Test i recenzja Huawei Watch Fit. Czy debiut nowego smartwatcha z portfolio Huawei jest udany?

Kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki Huawei Watch Fit, wiedziałam, że zaczynam przygodę z urządzeniem, otwierającym zupełnie nowy rozdział w historii akcesoriów wearables tego producenta. Zmiany widać od razu. Zaczynając od wyglądu i budowy, poprzez funkcje, których nie powstydziłby się sprzęt klasy premium, na mega atrakcyjnej cenie kończąc. Postanowiłam zatem zweryfikować, jak to wszystko sprawdza się w praktyce, a efektem tego jest niniejsza recenzja.

Huawei Watch Fit wkracza na salony

Zadbaj o zdrowie i kondycję z nowym smartwatchem – krzyczą banery reklamowe Huawei. Postanowiłam więc sprawdzić, czy najnowszy zegarek spod szyldu tego producenta ma szansę stać się trenerem i towarzyszem, który dostosuje się do stylu życia i aktualnego nastroju. Na warsztat wzięłam model Huawei Watch Fit czarny. W zgrabnym pudełku otrzymałam niniejszy zegarek, kabel do ładowania sprzętu oraz instrukcję obsługi.

Oto wszystkie warianty, które dostaniecie w x-kom:


Konstrukcja, której u Huawei jeszcze nie było

Pierwsze, co przykuwa uwagę w Huawei Watch Fit to korpus zegarka, który otrzymał zupełnie nowy kształt – nie jest on już okrągły (tak jak we wszystkich dotychczasowych modelach), ale prostokątny. Z boku, po jego prawej stronie znajduje się jedyny analogowy przycisk typu „home”, który przez cały okres testów sprawował się bez zastrzeżeń.

Huawei Watch Fit recenzja i test

Według specyfikacji koperta zegarka waży zaledwie 34 gramy. I rzeczywiście trzeba przyznać, że smartwatch jest niebywale lekki, a po założeniu można zapomnieć, że ma się go na sobie. Nie przeszkadza zatem zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i np. podczas snu.  

Pasek zrobiony jest z przyjemnego tworzywa sztucznego, które nie uczula, jest giętkie i posiada szeroką skalę regulacji. Niestety nie jest wymienialny. Honor Huawei w tym zakresie ratuje natomiast to, że udostępnia zegarek w aż trzech wersjach kolorystycznych, dzięki czemu każdy może dopasować zegarek do indywidualnych predyspozycji.

W wewnętrznej stronie korpusu znalazło się miejsce dla pulsometru i czujnika natlenienia organizmu. Wydzielono tutaj również miejsce dla wygodnego ładowania indukcyjnego.

Huawei Watch Fit recenzja i test

Najciekawsze w premierowym zegarku Huawei jest jednak to, że w ogóle nie przypomina on… zegarka Huawei. Przynajmniej ze strony wizualnej i w takiej formie, do jakiej dotychczas przyzwyczaił nas producent. Gdybym miała pokusić się o subiektywną ocenę jego wyglądu, strzelałabym w coś pomiędzy smartbandem klasy premium a inteligentnymi zegarkami dobrze znanego producenta z logiem nadgryzionego jabłka.

Podsumowując, trzeba przyznać, że Huawei przypomina po raz kolejny, iż w jego portfolio nie ma mowy o nudzie. A takie niespodzianki lubimy najbardziej!

Wielobarwny ekran AMOLED

No i przechodzimy do konkretów. Na froncie korpusu Huawei Watch Fit rozpościera się wypełniony barwami dotykowy ekran AMOLED o przekątnej 1,64”. I to jest element, który (nie ukrywam) zrobił na mnie w tym zegarku największe wrażenie – oczywiście,  jeśli mówimy o wyglądzie.

Huawei Watch Fit recenzja i test

Innymi słowy, ekran w premierowym smartwatchu Huawei jest bardzo czytelny, a wyświetlane na nim barwy niezwykle intensywne. I to widać. Również przez to, że inżynierowie Huawei pokryli go szkłem 2,5D, które imituje efekt głębi i jeszcze bardziej podbija wrażenia wizualne w obcowaniu ze sprzętem.

Kontrasty również są tutaj wyraźne, przez co odczytywanie informacji nie było dla mnie problemem. Co więcej, wyświetlacz w Huawei Watch Fit w inteligentny sposób (funkcja ALS) sam dostosowuje swoja jasność do sytuacji pogodowej i pory dnia, co w praktyce spisuje się fenomenalnie i uważam, że jest jego wielkim atutem. 

