Jak widać, 44 strefy w poziomie to nadal zbyt mało dla bardzo wymagających scen.
Pomimo tego moja ocena możliwości Samsunga 65QN85A pod kątem przydatności do domowego kina jest mocno pozytywna. 792 strefy w połączeniu z dobrymi algorytmami nie tylko umiejętnie (choć nie do końca) maskują niski kontrast natywny matrycy ADS, lecz także zapewniają bardzo przyzwoite wrażenia wizualne, bez migotania i innych chaotycznych zachowań typowych dla telewizorów konkurencji, której nie udało się dopracować algorytmów tak dobrze, jak inżynierom Samsunga.
W wielu wymagających scenach trudne do oddania bardzo ciemne szczegóły nie zostały zgubione, lecz tylko trochę zbyt mocno stłumione (przyciemnione). Inżynierowie Samsunga bardzo się postarali i wykonali naprawdę dobrą robotę, aby „czerń była czarna”. W wielu scenach telewizor wyglądał praktycznie jak OLED (w dobrym tego słowa znaczeniu).
Moim zdaniem nieco zbyt mocne przyciemnienie było widać np. w innej mojej ulubionej scenie testowej (plansza Viera ze statkiem kosmicznym), w której gwiazdy zostały jednak zbyt mocno przyciemnione (zapewne po to, by nie pokazać granic stref podświetlenia). Powiedzmy sobie szczerze: 65QN85A nie jest telewizorem dla bezkompromisowego wideofila, który nie toleruje żadnych przekłamań i odstępstw od oryginalnego obrazu. Jest za to świetnym i uniwersalnym telewizorem dla konsumenta, który z takich czy innych przyczyn nie akceptuje OLED-ów, lecz pragnie mieć elcedeka o parametrach zdecydowanie wybitnych i mogących śmiało rywalizować z OLED-mi w warunkach kina domowego.
Ponadto, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w tej półce cenowej (ok. 5000-5500 zł) na rynku są inne telewizory „Mini LED”, lecz mające na przykład tylko 160 stref, to Samsung 65QN85A ze swoimi 792-oma strefami oraz dużo lepszymi algorytmami wygaszania jawi się jako bardzo udany, „prawdziwy”, a nie „udawany” Mini LED.
Samsung 65QN85A ma też przewagę nie tylko nad podobnie wycenionymi rywalami, lecz także nad swoim mniejszym, 55-calowym bratem. I nie chodzi mi tu tylko o różnicę pomiędzy 576 strefami w 55QN85A a 792 strefami w 65QN85A. Mam tu na myśli kolosalną różnicę w bardzo ważnym obszarze, co się zowie…
A jak jest z wersją 75cali? Będzie tak samo więcej stref czy taka sama ilość co w wersji 65 cali?
Witam. Chciałbym zapytać: czy byłaby możliwość przetestowania Sharp EQ6 lub EQ7 np. 50″?
Planujemy przetestować jeden z tych modeli, pozwoli nam to na sprawdzenie co oferuje Sharp przed możliwym wprowadzeniem tej marki do oferty sklepu x-kom.
Panie Tomaszu, wracając na chwilkę do TV 55 cali, do sypialni tv internetowa i netflix: qn85a czy q80a? Najbardziej zależy na czerniach. Pokój jasny w dzień więc OLED odpada. Co by Pan wybrał?
NeoQled 85a pod kątem w sklepie robi się bardziej szary niż Q80a.
Czy X90j jest jakąś alternatywą? W kilku sklepach oglądałem i był gorszy niż słabsze teoretycznie samsungi (q70/60).
Testy tych trzech serii w wersji 55 cali znajdziesz w naszych recenzjach. Model 55QN85A ma matrycę ADS, pozostałe dwa to VA, to co zauważyłeś w sklepie jest charakterystyką tych matryc. Alternatywą może być seria X95J z powłoką poprawiającą jakość kolorów pod kątem, jednak z tej serii przetestowaliśmy jedynie większy model: https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-sony-65x95j/
Pamiętaj, że w sklepie telewizory są na domyślnych ustawieniach i w trybie sklepowym. Do tego w sklepie jest mnóstwo różnego oświetlenia, które nieco komplikuje właściwą ocenę obrazu i jeszcze dochodzi fakt jakiej jakości materiał jest odtwarzany na danym tv. Ogólnie takie porównywanie w sklepie nie pomaga za bardzo wbrew pozorom. Chyba, że sprzedawca zgodziłby się podać pilota abyśmy mogli każdy interesujący nas tv ustawić (np. profil) i puścić własny materiał (np. z pendrive).
p.Tomaszu, od kilku mcy jestem posiadaczem modelu 50QN61A (za 5.500 zł)i do tej pory nie spotkałem się nigdzie z jego recenzją ,
nie wiem więc jak się prezentuje w porównaniu z modelami 55 i 65 cali – jest lepszy, czy gorszy,
czy to był dobry zakup? Mógłby Pan szepnąć choć słówko na jego temat, będę b. wdzięczny.
