Tanio i OK. Test i recenzja telewizora TCL 50P610

W lutym 2021 roku oferta sklepu x-kom poszerzyła się o telewizory marki TCL. Choć jeszcze kilka lat temu ta chińska marka przypominała dużą, lecz nieruchawą pandę, aktualnie bardzo stara się przeobrazić w coś znacznie bardziej dynamicznego i drapieżnego. Do testów dostałem telewizor TCL 50P610, a jeśli chcecie wiedzieć, czy z niego już tygrys, czy nadal tylko kotek, przeczytajcie niniejszą recenzję.

TCL 50P610 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160 pikseli. Testowałem fabrycznie nowy, wyprodukowany w Polsce egzemplarz, pochodzący nie od producenta, lecz ze sklepu x-kom.pl. Telewizor pracował pod kontrolą oprogramowania w wersji V8-S586T07-LF1V007.

nalepka znamionowa telewizora TCL 50P610

Design

Telewizor wykonano głównie z tworzywa sztucznego, w szczególności nóżki, ramki wokół ekranu, dolną listwę, pokrywę płyty głównej oraz pokrywę głośników. Wyjątkiem jest tylna ścianka, która musi odprowadzać ciepło z modułu podświetlenia, i dlatego wykonano ją z metalu.

tylna ścianka telewizora tcl 50p610
tylna ścianka ma bardzo gustowne przetłoczenia usztywniające || Źródło: TCL

W ciągu dwóch pierwszych dni po włączeniu (fabrycznie nowego) telewizora dało się wyczuć w pomieszczeniu dość niemiły „chemiczny” zapach. Podejrzewam, że pochodził on z farby, którą pokryto metalową tylną ściankę. Zapach potęgował się, gdy telewizor się rozgrzewał i robił się mniej intensywny po wyłączeniu odbiornika, gdy telewizor stygł. Na szczęście po trzech dniach zanikł całkowicie.

Bardzo ładnym akcentem jest dobrze widoczne logo marki umieszczone centralnie na listwie pod ekranem.

Nadajnik zdalnego sterowania wykonano z tworzywa sztucznego i jest to najprawdopodobniej taki sam model jak w innych telewizorach tej marki.

pilot telewizora tcl 50p610

Z kolei wymiary telewizora podano na zdjęciu poniżej:

Źródło: TCL

Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 12,5 mm, a szerokość samej ramki – 11 mm. Z kolei rozstaw nóżek jest stały i wynosi 898 mm, czyli 2 mm więcej niż podaje producent na powyższym zdjęciu. Być może różnica wynika z metody pomiaru – ja mierzyłem od zewnętrznych krawędzi przednich nóżek.

Jakość obrazu telewizora TCL 50P610

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA, którego producentem jest najprawdopodobniej firma CSOT. Główną zaletą matryc VA jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

matryca telewizora tcl-50p610, czerwone, zielone i niebieskie subpiksele, każdy podzielony na cztery mniejsze części

Termogram pokazuje, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, co jest niemalże normą w tej klasie.

obraz z termogramu, ciepły obszar widać w centrum ekranu telewizora 50p610

Kolory

Pomimo lekkiego zaniebieszczenia palety szarości (6780K) w trybie film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł zaledwie 2,3, co jest wynikiem zaskakująco dobrym jak na telewizor tej klasy (czytaj: tani model).

Zaskoczyła mnie szczególnie dobra liniowość odwzorowania poszczególnych poziomów nasycenia koloru czerwonego – rzecz nieczęsta nawet w trzykrotnie droższych telewizorach (jak TCL to robi w tak tanim modelu?).

Tradycyjnie dla konwencjonalnych matryc LCD typu VA, pod kątem w poziomie kolory bledną i ciemnieją. W pionie to zjawisko nasila się.

Krótko mówiąc, pod względem reprodukcji barw TCL 50P610 pozytywnie mnie zaskoczył i ma tu przewagę nad swoim głównym rywalem (marki nie podam, ale chodzi o bardzo znanego krajana).

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 75%, co oznacza brak możliwości wyświetlania poszerzonej palety barw w materiałach HDR.

Choć błędy reprodukcji barw RGBCMY nie były niskie, były… niższe niż w wielu rywalach mających większe pokrycie szerokiej przestrzeni barw.

I może właśnie to tłumaczy dlaczego film Ad Astra (2019, 4K HDR, na zdjęciu poniżej) obejrzałem bez odrazy, a nawet z pewną przyjemnością, choć oczywiście brakowało mi poszerzonej palety barw.

w trybie HDR telewizor automatycznie maksymalizuje jasność podświetlenia (100/100), skutkiem czego czerń będzie jaśniejsza niż w trybie SDR

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 3828:1, co jest dobrym wynikiem – zauważalnie lepszym niż w telewizorach z matrycami LCD typu IPS czy ADS.

