Naprawdę mocny laptop z RTX 3070 Ti. Test i recenzja MSI GP66 Vector

Czy prawie 10 000 złotych za laptopa do gier to dużo? I tak, i nie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę samą cenę to owszem – 10 tysięcy to już całkiem sporo. Z drugiej jednak strony MSI GP66 Vector to najtańszy laptop ze 150-watową kartą graficzną RTX 3070 Ti oraz nowym procesorem Intela 12. generacji. Niby więc drogo, jednak jak na laptopa, cena wydaje się mieć wyraźne uzasadnienie. Jak „Vector” sprawdza się w praktyce? Zapraszam na test i recenzję MSI GP66.

MSI GP66 Vector – specyfikacja

„Urodzony dla wydajności” – tak o laptopie MSI GP66 Vector możemy przeczytać na stronie producenta. Biorąc pod uwagę jego parametry wydają się to być słowa całkiem słuszne. Wewnątrz testowanego dziś modelu znajdziemy jeden z najnowszych procesorów i7-12. generacji Intela, jak i jedną z topowych, mobilnych kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti o mocy 150 watów.

msi gp66 vector matryca 1440p

Taka konfiguracja może spowodować u niektórych osób mały zawrót głowy i to wcale nie za sprawą wydajności, a ze względu na cenę – w momencie pisania tego artykułu oscyluje ona w granicy 10 000 złotych. Mimo to, MSI GP66 wcale nie należy do najdroższych laptopów i do takich mu daleko (być może pamiętacie jeszcze Della za 20k, którego sprawdzałem na jesieni zeszłego roku). Poza tym mogę wam też powiedzieć, że specyfikacja laptopa MSI w pełni uzasadnia jego cenę i jest to jednocześnie najtańszy laptop o takich parametrach.


Design, konstrukcja, jakość wykonania

Co wcale nie jest takie oczywiste, wykonanie również jest niczego sobie. Wydajne laptopy gamingowe często mają giętką, plastikową obudowę, jednak GP66 Vector jest tego zupełnym przeciwieństwem. Laptop ma aluminiową pokrywę matrycy oraz palmrest, a cała konstrukcja jest sztywna i wyjątkowo solidna. Laptop jest dobrze wyważony, dzięki czemu możemy otworzyć go jedną ręką, a zawiasy wykazują się odpowiednią stabilnością dla matrycy, która zatrzymuje się na swoim miejscu zaraz po otwarciu (i nie dygocze jak chorągiewka na wietrze).

msi gp66 vector klapa matrycy

Jeżeli akurat szukacie laptopa do gier, który wpisuje się w bardziej klasyczną stylistykę, Vector będzie nim przynajmniej w połowie. Choć na pierwszy rzut oka zdaje się być klasycznym, czarnym laptopem to po chwili dostrzec można „zadziorne” wykończenie zawiasów. Uzupełnieniem gamingowego stylu jest tradycyjna dla MSI czcionka klawiatury, pozłacany jack, a także smoczy emblemat na klapie matrycy.

Klawiatura i podświetlenie

Poza wspomnianą powyżej specyficzną czcionką, klawiatura również zasługuje na pochwałę. Pisze się na niej naprawdę wygodnie i bardzo możliwe, że to za sprawą współpracy z marką SteelSeries. Niektórzy z Was mogą narzekać na brak sekcji numerycznej, mały touchpad i włącznik jako zwykły klawisz w prawym górnym rogu, natomiast do zalet należy zaliczyć zaawansowany system podświetlenia.

