AOC 24G2SU. Test i recenzja monitora dla graczy z odświeżaniem 165 Hz

AOC 24G2SU oferuje cały arsenał funkcji przeznaczonych dla graczy, które w założeniach dadzą Wam przewagę nad przeciwnikiem oraz poprawią doznania wizualne. Niezwykle płynny i szybki obraz, częstotliwość odświeżania 165 Hz i 1 ms czas reakcji, za które zapłacisz około 1000 zł. Sprawdźcie, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Opakowanie

Pudełko i zabezpieczenie​

Kolorowy karton, na nim czarne napisy z grafikami i podstawowymi informacjami o zakupionym urządzeniu. Karton otwiera się od góry, co pozwala bezpiecznie rozpakować monitor.

Dołączone akcesoria​

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy we wgłębieniach znajdziesz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa oraz akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

  • Skrócona instrukcja obsługi.
  • Instrukcja bezpieczeństwa.
  • Kabel zasilający.
  • Kabel HDMI.
  • Kabel DisplayPort.
AOC 24G2SU ekran

Jaki design oferuje AOC 24G2SU?​

Monitor AOC 24G2SU elegancki, gamingowy wygląd zawdzięcza z pewnością bezramkowej konstrukcji, która idealnie wpasowuje się w panujące trendy. Design tego monitora jest imponujący, biorąc pod uwagę jego cenę. Otrzymujecie pełne ergonomiczne wsparcie dzięki regulacji wysokości do 130 mm, obrocie do 90° i kompatybilności z mocowaniem VESA 100 x 100 mm.

Co więcej, podstawka jest solidna i posiada system zarządzania kablami, a ekran pokryty jest matową powłoką antyodblaskową. Ramki są matowoczarne i ultracienkie, a niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. Według mnie idealnie wpasowuje się w każde stanowisko gamingowe i tym samym wygląda nienachalnie i schludnie.


Ramki wokół ekranu

23,8-calowy panel jest 3-stronnie bezramkowy. Dolna ramka zewnętrzna, szeroka na 2 cm wyróżnia się czerwonymi akcentami i logiem producenta w centrum. Warto dodać, że po włączeniu wyświetlacza Waszym oczom ukażą się ramki wewnętrzne. Na szczęście nie są one duże – zajmują 0,7 cm z każdej z 3 stron.

Obudowa

Panel wraz z podstawą waży 4,3 kg. Wynik nie szokuje, kiedy weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Tył monitora to głównie matowy czarny plastik, z kilkoma ciemnoczerwonymi, satynowymi plastikowymi elementami. Należy do nich kilka czerwonych łuków po bokach, pionowy czerwony pasek biegnący przez środek stojaka i czerwony pierścień w miejscu spotkania szyjki i podstawy stojaka. Miejsce do uporządkowania kabli znajduje się w dolnej części szyjki stojaka. Największym plusem jest to, że monitor wyposażono w stopkę umożliwiającą wygodną regulację nachylenia, wysokości oraz obrotu. Ekran można ustawić w trybie pionowym dzięki funkcji PIVOT. Oprócz tego pod bazą uchwytu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 100×100.

Złącza

AOC 24G2SU oferuje niezwykle bogaty zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

  • 2x HDMI.
  • 2x miniJack 3,5mm.
  • USB-B.
  • DisplayPort 1.2.
  • 4x USB-A (w tym jeden FastCharge).
AOC 24G2SU wejścia

Uchwyt

Uchwyt monitora AOC 24G2SU zamontujecie bez potrzeby użycia dodatkowych narzędzi. To z pewnością pozwoli zaoszczędzić Wam czas. Dzięki funkcji PIVOT ramię pozwala na dostosowanie pozycji panelu w dowolnym kierunku w sporym zakresie. Dodatkowo w ramieniu znajduje się otwór, przez który poprowadzisz kable. Stanowisko do grania będzie wyglądało schludnie, bez niepotrzebnej plątaniny kabli.

AOC 24G2SU tył

Menu i zakładki​

Menu OSD

Menu ekranowe obsłużycie za pomocą 4 przycisków funkcyjnych znajdujących się u dołu ekranu. Są one niczym innym jak wcięciami w plastiku, które ciężko wcisnąć. Samo okno również jest toporne z powodu powolnie ładujących się animacji. Warto również wspomnieć, iż pomimo obecności polskiej wersji językowej – tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia.

Luminacja

Pierwsza sekcja menu przejrzyście opisuje funkcje, które się w nim znajdują. Ustawicie tu profil jasności pod nazwą Ekonom, zmienicie punkt gamma czy włączycie tryb DCR, który dostosowuje kontrast w zależności od aktualnej sceny. Oprócz tego włączycie tu również tryb HDR. Warto jednak zaznaczyć, że ekran nie jest certyfikowany i doświadczenie z niego płynące z powodu jasności maksymalnej nie jest pełne.

