AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition. Test i recenzja monitora

Czy jak robisz projekt z przyjacielem z ławki, to carrujesz? Może uważasz, że niektóre podatki powinny zostać znerfowane? Albo jesteś zdania, że selekcjoner throwuje? To prawdopodobnie jesteś fanatykiem LoLa. A jeśli potrzebujesz dla siebie monitora idealnego, oto AOC AGON Pro AG275QXL w edycji League of Legends.

AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition robi wrażenie

Tak się złożyło, że recenzją monitora AOC AGON Pro AG275QXL w edycji League of Legends musiałem zająć się ja – okazjonalny gracz LoLa. Albo raczej opuszczający grę raz na jakiś czas. Do momentu słabego meczu (i tak zagram kolejny) lub zastanawiania się, co za dobry człowiek tę grę projektował. Ale gram. Każdy gra. To zresztą jedna z najpopularniejszych e-sportowych gier na świecie. A ja teraz dostałem związane z nią nadzwyczaj ciekawe urządzenie.

aoc agon pro ag275qxl league of legends monitor

AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition to monitor, którego płomiennie pragnąłby każdy gracz League of Legends. O stylizowanej na wymienianą grę MOBA obudowie i z efektami świetlnymi, żywo reagującymi na to, co dzieje się na ekranie podczas meczu. Bomba! (Tak, na podstawce widać wybuchy!)


Rzeczywistą wartość tego monitora sprawdzimy sobie jednak w niniejszej recenzji i testach przeprowadzonych przez Mateusza Maja. Ja w głównej mierze zająłem się tą najprzyjemniejszą częścią, czyli samym graniem na ww. sprzęcie. Chcecie poznać naszą opinię na temat AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition? Zapraszam do czytania.

AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition – unboxing

Otworzywszy drzwi, otrzymałem zacne pudło – jak można by się spodziewać – krzyczące „jestem z edycji League of Legends”. I nie tylko opakowanie tak krzyczy i cieszy oko. Można by je postawić gdzieś na widoku, ale nie w tak małym pokoju, jak mój. Żeby każdy wiedział z powodu jakiej gry chodzę na szkolenia z zarządzania emocji. Do sedna: wyjąłem z pudła podstawkę, następnie i monitor.

Podsumujmy, co znajduje się w środku:

  • Monitor AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition,
  • podstawka rzeczonego monitora,
  • pilot,
  • kabel zasilający,
  • kabel HDMI,
  • Kabel DisplayPort,
  • kabel USB-A -> USB-B,
  • skrócona instrukcja obsługi,
  • instrukcja bezpieczeństwa.

Sama podstawka AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition od razu zrobiła na mnie fajne wrażenie. Po tym, jak zamontowałem na niej monitor, bez najmniejszych wątpliwości odczułem, że mam do czynienia z nie byle jakim produktem. Również z punktu designu. W życiu zaobserwowałem różne LoLowe akcesoria i sprzęty. Ten najbardziej trafia w mój gust i w żadnym aspekcie nie nazwałbym go kiczowatym.

Design monitora

Ramki

Ekran z frontu przyciąga uwagę dolną ramką klasyczną z namalowanymi żółtymi liniami i czerwonym logiem linii AGON. Pozostałe 3 strony wykorzystują ramki wewnętrzne szerokie na 0,8 cm.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ramki monitora

Obudowa

Tył obudowy zwraca na siebie uwagę dodatkowymi malowanymi liniami, ale w szczególności zagiętym pasem podświetlenia LED RGB. U góry zobaczysz czerwone logo. W centrum bazę uchwytu w standardzie VESA 100×100. A u dołu wcięcie zawierające wszystkie złącza oferowane przez urządzenie. Dodatkowo z lewej strony wysuniesz listewkę, na której można zawiesić słuchawki.

aoc agon pro ag275qxl league of legends monitor obudowa

Porty

Producent zapewnia interesujący zestaw złącz. Poza standardowymi złączami znajdziesz również hub USB oraz złącze minijack 3,5 mm. W sumie:

  • 2x HDMI
  • 2x DisplayPort
  • 3x miniJack 3,5 mm
  • miniUSB (dla pilota)
  • USB-B
  • 4x USB-A (w tym jeden FastCharge)

Uchwyt

Dołączony uchwyt wygląda wyjątkowo. Świecąca się podstawka mieni się na wiele kolorów, dzięki wielu strefom podświetlenia. Bliżej bazy uchwytu zobaczysz zaś złote ornamenty. Ramię pozwala na dostosowanie wysokości, kąta nachylenia oraz kąta obrotu. Dodatkowo ustawisz monitor w pionie (tzw. pivot).

aoc agon pro ag275qxl league of legends ramię i podstawka

Omówienie menu OSD

Obsługa menu

Menu ekranowe obsługujesz joystickiem umieszczonym u tyłu obudowy bądź pilotem, którego podpinasz za pomocą miniUSB. Całość podzielono na kilka sekcji, dzięki czemu bez większego problemu odnajdziesz poszukiwane funkcje.