Na marginesie – kalibracja „fachowca” doprowadziła do nijakości obrazu: rozjaśnienio- zamglenia, utraty kontrastu itp. , a doprowadzenie do lepszego stanu kosztowało mnie mnóstwo pracy,
zadowolony jestem średnio.
Aktualnie trudno nam znaleźć informacje o tej serii, czy to na pewno jego właściwa nazwa?
Niestety kalibracja nie przypadnie do gustu każdemu, ma ona na celu zbliżenie obrazu do referencyjnego obrazu i zamierzeń reżysera, często z dużo mniejszym kontrastem niż przy fabrycznych ustawieniach telewizora. Przed kalibracją warto sprawdzić wrażenia z oglądania w trybie kinowym, który powinien być najbardziej wierny oryginałowi bez dodatkowej kalibracji.
Przyznam, że nie słyszałem jeszcze o takim modelu, jaki Pan podaje. „QN” oznacza Neo QLED-y, a te z ubiegłego roku zaczynały się od serii QN85A, nie od QN61A. Podejrzewam, że chodzi tu raczej o 50Q61A. Czy to dobry zakup? Tego nie wiem, ponieważ nie wiem, czy spełnił on Pańskie oczekiwania (z tego co Pan pisze, to raczej nie). 50-calowe Samsungi mają matryce VA, a więc nie powinno być problemów z czernią i kontrastem i to uż w ustawieniach fabrycznych np. trybu film czy filmmaker. Jeżeli nie jest Pan zadowolony z wyników „kalibracji”, proszę zresetować tryb obrazu, w którym dokonano kalibracji, albo zresetować cały telewizor. Czy posiada Pan raport z kalibracji? On mógłby wiele wyjaśnić. A czy może Pan zdradzić, kto dokonywał kalibracji? Czy miał certyfikat ISF lub chociażby THX?
Dzień dobry Panie Tomaszu,
Czy testowany TV posiada VRR i ALLM? Nie wspomniał Pan w opisie, również nie ma tego w opisie na stronie xkomu.
Ten model wspiera VRR i automatyczne włączanie trybu gry, możesz go znaleźć w ustawieniach trybów wideo.
Geex jak wygląda współpraca Samsunga z protokołem Dolby Atmos? Widziałem że nowe Samsungi z 2022 mają już ten standard na pokoładzie. Natomiast gdzieś na forum rzuciło mi się, że modele z 2019 posiadają możliwość odpalenia trybu „współpracy”. Jak wygląda to w tym modelu?
Jeśli chodzi o jedyny do tej pory przetestowany telewizor marki Samsung z gamy na rok 2022, to nie miałem żadnych problemów w Dolby Atmos. Telewizor, po zmianie kilku ustawień, bezproblemowo przepuszczał tego typu sygnał do soundbara z obsługą Dolby Atmos. Więcej na ten temat artykule „jak podłączyć soundbar?” tutaj >>> https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jak-podlaczyc-soundbar/.
Mam ten TV w wersji 85″. Może za kilka dni coś o nim skrobnę bo jestem mocno rozczarowany. Co do pytania, Dolby Atmos jest obsługiwany. Działa zarówno w aplikacjach typu Netflix jak i ze źródła podłączonego do HDMI jako passthrough. Głośniki telewizora też odtworzą ścieżkę z DA, to nie tak, że będzie cisza. Dolby Atmos to przecież Dolby TrueHD (lub DD+ w streamingu) i TV to sobie obniży do DD. Mam również starszego Samsunga z serii NU z 2018 roku. Różnica jest taka, że ten nie widzi ścieżek DA w Netflix, ale np. w Prime Video już tak. To się zmieniło od następnej serii R więc „współpraca” z DA recenzowanego modelu to żadna nowość. Pełna obsługa Dolby Atmos w modelach z tego roku oznacza tylko tyle, że TV ma odpowiednie dekodery i będzie starał się oddać efekty na swoich głośnikach, co moim zdeniem jest bez sensu bo do tego służą amplitunery z odpowiednią konfiguracją głośników lub rozbudowane soundbary.
No i tu wychodzi niestety moja niewiedza. Nigdzie w specyfikacji się z tym nie spotkałem i myślałem że opcja ta nie jest wspierana.
Mam zestaw LG DSN9YG oraz satelitki SPK-8. Chciałem kupić TV które wykorzysta potencjał soundbaru. Myślałem o królu opłacalności od SONY z tamtego roku, modelu z serii x90j. Ale Czytając recenzję Pana Tomasza widzę, że ten Samsung też wypada całkiem dobrze a ocena końcowa chyba nawet lepsza niż Sony.
Wiadomo, że obydwa telewizory to całkowicie inne technologie.
Czas postawić pytanie. Który lepszy?