AOC 24G2SU luminacja

Ustawienia kolorów

W tej części menu OSD znajdziecie funkcje, które pozwolą Wam na dostosowanie kolorów obrazu. Wybierzecie ich temperaturę lub ustawicie ją ręcznie. Ponadto znajdziecie tu również całe profile kolorów podpisane jako DCB Tryb, jak i włączycie tryb demo, który podzieli ekran i pokaże różnice w obrazie pomiędzy ustawieniami.

AOC 24G2SU ustawienia kolorów

Wzmocnienie obrazu

Jest to jedna z ciekawszych funkcji, które można znaleźć w menu. Pozwala wyświetlić na dowolnej części ekranu ramkę, której jasność i kontrast możesz ustawić osobno względem reszty panelu. To może posłużyć jako latarka podczas grania w gry o ciemniejszym obrazie.

AOC 24G2SU wzmocnienie obrazu

Ustawienia OSD

Kolejna sekcja to ustawienia OSD, w której wybierzecie jeden z kilkunastu dostępnych języków (w tym polski). Dostosujecie tu również długość wyświetlania, pozycje menu na ekranie oraz przezroczystość okna. Poza tym zdecydujesz jaką wersję, wejście DisplayPort ma obsługiwać, dostosujesz poziom wbudowanych głośników czy też włączysz przypomnienie o przerwie. Dodatkowo zdecydujecie czy porty USB mają dostarczać zasilanie podczas trybu uśpienia.

AOC 24G2SU Ustawienia OSD

Ustawienia gry

W tej części menu znajdziecie profile kolorów podpisane jako Tryb gry, wybierzecie poziom overdrive, włączycie tryb niskiego opóźnienia czy też uruchomicie funkcję ograniczającą emisje światła niebieskiego.

W tej sekcji znajdziecie również drugi suwak kontrastu podpisany jako wygląd cienisuwak nasycenia czy też licznik FPS. Dodatkowo włączycie synchronizację pionową lub tryb MBR.

AOC 24G2SU Ustawienia gry

Ekstra

Ostatnia sekcja daje Wam dostęp do wyboru aktualnego źródła, które ma być wyświetlane, jego formatu oraz timera, który zacznie odliczać czas do wyłączenia ekranu. Dodatkowo włączycie tu tryb DDC/CI pozwalający na przesyłanie danych przez kabel wideo oraz zresetujecie całe menu do stanu fabrycznego. Poza tym, jeśli korzystacie z portu VGA, możecie automatycznie skonfigurować położenie obrazu.

AOC 24G2SU ekstra

Test obrazu. Jak dobry jest AOC 24G2SU?

Specyfikacja panelu

23,8-calowy panel VA pracuje natywnie w rozdzielczości Full HD. Odświeżanie monitora AOC 24G2SU sięga 165 Hz. Taka wartość coraz bardziej umacnia się w strefie monitorów gamingowych jako wartość bardzo pożądana. Eliminuje opóźnienia i rozmycie ruchu, gwarantując porywającą rozgrywkę o płynnej akcji. Oprócz tego zaimplementowana synchronizacja pionowa Adaptive Sync współpracuje z kartami graficznymi Nvidii, jak i AMD dzięki kompatybilności z Nvidia G-Sync oraz AMD FreeSync premium.

AOC 24G2SU noga

Jasność

Jasność ekranu wypada bardzo dobrze. Ekran osiąga satysfakcjonujące 355 kandela. Przy takim wyniku zauważysz wroga czekającego na Ciebie w mrocznym zaułku lub celującego z pozoru niewidocznego miejsca grze. AOC 24G2SU odbiera również sygnał HDR jednakże w tym przypadku nie ma możliwości doznaniu w pełni potencjału tego trybu z powodu zbyt niskiej jasności.

Testy

W testach monitor wypada bardzo dobrze. Kontrast osiągnął świetny wynik  4646:1, co skutkuje w głębokich czerniach oraz wyraźnych detalach w ciemnych scenach. Podobnie plasuje się balans bieli. Ten, z wynikiem 6450k skutkuje w obrazie, który nie jest przebarwiony w ciepłych ani zimnych tonach.

Słabo wypadła natomiast średnia błędu delta E osiągając wynik 3,62, co skutkuje przesunięciem w kolorach względem skalibrowanego wyświetlacza.

Pokrycie przestrzeni kolorów

Pomiar gamutu pokazuje następujące wartości:

  • Pokrycie przestrzeni sRGB wynosi 99,1% przy objętości 144,5%
  • Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosi 90,8% przy objętości 99,6%
  • Pokrycie przestrzeni DCI-P3 wynosi 87,6% przy objętości 102,4%

Dzięki praktycznie pełnemu pokryciu przestrzeni sRGB monitor AOC 24G2SU będzie odpowiedni do grania w gry, korzystania z arkuszy kalkulacyjnych lub przeglądania Internetu, ponieważ wyświetlane kolory będą żywe i nasycone.

