Router z Wi-Fi 6 w atrakcyjnej cenie. Test i recenzja Mercusys MR70X

Router ma za zadanie stworzyć przede wszystkim stabilną sieć bezprzewodową. Przy okazji najlepiej gdyby jego koszt nie uderzał po kieszeni. Znalezienie takiego urządzenia wydaje się być niemożliwe? Niekoniecznie, jeśli spojrzeć na Mercusys MR70X. Pod kątem specyfikacji, wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Dodatkowo obsługuje Wi-Fi 6, czyli standard, jakim nie może pochwalić się nawet większość droższych routerów. Czy Mercusys MR70X rzeczywiście może być świetnym wyborem pod względem stosunku jakości do ceny? Tego dowiecie się z recenzji.

Mercusys MR70X – router dla każdego

Podczas odpakowywania Mercurys MR70X nie poczułem efektu „wow”, ale z drugiej strony, nie jest to drogi router i po prostu spełniać ma swoje zadania. Dlatego też podczas testu nie będę doszukiwał się tego, czego urządzenie nie ma, a co mógłby mieć i sprawdzę, jak działa to, co oferuje. A wbrew pozorom można wyciągnąć z niego bardzo dużo.

Mercusys MR70X – co w zestawie?

W pudełku z urządzeniem znalazłem to, co jest niezbędne do uruchomienia, a więc:

  • router Mercusys MR70X,
  • ładowarkę z kablem,
  • kabel LAN,
  • instrukcję.
mercusys mr70x zestaw

Specyfikacja techniczna

Pełna specyfikacja techniczna Mercusys MR70X znajduje się poniżej:

Budowa – router (prawie) lekki jak piórko

Pierwsze, na co zwróciłem uwagę to waga routera. Jest bardzo lekki, ale przy okazji wygląda na solidny. Do tego dużych rozmiarów 4 anteny, które wydają się być aż nieco nieproporcjonalne do wielkości samego routera. Z tyłu znajdziemy trzy złącza LAN i jedno WAN. Przycisk ma trzy funkcje: reset, restart i WPS. Minimalizm, na który wpływa niska cena urządzenia.

Routera nie da się przymocować do ściany za pomocą śrub, ponieważ nie ma odpowiednich do tego otworów. Pozostaje… przyklejenie, np. za pomocą taśmy montażowej, jeśli koniecznie zależy nam, by router wisiał. Jeśli natomiast zdecydujemy się postawić go gdzieś na półce, dość łatwo będzie go przesunąć albo nawet zrzucić, ponieważ nie posiada gumowych nóżek. Z przodu znajduje się jedna, mało widoczna dioda, która sygnalizuje zasilanie.

Jak rozpocząć korzystanie z internetu w 5 minut? Wystarczy podłączyć MR70X

Konfiguracja Mercusys MR70X jest zadziwiająco łatwa. Podłączyłem router do modemu kablem LAN, następnie włożyłem wtyczkę do gniazdka, odczekałem około 5 minut i urządzenie pojawiło się w dostępnych sieciach bezprzewodowych. Hasło do WiFi znalazłem na naklejce pod spodem, wpisałem i zacząłem korzystanie z internetu. Naprawdę wystarczyło tylko tyle. Zdecydowanie jest to router dla tych, którzy chcą, by coś działało, bez zagłębiania się w szczegóły.

Mimo wszystko zachęcam, by przynajmniej ustawić hasło do panelu administracyjnego. Bez tego zostawiacie otwartą furtkę komuś, kto będzie chciał włamać się do domowej sieci. Właściwie nawet nie musi się włamywać – wszystko ma podane jak na talerzu. Piszę o tym trochę niżej.

Konfiguracja i funkcje routera – całkiem dużo możliwości, jak na taką cenę

Jako że jest to recenzja, router poznamy od środka. Przejdźmy więc do konfiguracji (adres urządzenia znajdziecie klikając we Właściwości pod jego nazwą na liście sieci bezprzewodowych). Interfejs dostępny jest w języku polskim, więc jeśli angielszczyzna jest komuś obca, nie musi się męczyć. Routerem zarządzać da się tylko poprzez przeglądarkę. Nie da się go obsłużyć aplikacją, co w dzisiejszych czasach jest bardzo popularne.

