Mały, ale potwór. Test i recenzja monitora dla graczy iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix

Elegancki 24-calowy panel zdolny do odświeżania obrazu na poziomie 240 Hz? Monitor iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix udowadnia, że za rozsądną cenę można kupić monitor niewielki, ale o możliwościach gamingowego potwora. Sprawdź, jakie oceny zebrał w testach i jak oceniłam go w recenzji.

Jaki design oferuje iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix?​

Monitor iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix ma bardzo smukłą konstrukcję z ultracienkimi ramkami. Niewielka odległość między krawędzią obudowy a obszarem wyświetlania obrazu sprawia, że monitor świetnie wtapia się w otoczenie. Dzięki prostemu designowi i ergonomicznym funkcjom model GB2590HSU Gold Phoenix idealnie wpisuje się w każdą przestrzeń do grania. Najważniejsze jest jednak to, że ma on do zaoferowania znacznie więcej, niż tylko smukły wygląd – to prawdziwy potwór jeśli chodzi o rozgrywkę.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix wygląd z gry

Ramki wokół ekranu

24,5 – calowy panel o proporcjach 16:9 posiada konstrukcję bezramkową. Przez to monitor mimo niewielkiej przekątnej prezentuje się bardzo elegancko. Wyjątkiem jest dolna ramka, która posiada szerokość 2 cm. W prawym rogu wkomponowano włącznik oraz przyciski funkcyjne. Dzięki ułożeniu ich na froncie nie trzeba po omacku szukać przełączników na boku lub z tyłu. Zwłaszcza przy zgaszonym świetle rozmieszczenie to jest niezwykle praktyczne, ponieważ wszystko znajduję się w zasięgu ręki.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix ramka dolna

Warto zaznaczyć, że po włączeniu wyświetlacza Twoim oczom ukażą się ramki wewnętrzne. Na szczęście nie są one duże – zajmują 0,6 cm z każdej z 3 stron. Na środku dolnej ramki znajdziesz również logo producenta, które jest równie minimalistyczne co cały design monitora.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix przyciski do menu

Tylna obudowa

Panel wraz z podstawą waży 4,6 kg. Jest to standardowy wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę jego przekątną. Z pewnością nie ma problemu z jego przenoszeniem lub ustawianiem na biurku. Najważniejszym aspektem jest jednak to, że monitor wyposażono w stopkę umożliwiającą wygodną regulację nachylenia, wysokości oraz obrotu. Ekran można ustawić w trybie portretowym (pionowym) dzięki funkcji PIVOT. Oprócz tego pod bazą uchwytu znajdują się otwory montażowe w standardzie VESA 100×100.

Złącza

Monitor Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix oferuje standardowy zestaw złączy, które umożliwiają podłączenie monitora do urządzeń takich jak tablet, komputer czy laptop. W strefach przeznaczonych na porty producent umieścił:

 • HDMI
 • DisplayPort
 • miniJack 3,5 mm
 • USB-B
 • 2x USB-A

Uchwyt

Dołączony do zestawu uchwyt nie zawodzi, co więcej pozwala na dostosowane wysokości oraz kąta nachylenia panelu. Oprócz tego ustawisz go również w pionie dzięki funkcji pivot. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która sprawdzi się świetnie podczas czytania dokumentów PDF lub tworzenia grafiki w pionie. Dodatkowo w ramieniu znajduje się otwór, przez który poprowadzisz kable. Twoje stanowisko gamingowe będzie wyglądało schludnie, bez niepotrzebnej plątaniny kabli.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix chowanie kabli

Pudełko i zabezpieczenie​

Czarny karton, na nim napisy z grafikami i podstawowymi informacjami o zakupionym urządzeniu. Karton otwiera się od góry, co pozwala bezpiecznie rozpakować monitor.

