzorowania barw wyniósł 1,6, a więc nadal poniżej progu postrzegalności.

100- i 80-procentowa czerwień była zbyt mocno nasycona, ale na szczęście na pozostałych poziomach nasycenie było właściwe.

Nie ulega wątpliwości, że choć wynik w ustawieniach fabrycznych jest więcej niż dobry, dalszą poprawę można by uzyskać chociażby przez samą kalibrację balansu bieli, co zredukowałoby błędy nawet do poziomu zbliżonego do 1,0.

W sumie kolory przypadły mi do gustu. Przyznam, że w podręcznych notatkach rzadko robię adnotacje w rodzaju „świetne kolory!”, ale w przypadku Sony 43X85K tak właśnie się stało.

Pod kątem kolory ciemnieją i bledną, chociaż nieco mniej niż w typowych matrycach VA.

plansza nasyconej w 75% czerwieni, sfotografowana pod kątem - kolory delikatnie bledną

Winietowanie (tj. ściemnienia) w rogach ekranu było widoczne, choć wydawało się ciut mniejsze niż w modelach ubiegłorocznych. Z drugiej strony było nieco większe niż w modelu 43X81K. Mam nadzieję, że kiedyś zniknie ono zupełnie z telewizorów tej marki. Proszę, Sony, zróbcie coś z tym wreszcie.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło aż 92%, co jest dobrym wynikiem.

W trybie HDR (przy MaxCLL i MaxFALL równych odpowiednio 1000 i 400 cd/m^2) błędy reprodukcji barw były w dolnym zakresie błędów średnich (średnio 4,15).

Jest to moim zdaniem całkiem dobry wynik, zważywszy na klasę telewizora.

Czerń i kontrast

Dzięki matrycy LCD typu VA współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4033:1. To dobry wynik, który będzie gwarantował ciemną czerń na materiałach SDR, co widać poniżej w mojej standardowej scenie ze statkiem kosmicznym (jasność 04/50).

Na treściach HDR nie będzie już tak różowo (czytaj: czerń będzie jaśniejsza), a to ze względu na niezbędną w tym trybie automatyczną maksymalizację podświetlania (do wartości 50/50). Oto jak wypadła scena z filmu Zjawa (The Revenant, 2015, 4K HDR10):

Oczywiście włączenie opcji „zaawansowane zwiększenie kontrastu” (ZZK) pogłębi czerń, ale kosztem spadku maksymalnej jasności (coś za coś). Niestety, idealnego ustawienia tu nie ma. Mimo wszystko z technicznego punktu widzenia nie ulega wątpliwości, że ZZK (jako tania sztuczka) zafałszowuje krzywą jasności i dlatego radzę je wyłączyć.

I jeszcze kilka uwag końcowych:

  • fabryczny poziom czerni był dobrze ustawiony (50),
  • telewizor nie stosuje dynamicznego globalnego przyciemniania,
  • telewizor ma tendencję do gubienia niektórych jasnych detali – biel jest fabrycznie wyżyłowana, a redukcja „kontrastu” praktycznie nie pomaga.

Krótko mówiąc, choć do ideału mu brakuje, dzięki matrycy VA Sony 43X85K sprawdzi się dobrze w warunkach kina domowego (czyli w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu).

HDR

W trybie własnym na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru była stabilna i wyniosła 504 cd/m^2. Jest to wynik zdecydowanie ponadprzeciętny i został zmierzony po wyłączeniu funkcji ZZK.

Charakterystyka jasności w trybie HDR (EOTF) była nieznacznie rozjaśniona w stosunku do wzorca.

Odwzorowanie ruchu

Sony 43X85K wyposażono w matrycę LCD klasy 120 Hz. Poniżej wyniki pomiarów ostrości ruchu (rozdzielczości dynamicznej):

  • w ustawieniach fabrycznych trybu własnego ostrość obrazów ruchomych wyniosła zaledwie 150 linii (na 1080 maks., TVL);
  • przy gładkość=1 + czystość=1 ostrość rośnie do 600 linii (choć obraz nie jest tak klarowny, jak u najlepszych rywali);
  • przy gładkość=2 + czystość=1 ostrość rośnie do co najmniej 800 linii, ale kosztem dodatkowego upłynnienia ruchu, co nie wszystkim użytkownikom może pasować (autor tego nie lubi, dlatego woli ustawienie g1/c1);
  • zjawisko brudnego ekranu (ang. DSE) było bardzo małe (brawo!);
  • smużenie było małe.

Bravia 43X85K posiada funkcję upłynniania ruchu. Zależność stopnia upłynnienia ruchu od wybranej opcji przedstawia zestawienie poniżej:

  • Wył. – brak upłynniania,
  • Auto – duże upłynnianie,
  • Własny – upłynnianie regulowane (opcja „gładkość”).

Pozostałe uwagi:

  • rywale mają więcej stopni upłynniania ruchu (co Ty na to, Sony?);
  • tryb kliszy należy ustawić w opcji duży, aby funkcja upłynniania ruchu była aktywna.