Już na samym początku MR70X poprosi nas o ustawienie hasła do panelu administracyjnego. Proces konfiguracji jest więc niezbędny, by chociaż podstawowo zabezpieczyć sieć. Następnie router zapyta o strefę czasową, typ połączenia (wybrać możemy między innymi statyczny lub dynamiczny adres IP), ustawienie danych do WiFi i właściwie tyle. Teraz już spokojnie można korzystać z internetu. Uważam, że konfiguracja jest bardzo łatwa i nie powinna sprawić problemów początkującym użytkownikom.

A co dla zaawansowanych? Mercusys MR70X zawiera całkiem sporą liczbę funkcji. Poznacie je poniżej.

Kontrola rodzicielska – wystarczająca inwigilacja

Jeśli chcemy mieć oko na innych, a także zabronić im oglądania lub czytania nieodpowiednich treści w internecie, warto skorzystać z kontroli rodzicielskiej. Wystarczy dodać urządzenie, wpisać słowa kluczowe, po których wykryciu router ma blokować dostęp.

Możliwe jest też czasowe ograniczenie korzystania z internetu. Decydujemy, czy ma obowiązywać w dni robocze, czy w weekend, a także wpisać liczbę godzin, po których router odetnie dostęp do internetu. Danej osobie można również zablokować dostęp w określonych przedziałach czasowych np. wyłączanie internetu w godzinach od 22 do 6. Oczywiście z podziałem na dni robocze i wolne.

Ochrona działa skutecznie. Mamy też dostęp do historii odwiedzanych stron przez użytkownika, a także wyświetla się top 10 witryn, które odwiedza. Inwigilacja jest więc kompletna.

mercusys kontrola rodzicielska

QoS – przydzielanie przepustowości łącza

Jeśli do routera podłączymy dużą ilość urządzeń, może zdarzyć się tak, że łącze nie będzie dawało rady. Przez to wydłuży się czas ładowania filmów, a rozgrywka online będzie niemożliwa. Wtedy warto wykorzystać QoS, czyli przydzielanie przepustowości łącza. Wybierzemy tu urządzenia, które mają mieć priorytet i to zawsze one rozwiną najwyższe prędkości transmisji. Przykładowo jeśli zależy nam, żeby to konsola miała pierwszeństwo, bo często grywamy online, wystarczy dodać ją do listy.

Jedyne czego mi brakuje to procentowy udział danych urządzeń w zajmowaniu łącza. Możliwe jest tylko ustawienie maksymalnego progu transferu, jaki może osiągnąć urządzenie z priorytetem. Trzeba więc ostrożnie przemyśleć, jak wysoki priorytet chcemy nadać, by całkowicie nie odciąć od internetu innych urządzeń.

mercusys qos

Zabezpieczenia – podstawowa ochrona sieci

Mercysus MR70X ma też kilka wbudowanych zabezpieczeń, które będą chronić naszą sieć, a także urządzenia, które są do niej podłączone. Podstawowym zabezpieczeniem jest firewall, a żeby zapobiec atakom typu ARP, możliwe jest powiązanie adresów MAC i IP. Domyślnie w ustawieniach włączone są także wszystkie zabezpieczenia ALG.

Jeśli natomiast nie chcemy, by dane urządzenie mogło podłączyć się do sieci, wystarczy dodać je do czarnej listy. Dla testów z sieci postanowiłem wyrzucić mój telefon – router błyskawicznie odciął mu dostęp do sieci i nie mogłem się już połączyć. Funkcja działa więc tak, jak powinna.

mercusys kontrola dostępu

Serwer VPN – zabezpieczenie przez OpenVPN

Z poziomu routera skonfigurować da się OpenVPN oraz PPTP, które zapewniają większe bezpieczeństwo naszej sieci. Na potrzeby testu, ustawiłem ten pierwszy, który jest bezpieczniejszy i częściej stosowany przez użytkowników.

