Recenzja myszy MX Anywhere 3. Wyjątkowo elegancki kompan codziennej pracy

Na pierwszy rzut oka – piękna. Zwłaszcza w odcieniu przypudrowanego różu wygląda bardzo stylowo. Po pierwszym ujęciu w dłoń – delikatna i wygodna. Po pierwszej godzinie wspólnej pracy – precyzyjna. No i ten scroll! Można się zakochać od pierwszego wejrzenia. Ale ta miłość ma swoją cenę. I to niemałą. Nowa myszka od Logitech musi więc dać sporo w zamian. Co potrafi MX Anywhere 3? Sprawdź w recenzji.

Słowem wstępu

Mysz komputerową Logitech MX Anywhere 3 można w zasadzie sklasyfikować jako młodszą siostrę myszy MX Master 3, recenzowanej już rok temu przez Igora. Tylko nowy model to wersja uszczuplona, mniejsza, przede wszystkim jeszcze bardziej mobilna. O skromniejszej liczbie przycisków i klasycznej konstrukcji. Łączy je jednak wiele tożsamych cech, takich jak sensor, rozdzielczość, a także szerokie możliwości programowania przycisków.  

Filigranowa MX Anywhere 3 została stworzona z myślą o pracy w najróżniejszy zakątkach, w jakich wykonywanie służbowych obowiązków czy oddawanie się multimedialnej rozrywce jest możliwe. W parze z mobilnością, w założeniu Logitech, ma iść precyzja i szybkość działania na każdej powierzchni. Ale równie ważny jest komfort użytkowania i proste oprogramowanie do zarządzania akcesorium. I tak powstała lista cech, jakie myszka w takiej kwocie po prostu musi spełniać. A jak pod względem tych wytycznych radzi sobie gwiazda dzisiejszej recenzji, czyli MX Anywhere 3?

Oto cena i trzy dostępne wersje MX Anywhere 3:


Unboxing MX Anywhere 3

Wygląd pudełka, skrywającego nową myszkę, wskazuje na powiązanie z całą rodziną serii MX. Czarne opakowanie z nazwą w morskim odcieniu, a na środku zdjęcie produktu. Nic nadzwyczajnego. Ale cała magia zaczyna się przy unboxingu.

Po otwarciu tekturowego pudełeczka moim oczom ukazała się myszka ułożona na falowanej, białej podkładce. Różowa MX Anywhere 3 prezentuje się tak pięknie, że nawet papierowe opakowanie wydało mi się bajeczne. I uwierzcie mi, nigdy nie sądziłam, że można się tak zauroczyć pospolitym urządzeniem peryferyjnym. Ale jeszcze przyjdzie czas, żeby się nad nim porozczulać. Już wracam do zawartości opakowania.

mx anywhere 3 w pudełku

Pod myszką kryje się odbiornik Unifying, a po odchyleniu podkładki znajduję niezbędną papierologię oraz kabel USB-C do ładowania.

unboxing mx anywhere 3

Jakość wykonania i konstrukcja

Znacie ten typ kobiet, które kochają buty i choć powinny być one dodatkiem, to właśnie od nich zaczynają stylizację? Podobne uczucie towarzyszyło mi po wyjęciu pastelowo-różowej MX Anywhere 3 z pudełka. W mojej głowie urodził się wtedy plan idealnego domowego biura. Ze śnieżnobiałym biurkiem, identyczną kolorystycznie klawiaturą i urządzeniami, od laptopa po drukarkę, klasy premium. Po prostu raj! Czuję, że w takim miejscu pracowałoby się o niebo lepiej.

Budząc się z tego marzenia, zostałam w ręku z piękną myszką, otoczona szarą rzeczywistością. A to właśnie w niej ten uroczy gryzoń musi się sprawdzić. Jednak zanim przejdziemy do jakości pracy, kilka zdań o konstrukcji MX Anywhere 3.

Obudowę wykonano z matowego tworzywa, które dzięki swojej tekturze jest odporne na zabrudzenia. Wyprofilowane boki pokryto natomiast antypoślizgowym silikonem, dodatkowo o lekko falowanej strukturze. To sprawia, że myszka pewnie leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej nawet podczas zamaszystych ruchów.