Ustawienia gry

W pierwszej sekcji znajdziesz najwięcej unikalnych pozycji. Wybierzesz tu profil obrazu, dostosujesz cienie, zwiększysz nasycenie kolorów czy zdecydujesz, jak silnie ma być niwelowane smużenie za pomocą MBR.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia gry

Włączysz tu również synchronizację pionową, jak i ustawisz nasilenie efektu overdrive, podpisanego tutaj jako przyspieszenie. Nie brakuje funkcji low input lag, nakładki z licznikiem FPS i wł./wył. obsługi menu OSD za pomocą pilota z zestawu.

Luminacja

Druga sekcja zawiera o wiele mniej funkcji, jednakże są one równie ważne. Dostosujesz tu bowiem suwaki jasności i kontrastu, włączysz kontrast dynamiczny, ale i ustawisz punkt gamma po stronie monitora. Wybierzesz tu również kolejny profil, tym razem nastawiony na pobór mocy.

aoc agon pro ag275qxl league of legends luminacja

Ustawienia obrazu

W tej zakładce znajdziemy tylko i wyłącznie jedną opcję dotyczącą HDR, którą można włączyć lub wyłączyć.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia obrazu

Ustawienia kolorów

Jak nazwa wskazuje, dostosujesz tu kolory obrazu pod swoje własne preferencje. Włączysz tryb ograniczający emisje światła niebieskiego, wybierzesz profil temperatury koloru czy też wybierzesz profil wzmocnienia kolorów.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia kolorów

Masz również możliwość porównania aktualnego profilu do tego z wzmocnionymi kolorami z pomocą funkcji demo.

Audio

Jako że monitor wyposażono w 2 pięciowatowe głośniki, to w tej części menu możesz skalibrować je pod swoje preferencje. Dostosujesz oczywiście głośność lub wyciszysz audio całkowicie. Wybierzesz także z góry ustawiony profil dźwięku.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia audio

Dodatkowo włączysz funkcję podpisaną TruVolume HD, normalizującą dźwięk np. przy oglądaniu filmów na internecie lub przy dialogach w grach.

Light FX

W tej części menu ustawisz podświetlenie RGB ekranu. Zdecydujesz, jaka animacja podświetlenia ma być wyświetlana, wybierzesz kolor z listy bądź dostosujesz go ręcznie za pomocą suwaków RGB.

aoc agon pro ag275qxl league of legends lightfx

Ekstra

W przedostatniej sekcji znajdziesz aktualne informacje o wyświetlaczu i ogólne funkcje. Wybierzesz port, z którego ma być aktualnie wyświetlany obraz, włączysz timer do automatycznego wyłączenia ekranu, ustawisz format obrazu czy włączysz funkcję DDC-CI, umożliwiającą komunikację z komputerem za pomocą przewodu wideo. Z tego miejsca zresetujesz również ustawienia do poziomu fabrycznego.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia ekstra

Ustawienia OSD

Ostatnia zakładka w większości zawiera funkcje powiązane z oknem OSD. Wybierzesz tu język menu, to ile okno ma się wyświetlać oraz dostosujesz pozycję oraz przezroczystość okna.

aoc agon pro ag275qxl league of legends ustawienia osd

Poza tym wyróżniają się tu dwie funkcje: przerwa, która po włączeniu będzie wyświetlać co godzinę komunikat o długości pracy ekranu oraz zdolność DP, dzięki której wybierzesz standard DisplayPort z którego korzystasz.

Testy i pomiary AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition

Specyfikacja

27-calowy panel IPS pracuje natywnie w rozdzielczości Quad HD przy odświeżaniu 170 Hz. Ekran wyposażono w każdą możliwą synchronizację pionową. Poza Adaptive-Sync skorzystasz z AMD FreeSync Premium, gdy masz kartę czerwonych, lub z Nvidia G-Sync, jeśli korzystasz z karty GeForce.