Najpierw trzeba wygenerować certyfikat i trwało to u mnie około 5 minut. Następnie należy włączyć VPN w ustawieniach i eksportować plik konfiguracyjny dla klienta OpenVPN. Domyślne ustawienia, które generuje router, są wystarczające, by VPN działał poprawnie: port 1194 protokołu UDP i przydzielanie adresu IP z puli 10.8.0.0. Domyślnie ustawiony jest dostęp dla klientów VPN w sieci domowej, a jeśli chcemy rozszerzyć to także o internet, trzeba zaznaczyć opcję Sieć domowa i Internet.

Eksportowany wcześniej plik należy otworzyć w OpenVPN zainstalowanym na komputerze. Jeśli wszystko zakończy się pomyślnie, szara ikonka klienta w pasku powiadomień zrobi się zielona.

Prostszej konfiguracji VPN-a nie ma. Myślę, że z całym procesem poradzi sobie nawet ktoś, kto tę usługę ustawia po raz pierwszy. Oczywiście jest to najbardziej podstawowy VPN i jeśli ktoś z Was potrzebuje bardziej zaawansowanego narzędzia, trzeba rozglądać się za płatną licencją.

mercusys vpn

Pozostałe funkcje – o czym warto jeszcze wspomnieć?

Mercusys MR70X ma jeszcze kilka funkcji, które warto po krótce przedstawić:

  • Tryb punktu dostępowego – oprócz działania jako router, MR70X może stać się punktem dostępowym. Wystarczy połączyć go z innym routerem/modemem i przełączyć tę opcję w ustawieniach. Dzięki temu zwiększymy zasięg sieci domowej, jeśli np. główny router stoi na parterze, a na piętrze internet ma niskie prędkości i chcemy je zwiększyć.
  • IPv6 – router obsługuje również protokół IPv6. W mojej opinii jest to raczej ciekawostka, ponieważ obecnie króluje IPv4 i jeszcze trochę czasu minie, nim przejdziemy na IPv6. Na przyszłość jednak jest.
  • Przekierowywanie portów – w routerze jest też dostępny pełen zestaw narzędzi, jeśli konieczne będzie przekierowanie portów. Dodatkowo funkcja ta jest rozbudowana o port triggering, UPnP i DMZ.
  • Sieć dla gości – jeśli chcemy udostępnić komuś internet, a jednocześnie nie chcemy podawać hasła, wystarczy skorzystać z sieci dla gości. Wtedy każdy będzie mógł połączyć się z Wi-Fi. Dodatkowo logowanie można zabezpieczyć przez WPA2 i WPA3.

Prędkość i zasięg – Wi-Fi 6 daje radę

Mercusys MR70X obsługuje standard Wi-Fi 6, a więc prędkości powinny być całkiem pokaźne. Przetestowałem router na paśmie 2,4 GHz (Wi-Fi 4, Wi-Fi 6) oraz 5 GHz (Wi-Fi 5, Wi-Fi 6). Wyniki podałem w zakresie prędkości, jakie najczęściej uzyskiwałem. Muszę przyznać, że dosyć odczuwalne były spadki przy podłączeniu większej ilości urządzeń, a w mojej opinii nie powinno to mieć aż takiego wpływu przy deklarowanej przez producenta przepustowości routera.

Test na paśmie 2,4 GHz

Pasmo 2,4 GHz całkiem nieźle radzi sobie z zasięgiem. W pomieszczeniu, w którym znajduje się router, jest to -47 dBm, a kiedy przeszedłem do pokoju obok, utrzymywało się w granicach -53 dBm. Na tym paśmie internet da się złapać jeszcze po zmianie poziomu. Więc po zejściu piętro niżej, zasięg nie jest satysfakcjonujący, bo na poziomie -81 dBm, ale z internetu da się korzystać.

Prędkości zadziwiające nie są, co też nie dziwi na paśmie 2,4 GHz.