Klawiatura w GP66 Vector posiada 9 profili, 5 różnych efektów oraz 4 stopnie jasności. Dodatkowo możemy tworzyć własne profile, ale co absolutnie najważniejsze – kolor każdego klawisza może być skonfigurowany całkowicie osobno. Ponadto możemy tworzyć własne makra, a wszystko to dostępne jest z poziomu aplikacji SteelSeries GG.

msi gp66 vector podświetlenie klawiatury

Głośniki i kamera

Jeżeli chodzi o system audio to mogę powiedzieć, że jest on nieco lepszy niż w tanich laptopach do gier, ale tak jak wielokrotnie wam powtarzam – nie liczcie, że takie głośniki zastąpią Wam sensowną parkę 2.0. Fakt, że jak na laptopa grają one całkiem donośnie, choć według mnie dźwięk jest też nieco stłumiony – a jest to w sumie dziwne, bo znajdują się one nie pod spodem, a na bocznych krawędziach.

msi gp66 vector kąt odchylenia matrycy

Nie zapominajcie też, że podczas rozgrywki pojawi się szum wentylatorów, który zignorować będzie można dopiero w słuchawkach. Podczas codziennych sesji będą one o wiele bardziej przydatne niż wbudowane głośniki, tak więc zakup słuchawek jest raczej obowiązkowy. Co do kamerki, ma ona rozdzielczość 1.0 Mpix i powinna poradzić sobie w najbardziej podstawowych wideo-rozmowach. Jeśli myślicie o streamowaniu to na pewno będzie potrzeba czegoś lepszego.

Dostępne złącza

Podoba mi się to, że Vector jest kolejnym laptopem, który oferuje sensowną liczbę różnych złączy. Laptop otrzymał 3 klasycznie gniazda USB 3.2, jedno USB-C z funkcją DisplayPort, HDMI 2.1, RJ-45, a także Mini DisplayPort, co z kolei spotyka się już rzadko. Szkoda, że producent nie pokusił się jeszcze o slot na kartę pamięci, ale trzeba przyznać, że sumarycznie i tak jest bardzo dobrze.

Matryca 1440p 165 Hz

O tym na początku nie wspominałem, natomiast laptop może też pochwalić się bardzo dobrą matrycą. Vector otrzymał matowy ekran IPS o wyższej rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, dzięki czemu obraz będzie naprawdę ostry. Na matrycy o przekątnej 15.6” śmiało można według mnie grać i w skalowanym FullHD, natomiast karta RTX 3070 Ti poradzi sobie z większością gier również w tej wyższej rozdzielczości natywnej.

msi gp66 vector ekran ips 165 hz

Oczywiście rozdziałka to tylko jedna z zalet matrycy i to wcale nie najważniejsza. Pozostałe jej cechy to jasność w granicach 300 cd/m² oraz pokrycie barw bliskie 100% DCI-P3, co zresztą potwierdzają moje pomiary. O ile jasność można nazwać po prostu przyzwoitą, to tak wysoki poziom odwzorowania kolorów powoduje, że barwy wyświetlane na ekranie są wyjątkowo żywe i nasycone.

msi gp66 vector matryca pokrycie barw

Matryca ma ponadto odświeżanie 165 herców, dzięki czemu możemy cieszyć się wysoką płynnością obrazu w grach, które będą w stanie wygenerować odpowiednią liczbę FPSów, czyli np. CS:GO, Valorant lub Fortnite. Jeżeli wśród Was znajdzie się ktoś, dla kogo przekątna 15.6” to za mało – mam dobrą wiadomość. Vector dostępny jest również w wersji 17.3 cala, a taki model oznaczony jest jako GP76.

MSI GP66 Vector – Test wydajności w programach

GP66 Vector otrzymał ultra wydajny, 14-rdzeniowy procesor Intel Core i7-12700H, na co składa się 6 rdzeni Performance (do 4.7 GHz) oraz 8 rdzeni Efficient (do 3.5 GHz). Jest to jednocześnie najwydajniejsze CPU w laptopie, jakie do tej pory testowałem, a nowa i-siódemka pokonuje najlepszy mobilny procesor poprzedniej generacji i9-11980HK. Ponadto Core i7-12700H w laptopie MSI jest lepszy od najwyższych modeli AMD, zarówno od Ryzena 9 5980HX oraz nowszego Ryzena 7 6800H.

