AOC U28G2UX. Test i recenzja monitora dla graczy z 4K i HDR

Czy to możliwe, żeby monitor do grania wyglądał jednocześnie elegancko i nieskazitelnie? Jak najbardziej. Monitor AOC U28G2UX udowadnia, że za wysoką rozdzielczość na przestronnym, 28-calowym panelu IPS, z certyfikatem HDR 10, kryje się ładny design, który sprawdzi się na każdym stanowisku gamingowym. Sprawdź, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Jaki design oferuje AOC U28G2UX?​

Monitor AOC U28G2UX elegancki, gamingowy wygląd zawdzięcza z pewnością bezramkowej konstrukcji, która idealnie wpasowuje się w panujące trendy. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. Według mnie ma możliwość odmienić każde stanowisko gamingowe i odświeżyć wyglądem każde pomieszczenie.

AOC U28G2XUBK wygląd z przodu

Ramki wokół ekranu

28–calowy panel posiada konstrukcję bezramkową. Mimo iż jest to monitor przeznaczony do grania, to prezentuje się nowocześnie i elegancko podobnie do monitorów biurowych. Wyjątkiem jest dolna ramka, która posiada szerokość 2 cm, która wyróżnia się czerwonymi akcentami i logiem producenta na środku. Warto dodać, że po włączeniu wyświetlacza Twoim oczom ukażą się ramki wewnętrzne. Na szczęście nie są one duże – zajmują 0,7 cm z każdej z 3 stron.

AOC U28G2XUBK przyciski do menu

Obudowa

Panel wraz z podstawą waży 6,3 kg. Wynik nie szokuje, kiedy weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem miejsca, to radzimy przemyśleć to wcześniej, ponieważ przemieszczanie się z monitorem AOC U28G2UX nie należy do najlżejszych czynności.

Obły tył ekranu AOC U28G2UX jest dosyć standardowy porównując go z innymi monitorami AOC. Po bokach można zauważyć dwa łukowate wcięcia w kolorze czerwonym, które dodają całości stanowczego wyglądu. Największym plusem jest to, że monitor wyposażono w stopkę umożliwiającą wygodną regulację nachylenia, wysokości oraz obrotu. Ekran można ustawić w trybie pionowym dzięki funkcji PIVOT. Oprócz tego pod bazą uchwytu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 100×100. U góry na środku znalazło się spore logo producenta w białej barwie.

Złącza i porty

AOC U28G2UX oferuje niezwykle bogaty zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

  • 2x HDMI
  • 2x DisplayPort
  • miniJack 3,5mm
  • USB-B
  • 4x USB-A (w tym jeden FastCharge)

Ramię na monitor​

Monitor AOC U28G2UX przychodzi z już przytwierdzonym ramieniem. Nie musisz więc marnować czasu i energii na składanie i przykręcanie tego elementu. Dzięki funkcji PIVOT ramię pozwala na dostosowanie pozycji panelu w dowolnym kierunku w sporym zakresie. Dodatkowo w ramieniu znajduje się otwór, przez który poprowadzisz kable. Stanowisko do grania będzie wyglądało schludnie, bez niepotrzebnej plątaniny kabli.

AOC U28G2XUBK wygląd z boku

Opakowanie

Pudełko i zabezpieczenie​

Kolorowy karton, na nim czarne napisy z grafikami i podstawowymi informacjami o zakupionym urządzeniu. Karton otwiera się od góry, co pozwala bezpiecznie rozpakować monitor.

Dołączone akcesoria​

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy we wgłębieniach znajdziesz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa oraz akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

  • kabel HDMI,
  • kabel DisplayPort,
  • zasilacz monitora.
AOC U28G2XUBK przyciski do menu

Menu i zakładki​

Menu OSD

Menu ekranowe obsłużysz za pomocą 4 przycisków funkcyjnych znajdujących się u dołu ekranu. Są one niczym innym jak wcięciami w plastiku, które ciężko wcisnąć. Samo okno również jest toporne z powodu powolnie ładujących się animacji. Warto również wspomnieć, iż pomimo obecności polskiej wersji językowej – tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia.