Pomiar prędkości z Wi-Fi 4

  • w tym samym pomieszczeniu, co router: 120-160 Mbps
  • w pokoju obok: 90-120 Mbps
  • piętro niżej: 20-50 Mbps

Pomiar prędkości z Wi-Fi 6

  • w tym samym pomieszczeniu, co router: 250-290 Mbps
  • w pokoju obok: 230-260 Mbps
  • piętro niżej: 100-250 Mbps (rozbieżność jest dość duża – bywały miejsca z lepszą i gorszą prędkością)

Test na paśmie 5 GHz

Pasmo 5 GHz nadaje się raczej do korzystania z internetu w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się router (-42 dBm), a maksymalnie w pokoju obok (-80 dBm). Kiedy wybrałem się na niższe piętro, zgubiłem połączenie z routerem. Jedyne, co mogłoby uratować tę sytuację to dwa MR70X – jeden pracujący jako router, drugi jako punkt dostępowy na innym poziomie. Pytanie o sens takiego rozwiązania pozostawiam otwarte.

Na paśmie 5 GHz da się już wyciągnąć niezłe prędkości z Mercusys MR70X. Szczególnie po połączeniu przez Wi-Fi 6.

Pomiar prędkości z Wi-Fi 5

  • w tym samym pomieszczeniu, co router: 300-350 Mbps
  • w pokoju obok: 300-320 Mbps

Pomiar prędkości z Wi-Fi 6

  • w tym samym pomieszczeniu, co router: 690-730 Mbps
  • w pokoju obok: 630-660 Mbps

Mercusys MR70X – ocena

Na szczególny plus zasługuje bardzo łatwa konfiguracja routera i przejrzysty interfejs w języku polskim. Właściwie oprócz podłączenia urządzenia do internetu i prądu, wystarczy jeszcze ustawić hasło w panelu administracyjnym, by ktoś niepożądany nie zrobił tego za nas. Mercusys MR70X ma też kilka funkcji, które mogą się przydać nieco bardziej zaawansowanym użytkownikom, jak: kontrola rodzicielska czy możliwość nadawania priorytetów w sieci.

Mercusys MR70X to jeden z najtańszych routerów (jeśli nie najtańszy), które obsługują standard Wi-Fi 6. Trzeba przyznać, że z tym właśnie standardem, urządzenie radzi sobie bardzo dobrze. Na paśmie 5 GHz z Wi-Fi 6 da się uzyskać wysokie prędkości (ok. 700 Mbps), a zasięg sieci jest wystarczający, by objąć nim kilka pomieszczeń. Do małego mieszkania w bloku pasuje świetnie.

Nie jest to jednak urządzenie idealne, ponieważ nieco gorzej wypada w domku jednorodzinnym (lub innym piętrowym budynku). Sieć w paśmie 5 GHz znika, jeśli znajdujemy się na innym piętrze niż MR70X. Przełączając się na 2,4 GHz, z routerem da się wtedy połączyć, ale już prędkości są dalekie od satysfakcjonujących. Odczuwalne są też spadki prędkości przy podłączeniu większej ilości urządzeń.

Uważam, że Mercusys MR70X to urządzenie, którego cena jest szczególnie atrakcyjna, jeśli wziąć pod uwagę możliwości. Jednak warto podkreślić, że sprawdzi się w jednopoziomowym mieszkaniu. W domu natomiast nie obejdzie się bez wzmocnienia zasięgu dodatkowym punktem dostępu, a co za tym idzie – kolejnym wydatkiem.

Minusy

  • słaby zasięg sieci bezprzewodowej w paśmie 5 GHz
  • zauważalne spadki prędkości przy podłączeniu większej ilości urządzeń

Plusy

  • cena
  • obsługa standardu Wi-Fi 6
  • bardzo łatwa oraz intuicyjna konfiguracja routera
  • przejrzysty interfejs w języku polskim
  • funkcja kontroli rodzicielskiej
  • możliwość nadawania priorytetów w sieci

Ocena

8/10