Na rynku zasilaczy komputerowych pojawił się nowy gracz – marka SMX, którą być może kojarzysz z podzespołów (komputery Battlestation, chłodzenia do procesora) czy urządzeń peryferyjnych (myszki, słuchawki, klawiatury czy mikrofony). Czy udało się zadebiutować z przytupem? Czym wyróżniają się zasilacze SMX Okame M2? Sprawdź test PSU o mocy 850 W i 650 W z certyfikatem 80 Plus Gold EU.
Zasilacze SMX Okame M2 kierowane są do nieco bardziej wymagających użytkowników, którzy chcą parować wydajniejsze komponenty, czy do gamingu, czy pracy kreatywnej, i szukają atrakcyjnych cenowo modeli PSU. Zasilacz 850 W powinien bez problemu poradzić sobie nawet z kartą GeForce RTX 4090.
W swojej cenie zasilacze SMX Okame M2 gwarantują bardzo wysoką sprawność, która wręcz ociera się o zgodność z certyfikatem Platinum. Do tego solidne komponenty, porządna kultura pracy, zestaw niezbędnych zabezpieczeń, które sprawdzają się w praktyce, a jakby tego było mało, złącze PCIe 5.0 do nowoczesnych kart graficznych, które nie jest standardem w tej półce. Jest to naprawdę świetny debiut marki SMX na rynku PSU.
W następcy producent mógłby pokusić się o zastosowanie lepszej jakości wentylatora i trybu półpasywnego, który dodatkowo wydłużyłby jego żywotność i poprawił jeszcze mocniej kulturę pracy w spoczynku czy małym obciążeniu. Poza tym jednak trudno do czegokolwiek się doczepić – jakość zasilacza i użytych komponentów wyjdzie dopiero po wieloletnim użytkowaniu, ale 5-letnia gwarancja sprawia, że możesz spaść spokojnie przez dłuższy czas.
W zasilaczach do komputera, w odróżnieniu od innych podzespołów, masz zdecydowanie większy wybór marek. Ale tych nigdy za wiele, a właśnie lista wydłuża się o kolejną, czyli SMX. Ten producent przyzwyczaił nas w innych urządzeniach do atrakcyjnego stosunku jakości do ceny – czy udało się tego dokonać także w zasilaczach? Sprawdziliśmy to na przykładzie obu debiutanckich modeli z rodziny SMX Okame M2 (850 W i 650 W).
„Na papierze” wyglądają one naprawdę dobrze. Odpowiednia moc nawet do mocniejszych komponentów, certyfikat Gold EU gwarantujący wysoką sprawność, pełna modularność z dołączonym w zestawie kablem PCIe 5.0 pod nowe generacje kart graficznych GeForce RTX (mimo braku standardu ATX 3.0+) i porządna konstrukcja. Czy to wystarczy, by zasilacze SMX Okame M2 zawojowały rynek PSU? Przekonaj się z recenzji.
SMX Okame M2 opierają się na konstrukcji, która wykorzystuje konwertery DC-DC. Zapewniają one mniejsze wahania napięć. Sama budowa jest typowa dla zasilaczy w tym przedziale cenowym, więc niczym szczególnym się nie wyróżnia.
Wnętrze wypełnione jest w całości japońskimi kondensatorami Toshincon zarówno w głównej części, jak i od filtracji wtórnej. Ich deklarowana żywotność wynosi 2 tys. godzin w 105 stopniach Celsjusza (naturalnie przy niższej temperaturze jest ona znacznie wyższa), więc pod tym względem wypadają standardowo. Ich jakość dopiero wyjdzie w długotrwałym użytkowaniu. Producent wykorzystał również radiatory o zwiększonej pojemności cieplnej, co pozwala utrzymywać optymalną temperaturę pracy zasilacza.
Elementy filtracji pierwotnej kształtują się następująco:
Sam zasilacz jest czarny i wygląda jak prawie każde PSU – pod tym względem konstrukcja SMX nie ma znaków szczególnych. Jego wymiary również są tak typowe dla modeli ATX o tej mocy, że bardziej już nie mogą (udało się zachować głębokość 140 mm).
W środku skrywa się również 120-milimetrowy wentylator SMX z łożyskiem hydraulicznym o żywotności nawet 80 tys. godzin. Nawet gdyby działał 24/7, wystarczyłby na prawie 10 lat użytkowania. Oczywiście nie oznacza to, że nie może (znacznie) szybciej generować nieprzyjemnych dla ucha dźwięków (np. terkotania). Tutaj żadnej gwarancji nie otrzymujesz. Wychodzi w praktyce.