DA zagra na tej belce i z QN85 i z X90J. Jest jednak inna znacząca różnica w obsłudze dźwięku. QN85 nie obsługuje przestrzennego DTS i DTS:X a X90J tak. Zdecydowana większość oryginalnych ścieżek dźwiękowych na płytach blu-ray (i plikach) jest w DTS. Jeżeli do QN85 podłączymy odtwarzacz Blu-ray lub dysk z filmem ze ścieżką DTS 5.1, 7.1 to telewizor odtworzy to w stereo (chyba PCM) i taki sygnał poda do soundbara. Sony X90J przestrzenną ścieżkę DTS przepuści do belki bez problemu. Który tv jest lepszy, nie wiem. Ja ze swojego QN85 nie jestem zbyt zadowolony. Wszystko przez fatalny „local dimming”. Co z tych 1320 stref mini led gdy ściemnianie jest mocno widoczne i irytujące. Na rtings jak zawsze dokładne testy. Porównaj te dwa telewizory.
Zwróć uwagę na sekcję local dimming i jak ściemnia się biały prostokąt przy przesuwaniu. O niemal znikającym białym kółku nie ma co się rozwodzić. Zapewniam, że ten efekt jest widoczny nie tylko na filmach testowych ale i w codziennym oglądaniu.
Czy QN85A puści DTS przez kabel optyczny? Tzn mam starszy system kinowy Samsunga z funkcją 5.1 i jestem ciekaw czy surround pójdzie przez opticala bez problemów?
Witam a czy ktoś zauważył martwe pixele na matrycy bo ja po zakupie od razu wychwycilem i telewizor oddałem potem pojechałem do innego sklepu i na wystawie też pracowała 75 i bach też wypalony Pixel a nawet 5 lub 6
Podczas testów nie mieliśmy takiego problemu.
Agent….ale bez DolbyVision i z jaskrawym obrazem jakby slajd podświetlać reflektorem bez matówki. Oczy bolą i tyle.
Ja ze swojego QN85a też nie jestem zbyt zadowolony. Kupiłem głównie do oglądania sportu. Po pół godzinie oglądania mistrzostw na kanale 4k obraz traci płynność, zaczyna zacinać. Nie pomagają zmiany ustawień, trzeba przełączyć na kanał HD. Po jakimiś czasie można wrócić do oglądania w 4k (na jakiś czas). Do oglądania filmów też raczej średnio. W ciemniejszych scenach obraz traci wyrazistość, wszystko jest mocno ściemniane. Natomiast jak dla mnie zjawisko bloomingu jest raczej małe i nie przeszkadza w oglądaniu.
Generalnie nie rozumiem skąd takie wysokie oceny, niestety sugerowałem się nimi przy zakupie telewizora.
Ja swojego 65Qn85a posiadam od roku i nigdy nie miałem takich problemów może problem leży po stronie kanału który oglądasz a nie tv. tvp4k nadaje od 2018 r i zawsze na pomoczatku mają jakieś problemy jak głos nie zgrywa to znów coś przycina z czasem to naprawiają więc daj temu tv szanse bo uważam że jest świetny tylko to też zależy jak go ustawisz bo tryb inteligentny który podsowa nam producent to jakieś nieporozumienie najleprzym tryb do oglądania to tryb film.
Przeczytałem te wszystkie komentarze i mam dylemat pomiędzy QLED QE75QN85BAT a Sony XR-75X90K przy praktycznie tej samej cenie. Sony posiada Dolby Vision i to jest jego niezaprzeczalny atut. Ciężko się zdecydować. Może ktoś doradzi .Generalnie nie oglądam sportu i nie będę używał TV do konsoli czy komputera. Głównie to TV z satelity plus Disney + i HBO MAX.
Test QLED QE75QN85B znajdziesz w poniższym linku (świetne wyniki pomimo zastosowania matrycy ADS), jednak Sony nie mieliśmy okazji przetestować, więc będzie nam trudno bezpośrednio porównać jakość wyświetlanego obrazu.
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-samsung-75qn85b/
Cześć,
ja mam dylemat wybór między QE65QN85B a QE65QN85A (vs QE65QN85B to model 2021 i ma nagrywanie na USB) a QE65Q80B (tutaj argumentem cena może być) i ostatnia opcja to Philips 65PUS8807
Zależy mi na dobrej jakości w meczach piłki nożnej i kinach akcji.
Można prosić o opinię eksperta
Cześć
Trochę się gubię w tych oznaczeniach, Samsung SAMSUNG QE55QN85BAT to inny model od tego w recenzji?
Pozdrawiam serdecznie Darek
Całe 10 cali mniej i nowsza seria B 🙂 poniżej link do testu wersji 55 cali:
https://geex.x-kom.pl/recenzje/test-i-recenzja-telewizora-samsung-55qn85b/
Jak duża jest różnica pomiędzy testowanym a następcą: QE65QN85BA ?
40% mniej stref podświetlania od 55 cali. Bo 65 ma powierzchnię obrazu większą od 55 cali właśnie o owe 40%