Philips Momentum 559M1RYV. Test i recenzja monitora dla graczy z funkcją HDR, technologią Ambiglow oraz soundbarem

Czy istnieje monitor kompletny, który pokonuje parametrami wszystkie inne, powodując przy tym uśmiech każdego, kto go dotknie? Odpowiedzią na to pytanie może być Philips Momentum 559M1RY, który zachwyca nie tylko swoim ogromnym rozmiarem, ale tym, co jest w stanie zaoferować graczom, aby przenieść rozgrywkę na najwyższy poziom. Poniższa recenzja rozwieje wszystkie wątpliwości i pokaże, jak monitor wypadł w testach.

Jaki design oferuje Philips Momentum 559M1RYV?

Ciężko jest początkowo docenić skalę Philips Momentum 559M1RYV. Na kartach produktowych jest on ukazywany jako standardowy monitor PC. Nic bardziej mylnego. W pudełku przychodzi prawdziwy olbrzym. Na szczęście ekstremalny wyświetlacz, jest solidnie przymocowany do panelu soundbar. Głośniki marki Bowers & Wilkins pokryte są tkaniną z domieszką wełny przypominającą płótno w kolorze ciemnoszarym.

Philips Momentum 558M1RY

Tymczasem podstawa i wspornik są bardzo solidnie wykonane i oferują regulację nachylenia jak w przypadku wyświetlacza biurkowego. Nie musisz więc martwić się, że 55-calowy panel przewróci się samoistnie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to monitor, którego nie uniosłoby standardowe biurko. Powinien raczej znaleźć miejsce w salonie lub pokoju rodzinnym, aby wszyscy mogli go podziwiać.

559M1RYV posiada to, co Philips nazywa Ambiglow, funkcję oświetlenia po bokach i u góry z tyłu panelu. Może świecić pojedynczym kolorem z regulowaną jasnością lub możesz ustawić go tak, aby zmieniał się w zależności od tego, co jest aktualnie na ekranie. Ten efekt dodaje ciekawy element ruchu, którego nie znajdziesz na żadnym innym monitorze do gier. Działa szczególnie dobrze, jeśli za ekranem masz ścianę w neutralnym kolorze.

Philips Momentum 558M1RY diody LED

Ramki wokół ekranu

55-calowy panel posiada konstrukcję bezramkową. Wyjątkiem jest dolna ramka, która posiada szerokość 2 cm i wyróżnia się logiem Philipsa oraz producenta sounbar’a. Warto dodać, że po włączeniu wyświetlacza Twoim oczom ukażą się ramki wewnętrzne. Na szczęście nie są one duże – zajmują 0,6 cm z każdej z 3 stron. Do tego doliczyć można również 0,7 cm wystającej obudowy krawędzi.

Philips Momentum 558M1RY ramki ekranu

Mimo iż jest to monitor przeznaczony do grania, to na pierwszy rzut oka przypomina telewizor do wieczornych seansów. Oczywiście po kilku sekundach jesteśmy w stanie odróżnić, z czym tak naprawdę mamy do czynienia.

Obudowa

Panel wraz z podstawą waży 30,7 kg. Wynik nie szokuje, kiedy weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Jeśli więc zastanawiasz się nad wyborem miejsca, to radzimy przemyśleć to wcześniej, ponieważ przemieszczanie się z monitorem Philips Momentum 559M1RYV nie należy do prostych czynności – z pewnością nie jest to ciekawe doświadczenie dla osoby działającej w pojedynkę.

Pierwsze co rzuca się w oczy z tyłu ekranu to z pewnością diody podświetlenia RGB. Widać tam także otwór wentylacyjny u góry, małe logo Philipsa, a w centrum piramidowej skorupy zobaczysz bazę uchwytu oraz złącz poniżej. Z boku Philips Momentum 559M1RYVwygląda bardzo masywnie – z kątami i prostymi liniami tworzącymi kształt.

Podstawka wygląda na małą, ale w rzeczywistości jest całkiem spora, niczym igła na tle 55-calowego stogu siana. Podstawka nie obsługuje obracania i podnoszenia – wyświetlacz jest za duży na tę funkcję. Dodatkowo warto wspomnieć, że z tyłu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 200×200.

