Kontrast, że ho ho! Test i recenzja telewizora TCL 50P638

Ponieważ model 43- i 55-calowy zostały już przetestowane, czas na kolejny ekran z przyjaznej portfelowi serii P638. Poprzednie modele pozostawiły mieszane wrażenia, więc od razu zdradzę, że 50P638 jest, mimo wszystko, inny. Co więcej, pod jednym względem model ten zapisze się złotymi zgłoskami w roboczym dzienniku Waszego nadwornego testera. „A czymże to sobie skromny te-ce-el-ek zasłużył?” – zapytacie. Wczytajcie się w recenzję TCL 50P638, a Wasza ciekawość zostanie zaspokojona.

O telewizorze TCL 50P638

TCL 50P638X1 (dalej dla uproszczenia zwany 50P638) jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Telewizor pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji V8-R51MT05-LF1V500.020739 i systemu Android 11 (Google TV). Wyprodukowano go w polskiej fabryce TCL w Żyrardowie, a testowany egzemplarz pochodził ze sklepu x-kom.

Tabliczka znamionowa TCL 50P638

Design

Oto najważniejsze cechy konstrukcji testowanego telewizora:

Widok z przodu TCL 50P638
źródło: TCL
 • tylna ścianka: metal;
 • pokrywa elektroniki: plastik;
 • ramka wokół ekranu: plastik;
 • szerokość ramki: 1 mm;
 • nóżki: plastik (montowane za pomocą wkrętów);
 • rozstaw nóżek (stały): 959 mm;
 • prześwit: 43 mm;
 • gniazda: po prawej stronie;
 • pilot 1: plastikowy, z nową zaokrągloną obudową, głosowy, bez podświetlenia;
 • pilot 2: plastikowy, tradycyjny, bez podświetlenia.
Piloty TCL 50P638

Moim zdaniem telewizor może się podobać, ale srebrne nóżki to chyba rzecz gustu.

Jakość obrazu telewizora TCL 50P638

Wyświetlacz

Telewizor wyposażono w wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą matryc typu VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Struktura subpikseli TCL 50P638

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie.

Termogram TCL 50P638

Z kolei spektrogram wykazuje, nie zastosowano tu zaawansowanych metod konwersji światła z podświetlenia.

Spektogram TCL 50P638

Kolory

W lekko ocieplonym, tj. posiadającym pewien niedobór składowej niebieskiej, trybie film (6334K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 2,2, a więc poniżej progu postrzegalności.

Odwzorowanie barw na poszczególnych poziomach nasycenia było znakomite, co widać na diagramie poniżej.

Pod kątem w poziomie kolory nieco bledną, ale nie robiłbym z tego tragedii – widziałem już znacznie gorsze matryce VA.

Degradacja kolorów TCL 50P638

W sumie reprodukcję barw przez TCL 50P638 oceniam mocno pozytywnie.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 77%, co oznacza, że telewizor obsługuje tylko standardową paletę barw. Inaczej mówiąc, do treści HDR się nie nadaje (co jest zresztą niepisaną normą na tej półce cenowej).

Z kolei średni błąd odwzorowania testowanego zestawu barw (przy MaxCLL=1000 cd/m^2, MaxFALL=400 cd/m^2) wyniósł aż 11,1, czyli uplasował się w strefie błędów wysokich. Powodem jest zbyt niska luminancja (jasność) barw i ich zbyt niskie nasycenie.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 6775:1, co jest wynikiem doprawdy znakomitym. Wynik taki osiągnąłem po korekcie poziomu czerni z fabrycznych „50” na „54”, co miało na celu poprawę widoczności przyczerniowych detali. Po tej korekcie moja ulubiona scena testowa SDR wypadła bardzo dobrze.

Standardowa scena testowa z filmu Zjawa (The Revenant, 2015) wypadła również całkiem dobrze, choć czerń była jaśniejsza, co jest normalnym zjawiskiem ze względu na to, że w trybie HDR telewizor maksymalizuje jasność podświetlenia.

Czerń i szarości były czyste, tj. pozbawione rażących przejaśnień, co w połączeniu z wybitnie wysokim kontrastem sprawi, że TCL 50P638 sprawdzi się znakomicie w warunkach domowego kina.

Uwaga! Kinomaniakom i nocnym markom zalecam przestawić opcję „gamma” w ustawieniach zaawansowanych z fabrycznej wartości „2” na „3”, co podniesie kontrastowość scen (ale proszę pamiętać o wyżej opisanej zmianie poziomu czerni na „54” – bez tego zmiana gammy tylko pogorszy sprawę).

HDR

W trybie film HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła 231 cd/m^2, co jest bardzo słabym wynikiem.