Dołączone akcesoria​

Po wyciągnięciu z kartonu styropianowej formy we wgłębieniach znajdziesz instrukcję obsługi i bezpieczeństwa oraz akcesoria, które czekają na rozpieczętowanie:

 • kabel HDMI,
 • kabel DisplayPort,
 • USB-B
 • zasilacz monitora.
Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix wygląd z boku

Menu i zakładki

Menu OSD

Menu obsłużysz za pomocą 4 przycisków umieszczonych u spodu ekranu. Czarno-białe okno podzielono na kilka sekcji, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz poszukiwane przez siebie funkcje. Jednorazowe kliknięcie przycisku podpisanego jako enter wywoła menu szybkiego wyboru.  

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix menu skrótów

Regulacje obrazu

W pierwszej sekcji menu monitora Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix  znajdziesz podstawowe funkcje sterujące ekranem. Dostosujesz tu suwaki kontrastu oraz jasności czy też ustawisz poziom trybu overdrive, który zwiększa napięcie ekranu. To przełoży się na mniejsze opóźnienie, ale niestety poskutkuje smużeniem ekranu.  

Oprócz tego w tej sekcji włączysz także tryb dynamicznego kontrastu, eco oraz tryb redukujący emisje światła niebieskiego. Dodatkowo dostosujesz suwaki głębi czerni oraz saturacji kolorów, jak i włączysz tryb MBR.  Na koniec będziesz mógł również zmienić profil gamma.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix regulacja obrazu

Wybór wejść

O kolejnej sekcji nie można nic więcej napisać. Wybierzesz tu jedynie źródło sygnału lub włączysz automatyczne wykrywanie.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix wybór wejść

Regulacja audio

W tej części menu monitora Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix dostosujesz głośność, całkowicie wyciszysz wbudowane głośniki lub też te podpięte do monitora urządzenia audio.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix refulacja audio

Zapisz ust. Użytkownika

W następnej sekcji zapiszesz swoje ustawienia na dedykowanych profilach.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix zaoisz ustawienia użytkownika

Ustawienia kolorów

W tej części menu monitora Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix dostosujesz kolory ekranu na jeden z 3 sposobów. Wybierzesz temperaturę kolorów, dostosujesz kolory w 6 osiach pod względem saturacji i odcienia lub w 3 osiach manipulując suwakami RGB.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix ustawienia kolorów

Regulacja obrazu

Ta sekcja daje ci dostęp do wyboru predefiniowanego profilu obrazu czy też wybranie poziomu x-res, który dopasowuje ostrość niezależnie od suwaka poniżej. Dodatkowo wybierzesz tu jaki zakres RGB ma wyświetlać monitor, ale również, w jakich proporcjach obraz ma się wyświetlać.

Język

W tej części menu monitora Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix zmienisz język powiadomień oraz okna z opcjami.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix menu funkcja jezyk

Ustawienia

Ostatnia sekcja z opcjami daje ci możliwość dostosowania menu OSD, ale i włączenia funkcji, które nie wpasowują się do pozostałych zakładek. Dostosujesz tu pozycje oraz orientacje menu, jak i długość wyświetlania. Poza tym zdecydujesz czy logo producenta przy włączeniu urządzenia ma się wyświetlać, włączysz synchronizację pionową oraz wyłączysz diodę zasilania.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix ustawienia

Test obrazu. Jak dobry jest iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix?

Specyfikacja panelu

24,5-calowy panel IPS pracuje natywnie o rozdzielczości Full HD. Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz oraz 0,4 ms czas odpowiedzi matrycy, który pozwoli Ci zareagować niesamowicie szybko, ponieważ zapewni wolny od opóźnień obraz. Dodatkowo dzięki synchronizacji pionowej FreeSync Premium obraz będzie wolny od rwania.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix gameplay

Jasność

Jasność ekranu wypada bardzo dobrze. Ekran na fabrycznym ustawieniu jasności 65% osiąga satysfakcjonujące 335,6 kandela. Przy takim wyniku zauważysz wroga czekającego na Ciebie w mrocznym zaułku lub celującego z pozoru niewidocznego miejsca grze. Podniesienie suwaka do 100% zwiększy jasność do 440,5 co przekłada się również na poprawne wyświetlanie się trybu HDR w standardzie HDR 400.