Opcja o nazwie uwydatnienie czerni (ang. black stretch) poprawia subiektywnie czerń, wpływając na jej jasność przez manipulację charakterystyką jasności (gammą), ale nie zalecam jej stosowania, bo może prowadzić do pogorszonej widoczności ciemnych detali, która w ustawieniach fabrycznych trybu film jest i tak nieco niższa od wzorcowej. Dlatego też opcję jasność warto zmienić na 52-53 z fabrycznych 50.

W przeciwieństwie do wielu telewizorów koreańskich TCL 50P610 nie stosuje globalnego przyciemniania (ang. frame dimming). Fabryczne ustawienie opcji gamma w trybie film to 2, ale w dzień zalecam zmienić na 1, a w nocy – na 3.

Po ww. zmianach oraz zmniejszeniu jasności podświetlenia z fabrycznych 80 na 24, oglądanie filmu Shin Godzilla (2016, Blu-ray 1080/24p) było całkiem przyjemne, choć niekiedy dało się zauważyć posteryzację (tj. brak ciągłości przejść tonalnych przejawiający się najczęściej występowaniem obszarów przypominających plamy i/lub fałszywe kontury w miejscach, które powinny być spójne i jednolite [np. niebo]), która jest nie do uniknięcia w bardzo tanich matrycach 8-bitowych.

Pomimo tego 50P610 wypadł lepiej, niż się spodziewałem (a pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z tanim telewizorem w cenie poniżej 1500 złotych).

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 256 cd/m^2.

Oznacza to, że na wymagających treściach HDR telewizor ten się niestety nie sprawdzi (co jest niepisaną normą w tej klasie cenowej).

Odwzorowanie ruchu

Tu obyło się bez niespodzianek, bowiem w tej cenie takowych być nie może. Matryca klasy 60 Hz, brak układu upłynniania ruchu oraz spore smużenie (zmierzyłem tylko 150 linii na 1080). Jednakże mam kilka uwag:

 • Telewizor jest w stanie osiągnąć wyższą niż nominalna rozdzielczość dynamiczną (tj. 600 linii) po włączeniu opcji „wyrazistość ruchu”, która aktywuje agresywną modulację podświetlenia; niestety wynikające z tego dokuczliwe migotanie obrazu oraz spadek jego jasności czynią ww. opcję niepraktyczną dla większości użytkowników.
 • Dostępna w ustawieniach zaawansowanych opcja optymalizacja ruchu nie daje jego upłynniania i przyznam szczerze, że nie udało mi się niestety ustalić, co tak naprawdę ona optymalizuje.
 • Smużenie było duże; mecze piłki nożnej dało się oglądać, ale widać było wyraźnie, że ostrość ruchu jest niskiej klasy (za mocno kopniętą piłką widać było często echo w kształcie połówki tejże piłki).
mecz piłki nożnej na ekranie telewizora tc 50p610

Jakość dźwięku

Przyznam szczerze, że jeszcze przed testem zastanawiałem się, czy tanie modele TCL-a będą miały przewagę nad innymi telewizorami „Made in China”, zwłaszcza w tych obszarach, w których ci rywale wyraźnie niedomagali, jak np. jakość brzmienia. Czy telewizor TCL okaże się lepszy od swoich rodaków, których testowałem wcześniej?

Już podczas montażu telewizora niewielka nadzieja wstąpiła w moje serce. Musicie wiedzieć, że to właśnie wtedy przyglądam się z bliska telewizorowi, dotykam go, naciskam, macam, a nawet (o zgrozo!)… wącham. To także wtedy robię zdjęcia, nie tylko tabliczce znamionowej czy złączom, lecz także głośnikom (jeżeli są widoczne). W 50P610 było je widać doskonale.

Choć dwa owalne przetworniki szerokopasmowe nie są niczym szczególnym (norma w tej klasie), to liczne wgłębienia usztywniające membranę oraz, a może przede wszystkim, grubość górnego resora sprawiła, że pomyślałem: „czyżby mały te-ce-el-ek zapowiadał się lepiej od słabiutkiego fonicznie rywala zza miedzy?”. Okazało się, że się nie pomyliłem.

Brzmienie było całkiem udane, może nawet ciut lepsze od przeciętnej, a to ze względu na niewycofany środek pasma, brak agresji i syczenia na górze oraz niewielki, ale słyszalny bas. Szczególnie spodobały mi się dialogi w programach sportowych i publicystycznych – dobrze znane mi tembry głosów komentatorów meczów piłki nożnej nie zostały przekłamane ani zniekształcone. Ogólne brzmienie oceniam jako dobrze zrównoważone i lepsze od kilku bezpośrednich rywali TCL-a, które testowałem w roku 2020 (przez grzeczność nie wymienię marki).