Automatyczne wybudzanie ekranu 

Przysłowiową wisienką na torcie w temacie ekranu Huawei Watch Fit jest fakt, że zaimplementowano w nim specjalny czujnik, sprawiający, że ekran reaguje na podniesienie ręki i wyświetla najważniejsze informacje. Jeśli akurat ćwiczymy – będą to bieżące parametry treningu, natomiast w codziennym funkcjonowaniu – podstawowy wygląd z informacjami, które dostępne są na wybranej przez nas tarczy.

Osobiście doceniłam tę funkcjonalność szczególnie podczas jazdy rowerem, kiedy możliwość nawigowania po menu jest znacznie ograniczona. Wystarczyło jedynie, że podniosłam rękę, mając na niej Huawei Watch Fit i wiedziałam m.in. ile dotychczas spaliłam kalorii, czy jaki dystans już pokonałam. Super!

Z kolei a propos tarcz, należy też wspomnieć, że na wyświetlaczu Huawei Watch Fit można ustawiać dowolne motywy, a jest ich tu ponad 200, więc jest z czego wybierać. Możemy też postawić na autorskie zdjęcie. Ustawienie odpowiedniej tarczy odbywa się za pomocą aplikacji Huawei Health, o której więcej wspomnę poniżej. Niemniej, najważniejsze jest to, że na ekranie o tak dobrych parametrach, każda z wybranych opcji prezentuje się po prostu genialnie.

Huawei Watch Fit recenzja i test

Huawei Watch Fit jako zegarek do ćwiczeń

Wygląd to nie jedyny atut nowego Huawei Watch Fit. Jeżeli ktoś, oprócz ładnego akcesorium, szuka prawdziwie sportowego zegarka, to nie będzie zawiedziony. Premierowy smartwatch Huawei oferuje bowiem aż 96 trybów sportowych m.in. ćwiczenia na siłowni, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie czy zdobywającą ostatnio coraz więcej fanów yogę. Do dyspozycji jest tutaj również aż 12 kursów fitness.

Zaawansowany pomiar parametrów organizmu

Nowy Huawei Watch Fit umożliwia szczegółowy monitoring pracy organizmu – zarówno na co dzień, jak i podczas ćwiczeń wysiłkowych. Obejmuje on m.in. pokonany dystans (posiada wbudowany moduł GPS), spalone kalorie oraz tempo.

Jeśli idzie o wskazywane parametry, nie zauważyłam rażących rozbieżności. Liczbę przebytych kroków w Huawei Watch Fit porównywałam z zegarkiem innej firmy i wartości były niemal identyczne. Z kolei dystans podczas wycieczki rowerowej, zmierzony został przez zegarek dokładnie tak, jak miało to miejsce na liczniku rowerowym, wiec z czystym sumieniem mogę pochwalić sprzęt Huawei również pod tym względem.

Podczas treningu inteligentny zegarek Huawei udziela również praktycznych wskazówek, np. ostrzega, gdy tętno zaczyna zbyt szybko rosnąć. Po zakończonych ćwiczeniach informuje natomiast o czasie potrzebnym na całkowitą regenerację, a dokładniej o tym, jak bardzo trening był intensywny, czy forma fizyczna użytkownika zmienia się, czy np. ile godzin potrzebuje, aby się zregenerować. W oparciu te dane można w prosty sposób budować i modyfikować plany treningowe. Genialne, prawda?

Ale to nie wszystko. Każdy rekord i sukces jest na bieżąco rejestrowany i nagradzany. Największa liczba kroków? Rekord w przebytym dystansie? Huawei Watch Fit bez problemu to odnotuje i wyświetli charakterystyczne grafiki z nagrodami oraz gratulacjami na swoim multibarwnym ekranie. Uważam to za motywujący i miły akcent, który zdecydowanie jest godny odnotowania.

Szczegóły treningu na wyciągnięcie ręki

Co ciekawe, po wybraniu i włączeniu dowolnego trybu sportowego na u góry ekranu smartwatcha Huawei wyświetli się dedykowany pasek, podzielony na pięć części. Każda oznaczona jest innym kolorem. Są one odpowiednikami fazy treningu i bieżącego wysiłku – od rozgrzewki po bardzo wymagające ćwiczenia aerobowe. Przy pasku znajduje się strzałka, która wskazuje, co w danej chwili dzieje się z naszym organizmem. Wystarczy zatem jedynie spojrzeć na zegarek, aby wiedzieć, jak bardzo efektywny jest trening.

Kontroluj tętno, sen, stres, pomiar tlenu we krwi i inne  

Ponadto Huawei Watch Fit  posiada zaawansowany optyczny moduł, umożliwiający ciągłe monitorowanie tętna. Pomiar wykorzystywany jest nie tylko podczas treningów, by określić trudność ćwiczeń, kondycję czy czas potrzebny do pełnej regeneracji. Dokładne dane o pracy serca umożliwiają monitoring i analizę jakości snu oraz poziom stresu – gdy jest on za duży, istnieje możliwość skorzystania z redukujących go ćwiczeń oddechowych.