Odwzorowanie ruchu w Sony 43X85K jest o klasę lepsze niż w modelu 43X81K, dlatego w tej kategorii otrzymuje on ode mnie ocenę dobrą.

Jakość dźwięku

Sony 43X85K posiada dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące dźwięk do dołu.

Chociaż brak trybów dźwięku od kilku lat stał się jedną z najbardziej zadziwiających (i, nie ma co ukrywać, negatywnych) cech niektórych telewizorów Sony (w tym z serii X8xJ/X8xK oraz testowanego tu 43X85K), odniosłem wrażenie pewnej poprawy (tj. wygładzenia) dźwięku w stosunku do modelu 43X81K. Krótko mówiąc, od pierwszych chwil odsłuchu dał się zauważyć brak wyostrzenia na górze pasma i ogólnie nieco lepsza, bardziej przyjazna słuchaczowi równowaga tonalna.

Bas był obecny – chociaż lekki i delikatny, ale na szczęście nie miał dokuczliwego sztucznego podbicia tak typowego dla niektórych ekranów koreańskich. Podczas oglądania wiadomości i programów publicystycznych (do których ten telewizor nadaje się bardzo dobrze) warto skorzystać z funkcji „korektor dialogów”, która działa skutecznie i jest przydatna. Do muzyki i wymagających filmów trzeba jednak będzie zakupić minimum dobrą grajbelkę.

Funkcje smart telewizora Sony 43X85K

Sony 43X85K działał pod kontrolą systemu Android w wersji 10. System był szybki i stabilny i nie wystąpiły żadne istotne problemy. Chociaż system ten znajdziemy w wielu telewizorach różnych marek, Android Sony ma kilka cech szczególnych:

  • posiada kilka ciekawych dodatków w rodzaju niezwykle przydatnych szybkich ustawień;
  • ma też dziwne braki, jak np. brak możliwości zmiany szybkości odtwarzania treści w aplikacji YouTube (przyznam, że bardzo sobie tę funkcję cenię i jej brak w Braviach mocno mi doskwiera).

Jeśli chodzi o codzienną obsługę, warto pamiętać, aby po wybudzeniu telewizora ze stanu spoczynku nie wydawać żadnych poleceń z pilota i dać mu kilkadziesiąt sekund na załadowanie w tle wszystkich niezbędnych programów, przez co unikniemy niepotrzebnych zacięć i opóźnień.

Zwracam uwagę, że Bravia 43X85K oparta jest na ubiegłorocznej platformie sprzętowej „BRAVIA 4K VH21”, co oznacza, że wykorzystująca warstwę sprzętową funkcjonalność nie będzie się istotnie różnić od ubiegłorocznej. Krótko mówiąc, telewizory z serii X85K to ewolucja, a nie rewolucja w stosunku do X85J z roku 2021.

Oto jak przedstawia się dostępność aplikacji do strumieniowania filmów:

Poniżej aplikacje do strumieniowania muzyki:

Jeśli chodzi o multimedia, to – podobnie jak w roku ubiegłym – zainstalowany fabrycznie odtwarzacz nadal jest oprogramowaniem niedopracowanym i po prostu słabym: bardzo długo wczytuje listę plików z USB, gdy jest ich wiele. W dodatku potrafi się zacinać podczas odtwarzania, a czasem po prostu nawet zawiesić.

Mimo iż standardowy odtwarzacz ma kilka unikalnych funkcji (jak np. sortowanie plików z dysku sieciowego), zalecam zainstalować dodatkową aplikację tego typu (np. VLC lub podobną).

Złącza i interfejsy

  • HDMI 1 – 2.0
  • HDMI 2 – 2.0
  • HDMI 3 – 2.1 eARC
  • HDMI 4 – 2.1
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

A oto jak telewizor przedstawia się urządzeniom podłączonym do gniazda HDMI nr 3 (gdy włączona jest opcja ulepszony format ):

Najnowsza konsola Xbox tak oto oceniła możliwości telewizora Sony 43X85K:

Warto zaznaczyć, że w 43X85K (i wielu innych telewizorach tej marki) HDMI 2.1 i Dolby Vision wzajemnie się wykluczają – można mieć obsługę jednego albo drugiego, lecz nigdy obu jednocześnie.

Inaczej mówiąc, odtwarzanie treści Dolby Vision jest oczywiście możliwe, ale na sygnale Dolby Vision scalak odpowiedzialny za HDMI pracuje co najwyżej w trybie 2.0. Trochę szkoda.

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T2, DVB-S2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4033 : 1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 1,6
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 92
  • input lag (ms) – 14,6

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag telewizora sony 43x85k

Podsumowanie

W ogólnym bilansie zalet i wad 43-calowa Bravia z serii X85K wypada pozytywnie. Do głównych zalet tego modelu należą bardzo dobra reprodukcja barw na wprost, niezła czerń i kontrast oraz ponadprzeciętna jasność obrazu w trybie HDR. Warto też wspomnieć o przydatnych autorskich dodatkach do systemu Android, czy jego szybkim działaniu. Krótko mówiąc: polecam.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 6/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 6/10
Gry: 5/10

Sony 43X85K kupicie w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.