Telewizor do telewizji – test i recenzja Philipsa 43PFS5525

W świecie techniki takie pojęcia i terminy, jak: 4K, 8K, HDR czy Dolby Vision, zdominowały informacje prasowe, testy i recenzje. Pomimo tego telewizory tańsze i prostsze istnieją nadal, bowiem nie brakuje amatorów na nie. W nasze ręce wpadł bardzo przystępny telewizor marki Philips z 43-calowym ekranem LCD i postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej.

Philips 43PFS5525 jest 43-calowym telewizorem z ekranem o rozdzielczości Full HD (1920 na 1080 pikseli). W trakcie testu telewizor ten działał pod kontrolą oprogramowania w wersji TPS191E_000.002.019.000 i prostego systemu operacyjnego, innego niż stosowane w pozostałych modelach tej marki Saphi czy Android.

Design

telewizor philips 43PFS5525 widziany z góry

Philips 43PFS5525 od razu wyróżnia się z tłumu rywali nie tylko jaśniejszą kolorystyką, lecz także nietuzinkową i niezwykle atrakcyjną stylistyką. Okolony srebrną ramką ekran spoczywa na parze bardzo gustownych, żłobionych nóżek. Jakość elementów oraz ich spasowanie jest moim zdaniem więcej niż dobra, choć wolałbym, aby wkręty mocujące nóżki do obudowy wchodziły nie bezpośrednio w plastik, lecz w gwintowane tuleje – tak byłoby porządniej i solidniej.

pilit i nóżka telewizora philips43pfs5525

Choć czarny pilot jest plastikowy, jest też bardzo ergonomiczny, z przemyślanym układem przycisków. Białe symbole na przyciskach ładnie kontrastują z czernią tworzywa, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z szybkim lokalizowaniem funkcji na pilocie. Myślę, że Philips mógłby zastosować to dobre rozwiązanie w pilotach swoich droższych modeli, gdzie tej kontrastowości niestety czasem brak.

Przyznam, że pod względem stylistycznym telewizor bardzo mi się podobał – taka „miłość od pierwszego rozpakowania”.

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 14 mm, a szerokość samej ramki – niecałe 13 mm. Rozstaw nóżek to 77,1 mm i nie jest on regulowany.

Jakość obrazu Philipsa 43PFS5525

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Matryce VA zapewniają z reguły wyższy kontrast od matryc LCD typu IPS, ale kosztem gorszej reprodukcji barw pod kątem.

matryca telewizora philips 43pfs5525

Termogram pokazuje, że w telewizorze zastosowano podświetlenie bezpośrednie, co też tłumaczy większą grubość obudowy.

termogram telewizora philips 43pfs5525

Kolory

W domyślnym trybie standard błędy odwzorowania były wysokie (średnia dE = 10,7).

Po przełączeniu się w znacznie lepszy tryb film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 3,3, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na tak przystępny telewizor.

Pod kątem kolory tracą swe nasycenie i bledną, no ale od matrycy VA w telewizorze tej klasy nie można oczekiwać cudów. Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 7019K, a więc trochę powyżej normy, co dało nieco „schłodzony” obraz.

Warto pamiętać, że nawet w swoim najlepszym trybie film telewizor ma sztucznie wyostrzony obraz, dlatego opcję ostrość w menu należy zmniejszyć z domyślnych „4” na „0”.

Szeroka paleta barw

Telewizor obsługuje tylko standardową paletę barw.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2292:1. To ponad dwa razy więcej niż w typowym telewizorze z matrycą IPS, ale nieco mniej niż typowa wartość dla telewizorów LCD (3000-4000:1). Pomimo tego czerń była jednolita, bez prześwietleń i zachmurzeń. Także ilość szczegółów w ciemnych scenach była dobra – dużo wyższa niż w niektórych trzy razy droższych telewizorach 4K, które niedawno testowałem.

kadr z filmu zjawa na ekranie philipsa 43fps5525

Telewizor nie stosuje ściemniania klatki obrazu (frame dimming). Co ciekawe, warto poeksperymentować z opcją kontrast dynamiczny, która… poprawia nieco widoczność ciemnych detali.

Nie ulega wątpliwości, że Philips 43PFS5525 sprawdzi się podczas oglądania w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Nieco gorzej wypadnie w bardzo jasnym, gdyż maksymalna luminancja (jasność) to zaledwie 148 cd/m^2 na pełnoekranowej planszy. No ale od czego są zasłony i rolety.

HDR

Philips 43PFS5525 nie obsługuje treści HDR, tylko SDR.

Odwzorowanie ruchu

Ze względu na matrycę LCD klasy 60Hz, ostrość obrazów ruchomych jest bardzo niska (150 linii na 1080 maksimum), co oznacza spore smużenie obrazów ruchomych. Telewizor nie posiada układu upłynniania ruchu.

Jakość dźwięku

Philipsa 43PFS5525 wyposażono w dwa przetworniki z podłużno-owalnymi membranami, umieszczone w dolnej części obudowy i promieniujące dźwięk do dołu.

głośniki philipsa 43pfs5525

Brzmienie jest akceptowalne, dialogi zrozumiałe, choć do komfortowego słuchania muzyki brakuje bardziej obfitych niskich tonów. Choć brak też korektora, jest osobna regulacja tonów niskich i wysokich. W ogólnej ocenie Philips 43PFS5525 brzmi jednak lepiej niż porównywalny wielkością model chińskiej marki, którą ostatnio testowałem.

Funkcje smart Philipsa 43PFS5525

Telewizor nie posiada funkcji Smart. Nie można go też podłączyć do internetu. Spróbowałem zatem podłączyć zewnętrzny mini-odtwarzacz multimedialny Google Chromecast (cena ok. 130 zł). Oba urządzenia współpracowały ze sobą bez zarzutu, co widać na zdjęciu poniżej.

współpraca google chromecast z philipsem 43pfs5525

Philips 43PFS5525 odtwarza wiele formatów plików wideo z USB, w tym avi, mkv, mov, mp4 i tp, ale bez flv, mts i wmv. Można automatycznie powtarzać pojedyncze pliki, ale podczas korzystania z odtwarzacza nie ma niestety dostępu do większości ustawień obrazu.

złącza telewizora philips 43pfs5525

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 2
  • USB – 1
  • Ethernet – 0
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 1
  • Bluetooth – nie
  • Wi-Fi – nie

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 1920×1080
  • rodzaj podświetlenia – bezpośrednie LED
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2/T2-HD

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 2292
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 3,3
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – nie dotyczy
  • input lag (ms) – 25,7

Zwracam uwagę, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
pomiar input lagu philipsa 43pfs5525

Podsumowanie

Nie każdy potrzebuje telewizora z setką różnych funkcji, tysiącem aplikacji i ośmioma milionami pikseli. Są konsumenci, którzy szukają solidnego, ładnego i prostego w obsłudze odbiornika z podstawowymi funkcjami – po prostu takiego do zwyczajnego oglądania telewizji. A w tej roli 43-calowy Philips 43PFS5525 sprawdzi się bardzo dobrze. Polecam.

philips 43pfs5525

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.