Luminacja

Pierwsza sekcja menu przejrzyście opisuje funkcje, które się w nim znajdują. Ustawisz tu profil jasności pod nazwą Ekonom, zmienisz punkt gamma, czy włączysz tryb HDR i DCR, który dostosowuje kontrast w zależności od aktualnej sceny.

Ustawienia kolorów

W tej części menu OSD AOC U28G2UX znajdziesz funkcje, które pozwolą ci na dostosowanie kolorów obrazu. Wybierzesz ich temperaturę lub ustawisz ją ręcznie. Ponadto znajdziesz całe profile kolorów podpisane jako Tr, jak i włączysz tryb demo, który podzieli ekran i pokaże różnice w obrazie pomiędzy ustawieniami.

Wzmocnienie obrazu

Jest to jedna z ciekawszych funkcji, które można znaleźć w menu. Pozwala wyświetlić na dowolnej części ekranu ramkę, której jasność i kontrast możesz ustawić osobno względem reszty panelu. To może posłużyć jako latarka podczas grania w pozycję o ciemniejszym obrazie.

Ustawienia OSD

Kolejna sekcja to ustawienia systemu, w których wybierzesz jeden z kilkunastu dostępnych języków (w tym polski). Dostosujesz także okno menu i jego przeźroczystość. Poza tym zdecydujesz jaką wersję, wejście DisplayPort ma obsługiwać, dostosujesz poziom wbudowanych głośników czy też włączysz przypomnienie o przerwie.

Ustawienia PIP

Funkcja PIP (Picture in Picture) pozwoli Ci na wyświetlenie małego okna wyświetlającego obraz z innego podłączonego wejścia wideo jak, chociażby drugi komputer czy też konsola. Standardowo wybierzesz tu które dwa porty mają być obsługiwane, dostosujesz wielkość okna i jego pozycje.

Ustawienia gry

W tej części menu znajdziesz profile kolorów podpisane jako Tryb gry, wybierzesz poziom overdrive, włączysz tryb niskiego opóźnienia czy też uruchomisz tryb ograniczający emisje światła niebieskiego. Poza tym znajdziesz tu drugi suwak kontrastu podpisany jako cienie, suwak nasycenia czy też licznik FPS. Dodatkowo włączysz synchronizację pionową lub tryb MBR.

Dodatkowe ustawienia

Ostatnia z sekcji monitora AOC U28G2UX da Ci dostęp do wyboru aktualnego źródła, które ma być wyświetlane, jego formatu oraz timera, który zacznie odliczać czas do wyłączenia ekranu. Dodatkowo włączysz tu tryb DDC/CI pozwalający na przesyłanie danych przez kabel wideo oraz zresetujesz całe menu do stanu fabrycznego.

Test obrazu. Jak dobry jest AOC U28G2UX?

Specyfikacja panelu

28-calowy panel IPS pracuje natywnie w rozdzielczości Ultra HD (4K), co daje dużą przestrzeń roboczą oraz szczegółowość podczas grania w gry obsługujące 4K . Odświeżanie monitora AOC U28G2UX sięga 144 Hz. Taka wartość coraz bardziej umacnia się w strefie monitorów gamingowych jako standard.  Eliminuje opóźnienia i rozmycie ruchu, gwarantując porywającą rozgrywkę o ultrapłynnej akcji.

Mogę to potwiedzić na przykładzie testowanej przeze mnie gry DOOM. Przydała się, kiedy skakałam między hordami diabelstwa, przenosząc celownik z jednego celu na drugi. Żadna bestia nie była w stanie mnie zabić, ponieważ zawsze byłam o krok przed nią.

Oprócz tego zaimplementowana synchronizacja pionowa Adaptive Sync współpracuje z kartami graficznymi Nvidii, jak i AMD dzięki kompatybilności z Nvidia G-Sync oraz AMD FreeSync premium.