Jasność

Ekran certyfikowany jest na VESA DisplayHDR 400. Jednak i na trybie SDR osiąga dobry wynik w postaci 406,16 kandela, skutkując wyraźnym i czytelnym obrazie nawet przy ostrym świetle dziennym.

Testy

Ekran przetestowaliśmy przy ustawieniach fabrycznych i na ustawionym profilu sRGB. Pomimo zbliżonych wyników wyróżnia się średnia błędu delta E, która przy fabrycznym ustawieniu wynosi 2,78. Co jest dość wysokim i niepożądanym wynikiem, gdy na profilu sRGB zmniejsza średnią błędu do świetnego wyniku w postaci 1,06. Oznacza to, że kolory obrazu są poprawnie wyświetlane bez przesunięć.

Kontrast wypada w tym przypadku dość standardowo wynosząc 1020:1, co przekłada się na dobrze wyświetlane detale w ciemnych scenach.

Nie najgorzej wypadł również balans bieli wynosząc 6119k, co w teorii skutkuje obrazem w delikatnie ciepłych tonach. Jednak w praktyce nie jest to widoczny odchył przy grze czy też przeglądaniu internetu.

Pokrycie kolorów

Pokrycie pomiędzy ustawieniami fabrycznymi a trybem sRGB nie różni się mocno dla części przestrzeni, jednak inne mają zauważalne różnice. Dokładniej wyniki wybranych przestrzeni wypadają następująco:

Dla ustawień fabrycznych:

  • Przestrzeń sRGB pokrywa się w 99,7% przy objętości 138,2%
  • Przestrzeń Adobe RGB pokrywa się w 86,9% przy objętości 95,2%
  • Przestrzeń DCI-P3 pokrywa się w 89,9% przy objętości 95,2%

Dla trybu sRGB:

  • Przestrzeń sRGB pokrywa się w 95,6% przy objętości 96,3%
  • Przestrzeń Adobe RGB pokrywa się w 66% przy objętości 66,3%
  • Przestrzeń DCI-P3 pokrywa się w 68,2% przy objętości 68,2%

Z tych wyników można zobaczyć, że przestrzeń sRGB nie traci tak wiele punktów procentowych przy trybie sRGB, a zyskuje na niskiej średniej błędu delta E, dając najlepsze wyniki w grach i przeglądaniu internetu.

Jeśli chodzi o Adobe RGB, to tu nie dało się zaobserwować szczególnie wysokich procentów od samego początku. Co mówi wprost, że nie jest to wyświetlacz przeznaczony dla profesjonalnych grafików.

Najbardziej ucierpiała tu przestrzeń DCI-P3, którą wykorzystuje się przy filmach w wysokiej jakości. W tym przypadku spadek o trochę ponad 20% jest znaczącą różnicą i do oglądania filmów na chociażby serwisach streamingowych zalecane jest wyłączenie trybu sRGB.

Gamma

W tym przypadku punkt gamma wypada bardzo dobrze. Krąży on przy każdym ustawieniu jasności wokoło punktu 2.1, co nie jest wysokim odchyłem względem rekomendowanego punktu 2.2. Oznacza to, że obraz jest poprawnie naświetlony.

aoc agon pro ag275qxl league of legends gamma

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie ekranu jest nienajgorsze, bo jednolite wszędzie, poza krawędziami ekranu, gdzie zauważalny jest lekki backlight bleeding. Ten skutkuje przebijającym się przez matrycę światłem.

Poza tym ekran nie cechuje się żadnymi innymi wadami podświetlenia.

aoc agon pro ag275qxl league of legends równomierność

Pobór mocy

Nie można ukryć, że ekran pobiera dużo energii, ale jest to usprawiedliwione zarówno ilością funkcji, jak i jasnością maksymalną. Dodatkowo podświetlenie RGB nie pobiera więcej energii. Wszystkie próbki pobraliśmy na ustawieniach fabrycznych ze zgaszonym podświetleniem RGB, manipulując jedynie suwakiem jasności.