Testy

W testach monitor iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix wypadł dobrze. Kontrast osiąga 1247:1, co jest 25% wyższym wynikiem od standardu dla monitorów IPS. Dobrze wypada również średnia błędu delta E. Wynosi ona 2,16 co nie jest najniższym wynikiem jednak odchyły nie będą widoczne dla osób niezajmujących się grafiką komputerową.

Najsłabiej, ale nie najgorzej wypadł balans bieli. Na ustawieniach fabrycznych wynik wyniósł 7373k co w teorii oznacza, że obraz jest w delikatnie zimnych barwach. Łatwo to jednak poprawić obniżając niebieski suwak o 3%.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix gradient delta-E

Pokrycie kolorów

Gamut ekranu wypada standardowo. Pomiar pokazuje następujące wartości:

 • Przestrzeń sRGB pokrywa się w 97% przy objętości 114,8%
 • Przestrzeń Adobe RGB pokrywa się w 71,5% przy objętości 79,1%
 • Przestrzeń DCI-P3 pokrywa się w 79,6% przy objętości 81,3%

Dzięki praktycznie pełnemu pokryciu przestrzeni sRGB monitor Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix będzie odpowiedni do grania w gry, korzystania z arkuszy kalkulacyjnych lub przeglądania Internetu, ponieważ wyświetlane kolory będą nasycone i żywe. Z drugiej strony niskie pokrycie przestrzeni Adobe RGB oraz DCI-P3 mówi nam, że monitor nie sprawdzi się najlepiej przy obróbce graficznej czy też oglądaniu filmów w wysokiej jakości np. z Blu-ray.

Gamma

Punkt gamma również wypada dobrze. Pokrywa on się z rekomendowanym punktem 2.2 przy większości jasności. Odchyla się on co prawda o 0,1 punktu przy niższych jasnościach oraz na najwyższym ustawieniu, jednak nie jest to widoczne przy codziennym użytku.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix Gamma

Równomierność podświetlenia

Ekran iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix jest równomiernie podświetlony ze standardowymi odchyłami na krawędziach. Nie zobaczysz tu jednak przebarwień ani wad pokroju clouding czy backlight bleeding.

Pobór mocy

Ekran jak na taką jasność maksymalną nie pobiera wiele energii. Test został przeprowadzony na ustawieniach fabrycznych, manipulując jedynie suwakiem jasności. Wyniki poszczególnych próbek wypadają następująco:

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix pobór mocy

Testy przeprowadził Mateusz Maj.

Test monitora iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix w grach wideo

Monitor Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix przetestowałam na komputerze stacjonarnym, na którym zagrałam w dwa najpopularniejsze tytuły i wykorzystałam wszystko to, co recenzowany sprzęt ma do zaoferowania.

Shadow of the Tomb Raider

Kolory na tym monitorze wyglądają naprawdę oszałamiająco. Dotyczy to również ustawień domyślnych, co jest jeszcze bardziej imponujące. Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix przez całą rozgrywkę wyróżnia się dobrą widocznością szczegółów, solidnym kontrastem i doskonałym poziomem czerni.

Shadow of The Tomb Raider iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix gameplay

Oprócz tego muszę przyznać, że kąty widzenia w monitorze Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix są równie doskonałe, a pomimo tego, że dzisiaj jest dość słonecznie, z silnymi odbiciami łatwo sobie poradzić. Ponadto panel ma dobrą jasność i bardzo przyzwoity współczynnik kontrastu z dobrymi poziomami czerni, co znacznie pomaga.

Battlefield V

W grach takich jak Battlefield V, w których rozmycie ruchu i dokładność mają ogromne znaczenie, Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix poradził sobie naprawdę świetnie. Jak wcześniej wspominałam, kluczową cechą tego monitora jest częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz i to właśnie ta cecha powinna skupiać większość zainteresowanych kupnem monitora Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix. Ultraszybki czas reakcji, ogromna liczba klatek to duża różnica. Masz absolutną przewagę i zdobywasz więcej trafień.