Gamma

Punkt gamma przy ustawieniach fabrycznych oscyluje pomiędzy punktami 2.4 i 2.5. Warto go poprawić z poziomu systemu operacyjnego, aby obraz był odpowiednio naświetlony.

Równomierność podświetlenia

Podświetlenie ekranu jest równomierne z jedynym odchyłem zauważalnym u prawej krawędzi ekranu. Nie jest on jednak szczególnie widoczny przy codziennej pracy. Poza tym ekran nie przejawia żadnych wad pokroju clouding czy też backlight bleeding.

Pobór mocy

Pobór energii jest standardowy biorąc pod uwagę ilość zaimplementowanych funkcji, jak i specyfikację. Próbki zostały pobrane przy ustawieniach fabrycznych, manipulując jedynie suwakiem jasności. Dokładnie wyniki wypadają następująco:

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora AOC 24G2SU w grach wideo

Monitor AOC 24G2SU przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w mój ulubiony tytuł i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Battlefield V

Zaczynając od wielkości wyświetlacza nie zauważyłam, żeby 23,8-calowy panel był jakimkolwiek ograniczeniem w tej kwestii. Wręcz przeciwnie mogłam wyłączyć się na kilka godzin i wchłonąć w świat gier bez większego problemu.

W grach takich jak Battlefield V, w których rozmycie ruchu i dokładność mają ogromne znaczenie, AOC 24G2SU poradził sobie naprawdę świetnie. Jak wcześniej wspominałam, ważną cechą tego monitora jest częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz i to właśnie ta cecha powinna skupiać większość zainteresowanych kupnem tego monitora.

AOC 24G2SU wygląd z przodu

Szybki czas reakcji, ogromna liczba klatek to duża różnica. Macie absolutną przewagę i zdobywacie więcej trafień. Grając w Battlefield V kontrast był przyzwoity, zwłaszcza jak na ten typ panelu. Słabo oświetlone wnętrza budynków i dobrze zacienione obszary pokazały nieco większą głębię ciemnym elementom, niż można by się spodziewać.

Ocena. Czy warto kupić monitor AOC 24G2SU?

Panel ma bardzo dobrą konstrukcję, estetyczny wygląd i przede wszystkim ciekawą specyfikację. Dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko, a dla większej wygody ekran można ustawić pionowo (pivot) i wyregulować jego położenie w kilku płaszczyznach. Warto wspomnieć również, że monitor ma wszechstronne ramię. Dzięki niemu zorganizujecie przewody, tak aby na Waszym gamingowym stanowisku był zawsze porządek.

W kwestii wrażeń z gry częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki obrazu są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jest to szczególnie korzystne, jeśli jest się doświadczonym graczem lubiącym szybkie, dynamiczne gry np. z gatunku FPS (First Person Shooter), symulacji wyścigów samochodowych, strategii czasu rzeczywistego czy w grach sportowych.

AOC 24G2SU logo

Monitor nie ma wielu mankamentów. Zaznaczyć muszę wysoką średnią błędu delta E, która powoduje, że kolory są lekko przesunięte. Dodatkowo wskazać należy twarde przyciski funkcyjne, które utrudniają korzystanie z menu OSD.

Co zasługuję na największą pochwałę to z pewnością wysokie pokrycie przestrzeni sRGB, które sprawia, że kolory są żywe i nasycone. Bardzo dobrze wypada także kontrast, który przekłada się na głębokie czernie i wyraźne detale w ciemnych scenach filmów czy gier.

Monitor AOC 24G2SU jest ciekawym wyborem nie tylko dla graczy. O wysokim pokryciu przestrzeni sRGB i częstotliwości odświeżania na poziomie 165 Hz. Za niewielką cenę możecie mieć monitor, który będzie gotowy do nocnych seansów z ulubionym serialem, wielogodzinnych rozgrywek w ulubionych grach FPS czy do przeglądania plików PDF podczas trwającej sesji egzaminacyjnej. Ostatecznie ekran sprawdzi się najlepiej w rękach gracza, natomiast z pewnością można nazwać go wielozadaniowym.

Minusy

  • wysoka średnia błędu delta E
  • twarde przyciski menu OSD
  • punkt gamma wymaga jednorazowej kalibracji

Plusy

  • wysokie pokrycie przestrzeni kolorów
  • synchronizacja pionowa wspierająca karty graficzne AMD oraz Nvidii
  • duże możliwości dostosowania pozycji ekranu
  • pivot
  • bogate w funkcje menu OSD
  • dużo portów
  • Hub USB
  • wszechstronne ramię

Ocena redakcji

8/10