Szkoda tylko, że zabrakło Bluetootha do podłączenia słuchawek, ale możemy to zrobić w sposób tradycyjny, czyli za pomocą kabla.

Funkcje smart telewizora TCL 50P610

TCL 50P610 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego opracowanego we własnym zakresie przez TCL. Interfejs jest prosty, niemodyfikowalny przez użytkownika, działa stosunkowo powoli, ale spełnia swoje podstawowe funkcje.

Choć możliwości multimedialne tego systemu są mniejsze niż wiodących systemów, zapewnia on dostęp do pewnej liczby usług i serwisów VoD.

Oto jak przedstawia się dostępność najbardziej popularnych aplikacji VoD w testowanym telewizorze:

Jak widać, sytuacja nie jest najlepsza.

Uwagi:

 1. * Aplikacja FilmBox Live jest widoczna w menu, ale podczas próby uruchomienia pojawia się komunikat errorCode = 522.
 2. ** Aplikacja Rakuten TV jest widoczna w menu, ale podczas próby uruchomienia wyświetla się komunikat: Rakuten TV nie jest dostępne w Twoim kraju.

A oto jak przedstawia się dostępność najbardziej popularnych aplikacji muzycznych w testowanym telewizorze:

Tu również nie ma się czym chwalić. Pomimo tego multimedialnym bolączkom tego telewizora można zaradzić, dokupując przystawkę w rodzaju Google Chromecast.

TCL 50P610 obsługuje wiele formatów plików wideo, w tym:

 • USB: avi, flv, mkv (wybrane), mov, mp4, tp, ale bez wmv.
 • dysk sieciowy (NAS): j.w. ale bez tp.

Kilka uwag:

 • Gdy włożymy pamięć USB, telewizor wyświetla następujący komunikat: „Wykryto sterownik USB”; serio TCL? „Sterownik”?
 • Sortowanie plików możliwe jest wg nazwy (ustawienie domyślne) lub czasu; niestety brak możliwości odwracania kierunku sortowania.
 • Zauważyłem, że w niektórych plikach czasem występuje desynchronizacja wizji i fonii: dźwięk słuchać normalnie, ale obraz odtwarza się znacznie szybciej niż powinien; niestety czasem nie dało się z tym nic z zrobić (tj. nie pomagało wyjście i ponowne wejście do tego samego pliku); producent powinien to poprawić.
 • Zaawansowani użytkownicy docenią opcję „punkt po punkcie”, która pozwala wyświetlać pliki wideo bez przeskalowywania, tj. w oryginalnej rozdzielczości – będą mniejsze, ale wyraźne, gęste i nierozmyte.
 • Katalogi/foldery niestety nadal na dole listy plików; szkoda.
złącza telewizora tcl 50p610

Złącza i interfejsy

 • HDMI 2.0 – 3
 • HDMI eARC – 0
 • HDMI 2.1 – 0
 • USB – 2
 • Ethernet – 1
 • Optyczne – 1
 • Słuchawkowe – 1
 • Bluetooth – nie
 • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

 • rodzaj wyświetlacza – LCD
 • przekątna (cale) – 50
 • kształt wyświetlacza – płaski
 • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
 • tunery TV – DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

 • kontrast ANSI(x:1) – 3828:1
 • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,3
 • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 75
 • input lag (ms) – 19,4

Warto zaznaczyć, że:

 • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
 • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
 • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
pomiar input laga telewizora tcl 50p610

Podsumowanie

Pomimo niskiej ceny i komponentów klasy budżetowej telewizor TCL 50P610 całkiem dobrze spisuje się w takich dyscyplinach, jak kontrast czy reprodukcja barw. Dzięki temu może się sprawdzić podczas oglądania wiadomości, programów publicystycznych i (spokojniejszych) filmów. Także oglądanie YouTube’a było przyjemnym przeżyciem. Choć nie brakuje mu licznych mankamentów, TCL 50P610 wyróżnia się pozytywnie w swojej klasie cenowej, zwłaszcza niezwykle dokładną (jak na produkt w tej cenie) reprodukcją barw, której mogłyby mu pozazdrościć telewizory kilkukrotnie droższe. Polecam, ale raczej spokojnym i cierpliwym użytkownikom.

tcl 50p610 - telewizor przedstawiony z przodu

Minusy

Plusy

geex rekomendacja

Przydatność telewizora

Telewizja: 4/10

Kino domowe: 4/10
Sport: 2/10
Gry: 2/10

Telewizor TCL 50P610 jest dostępny w ofercie x-komu:


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.