Philips Momentum 558M1RY ramię monitora

Złącza i porty

Philips Momentum 559M1RYV oferuje niezwykle ciekawy zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. Chociaż nie sądzę, żeby ktokolwiek użył 55-calowego gigantycznego monitora do podłączenia laptopa, więc port typeC nie ma większego znaczenia, ale lepsze to niż nic. Oprócz wejść wideo do dyspozycji dostajesz również hub USB z dwoma USB typu A z FastCharge. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

  • USB-C
  • DisplayPort
  • 3x HDMI
  • miniJack 3,5 mm
  • USB-B
  • 4x USB-A

Pilot do nawigacji po menu

Do monitora dołączony jest mały, lekki, czarny pilot z minimalną – choć wystarczającą – ilością przycisków. Przyciski są nieco mniejsze, ale rozstaw pozwala komuś z większymi palcami z łatwością z niego korzystać bez przypadkowego wciśnięcia niewłaściwych przycisków. Ponieważ nie ma wbudowanego inteligentnego interfejsu (znowu jest to monitor, a nie telewizor), wszystko, czego potrzebujesz, to nawigacja po menu, wybór wejścia i głośność listwy dźwiękowej.

Philips Momentum 558M1RY pilot

Uchwyt z soundbarem

Metalowe ramię nie należy do najlepszych. Pozwala ono jedynie na dostosowanie kąta nachylenia. Podstawa natomiast nie zajmuje dużo miejsca i utrzymuje 30,7-kilogramowy ekran w stabilności.

Dzięki wbudowanemu soundbarowi firmy Bowers & Wilkins dźwięk jest czysty i stale robi na mnie wrażenie. Soundbar ma:

  • Dwa głośniki wysokotonowe,
  • dwa głośniki średniotonowe,
  • 20-watowy głośnik niskotonowy.
Philips Momentum 558M1RY ramki i logo

Soundbar zapewnia dźwięk znacznie lepszy niż jakikolwiek inny monitor. W grach z gatunku horror mogłam się dokładnie przekonać jak dobrze działa soundbar. Każdy najdrobniejszy szczegół w dźwięku gry został doskonale odtworzony. Każdy trzask, wrzask i szelest były łatwo słyszalne. Jakość dźwięku z pewnością jest lepsza względem zwykłych wbudowanych głośników.

Oglądanie gameplay’ów lub filmów na tym monitorze było również bardzo ciekawym doświadczaniem. Odpowiedź basu jest świetna, brakuje jedynie niskich częstotliwości dudnienia, które pozwalają poczuć eksplozje i silniki samochodów w grach akcji.

Opakowanie

Pudełko i zabezpieczenie​

Kolorowy karton, na nim czarne napisy z grafikami i podstawowymi informacjami o zakupionym urządzeniu. Karton otwiera się od góry i dołu, co pozwala bezpiecznie rozpakować monitor, który onieśmiela rozmiarem i wagą.

Dołączone akcesoria

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy we wgłębieniach znajdziesz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa oraz akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

  • Kabel HDMI 2.1,
  • pilot,
  • USB-C,
  • kabel DisplayPort,
  • zasilacz monitora.
Philips Momentum 558M1RY gameplay

Menu i zakładki

Menu OSD

Dzięki 12 logicznie ułożonym podmenu, menu ekranowe (OSD) jest dokładnie takie, jakie potrzebujesz. Z łatwością odnajdziesz w nim poszukiwane przez siebie funkcje. Dostęp do menu OSD możesz za pomocą joysticka z tyłu po prawej stronie panelu lub podręcznego pilota.

Ambiglow

Pierwsza sekcja odpowiada za podświetlenie RGB. Możesz ustawić dowolny kolor w stanie stabilnym i dostosować jego jasność za pomocą suwaka lub wybrać losową rotację kolorów. Najfajniejszą funkcją jest dopasowanie obrazu, w którym kolory zmieniają się wraz z treścią na ekranie. Brzmi to sztucznie, ale w praktyce dodaje ciekawego wymiaru zarówno rozgrywce, jak i podczas oglądania filmów. Dodatkowo możesz także dostosować prędkość animacji, aktywne sektory podświetlenia oraz jasność diod.

Philips Momentum 558M1RY Ambiglow

Ustawienia gry

W drugiej sekcji włączysz synchronizację pionową, celownik ekranowy czy też tryb niskiego opóźnienia. Poza tym znajdują się tu dwie pozycje podpisane jako smart. Pierwsza, nazwana SmartResponse jest po prostu trybem overdrive, który zmniejsza opóźnienie ekranu jednak skutkuje smużeniem się. Natomiast druga – SmartFrame zwiększa sztucznie jasność w wybranej części ekranu.

Philips Momentum 558M1RY Ustawienia Gry

Tryb LowBlue

Tu możesz włączyć tryb ograniczający emisje światła niebieskiego i zdecydować jak silny ten tryb ma być. Jest to niezwykle ważne i warto pamiętać o włączaniu tego trybu. Dzięki temu po całym dniu oglądania filmów czy grania w gry nie odczujesz dyskomfortu oczu.