Jasność

Monitor ma certyfikat VESA DisplayHDR 400. Oznacza to, że jasność w trybie HDR przekracza punkt 400 kandeli. Z drugiej strony w trybie SDR jasność monitora osiąga zaledwie 143 kandele na ustawieniach fabrycznych, a po zwiększeniu suwaka na 100% wynik ten zwiększa się do 268 kandeli. Niska jasność w trybie SDR może spowodować, że przy mocnym świetle dziennym obraz będzie trudniejszy do odczytania. Co za tym idzie ciężej Ci będzie dostrzec wroga czekającego na Ciebie w ukryciu lub celującego z mrocznego zaułka w grze.

Testy

Standardowo wypadł kontrast. Jak na panel IPS osiągnął on przyzwoity wynik, bo 1060:1. Podobnie plasuje się balans bieli. Ten, z wynikiem 5900k powoduje, że obraz jest w delikatnie ciepłych tonach.  

Bardzo słabo wypadła natomiast średnia błędu delta E osiągając wynik 4,06 co skutkuje widocznym przesunięciem w kolorach względem skalibrowanego wyświetlacza.

Pokrycie kolorów

Pomiar gamutu pokazuje następujące wartości:

  • Pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 98,8% przy objętości 129,4%.
  • Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosi 81,3% przy objętości 89,2%.
  • Pokrycie przestrzeni DCI-P3 wynosi 84,9% przy objętości 91,7%.

Dzięki praktycznie pełnemu pokryciu przestrzeni sRGB monitor AOC U28G2UX będzie odpowiedni do grania w gry, korzystania z arkuszy kalkulacyjnych lub przeglądania Internetu, ponieważ wyświetlane kolory będą żywe i nasycone.

Gamma

Punkt gamma wypada dobrze, trzyma się blisko natywnego dla systemów Windows punktu 2.2 odchylając się o 0.2 punktu przy jasności około 90%. Nie jest to bardzo zauważalne, ale warto poświęcić chwile na jej kalibracje.

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie monitora z pewnością można pochwalić. Ekran AOC U28G2UX jest równomiernie podświetlony z największymi odchyłami i przebarwieniami na lewej krawędzi. Dodatkowo nie uświadczysz tu wad typu IPS glow czy clouding.

Pobór mocy

Test poboru mocy ekranu przeprowadzono na ustawieniach fabrycznych, manipulując wyłącznie suwakiem jasności. Dokładnie wyniki wypadają następująco:

AOC U28G2UX pobór mocy

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora AOC U28G2UX w grach wideo

Monitor AOC U28G2UX przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w dwa najpopularniejsze tytuły i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Red Dead Redemption 2

AOC U28G2UX red dead redemption gameplay

Jest to jedna z najbardziej szczegółowych i fachowo wykonanych gier, w jakie miałam możliwość ostatnio zagrać. Rockstar zrobił wszystko, co w swojej mocy, aby Red Dead Redemption 2 było niemal perfekcyjne. Mamy tu: emocjonująco długą historię z kilkoma postaciami, które można kochać i nienawidzić, wspaniały otwarty świat pełen dzikiej przyrody i mnóstwa zieleni, małych miasteczek i dużych miast, ogrom zadań pobocznych czy wiele innych tajemnic do odkrycia podczas wędrówki.

Mimo wszystko uczucie największego spełnienia pojawiło się, kiedy mogłam uruchomić i przetestować grę na monitorze AOC U28G2UX. Każde pasmo górskie, źdźbło trawy wyglądało pięknie i aż chciałoby się je podnieść jak w prawdziwym życiu.

Doom 

AOC U28G2UX Doom gameplay

To nie tylko fantastyczna gra ze względu na wciągającą rozgrywkę, ale niesamowita, krwawa oprawa wizualna i potężny atak ścieżki dźwiękowej.