Battlefield V iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix gameplay

Natomiast niewiele gier można łatwo przekroczyć 200 FPS, nawet na wysokiej klasy procesorach graficznych. Być może będziesz musiał zrezygnować z niektórych ustawień, aby zapewnić optymalną wydajność. Nie zmienia to jednak faktu, że gra się na tym monitorze w gry dynamiczne bardzo przyjemnie.

Co do wielkości wyświetlacza to nie zauważyłam, żeby 24,5-calowy panel był jakimkolwiek ograniczeniem w tej kwestii. Wręcz przeciwnie mogłam wyłączyć się na kilka godzin i wchłonąć w świat gier bez większego problemu. Jednakże muszę przyznać, że wersja 31,5-calowa iiyama G-Master GB3271QSU Red Eagle jest bardzo ciekawą propozycją, jeśli preferujesz większą przestrzeń roboczą, a równie świetnie parametry w rozsądnej cenie.

Ocena. Czy warto kupić monitor Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix?

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix to doskonały monitor do gier w bardzo rozsądnej cenie. Jeśli grasz głównie w gry FPS, nie mogę go bardziej polecić. Jakość obrazu jest znakomita, a liczba klatek na sekundę jest płynna jak jedwab — zakładając, że Twoja karta graficzna jest w stanie je zapewnić.

Poza tym monitor Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix ma bardzo dobrą konstrukcję, estetyczny wygląd i przede wszystkim ciekawą specyfikację. Dzięki bezramkowej konstrukcji przyciąga oko, a dla większej wygody ekran ustawisz pionowo (pivot) i wyregulujesz jego położenie w kilku płaszczyznach. Warto wspomnieć również, że monitor ma wszechstronne ramię. Dzięki niemu zorganizujesz przewody, tak aby na Twoim gamingowym stanowisku był zawsze porządek.

W kwestii wrażeń z gry częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz wyświetla obrazy bardzo płynnie i sprawia, że klatki obrazu są częściej odświeżane w ciągu sekundy, przez co ruch jest lepiej odwzorowany, a przez to bardziej realistyczny. Jest to szczególnie korzystne, jeśli grasz w pozycje z gatunku FPS (First Person Shooter), symulacji wyścigów samochodowych, strategii czasu rzeczywistego czy w grach sportowych.

Iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix wygląd z przodu

Tak naprawdę ciężko cokolwiek zarzucić urządzeniu. Z jednej strony design menu OSD jest przestarzały i nieintuicyjny. Z drugiej strony znajdziesz tu wiele funkcji dzięki, którym dopasujesz ekran do swoich upodobań.

Dzięki dobrej kalibracji fabrycznej nie musisz nawet spędzać wiele czasu w menu ekranowym. Choć tu warto byłoby poprawić balans bieli, obniżając niebieski suwak o 3 punkty. Dobrze wypada również kontrast przebijający normę dla paneli IPS o 25%, co w połączeniu z trybem HDR 400 nada obrazowi większej głębi.

Jeśli pragniesz uzyskać przewagę wydajności, strzelać najszybsze headshoty i przedzierać się przez gry FPS, MOBA czy Battle Royale, to monitor iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix jest z pewnością solidną propozycją dla Ciebie. To sprzęt gotowy do e-sportu, którym może cieszyć się każdy entuzjasta gier w domu.

Minusy

 • mało czytelne menu OSD
 • balans bieli wymaga kalibracji

Plusy

 • odświeżanie na poziomie 240 Hz
 • niski pobór mocy
 • dobra kalibracja fabryczna
 • dobre pokrycie przestrzeni kolorów
 • wysoki kontrast
 • hub USB
 • elegancki wygląd

Ocena redakcji

9/10

Monitor iiyama G-Master GB2590HSU Gold Phoenix znajdziesz w sklepie x-kom