Philips Momentum 558M1RY tryb low Blue

Źródło

O kolejnej sekcji również nie można nic więcej napisać. Wybierzesz tu jedynie źródło sygnału lub włączysz automatyczne wykrywanie.

Philips Momentum 558M1RY źródło

Częstotliwość odświeżania HDMI

W tej części menu dostosujesz natomiast odświeżanie natywne na poszczególnych wejściach HDMI, mając do wyboru 120 Hz oraz 144 Hz.

Philips Momentum 558M1RY częstotliwość odświeżania

Obraz

Ostatnia sekcja pierwszej strony daje ci dostęp do podstawowych funkcji powiązanych z ekranem. Wybierzesz tu profil kolorów, włączysz HDR,  dynamiczny kontrast oraz włączysz funkcje overscan. Poza tym dostosujesz też suwaki jasności, kontrastu ostrości oraz nasycenia. Oprócz tego ustawisz także punkt gamma.

Philips Momentum 558M1RY Obraz

PBP

Pierwsza sekcja drugiej strony ma wszystkie opcje powiązane z funkcją Picture by Picture. Wybierzesz tu źródła, które mają być wyświetlane.

Philips Momentum 558M1RY PBP

SmartSize

Ta sekcja pozwoli ci wybrać, w jakich proporcjach ma wyświetlać się obraz.

Philips Momentum 558M1RY SmartSize

Dźwięk

Tak jak można było się spodziewać, w zakładce dźwięk znajdziesz więcej opcji niż w innych monitorach. Dostosujesz tu, chociażby głośność soundbaru lub całkowicie go wyciszysz. Masz również możliwość wybrania źródła dźwięku niezależnie od aktualnego źródła wideo. Poza tym tu, na jakim uchwycie znajduje się aktualnie monitor oraz wybierzesz profil dźwięku.

Wiele trybów dźwięku o nazwach takich jak RPG i przygoda oraz strzelanie i akcja pozwala wybrać pasmo przenoszenia dla określonych przypadków. Dostępna jest również opcja ręcznego dostosowywania pasm korektora.

Philips Momentum 558M1RY Dźwięk

Kolor

Menu Kolor oferuje regulację temperatury kolorów według wartości Kelvina lub za pomocą suwaków RGB. Philips Momentum 559M1RYV po wyjęciu z pudełka nie wymaga kalibracji, ale po kilku korektach możesz odczuć niewielki zysk.

Philips Momentum 558M1RY Kolor

Język

W tej sekcji wybierzesz język powiadomień i menu.

Philips Momentum 558M1RY Język

Ustawienia OSD

W tej zakładce dostosujesz pozycje menu, jego przezroczystość oraz to jak długo ma się ono wyświetlać.

Philips Momentum 558M1RY ustawienia OSD

Ustawienia

Ostatnia sekcja ukryta na trzeciej stronie zawiera garść opcji, których nie dało się z łatwością przypisać do reszty zakładek. Wyświetlisz w niej powiadomienie o aktualnej rozdzielczości ekranu, zdecydujesz czy do złącz USB ma płynąć zasilanie przy uśpionym ekranie oraz włączysz tu tryb SmartPower, który automatycznie zmienia jasność ekranu, by zmniejszyć konsumpcje energii.

Jako że w zestawie znajdziesz pilot do obsługi monitora, producent udostępnił funkcję CEC (Consumer Electronics Control), która jeśli mamy kompatybilny przewód HDMI, może pozwolić pilotowi kontrolować inne urządzenia jak, chociażby odtwarzacz DVD.

Philips Momentum 558M1RY Ustawienia

Test obrazu. Jak dobry jest Philips Momentum 559M1RYV?

Specyfikacja panelu

55-calowy panel VA pracuje natywnie o rozdzielczości Ultra HD, co daje dużą przestrzeń roboczą oraz szczegółowość podczas grania w gry obsługujące 4K. Philips Momentum 559M1RYV oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz oraz 4 ms czas odpowiedzi matrycy, który pozwoli Ci zareagować wystarczająco szybko, ponieważ zapewni wolny od opóźnień obraz. Taka wartość coraz bardziej umacnia się w strefie monitorów gamingowych jako standard. 

Philips Momentum 558M1RY gameplay

Będziesz również zadowolony z płynnej implementacji AMD FreeSync Premium Pro w tym monitorze. W porównaniu ze standardowymi FreeSync i FreeSync Premium – FreeSync Premium Pro dodaje obsługę HDR i niskie opóźnienia w trybie HDR.