Scroll to już inna bajka, choć świetnie współgrająca z całością. Koło przewijania powstało z obrobionej stali i ma zębatą powierzchnię. Ten drobny element potęguje wrażenie, że ma się do czynienia z urządzeniem klasy premium.

scroll mx anywhere 3

Przechodząc do przycisków i „światełek”, górna część łączy oczywiście lewy, scroll i prawy przycisk. Pod kółkiem MagSpeed znajduje się jeszcze programowalny przycisk, służący domyślnie do zmiany trybu przewijania. A pod nim umieszczono diodę, która zapala się podczas parowania myszy oraz informuje o niskim stanie baterii.

Na lewym boku znajdują się dwa przyciski, którym również można przypisać wybrane funkcje. Są one bardzo stabilnie osadzone, co jest kolejnym plusem świadczącym o jakości wykonania. 

boczne przyciski mx anywhere 3

Na delikatnie brokatowym brzuszku gryzonia są:

  • cztery gładkie ślizgacze,
  • sensor laserowy,
  • włącznik,
  • przycisk służący do przełączania się między trzema sparowanymi urządzeniami,
  • trzy małe diody informujące o połączeniu z pierwszym, drugim lub trzecim urządzeniem.
spód mx anywhere 3

Oprogramowanie Logitech Options

Do zarządzania akcesoriami Logitech niezbędny jest program Logitech Options, który należy pobrać ze strony producenta. Strona automatycznie wykrywa system operacyjny, więc nie trzeba tracić czasu na szukanie oprogramowania kompatybilnego z używanym Windowsem czy macOS.

Po zainstalowaniu aplikacji należy się zalogować lub zarejestrować, a własne konto przyda się chociażby do zapisywania ustawień, o czym zaraz wspomnę. Dalsza obsługa również nie przysporzy problemu, ponieważ wszystkie dostępne ustawienia są jasno i konkretnie opisane.

W przypadku myszy MX Anywhere 3 dostępne są trzy kategorie ustawień – funkcje przycisków, wskazywanie i przewijanie oraz flow, o którym szerzej w późniejszym rozdziale.

logitech options start

W najnowszej mobilnej myszce Logitech nowe funkcje można przypisać czterem przyciskom. Są to:

  • kółko przewijania,
  • znajdujący się zaraz pod scrollem przycisk, służący domyślnie do zmiany trybu przewijania,
  • dwa przyciski boczne.

Po wybraniu konkretnego przycisku wyświetla się lista funkcji, które można mu przypisać. Od nawigacji, przez sterowanie multimediami, po szybki dostęp do określonych narzędzi.

Jeszcze ciekawiej przedstawia się natomiast możliwość dostosowania funkcji myszy do aplikacji, takich jak programy biurowe Microsoft, przeglądarki internetowe czy narzędzia do edycji zdjęć i wideo. Ponadto wszystkie przyciski mogą mieć przypisane specyficzne ustawienia dla każdego programu.

Przemyślane zaprogramowanie przycisków myszy jest bardzo dużym ułatwieniem w codziennej pracy. Zarówno podstawowe funkcje, jak i te specyficzne dla aplikacji, umożliwiają dużo szybszą obsługę komputera oraz efektywniejszą pracę.

logitech options ustawienia specyficzne dla aplikacji

W drugiej zakładce Logitech Options znajdują się ustawienia związane z szybkością wskaźnika, czyli wartością dpi, siłą przewijania czy czułością funkcji SmartShift. Z pewnością możliwość dostosowania tych wartości do własnych preferencji oraz specyfiki pracy, w której potrzebna jest większa precyzja, zasługują na plus.

