A Ty masz już klimat na stanowisku? Recenzja lampy na monitor Yeelight Pro RGB

Lampy montowane na monitor zyskują na popularności. Znajdziesz je w ofercie coraz większej liczby producentów. W moje ręce do recenzji trafił model Yeelight Pro RGB. Na pozór klasyczna, ale z dodatkowym podświetleniem RGB oraz kompatybilna z Razer Chroma oraz Overwolf. Sprawdź jaki klimat zrobiła na moim stanowisku i czy warto ją kupić?

Lampa na monitor Yeelight Pro RGB — pierwsze wrażenia

Zawsze podobały mi się lampy montowane na monitorach. Takie rozwiązanie to więcej wolnego miejsca na biurku i równomiernie doświetlone stanowisko. Możliwość testu lampy Yeelight Pro RGB potraktowałem też jako okazję porównania ze zwykłą lampą biurkową. Różnica jest bardzo duża.

Na wstępie jeszcze taka ciekawostka: marka Yeelight może z nazwy brzmi egzotycznie, ale jest jedną z submarek wywodzących się od Xiaomi.

Unboxing — zawartość zestawu Yeelight Pro RGB

Lampa Yeelight Pro RGB składa się z 4 elementów i papierowej instrukcji:

  • bezprzewodowy kontroler,
  • kabel zasilający,
  • uchwyt na monitor,
  • lampa.

Kontroler do lampy Yeelight Pro RGB

Bezprzewodowy kontroler wykonany jest jednak z tworzywa sztucznego w kolorze srebrno-szarym. Jakość jest o dziwo dobra, a pokrętło zasilają dwie baterie AAA, które są w zestawie.

Uchwyt do monitora

Uchwyt wykonany jest z tworzywa sztucznego oraz aluminium. Wybór metalu jest podyktowany wagą, aby tylna część uchwytu stanowiła skuteczną przeciwwagę do lampy, która wisi z przodu. Regulowany rozstaw pozwoli na montaż zarówno na nowych monitorach z cienką matrycą, jak i tych starszych z grubszą. Elementy przylegające do monitora są gumowane, aby uchronić go od zarysowań oraz, aby lampa trzymała się stabilnie.

W przedniej części znajduje się magnetyczny uchwyt na lampę, a z tyłu złącze zasilające USB-C.

Lampa na monitor Yeelight Pro RGB

Wygląda solidnie, chociaż jest wyprodukowana tylko z tworzywa sztucznego, takiego samego jak bezprzewodowy kontroler. Wybór takiego materiału wynika z potrzeby, aby konstrukcja była jak najlżejsza. Lampa na całej długości posiada świecącą listwę LED, złącze magnetyczne oraz dwie mniejsze listwy RGB.

Specyfikacja lampy Yeelight Pro RGB

Poniżej najważniejsze cechy specyfikacji lampy:

  • model — oznaczenie producenta: YLTD003,
  • temperatura barwy: 2700-6500K z możliwość regulacji,
  • jasność: 280 lm z możliwością regulacji
  • moc: 10 W
  • wymiary: 2,3 cm (średnica) x 48,5 cm (długość),
  • kompatybilność: Android 4.4 oraz iOS 9.0 lub nowszy,
  • łączność bezprzewodowa: WLAN IEEE 802.11 b/g/n, 2,4 GHz, Bluetooth 4.2.

Montaż lampy na monitorze

Uchwyt do lampy najlepiej zamontować w centralnej części ekranu. Warto zwrócić uwagę, aby dobrze przylegał do górnej krawędzi. Zbyt duże przechylenie uchwytu do przodu może uciskać matryce i powodować widoczne wycieki podświetlenia na monitorze.

Zasilanie dla lampy

Do zamontowanego uchwytu trzeba doprowadzić kabel zasilający, który jest w zestawie. Ten, który dostałem od producenta, ma długość ok. 130 cm, co utrudniało sprytne ukrycie kabla za monitorem. Dodatkowym minusem, który dostrzegam, jest też widoczny i odstający kabel zasilający przy uchwycie na monitorze.

Pytałem producenta i kabel zasilający można zastąpić innym USB-C z wtyczką o parametrach: 5V, 2A, 10W. Ze względu na brak odpowiedniego kabla nie mogłem przetestować tego rozwiązania, ale może być to ważne dla osób chcących zadbać o estetyczny, jak i minimalistyczny wygląd stanowiska.