Mówiąc wprost, Huawei Watch Fit szczegółowo przeanalizuje jakość odpoczynku i snu, wraz z jego poszczególnymi fazami. Co prawda sam zegarek pokaże jedynie czas snu, natomiast po połączeniu z aplikacją Huawei Health, naszym oczom ukażą się już konkretne dane i wykresy dotyczące każdorazowego wypoczynku. Opisano tutaj również ewentualne przyczyny odchyleń od normy i wskazówki, co można zrobić, aby je ewentualnie poprawić.

Kolejną ciekawą funkcją jest kontrola poziomu saturacji krwi w organizmie, czyli mówiąc prościej, faktycznej ilości tlenu w krwioobiegu. Wystarczy, że wybierzemy w menu zegarka funkcję SpO2, a pomiar zostanie błyskawicznie wykonany. Sprawa szczególnie istotna u osób, które przy wysiłku fizycznym mają duszności lub np. nie mogą złapać powietrza. Od teraz, dzięki funkcjonalności Huawei Watch Fit mogą kontrolować prawidłowe dotlenienie krwi i dostosować trening adekwatnie do bieżących potrzeb organizmu. Smartwatch Huawei oblicza również VO2MAX, czyli maksymalną ilość tlenu, którą Twój organizm może pobrać podczas intensywnego wysiłku

Huawei Watch Fit recenzja i test

Zegarek Huawei z pewnością docenią również Panie, ponieważ w niezwykle intuicyjny i efektywny sposób umożliwia kontrolę cyklu miesięcznego.

Automatyczne wykrywanie aktywności

Na tym jednak nie koniec. Warto również wspomnieć, że są aktywności, które smartwatch Huawei wykryje samodzielnie. Mam tu na myśli: bieganie, szybki chód, ćwiczenia na orbiterku oraz  aktywność na urządzeniu imitującym wiosłowanie. Wystarczy, że rozpoczniemy jedną z powyższych aktywności, a powiadomienie o włączeniu rejestracji treningu wyświetli się na jego ekranie. Najpierw trzeba jednak włączyć tę opcję w menu zegarka.

Coś dla fanów pływania

Co ważne, Huawei Watch Fit otrzymał także certyfikat wodoodporności 5 ATM. Oznacza to, że może być znakomitym kompanem, gdy pokonujemy kolejne długości basenu. I to bez obaw o uszkodzenie. Co więcej, po zakończonym treningu na basenie, zegarek prześle wszystkie informacje na temat dystansu, tempa i wydajności do aplikacji mobilnej, dzięki czemu zweryfikowanie postępów na pływalni nie będzie stanowiło najmniejszego problemu.

Smart to jego drugie imię. Funkcje multimedialne i telefoniczne

Steruj muzyką i migawką aparatu

Ćwiczenie z Huawei Watch Fit jest przyjemne nie tylko ze względu na to, że jest osobistym trenerem. Otóż zegarek skutecznie umila czas spędzony na treningach, pozwalając sterować ze swojego poziomu muzyką. Wystarczy, że połączymy go z aplikacją w telefonie za pomocą Bluetooth, założymy słuchawki i gotowe. 

Huawei Watch Fit recenzja i test

Drugą funkcją multimedialną dostępną w Huawei Watch Fit, o której po prostu należy wspomnieć, jest sterownie migawką aparatu w smartfonie za pomocą zegarka. Opcja niezwykle przydatna, np. podczas grupowych zdjęć na wyjazdach. Z takim udogodnieniem można zapomnieć o bieganiu między statywem a uczestnikami spotkania, bo całe centrum dowodzenia aparatem ma się na własnym nadgarstku.

Przedłużenie funkcjonalności smartfona

Smartwatch Huawei błyskawicznie powiadomi również o otrzymanej wiadomości SMS, email lub komunikacie z mediów społecznościowych. Jeśli jednak chcemy uwolnić się lub ograniczyć konkretne informacje na czas treningu, to oczywiście można to zrobić. Wystarczy z poziomu aplikacji wyłączyć powiadomienia z wybranych aplikacji.