Minusem jest natomiast forma zmiany tych ustawień. Można jedynie przesuwać suwak w prawo lub w lewo, a wyboru trzeba dokonać kierując się własnym odczuciem. Brakuje liczb konkretnie określających ustawioną wartość. Szczególnie uciążliwe może to być w przypadku zmiany rozdzielczości, gdzie ustawienia obejmują wartość między 200 a 4000 dpi.

wskazywanie i przewijanie ustawienia logitech options

Ten sam problem dotyczy informacji o stanie bateria. Zamiast procentowego wskazania, widnieje jedynie napis niezbyt jasno określający poziom energii. Podczas testów cały czas określany był on po prostu jako dobry, a później niski. Pytanie, czy na tyle niski, by już podłączyć mysz do ładowania, czy może MX Anywhere 3 przetrwa jeszcze spokojnie kilka dni?

stan baterii w logitech options

Kolejną rzeczą, o której warto wspomnieć w kontekście oprogramowania Logitech Options i zarządzania myszą MX Anywhere 3 jest możliwość zapisania ustawień urządzenia w chmurze. Po zarejestrowaniu się wystarczy utworzyć kopię zapasową ustawień, a dane te, po zalogowaniu się, będą dostępne na każdym komputerze. Zatem po podłączeniu myszy, na przykład do innego laptopa, nie trzeba ponownie dobierać ustawień, a jedynie przywrócić je z kopii zapasowej.

kopie zapasowe ustawień w logitech options

Bateria i żywotność

Bezprzewodowa mysz MX Anywhere 3 czerpie energię z wbudowanego akumulatora o pojemności 500 mAh. Jego wydajność ma pozwolić nawet na 70 dni pracy po pełnym naładowaniu. Jest to bardzo dobry wynik, którego niestety nie udało mi się sprawdzić podczas zaledwie kilkunastu dni testu. 

Kolejnym atutem jest szybkie ładowanie. Podobno już jedna minuta ładowania dostarczyć ma energię wystarczającą aż na 3 godziny pracy. Tych danych również nie udało się sprawdzić, natomiast z pewnością można potwierdzić, że na szybkość ładowania wpłynie zmiana z microUSB, występującego w poprzedniej generacji, na USB typu C.

Jak się pracuje z MX Anywhere 3?

Take me anywhere

Mysz MX Anywhere 3, jak sama nazwa wskazuje, została stworzona z myślą o mobilności i precyzyjnej pracy w każdym miejscu i na każdej powierzchni. Pierwszą rzeczą, która sprawdza się pod względem tych założeń, jest sama konstrukcja. Nowa mysz od Logitech ma niewielkie wymiary, dokładnie:

  • Długość: 100,5 mm
  • Szerokość: 65 mm
  • Wysokość: 34,4 mm

Zmieści się zatem z łatwością w smukłej torbie na laptopa czy wąskiej kieszeni plecaka. Względem konkurentów nie należy może do najlżejszych. Mimo to z wagą równą 99 g nie powinna zbytnio obciążyć bagażu. Producent zapewnia także, że konstrukcja jest odporna na wstrząsy i upadki, na które mobilna myszka jest wyjątkowo narażona.

wymiary mx anywhere 3

Gdy już uda się ją przetransportować w wybrane miejsce pracy, mysz musi spełnić drugi warunek, czyli działać precyzyjnie na każdej powierzchni. Za ten aspekt odpowiedzialny jest laserowy sensor z technologią Darkfield  oraz rozdzielczość. Domyślnie, zaraz po wyjęciu z opakowania i bez wprowadzania zmian w ustawieniach, wartość ta wynosi 1000 dpi. Korzystając z programu Logitech Options można natomiast oscylować między zaledwie 200 a aż 4000 dpi.

A jak jest z tymi powierzchniami? Dla czujnika MX Anywhere 3 problemów nie stanowił ani szklany stolik, ani tkanina kanapy. Ta cecha myszy przyda się nie tylko w domu, gdy przenosisz myszkę z biurka, na którym obsługiwała służbowego laptopa i rozsiadasz się z nią wygodnie na kanapie z notebookiem na kolanach. Myszka MX Anywhere 3 sprawdzi się świetnie podczas podróży i spotkań, tych służbowych i prywatnych. Ułatwi Ci pracę w pociągu, kawiarni czy poczekalni na lotnisku.

mx anywhere 3 na kanapie

Kółko przewijania z technologią MagSpeed

Nie wiedziałam, że potrzebuję myszy z innowacyjną technologią przewijania, dopóki nie otrzymał do testów MX Anywhere 3. Już samo wykonanie scrolla jest dużym atutem. Obrabiana stal wygląda bardzo elegancko i jest przyjemna w dotyku. Dzięki temu materiałowi rolka będzie też z pewnością trwalsza niż w klasycznych myszkach.