aoc agon pro ag275qxl league of legends pobór mocy

Test AOC AGON Pro AG275QXL w grach wideo

League of Legends nie jest szczególnie wymagającą grą, toteż z użyciem mojego komputera byłem w stanie wykorzystać pełen potencjał monitora – mam tutaj na myśli wysoką częstotliwość odświeżania na poziomie 170 Hz. Niezwykle pożądaną i potrzebną w grach rywalizacyjnych. Czy to w wymienianym League of Legends, czy w innej grze Riotu – VALORANT. Nawiasem mówiąc, to i tak ponad dwukrotnie wyższa wartość od tej, którą posiadam na prywatnym monitorze. Na rynku istnieją częstotliwości jeszcze wyższe, ale wtedy rezygnujemy z większych rozdzielczości – AOC AGON Pro AG275QXL stawia na WQHD.

aoc agon pro ag275qxl league of legends rozgrywka smierc

Co to oznacza dla gracza? Naprawdę przyzwoitą jakość gry na ekranie, którą można cieszyć się nie tylko w LoLu. Wychodzę z założenia, że nawet biorąc grę w LoLa na serio, to dobrze mieć monitor, który sprawdzi się również w przypadku innych gier. Od czasu do czasu człowiek musi zagrać w jakąś głośną premierę, gdzie i z płynności, i jakości skorzysta (taki Elden Ring nie może Cię ominąć). A tu, jak powtarzam, jest bardziej niż zadowalająco.

Specyfikacja AOC AGON Pro AG275QXL dla League of Legends jest doskonale wyważona. W przypadku tej najpopularniejszej gry e-sportowej nie potrzeba więcej niż 170 Hz – bo więcej nie zrobi różnicy. Nie powinno być i większego problemu ze spełnieniem równego temu klatkażu. Jeśli ktoś dotąd grał w LoLa wyłącznie w 60 klatkach na sekundę, zdecydowanie zachwyci się tego rodzaju upgradem. Nie mówimy tutaj o wyraźnych korzyściach w samej grze, jakich można byłoby się spodziewać w FPS-ach, ale wyraźnie większej przyjemności z grania.

aoc agon pro ag275qxl league of legends rozgrywka przegrana

A grając w League of Legends na tym monitorze trudno o tej przyjemności nie mówić. Ot puszczę sobie film sezonu 2020 „Warriors”, już wtedy nacieszę się głębią kolorów, i jestem gotowy do gry. Wrażenia przy zabawie potęgują efekty świetlne w podstawie monitora. Przy zabójstwach i wykonywaniu celów na mapie rozświetla się na różne sposoby – taki drobiazg sprawił, że rozgrywkę chłonąłem jeszcze bardziej. Summa summarum, jestem zachwycony.

Ocena AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition

Jeżeli grasz w League of Legends od lat i tak się składa, że potrzebujesz odpowiedniego monitora do gier – nie musisz szukać dalej. AOC AGON Pro AG275QXL League of Legends Edition ma wszystko, czego potrzebuje gracz LoLa. Fan gry nie bez przyczyny zachwyci się nim w całości. A gracze, którzy nie tylko League of Legends mainują, również skorzystają z jego wielu zalet.

Przede wszystkim to ekran świetnie sprawdza się u graczy. Mamy bogate w funkcje menu OSD, huba USB dla podpięcia peryferii oraz solidną specyfikację. Odświeżanie na poziomie 170 Hz idealnie nada się do gier kompetytywnych, zapewniając delikatną przewagę, a rozdzielczość WQHD dostarczy ostry i wyraźny obraz rozgrywki.

Nie obyło się bez kilku wad, takich jak niskie pokrycie przestrzeni Adobe RGB, wysoki pobór mocy czy chociażby lekki backlight bleeding. Z drugiej strony łatwo przymknąć oko na te wady, gdyż są niewielkie bądź nieznaczące w ogólnym rozrachunku.

Uwagę z pewnością przyciąga piękne podświetlenie i jego niespotykane rozszerzenie w podstawie. Można łatwo i dokładnie zmienić kolor podświetlenia czy jego animację. Samo ramię podstawki także zasługuje na pochwałę, a to za duży zakres ruchu pozwalający dopasować monitor do aktualnej pozycji przy biurku.

Minusy

  • wysoki pobór mocy
  • lekki backlight bleeding

Plusy

  • wysokie odświeżanie 170 Hz
  • bogate w funkcję menu OSD
  • pilot Quick Switch
  • niska średnia błędu delta E w trybie sRGB
  • wysokie pokrycie przestrzeni sRGB
  • dobra kalibracja punktu gamma
  • VESA DisplayHDR 400
  • synchronizacja pionowa Nvidia G-Sync oraz AMD FreeSync Premium

Ocena redakcji

9/10