Montaż lampy Yeelight Pro RGB

Lampę wystarczy przyłożyć do uchwytu, a magnes automatycznie ją zaczepi i włączy. Dzięki magnetycznemu złączu lampa posiada wygodną możliwość regulacji kąta świecenia w zakresie 25 stopni. W poniższym filmie pokazuje, jakie to proste:

Poza głównym światłem, które jest skierowane na biurko, lampa jest wyposażona w dwie mniejsze listwy LED świecące w barwach RGB. Ich światło jest skierowane tak, aby padało nad monitorem — co zapewni doskonały klimat podczas rozgrywki, oglądania filmów, a nawet w trakcie pracy.

Całość prezentuje się elegancko i nienachalnie. Magnes trzyma lampę solidnie przymocowaną do uchwytu i nie straszne są jej nawet mocniejsze szturchnięcia w biurko.

Trzy sposoby kontroli oświetlenia

Lampa Yeelight Pro EGB pozwala na kontrolę oświetlenia na trzy sposoby:

  • dzięki bezprzewodowemu kontrolerowi, który jest w zestawie,
  • dzięki aplikacji na smartfona iOS oraz Android (Yeelight oraz Mijia),
  • poprzez połączenie z systemem Razer Chroma RGB.

Bezprzewodowy kontroler

Najprostszym sposobem włączania, wyłączania i zmiany światła jest bezprzewodowy kontroler. Z pozoru zwykłe pokrętło pozwala na obsługę na 5 funkocjonalności:

  • standardowy klik, aby włączyć i wyłączyć lampę,
  • przekręcenie w lewo, aby zmniejszyć poziom jasność lub w prawo, aby zwiększyć poziom jasności,
  • przyciskając i przekręcając w lewo, aby wybrać cieplejszą barwę światła, a w prawo, aby wybrać chłodniejszą,
  • przyciskając dłużej, aby włączyć i wyłączyć oświetlenie RGB,
  • podwójny klik, aby zmienić preset kolorystyczny zgodnie z tymi, które są ustawiione w aplikacji mobilnej.

Sprawdź poniższy filmik, aby zobaczyć, jak działa kontroler:

Aplikacja mobilna dla lampy Yeelight Pro RGB

Do korzystania z lampy Yeelight możesz wykorzystać jedną z dwóch aplikacji: Yeelight lub Xiaomi Mijia. W działaniu obie są identyczne z drobnymi różnicami wizualnymi.

Uwaga! Komunikat podczas parowania aplikacji z lampą jest nieprecyzyjny: Podłączyć i odłączyć adapter zasilania oraz włączyć i wyłączyć światło 5 razy (za każdym razem na 2 sekundy). Odkrycie znaczenia tych słów kosztowało mnie kilka chwil cierpliwości.

Rozwiązanie znalazłem na jednym z zagranicznych for, a wielu użytkowników miało podobną zagwozdkę, a wystarczy: wyciągnąć i włożyć wtyczkę 5 razy do prądu.

Kolejne kroki konfiguracji są proste i wystarczy śledzić komunikaty pojawiające się na ekranie.

 

Aplikacja oferuje 3 widoki:

  • korzystanie z gotowych trybów oświetlenia, które można dowolnie edytować,
  • manualne zarządzanie światłem głównym,
  • manualne zarządzanie oświetleniem otoczenia (lista RGB).

Ponadto aplikacja, podobnie jak wszystkie inne rozwiązania z grupy Smart Home pozwala na aktualizacje oprogramowania, ale też na tworzenie automatyzacji np. harmonogramów pracy. Lampę monitora można połączyć też z innymi urządzeniami Yeelight, aby ułatwić ich sterowanie.

Przygotowałem też krótki film pokazujący możliwości aplikacji. Sprawdź poniżej:

Z poziomu aplikacji lampę można połączyć z asystentem głosowym Google, Amazon Alexa, oraz Samsung Smartthings.

Prywatnie korzystam z inteligentnego głośnika Google Home i podstawowymi komendami mogłem sterować lampą (np. hey Google, turn on desk, turn off desk, set desk brightness to 50%). Niestety asystent Google nie współpracował w przypadku zmiany koloru lub barwy światła — możliwe, że wynika to wciąż z braku pełnego wsparcia asystenta Google dla polskich użytkowników.