Najważniejsza jest tutaj jednak technologia przewijania. Scroll w MX Anywhere 3 pracuje w dwóch trybach – zapadkowym oraz swobodnego ruchu. To właśnie za sprawą tego drugiego trybu nie wyobrażam sobie przesiadki z powrotem na swoją klasyczną mysz komputerową.

Korzystając z trybu swobodnego, można w mgnieniu oka przewinąć tysiące wierszy. Spore partie tekstu, długie strony internetowe czy setki punktów w tabeli Excela to dla MX Anywhere 3 z MagSpeed zaledwie sekunda pracy.

kółko magspeed mx anywhere 3

Praca z drugim ustawieniem scrolla także jest bardzo przyjemna. Tryb zapadkowy to klasyczny sposób przewijania, w którym odczuwalny jest stopniowy ruch koła. Służy on do bardziej precyzyjnego przewijania stron wiersz po wierszu.

Na komfort, a nawet efektywność pracy, wpływa również automatyczna zmiana trybów przewijania. Gdy ustawiony jest tryb zapadkowy, a przed Tobą pojawia się duża partia tekstu, którą chcesz ominąć, wystarczy szybki ruch palca wskazującego, by scroll przełączył się na tryb swobodny, a strony przeleciały ekspresowo. Naturalnie tryb można zmienić także ręcznie. Służy do tego znajdujący się pod kółkiem przewijania przycisk.

Dużym plusem jest także towarzysząca przewijaniu… cisza. Scroll działa naprawdę bezgłośnie w obu trybach.

Obsługa trzech urządzeń i kopiowanie

Myszka MX Anywhere 3 obsługuje wiele systemów i może pracować nawet na 3 urządzeniach jednocześnie. Mysz można połączyć z komputerem, laptopem czy sprzętem mobilnym za pomocą odbiornika Unifying oraz Bluetooth.

Mysz jest kompatybilna z systemami: Windows 10 lub nowszym, macOS 10.15 lub nowszym, iPadOS 13.4 lub nowszym, ChromeOS oraz Linux. Za pomocą Bluetooth udało się ją połączyć także ze smartfonami z Androidem.

Flow

Dla osób pracujących na kilku urządzeniach bardzo przydatna będzie funkcja Flow. Umożliwia ona kopiowanie plików między komputerami oraz szybkie i proste przełączanie się między nimi. Wystarczy przesunąć kursor do krawędzi ekranu.

Funkcja Flow dostępna jest po zainstalowaniu oprogramowania Logitech Options na obu komputerach, sparowaniu z nimi myszy oraz podłączeniu do tej samej sieci.

logitech options funkcja flow

Ergonomia i komfort użytkowania

Mysz MX Anywhere 3 jest niewielka i choć zgrabnie wyprofilowana komfort jej użytkowania będzie w dużym stopniu uzależniony od rozmiaru dłoni oraz sposobu chwytu. Z drugiej strony nowa myszka Logitech ma być przede wszystkim mobilna, więc jej niewielkie rozmiary i niskie wyprofilowanie sprawdzają się właśnie pod tym względem.

Osobiście natomiast pracowałam z myszką MX Anywhere 3 przez dwa tygodnie po osiem godzin dziennie i nie odczułam żadnego dyskomfortu. Jeśli zatem poszukujesz myszy do podstawowych zadań i często zmieniasz stanowisko, przy którym pracujesz, MX Anywhere 3 będzie odpowiednim wyborem.