Jasność

Ekran jest certyfikowany przez VESA jako DisplayHDR 1000, co oznacza, że osiąga 1000 kandeli w trybie HDR. W trybie SDR natomiast osiąga mniejszy wynik, bo 773,5 kandela co jest z pewnością w pełni wystarczające. Przy takim wyniku z łatwością dostrzeżesz wroga czekającego na Ciebie w ukryciu lub celującego z mrocznego zaułka w grze.

Testy

W testach ekran robi bardzo dobre wrażenia. Kontrast osiągający 4243:1 jest wysokim wynikiem nawet jak na panel VA. Nie najgorzej wypada również średnia błędu delta E z wynikiem 2.1. Oznacza to, że kolory są delikatnie przesunięte względem skalibrowanego panelu, jednak odchył ten nie jest prawie w ogóle widoczny dla niewprawionego oka. Narzekać nie można również na balans bieli. Ten wynosi 6698k co oznacza, że nie trzeba myśleć o jego kalibracji. Dzięki temu ekran wyświetla czystą biel oraz nie przejawia przebarwień w ciepłych ani zimnych tonach.

Philips Momentum 558M1RY Gradient Delta-E

Pokrycie kolorów

Gamut ekranu wypada bardzo dobrze. Dokładnie gamut przy porównaniu do popularnych przestrzeni kolorów wygląda następująco:

  • Pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 99,9% przy objętości 139,1%
  • Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosi 84,4% przy objętości 95,8%
  • Pokrycie przestrzeni DCI-P3 wynosi 92,6% przy objętości 98,5%

Jak widać praktycznie pełne pokrycie przestrzeni sRGB da pełną możliwą paletę kolorów w grach czy przy przeglądaniu sieci. Pokrycie przestrzeni Adobe RGB na poziomie około 84% jednak mówi że to nie jest najlepszy ekran dla grafików – nikt jednak od niego tego nie oczekuje. Wysokie pokrycie przestrzeni DCI-P3 spodoba się natomiast fanom filmu, którzy doświadczą tu kinowej jakości obrazu.

Gamma

Punkt Gamma wypada dobrze. Oscyluje wokół punktu 2.3 gdzie dla systemów Windows rekomendowany wynik wynosi 2.2. Warto to jednak poprawić z poziomu systemu operacyjnego czy też menu OSD.

Philips Momentum 558M1RY Gamma

Równomierność podświetlenia

Jedyną wadą wyświetlacza jest jego podświetlenie. To oczywiście różni się delikatnie między poszczególnymi modelami. Można zauważyć delikatne odchyły na całej lewej stronie ekranu w kolorze, jak i w jasności. Natomiast nie uświadczysz tu innych problemów powiązanych z podświetleniem takich jak backlight bleeding czy clouding.

Pobór mocy

Biorąc pod uwagę wielkość ekranu, jego jasność i ilość zaimplementowanych funkcji nie można się dziwić, że pobór energii będzie wysoki. Próbki pobraliśmy na ustawieniach fabrycznych, manipulując jedynie suwakiem jasności. Zauważalnym problemem jest wejście w stan uśpienia. Włącza się on dopiero po kilku minutach braku sygnału, co podtrzymuje pobór mocy.

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora Philips Momentum 559M1RYV w grach wideo

Monitor Philips Momentum 559M1RYV przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w dwa najpopularniejsze tytuły i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Assassin’s Creed IV: Black Flag 

Muszę przyznać, że w grach monitor Philips Momentum 559M1RYV sprawdza się bardzo dobrze, a obraz jest pełen głębi i nasyconych kolorów. Rzecz jasna sprawdziłam go na różnego typu grach. Na pierwszy ogień wybrałam moją ulubioną grę przygodową i akcji Assassin’s Creed IV: Black Flag. Tak jak się spodziewałam – zobaczyłam dokładnie odwzorowane kolory, zwłaszcza odcienie niebieskiego i zielonego w falach oceanu. Woda przepięknie odbijała światło i wyglądała jak w realnym świecie. Niestety ostre blaski takie jak światło słoneczne w ciągu dnia nie wyglądają już tak dobrze.

Na szczęście przejście na HDR Movie lub Personal było w stanie nieco zmniejszyć tę jasność. Dodatkowo po włączeniu funkcji SmartContrast cienie miały również ładną głębię podczas eksploracji jaskiń.

Philips Momentum 558M1RY gameplay Assasins Creed 4

Call of Duty Modern Warfare: Warzone Battle Royale

W grach takich jak Call of Duty Modern Warfare: Warzone Battle Royale, w których rozmycie ruchu i dokładność mają ogromne znaczenie, Philips Momentum 559M1RYV  poradził sobie równie dobrze. Ustawiłam opcję SmartResponse na Najszybszy, a rozmycie ruchu zostało dobrze zredukowane. Oprócz tego opóźnienie wejściowe również było dla mnie niezauważalne. Nie miałam także problemu z uzyskaniem adaptacyjnej synchronizacji FreeSync do pracy z moją kartą graficzną.