Zasilacze pracują z głośnością 32 dB przy typowym obciążeniu, a to wartości zbliżone do szeptu (30 db). W 650 W modelu przy maksymalnym dobija do 37 dB (650 W). Z kolei 850 W osiąga 42,6 dB przy 70% obciążeniu (850 W), co nadal jest wartością cichszą od szumu w biurze. Nie wiemy jednak przy jakich obrotach, ale możemy potwierdzić, że pracuje on przy niskich nawet przy dużym wysiłku. Kultura pracy jest więc zadowalająca.
Wentylator jest cały czas aktywny niezależnie od temperatur i obciążenia. Oznacza to, że załącza się nawet przy niewielkim obciążeniu. Nie jest to jednak duża wada ze względu na dobrą kulturę pracy przy mniejszym „wysiłku”, ale tryb półpasywny mógłby wydłużyć rzeczywistą żywotność wentylatora (w końcu nie pracowałby przy mniej wymagającej pracy). Z drugiej strony, co warto podkreślić, ciągła praca wentylatora korzystnie wpływa na żywotność wszystkich podzespołów zasilacza.
Zasilacze są w pełni modularne, a to oznacza wygodę: podpinasz tylko to okablowanie, które potrzebujesz, bez „śmiecenia” wnętrza obudowy zbędnymi kablami. W tej półce cenowej to norma, więc niczego innego się nie spodziewaliśmy.
Liczba i długość okablowania w SMX Okame wygląda następująco:
Niektóre kable mogłyby ciut dłuższe, ale generalnie są one utrzymane w standardzie. Warto dodatkowo podkreślić, że grubość kabli jest również standardowa (średnica to 18 AWG, czyli 0,8 mm²), ale w tańszych zasilaczach często idzie się na mocne kompromisy, których tutaj nie uświadczysz.
Zasilacze SMX Okame M2 najmocniej wyróżniają się certyfikatem 80 Plus Gold EU, który potwierdza ich lepszą sprawność – nie tylko przy napięciu 115 V, ale także 230 V (stąd dopisek EU). Za to należą się producentowi gromkie brawa.
Typowe zasilacze Gold certyfikowane są zwykle przy niższym napięciu, bo wtedy wymagane są niższe progi, więc tym samym łatwiej je spełnić, by taki certyfikat otrzymać. Ten zasilacz sprawuje się świetnie również przy wyższym napięciu, przy którym z założenia sprawność powinna być wyższa. To nie zawsze wystarcza. Recenzowane PSU osiągają jednak deklarowaną sprawność także przy napięciu 230 V, przy którym sporo modeli Gold po prostu nie wyrabia.
To co? Pora przejść do dania głównego, czyli sprawdzenia, jak zasilacze SMX Okame wypadają w praniu. Na pierwszy ogień poszedł mocniejszy model – 850 W.
Testy sprawności dla napięcia 230 V wykonaliśmy w temperaturze otoczenia 40-45°C (w hotboksie) i w tych warunkach SMX Okame M2 850 W spełnia normy 80 Plus Gold EU (89-92% w zależności od stopnia obciążenia). Chociaż nie osiąga okrągłych 92%, ale przy wartości 91,98% przy 50% obciążeniu są chyba w zupełności wystarczające.
Co ważne, certyfikacja odbywa się w warunkach laboratoryjnych (na zimno, a więc nie w hotboksie ani w warunkach o podwyższonej temperaturze, jak np. w obudowie komputera), a nie w takich, w których my testujemy zasilacze. W tych pierwszych model 850 W osiągnął aż 93,45% przy 50% obciążeniu, a to już wynik bliski modelom Platinum. A to jest nie lada wyczyn.
Odchylenia w napięciach są tak skromne, że praktycznie żadne. SMX Okame M2 850 W bez problemu spełnia odpowiednie normy ATX.
Bardziej odczuwalne różnice są jedynie na wykresie regulacji napięć linii 5VSB. Ale i w tym teście przypadku zasilacz wypadł dobrze.
Zasilacz SMX Okame M2 850 W zapewnia odpowiednie tętnienia, mieszcząc się ze sporym zapasem w granicach norm ATX. Te im są niższe, tym lepiej, ale wyniki widoczne na wykresie można uznać za jak najbardziej dobre, chociaż w linii 12 V da się zauważyć spore skoki wraz ze wzrostem obciążenia.