Muszę przyznać z czystym sumieniem, że ogólną jakość pracy z tym (w moim przypadku) różowym gryzoniem oceniam bardzo pozytywnie. Duży wpływ ma tutaj przede wszystkim opisane wyżej kółko przewijania MagSpeed. Jego bezgłośna praca i płynność w trybie swobodnym to ogromna zaleta MX Anywhere 3.

Po dwutygodniowych testach nie mogę również powiedzieć złego słowa o pozostałych przyciskach. Dwa boczne umieszczone są w wygodnym dla kciuka miejscu. Każdy z przycisków ma także całkiem przyjemny dla ucha dźwięk kliknięcia. Przede wszystkim nie jest on irytujący, jak bywa w przypadku niektórych konstrukcji.

Na komfort użytkowania wpływa także jakość wykorzystanych materiałów i ich tekstury. MX Anywhere 3 jest delikatna i przyjemna w dotyku. A gładkie ślizgacze pozwalają na swobodne poruszanie myszą, co przekłada się także na precyzję działania. 

mx anywhere 3 recenzja

Podsumowanie. Czy warto kupić MX Anywhere 3?

Mysz komputerowa MX Anywhere 3 jest urządzeniem peryferyjnym, które prezentuje się świetnie i samym swoim wyglądem daje poczucie obcowania z produktem klasy premium. Uwagę przyciąga przede wszystkim wysoka jakość wykonania każdego elementu. Dotyczy to chociażby konstrukcji z przyjemnego w dotyku tworzywa, wykończenia boków antypoślizgowym silikonem oraz stabilnie zamontowanych przycisków.

Największym atutem MX Anywhere 3 jest jednak kółko przewijania MagSpeed. Tryb swobodny znacząco poprawia komfort i efektywność pracy, zwłaszcza jeśli najczęściej operuje się na długich tabelach Excela, kilkusetstronicowych plikach PDF czy stronach internetowych. Ponadto scrollowanie jest bezszelestne, co sprawia, że mysz MX Anywhere 3 użytkuje się jeszcze przyjemniej.

Podstawową cechą testowanej myszy ma być jednak jej mobilność. Pod tym względem również nie można MX Anywhere 3 nic zarzucić. Ma niewielką, kompaktową konstrukcję, co ułatwia transportowanie jej. Dzięki swoim gabarytom odnajdzie się nawet na skromnym kawiarnianym stoliku. A skoro mowa o powierzchni, to może ona być nawet szklana. Dla czujnika laserowego z technologią Darkfield to żadna przeszkoda. Tak jak tkanina kanapy czy narzuconego na łóżko koca.

Jeśli zatem szukasz eleganckiej, mobilnej myszy, stworzonej z wysokiej jakości materiałów, która przetrwa miesiące pracy na jednym ładowaniu, to MX Anywhere 3 będzie dobrym wyborem. Przez dwa tygodnie testów sprawdzała się świetnie, a praca z nią była czystą przyjemnością. Ponadto na efektywność wpływają także bogate możliwości programowania przycisków, pozwalające na dostosowanie funkcji myszy do własnych potrzeb. 

Ciężko natomiast stwierdzić teraz, jak MX Anywhere 3 będzie się sprawowała po dłuższym czasie użytkowania. Osiągając taką wartość, powinna być ona niezawodna w każdym calu i przetrwać bez szwanku wiele lat pracy. Pomijając przypuszczenia, na ten moment, po dwóch tygodniach testów, MX Anywhere 3 zdecydowanie jest godna polecenia.

Minusy

  • brak precyzyjnych wartości ustawień czułości i stanu baterii w Logitech Options
  • cena

Plusy

  • stalowe kółko przewijania MagSpeed
  • wysoka jakość wykonania i elegancki design
  • praca na trzech urządzeniach i funkcja Flow
  • możliwość ustawienia rozdzielczości między 200 a 4000 dpi
  • długa żywotność – do 70 dni na jednym ładowaniu
  • cztery programowalne przyciski
  • ustawienia dedykowane konkretnym aplikacjom
  • port USB-C
  • precyzyjny sensor nawet na specyficznych powierzchniach

Ocena redakcji

9/10
PL - Rekomendacja