W tej recenzji nie mogło więc się obyć bez strzelania do demonów. Wyczucie broni, konstrukcja potwora, przemieszczanie się, tempo akcji czy muzyka jest najlepsza w swojej klasie. Gra mimo iż ma już 5 lat to dalej robi obłędne wrażenie, głównie dzięki przyjemnemu dla oka rozmyciu obrazu i zaawansowanemu systemowi oświetlenia, co na tym monitorze da się zdecydowanie odczuć.

Ocena. Czy warto kupić monitor AOC U28G2UX?

AOC U28G2UX ma przyzwoitą konstrukcję, estetyczny wygląd i przede wszystkim bardzo poprawną specyfikację. Kolory w monitorze są odpowiednie dla osób, które na co dzień grają w różnego rodzaju gry, nawet te najbardziej wymagające graficznie. Oprócz tego z przyjemnością obejrzysz na nim najnowsze gameplaye, filmy czy ulubione seriale. Dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko, a dla większej wygody ekran ustawisz pionowo (pivot) i wyregulujesz jego położenie w kilku płaszczyznach.

Warto wspomnieć również, że monitor ma wszechstronne ramię. Dzięki niemu zorganizujesz przewody, tak aby na Twoim gamingowym stanowisku był zawsze porządek.

W kwestii wrażeń z gry częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki obrazu są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jest to szczególnie korzystne, jeśli jest się doświadczonym graczem lubiącym szybkie, dynamiczne gry np. z gatunku FPS (First Person Shooter), symulacji wyścigów samochodowych, strategii czasu rzeczywistego czy w grach sportowych. Dodatkowo w przypadku odświeżania na poziomie 144 Hz rozrywanie ekranu jest ledwie widoczne, jeśli w ogóle.

AOC U28G2XUBK wygląd

Oprócz tego w AOC U28G2UX czas reakcji wynosi tylko 1 ms (GTG). Połączenie tych dwóch wartości zachwyca. Śledzenie kursora myszy na ekranie jest jeszcze bardziej precyzyjne, a gry, jak i filmy zachwycają dynamiką. Mogłam to odczuć chociażby w grze RDR2, gdzie każdy mój ruch był niesamowicie płynny, a oddane ciosy dokładne.

Ciężko też nie wspomnieć o rozdzielczości 4K 3840 x 2160 pikseli – czterokrotnie wyższej od rozdzielczości ekranu Full HD. Monitor oferuje wyświetlanie niezwykle szczegółowego i ostrego jak brzytwa obrazu. Potraktuj to jako długoterminową inwestycję, z której możesz cieszyć się również dzisiaj.

Muszę jednak wskazać tu kilka mankamentów. Z pewnością jest to słaba kalibracja fabryczna składającą się na wysoką średnią delta E oraz niski wynik balansu bieli. Dodatkowo menu OSD o ile bogate w funkcje i możliwości dostosowania obrazu tak z drugiej strony jest toporne, a tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia. Słabo wypada również jasność w trybie SDR, która może być zbyt niska przy silnym świetle dziennym.

Podsumowując, monitor AOC U28G2UX jest ciekawym wyborem dla graczy. O wysokim pokryciu przestrzeni sRGB i rozdzielczości Ultra HD. Dla początkujących graczy takich jak ja wywrze niesamowite wrażenie i sprawi, że każda kolejna minuta spędzona w grze będzie przyjemna i bogata w pięknie nasycone barwy.

Minusy

  • wysoki pobór mocy
  • ciężkie w obsłudze menu OSD
  • niska jasność maksymalna w trybie SDR
  • słaba kalibracja fabryczna

Plusy

  • wysokie pokrycie przestrzeni sRGB
  • rozdzielczość Ultra HD
  • duże możliwości dostosowania pozycji ekranu
  • pivot
  • bogate w funkcje menu OSD
  • elegancki wygląd
  • dużo portów
  • Hub USB
  • równomierne podświetlenie

Ocena redakcji

8/10