Huawei Watch Fit dysponuje także znaną z poprzednich urządzeń i docenioną przez fanów akcesoriów wearables funkcją „znajdź telefon”. Poza tym oferuje też alarm, stoper, minutnik, latarkę i inne podstawowe narzędzia, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

System, aplikacja Huawei Health i genialna bateria

Wnętrze zegarka  i aplikacja Huawei Health

Huawei Watch Fit współpracuje z systemami Android 7.0 lub nowszym oraz iOS 9.0 lub nowszym. Konfiguracja sprzętu przebiega błyskawicznie i bez większych problemów. Podstawowe ustawienia zegarka dostępne są w jego menu, natomiast większą i bardziej precyzyjną personalizację „pod siebie” umożliwi dedykowana aplikacja Huawei Health na smartfonie, z którym możemy połączyć się poprzez Bluetooth w wersji 5.0.

Aplikacja Huawei Health otwiera całe spectrum możliwości i niezbędnych dla użytkownika informacji. Po pierwsze, mamy tutaj wspomnianą już opcję całkowitej personalizacji urządzenia, zgodnie ze swoimi założeniami – od tarcz na poszczególnych powiadomieniach kończąc. Po drugie, otrzymujemy pełen wgląd do naszych aktywności, treningów i pomiarów stresu, snu, czy saturacji tlenu. 

Trzeba też zaznaczyć, że aplikacja Huawei każdą informację podaje przystępnie opisaną. Znajdziemy tu również wskazówki, sugestie i tajniki, które perfekcyjnie sprawdzą się nie tylko podczas treningów, ale i dla zdrowego stylu życia w całokształcie. Interfejs Huawei Health jest prosty, ładnie zaprojektowany i przystępny, również dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z urządzeniem.

Energia na wszystko, czego chcesz

Smukły i lekki smartwatch imponuje również wydajnością. Producent twierdzi, że po pełnym naładowaniu baterii 180 mAh (trwa to ok. półtorej godziny) smartwatch może pracować nawet do 10 dni. Wydłużenie czasu pracy o kolejny dzień wymaga zaledwie 5 minut doładowania. Jak jest w praktyce?

Huawei Watch Fit otrzymałam w czwartek, gdy był naładowany do 67%. Zegarek „padł mi” dopiero we wtorek. Zaznaczam przy tym, że w tym czasie naprawdę intensywnie go używałam, odbyłam dwa definiowane treningi, a sprzęt cały czas pracował w oparciu o połączenie Bluetooth. Długo czy krótko? Oceńcie sami. Zaznaczam tylko, iż przyjęło się, że dobry smartwatch powinien wytrzymać minimum 1 dzień bez doładowywania przy pełnej funkcjonalności. Tu mamy ich kilka. Dla porównania powiem jeszcze, że mój smartfon wytrzymuje o wiele krócej.

Warto kupić Huawei Watch Fit w 2020 roku?

Podsumowując moją znajomość z najnowszym smartwatchem Huawei, muszę przyznać, że w tej cenie trudno o lepsze urządzenie. Mam tu na myśli zarówno jego doskonały ekran i solidną baterię, ale również opcje sportowe, multimedialne i telefoniczne, których nie powstydziłyby się modele premium z o wiele wyższych półek cenowych.

Co jednak najważniejsze – oprócz tego, że Huawei Watch Fit oferuje różne możliwości wykorzystania swojego potecjału, to w praktyce również wypadają one imponująco, a z tym czasami bywa różnie. Pomiary GPS są adekwatne do rzeczywistych odległości. Podobnie wygląda kwestia pomiaru kroków czy tętna.

Poniżej zostawiam krótkie podsumowanie. Szczerze mówiąc, mam Huawei Watch Fit tylko jedną niewielką wadę do zarzucenia, poza tym mogę polecić go z czystym sumieniem. Okazuje się, że „dobre i tanie” jednak istnieje.

Minusy

  • brak możliwości wymienienia paska

Plusy

  • efektowny wyświetlacz AMOLED ze szkłem 2,5D
  • zaawansowane tryby sportowe
  • rozbudowany pomiar codziennej aktywności i parametrów organizmu
  • automatyczne wykrywanie aktywności
  • wbudowany GPS
  • analiza snu, poziomu stresu i natlenienia krwi
  • ćwiczenia oddechowe
  • sterowanie muzyką
  • sterowanie migawką aparatu w smartfonie
  • szeroki wachlarz funkcji dodatkowych, w tym telefonicznych
  • wytrzymały akumulator 180 mAh
  • intuicyjna aplikacja Huawei Health z pełną możliwością personalizacji sprzętu

Ocena:

9/10
PL - Rekomendacja

Skorzystaj z przedsprzedaży w x-kom i odbierz bonus

Zamawiając Huawei Watch Fit w ramach przedsprzedaży, otrzymasz inteligentną wagę Huawei Smart Scale AH100 w prezencie. 

Sięgnij po Huawei Watch Fit i ciesz się bonusem