Miałam również wrażenie, że ogromny wyświetlacz spotęgował moje odczucia co do gry. Pośpiech w ogrywaniu innej drużyny i ucieczce przed śmiercionośnym gazem był jeszcze bardziej namacalny i sprawiał więcej radości niż na zwykłym monitorze 24-calowym. 

Philips Momentum 558M1RY gameplay Call of Duty

Ocena. Czy warto kupić monitor Philips Momentum 559M1RYV?

Philips Momentum 559M1RYV to wysokiej klasy monitor z doskonałymi kolorami i funkcją HDR. Jego opóźnienie wejściowe jest znacznie mniejsze niż w telewizorze, a odczucia i reakcje podczas grania w gry znacznie przewyższają jakikolwiek TV.

Gracze będą cieszyć się niezawodną częstotliwością odświeżania i doskonałą implementacją Adaptive-Sync z włączonym HDR lub bez niego. Philips Momentum 559M1RYV wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jeśli jest się zapalonym graczem, który lubi grać w różnego rodzaju pozycje od szybkich, dynamicznych gier np. z gatunku FPS (First Person Shooter) przez symulację wyścigów samochodowych, po gry strategii czasu rzeczywistego – Philips 559M1RYV będzie strzałem w dziesiątkę.

Jeśli znudzi Ci się rozgrywka – z przyjemnością obejrzysz na nim najnowsze filmy czy ulubione seriale. Dzięki technologii Ambiglow i bezramkowej konstrukcji monitor również przyciąga oko i z pewnością robi wrażenie.

Najbardziej pozytywne wrażenie wywiera jednak wbudowany soundbar Bowers&Wilkins. Jest to zdecydowanie najlepsza jakość dźwięku, jaką można usłyszeć z monitora komputerowego. Dzięki mocy 40 watów, wielu przetwornikom, doskonałej czystości i szerokiej scenie dźwiękowej zapewnia doskonałe wrażenia podczas grania w gry przygodowe, akcji czy strzelanki trzecioosobowe.

Philips Momentum 558M1RY wygląd od producenta

Ciężko też nie wspomnieć o rozdzielczości 4K 3840 x 2160 pikseli – czterokrotnie wyższej od rozdzielczości ekranu Full HD. Monitor oferuje wyświetlanie niezwykle szczegółowego i ostrego jak brzytwa obrazu.

Muszę jednak wskazać tu kilka mankamentów. Z pewnością jest to średnia równomierność podświetlenia oraz wysoki pobór mocy. Poprawić można także średnią błędu delta E jednak nie jest to poważny problem podobnie jak punkt gamma przesunięty o 0.1 punktu do góry. 

Warto zamontować ekran na uchwycie wykorzystującym standard VESA 200×200, który pozwoli Ci na dowolne dostosowanie pozycji ekranu. W innym wypadku uchwyt nie da ci wiele możliwości na poprawę jego pozycji. Na plus wypada z pewnością reszta konstrukcji. Ta jest wykonana z solidnych materiałów a monitor wyświetli na dobrą sprawę przedłużenie obrazu na ścianie dzięki podświetleniu ambiglow.

Podsumowując, monitor Philips Momentum 559M1RYV podniósł poprzeczkę, jeśli chodzi o ogromne monitory do gier. Ma wydajność tak samo dobrą, jak inne wielkoformatowe monitory, które kosztują tysiące złotych więcej. Każdy, kto podłączy do niego swój komputer, będzie bardzo zadowolony z tego doświadczenia. Jest to z pewnością monitor godny uwagi i z ogromnymi możliwościami.

Minusy

  • mały zakres ruchu ramienia
  • średnia równomierność podświetlenia
  • wysoki pobór mocy

Plusy

  • wysokie pokrycie przestrzeni sRGB
  • rozdzielczość Ultra HD
  • duże możliwości dostosowania pozycji ekranu
  • bogate w funkcje menu OSD
  • dużo portów
  • funkcja CEC
  • certyfikat VESA DisplayHDR 1000
  • dobra kalibracja fabryczna
  • dobre pokrycie przestrzeni kolorów
  • podświetlenie Ambilgow
  • świetny soundbar
  • wysoki kontrast

Ocena redakcji

9/10
PL - Geextra produkt

Monitor Philips Momentum 559M1RYV znajdziesz w sklepie x-kom