msi gp66 vector

Wymienione wyżej procesory okazują się gorsze od nowego i7 nie tylko w testach syntetycznych jednego oraz wielu rdzeni, ale także w programach użytkowych, takich jak Handbrake i Blender. Szkoda, że w testowanym dziś modelu nie znalazło się miejsce dla pamięci RAM DDR5, choć należy pamiętać, że cena byłaby wtedy odpowiednio wyższa. Pomijając super wydajny procesor, Vector otrzymał również bardzo szybki dysk SSD M.2 PCIe Micron 2450 o pojemności 1 terabajta, a jeśli to dla Was za mało, wewnątrz znajdziemy miejsce na dodatkowy nośnik danych.

vector msi gp66

Cinebench R23

msi gp66 vector cinebench r23 single
msi gp66 vector cinebench r23 multi

Handbrake

msi gp66 vector handbrake

Blender

msi gp66 vector blender cpu
msi gp66 vector blender cuda
msi gp66 vector blender optix

Dysk SSD

msi gp66 vector ssd

MSI GP66 Vector – Test wydajności w grach

No i przyszła pora na absolutnie najważniejszy komponent, czyli kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti w swoim najwydajniejszym wariancie o mocy 150 watów. Jak wskazują przeprowadzone testy, GP66 Vector spisuje się wyśmienicie i zapewnia topową wydajność w grach – nawet w natywnej rozdzielczości 1440p. Co istotne, grafika bez problemu osiąga i podtrzymuje deklarowaną moc, a to za sprawą wysokiego wspólnego limitu energetycznego dla CPU i GPU, który wynosi 195 watów (45 dla CPU i 150 dla GPU).

msi gp66 vector ekran

Kolejną istotną rzeczą jest przełącznik MUX, dzięki czemu w grach laptop daje z siebie absolutnie wszystko, a należy pamiętać, że wciąż możemy spotkać w tym budżecie konstrukcje, które MUX-a nie posiadają (np. Gigabyte AORUS 17 XE4). Aby skorzystać z tej funkcjonalności należy udać się do aplikacji MSI Center, gdzie możemy przełączyć tryb działania karty graficznej na dedykowaną.

Cyberpunk 2077

msi gp66 vector cyberpunk 1080p

Fortnite

msi gp66 vector fortnite 1080p

Metro Exodus: Enhanced Edition

msi gp66 vector metro 1080p

Red Dead Redemption II

msi gp66 vector rdr ii 1080p

Counter-Strike: Global Offensive

msi gp66 vector csgo 1080p

Assassin’s Creed Valhalla

msi gp66 vector acv 1440p

Grand Theft Auto V

msi gp66 vector gta v 1440p

Horizon Zero Dawn

msi gp66 vector horizon 1440p

Kultura pracy i bateria

Jeżeli chodzi o temperatury podczas tradycyjnego użytku, laptop będzie utrzymywał wartości w granicyach 50 °C, a wentylatory będą generować delikatny szum. Inaczej sprawa ma się w obciążeniu, bowiem procesor potrafi rozgrzać się do 95 °C, a grafika do ponad 80 °C. W grach będą to bardzo podobne wartości, natomiast szybko można zorientować się dlaczego. Vector stara się utrzymać hałas na dobrym (jak na laptopa gamingowego) poziomie 52 dB(A) – mierzone w odległości 40 cm od frontu laptopa.

vector gp66

Nie oznacza to jednak, że jest to najwyższy hałas, jaki można odnotować, natomiast wszystko zależy od naszych preferencji. Wartości temperatury i hałasu jakie Wam podałem odnoszą się do trybu chłodzenia „Ekstremalna wydajność”, jednak laptop daje nam możliwość manualnej kontroli wentylatorów. Jak się okazuje automatycznie nie osiągają one maksymalnych obrotów, a MSI ponownie stawia na niższy poziom hałasu kosztem wyższych temperatury podzespołów.