Zasilacz SMX Okame M2 850 W zawiera najistotniejsze zabezpieczenia (pełną listę znajdziesz w specyfikacji).
Model SMX każdy test przeszedł bez zgrzytów. Zabezpieczenia załączały się w odpowiednim momencie. Nie musisz więc obawiać się o nieprawidłowe ich działanie, bo wszystkie deklarowane zabezpieczenia są ustawione tak, jak być powinny.
Model SMX Okame o niższej mocy (650 W) wypadł w testach równie udanie – dobre wrażenie zostało podtrzymane.
Zgodnie z oczekiwania, sprawność w modelu SMX Okame M2 650 W jest równie wysoka. W warunkach laboratoryjnych przy 50% obciążeniu ten model osiągnął nawet jeszcze wyższy wynik (93,60%).
Stabilność zachowana i w modelu 650 W. Trudno mieć jakiekolwiek zarzuty. Większe wahania można zauważyć w przypadku linii 5VSB, ale i tutaj są one nieznaczące.
SMX Okame M2 650 W również zapewnia odpowiednio niskie tętnienia i dalekie od ustalonej przez normy ATX granicznej wartości. Widać jednak zauważalny wzrost wraz z obciążeniem w przypadku najważniejszej linii. W 5 V i 3,3 V praktycznie są identyczne niezależnie od stopnia obciążenia.
Zabezpieczenia w SMX Okame M2 650 W to żadne placebo – wszystkie potwierdzone przez producenta zadziałały odpowiednio. A to wcale nie jest normą w zasilaczach. Zdarza się, że deklarowane zabezpieczenia w wybranych modelach różnych producentów istnieją tylko „na papierze” albo jeśli działają, to nie do końca prawidłowo. W SMX Okame M2 możesz być spokojny.
Zasilacze SMX Okame M2 spisały się w testach na złoty medal. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka sprawność, potwierdzona certyfikatem 80 Plus Gold EU, oraz wręcz wzorowa regulacja napięć. Również nie można mieć zastrzeżeń co do zabezpieczeń, które załączają się wtedy, gdy powinny. Gwarancja jest długa, choć konkurencja oferuje już często lepsze warunki – nawet do 10 lat.
To jednak można wybaczyć producentowi z prozaicznego powodu. Cenowo zasilacze SMX Okame M2 wypadają naprawdę dobrze, szczególnie model 850 W, który kosztuje 399 zł (349 zł za wersję 650 W). Nawet przy wyższej kwocie (do 500 zł) trudno o PSU z PCIe 5.0.
Może wnętrze SMX Okame M2 niczym się nie wyróżnia, ale użyte komponenty sprawiają, że zasilacz mile zaskakuje swoją pracą. Wyniki wszystkich testów potwierdziły, że mamy do czynienia z bardzo udanymi produktami, które mogą dzielnie powalczyć z mocniejszą i renomowaną konkurencją.
Przy tak udanym debiucie producent może spokojnie pokusić się o rozbudowę oferty dodatkowe modele, np. 550 W lub 750 W, a nawet powyżej 1000 W do najwydajniejszych PC. Może nie jest pod każdym względem idealnie i tak naprawdę czas potwierdzi, jak konstrukcje SMX wypadną w dłuższej perspektywie, ale pierwsze wrażenie jest zdecydowanie lepsze od oczekiwanego. Oby tak dalej!
Recenzja powstała we współpracy z Mariuszem Kozą, specjalistą z działu inżynierii, który odpowiada za testy zasilaczy.
Zasilacze SMX Okame M2 850 W i SMX Okame M2 650 W kupisz w x-komie
wygląda to nieźle. Takie parametry za taką cenę, to sztos
Całkiem dobra recka, skrupulatna i obszerna. Jesteś nr2 w Polsce 🙂 Łukasz czuje twój oddech na plecach. Naprawdę dobra recenzja!
Należałoby wysłać zasilacz do niezależnych recenzentów, wtedy możemy mówić o jakimś sensownym i uczciwym teście.
Adamie, a co jest nieuczciwego w tym teście? Na wykresach jest miejsce na subiektywność? Przedstawiamy stan faktyczny. Na innych portalach również znajdziesz recenzje tych zasilaczy – opinia wraz z oceną jest zbliżona do naszej. Czy w takim razie ich testy też nie są sensowne i uczciwe?
Super, proszę więcej testów zasilaczy, bo macie czym tam testować. Zabrakło tylko podsumowania regulacji w %.