Razer Chroma RGB i Overwolf

Lampa Yeelight Pro RGB może być prawdziwym smaczkiem dla fanów marki Razer. Oświetlenie można sparować z Razer Chroma RGB, aby stworzyć jeszcze bardziej klimatyczną strefę gracza.

Co to oznacza?

Klimat gamingowej jaskini będzie szedł w parze nie tylko z akcesoriami Razer z podświetleniem RGB, ulubioną muzyką, filmami… ale też z ulubionymi grami, które są wspierane przez Overwolf (a to m.in. CS:GO, Fortnite, czy też legendarny LOL).

stanowisko z lampą yeelight pro rgb

Instrukcję połączenia lampy Yeelight Pro RGB z Razer Chroma znajdziesz na stronie producenta.

Zwykła lampka vs. Yeelight Pro RGB

Atutem zwykłej lampki, której używam na co dzień, jest cena. Mam w niej zamontowaną smart żarówkę Yeelight. Takie rozwiązanie ma jeden poważny minus: żarówka świecąca z pełną mocą świetnie oświetla stanowisko, ale strasznie razi. Świecąca z ograniczonym poziomem jasności jest niewystarczająca.

Spójrz na porównanie na poniższych zdjęciach:

  1. Lampa Yeelight Pro RGB z jasnością 100%.
  2. Żarówka świecąca z jasnością 20%.
  3. Żarówka świecąca z jasnością 100%.

Po kilku dniach korzystania z lampy Yeelight Pro RGB czuję zdecydowanie większy komfort w pracy na stanowisku. Lampa jest wystarczająca, aby stanowić jedyne źródło światła w pokoju, przydaje się też w dzień, aby doświetlić przestrzeń roboczą. Dodatkowo dzięki oświetleniu RGB stwarza niepowtarzalny klimat podczas rozrywki. Czuję, że będzie mi jej brakować po zakończeniu testów.

Oświetlenie biurka z Yeelight Pro RGB

Chyba wszystkie lampy na monitor, które spotkałem w ofercie konkurencji, oferują moc o połowę mniejszą. Możliwe, że to wynika też z ceny, bo jednak Yeelight Pro RGB swoje kosztuje, ale jednak dobrze doświetlone stanowisko to podstawa.

Poniżej dla porównania oświetlenie stanowiska w 3 różnych barwach światła:

  • ciepłym,
  • neutralnym,
  • zimnym.

Przed testem lampy Yeelight miałem jedną obawę: czy taka lampa na monitorze nie będzie razić oczu lub, czy odbite od monitora światło nie będzie utrudniać pracy. W tej chwili mogę powiedzieć, że była ona całkowicie niesłuszna. Nawet przy maksymalnej jasności mleczna powłoka listwy LED rozprasza światło w tak przyjemny sposób, że nie razi w oczy, a w razie potrzeby może lampkę delikatnie wyregulować (obrócić tak, aby światło padało bardziej na monitor).

Yeelight Pro RGB — ocena: czy warto  kupić tę lampę na monitor?

Lampa Yeelight Pro RGB jest jedną z najdroższych, które można kupić do monitora. Cena jest jednak podyktowana wieloma funkcjonalnościami, których konkurencja nie oferuje:

  • bezprzewodowy kontroler,
  • regulacja jasności i barwy światła,
  • oświetlenie otoczenia za pomocą RGB,
  • kompatybilność a asystentem głosowym Google Home,
  • możliwość połączenia z innymi urządzeniami Razer Chroma RGB oraz Overwolf, aby stworzyć klimatyczną strefę gracza,
  • więcej wolnego miejsca na biurku.

Jest też jeszcze jedna kluczowa cecha: dwukrotnie wyższa moc w porównaniu do tańszych lamp. Przekłada się to na doskonale doświetlone stanowisko i mniejsze zmęczenie dla oczu. Warto wybrać ten model lampy, aby stanowiska geeka emanowało najlepszymi barwami.

yeelight bar pro do monitora

Minusy

  • wysoka cena
  • odstający kabel zasilania w uchwycie na monitor

Plusy

  • estetyczny wygląd
  • łatwy montaż
  • bezprzewodowy kontroler
  • aplikacja mobilna
  • podświetlenie RGB
  • regulacja jasności
  • regulacja barwy światła (od ciepłego do zimnego)
  • regulacja kąta świecenia
  • jasność nawet 10 W
  • kompatybilność z Razer Chroma RGB oraz Overwolf

Ocena redakcji

8/10
PL - Rekomendacja