msi gp66 vector prędkość wentylatorów

Jeżeli jesteście jednak z grupy tych, którzy wolą niższe temperatury, ale większy hałas, to macie 2 opcje. Pierwsza to skorzystanie z funkcji Cooler Boost 5 za pomocą skrótu klawiszowego Fn+F8, która aktywuje maksymalne obroty układu chłodzenia. Druga opcja to manualna zmiana prędkości wentylatorów z poziomu aplikacji MSI Center, natomiast w jednym i drugim przypadku odnotowałem hałas na poziomie 56 dB(A). Wyniki te nie mogą jednak dziwić, a inne laptopy gamingowe będą zachowywać się stosunkowo podobnie. Należy też pamiętać, że wysokie temperatury podzespołów w przypadku znacznego obciążenia są zjawiskiem całkowicie normalnym.

Czas pracy na baterii

Vector został wyposażony w 4-komorową baterię 4280 mAh, a więc jak na tego typu konfigurację sprzętową jest to pojemność dość niska. Bateria nie należy oczywiście do najważniejszych aspektów laptopa do gier, natomiast nie ma co ukrywać, że stanowi ona słaby punkt testowanego dziś MSI.

msi gp66

Jeżeli liczycie na laptopa, który przyda się w nieco dłuższej podróży lub po prostu macie plan, by pracować na nim bez kabla, to w przypadku przeciętnego użytku (Internet, dokumenty lub film), laptop będzie działać ok. 2 – 2.5 godziny  w trybie oszczędzania baterii i z 50% jasności ekranu. Gaming na baterii to już sprawa całkiem osobna, ale jeśli chodzi Wam po głowie to pamiętajcie, że wydajność będzie znacznie niższa, a pogramy mniej niż godzinę.

Ocena. 10 tysięcy za Vectora to naprawdę dobra cena

Jedni powiedzą, że 10 000 zł za laptopa to zdecydowana przesada. Ja jednak powiem, że jeśli szukacie wydajnego i przenośnego sprzętu w tym właśnie budżecie, to Vector będzie bardzo dobrym wyborem. I naturalnie nie jest to laptop wyłącznie do gier, bo świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie wydajność jest zwyczajnie najistotniejsza. 

msi gp66 vector górna pokrywa

Co ciekawe, pod względem parametrów wydaje się, że Vector jest podobny do AORUSa, którego testowałem w marcu. Po bliższym rozpoznaniu okazuje się jednak, że 150-watowy RTX 3070 Ti robi różnicę, a laptop MSI ma także lepsze odwzorowanie barw 100% DCI-P3, jest lepiej wykonany, a nawet kosztuje odrobinę mniej (choć należy pamiętać, że GP66 to 15.6”, a wspomniany Gigabyte to model 17.3”).

msi gp66 vector matryca

Możecie myśleć o tej cenie co chcecie, ale taka moc swoje kosztuje. W tym momencie jest to najlepiej wyceniony laptop z procesorem Core i7-12700H oraz grafiką RTX 3070 Ti 150W. W kategorii cena/wydajność jest to absolutny top, a do tego otrzymujemy solidną, częściowo aluminiową obudowę oraz bardzo dobrą matrycę. Wciąż za mało? Vector dostępny jest również w bogatszej wersji z i9-12900H oraz RTX-em 3080, która zaoferuje jeszcze więcej i jeszcze szybciej.

Minusy

  • wysokie temperatury CPU i GPU
  • krótki czas pracy na baterii

Plusy

  • najwydajniejsza, 150-watowa wersja RTX 3070 Ti
  • bardzo mocny procesor Intel Core i7-12700H
  • matryca IPS 1440p z odświeżaniem 165 Hz
  • pokrycie barw bliskie 100% DCI-P3 oraz jasność 300 cd/m²
  • solidne wykonanie, w tym aluminiowa pokrywa i palmrest
  • duża liczba złączy
  • przełącznik MUX zapewniający najwyższą wydajność GPU
  • wygodna, funkcjonalna klawiatura SteelSeries z podświetleniem RGB

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja PL - Cena/Jakość