Oznacza to, że 50P638 nadaje się do treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

Zmierzona ostrość obrazów ruchomych wyniosła 150 linii (TVL) na 1080 maksimum, co jest słabym wynikiem, typowym dla najwolniejszych paneli 60-hercowych. Funkcja DPOWRL (tzw. doskonała płynność obrazów w ruchu LED), nie poprawiała w sposób istotny ostrości obrazów ruchomych, wprowadzając dodatkowe zniekształcenia (jak np. zwielokrotnienie krawędzi obiektów w ruchu).

Inaczej niż testowany wcześniej model 55-calowy z tej samej serii, 50P638 był praktycznie wolny od zjawiska brudnego ekranu (ang. DSE, dirty screen effect). Nie ukrywam, że widząc czysty ekran, odetchnąłem z ulgą.

Tak jak w modelu 55-calowym smużenie było duże, co oznacza, że sport i szybkie gry nie będą przeżyciami najwyższej klasy.

Telewizor ma funkcję wielostopniowego upłynniania ruchu, która dostępna jest niestety pod mylącą nazwą „redukcji migotania”.

Jakość dźwięku

TCL 50P638 wyposażono w dwa przetworniki szerokopasmowe promieniujące do dołu.

Głośnik TCL 50P638

Dźwięk odebrałem jako niemal taki sam jak w modelu 55-calowym: spokojny, łagodny i nienatarczywy, w sumie całkiem przyjemny. Bas był raczej słaby – mamy tu w zasadzie jego „zalążek”. Poniższy wykres przedstawia, że charakterystyka częstotliwościowa opada i to już od ok. 240 Hz.

Charakterystyka częstotliwościowa TCL 50P638

Użytkownik ma do dyspozycji 7 fabrycznie zdefiniowanych trybów brzmienia, w tym dynamiczny, standard, film, muzyka i … wycisz głos. Korektora brak, ale opcje surround virtualiser, wzmacniacz basów, czystość głosu, oraz definicja korygują poszczególne podzakresy, dzięki czemu możemy brzmienie dopasować (w dość wąskim zakresie) do własnych upodobań.

Podsumowując: dźwięk 50P638 jest dość klarowny, nienatarczywy i nieprzejaskrawiony, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi rywalami. W sam raz do wiadomości i filmów dokumentalnych; do muzyki radzę poszukać dobrej grajbelki.

Funkcje smart telewizora TCL 50P638

Wyposażony w system Android 11 (w wersji Google TV) telewizor działał stabilnie i całkiem żwawo, a w czasie testu nie zauważyłem żadnych istotnych problemów (zacięć, resetów itp.).

Oto jak przedstawia się dostępność wybranych aplikacji:

Telewizor odtwarzał pliki wideo z USB w kontenerach avi, flv, mkv, mov, mp4, tp, lecz nie odtworzył tp i wmv. Bez problemów radził sobie z plikami z kodekiem AV1. Fabryczny „odtwarzacz multimedialny” pozostawia sporo do życzenia pod względem funkcjonalności i jakości spolszczenia. Co gorsza, potrafi też zmieniać kolorystykę obrazu w niektórych plikach (sceny dostają czerwonego zafarbowania, co jest bardzo dziwne). Chyba lepiej od razu zainstalować VLC lub podobny.

Złącza i interfejsy

Złącza z boku TCL 50P638
złącza boczne
 • HDMI 1 – 2.0
 • HDMI 2 – 2.0
 • HDMI 3 – 2.0 eARC
 • HDMI 4 – brak
 • USB – 1
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – 1
 • Bluetooth – tak
 • Wi-Fi – tak
Złącza z tyłu TCL 50P638
złącza tylne

Zwracam uwagę, że ze względu na swoją konstrukcję, tj. płytę główną umieszczoną w osi symetrii tylnej ścianki, gniazda znajdują się w dalszej odległości od krawędzi obudowy niż w typowych telewizorach. W tym wypadku odległość ta wynosi 36 cm.

Widok z tyłu TCL 50P638

Najnowsza konsola Xbox podłączona do testowanego telewizora tak oto oceniła go pod kątem możliwości współpracy:

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 50
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840×2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – 6775:1
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,2
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 77
 • input lag (ms) – 9,4
Input lag TCL 50P638

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
Widok z przodu pod kątem TCL 50P638
źródło: TCL

Podsumowanie 

TCL 50P638 sprawił mi sporą niespodziankę, nie tylko brakiem mankamentów, które trapiły oczko większy model, lecz przede wszystkim bardzo dobrą czernią i wybitnie wysokim kontrastem. W połączeniu z wierną reprodukcją barw na wprost czyni to z testowanego modelu świetny ekran do domowego kina, zwłaszcza treści SDR. Zasłużona rekomendacja.

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 6/10
1/10 Sport
1/10 Gry

Telewizor TCL 50P638  znajdziesz w sklepie x-kom

W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.