Philips 58PUS7555 – test i recenzja telewizora 4K z dużym ekranem

Do serii 7505 oraz 7555 należą najtańsze telewizory 4K marki Philips na rok 2020. Na nasz warsztat trafił 58-calowy model z wyższej z tych dwóch serii, tj. 58PUS7555. Co ciekawego miał „pod maską” i jak wypadł w teście, tego dowiecie się z naszej recenzji.

Philips 58PUS7555 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. Podczas testu działał pod kontrolą oprogramowania w wersji TPN206E_203.002.035.071. Warto zaznaczyć, że testowaliśmy telewizor w wersji sprzętowej nr 4 (Set Option: 004). Czy w sprzedaży na krajowym rynku są też inne wersje? Tego niestety nie wiem, ale nie jest to wykluczone.

Design

Obudowę telewizora wykonano niemal w całości z tworzyw sztucznych. Plastikowe są też zgrabne nóżki, choć możliwe, że mają one niewidoczny z zewnątrz metalowy rdzeń. Pilot jest plastikowy i ma tradycyjną liczbę i układ przycisków. Ma też błyszczące boczki, czego nie lubię (wiadomo: odciski palców). Ogólnie stylistykę oceniam jako nowoczesną i atrakcyjną, a jakość materiałów i ich spasowanie wyżej niż koreańskich rywali. Tak trzymać, Philips!

Dla zainteresowanych: szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 15 mm, a szerokość samej ramki to 12 mm. Rozstaw nóżek wynosi 798 mm.

nóżki i pilot telewizora philips 58pus7555

Jakość obrazu Philipsa 58PUS7555

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz ciekłokrystaliczny typu VA. Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w LCD typu IPS czy ADS.

matryca telewizora philips 58pus7555

Termogram wykazał, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie, które jest typowe dla wielu telewizorów klasy budżetowej ze względu na swój niższy koszt.

termogram philips 58pus7555

Kolory

W domyślnym trybie standard błędy odwzorowania były wysokie (średnio 12,7).

Po przełączeniu się w znacznie lepszy tryb film średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 4,8.

Największe błędy dotyczyły odwzorowania odcieni ludzkiej skóry. Widać to nie tylko na wykresie (słupki z prawej strony), lecz także gołym okiem – ludzkie twarze były nieco bardziej zaczerwienione, niż być powinny. Dokuczliwość tego zjawiska zależy oczywiście od osobistej wrażliwości na kolorystyczne niuanse, ale nie da się ukryć, że na niektórych materiałach było to aż nazbyt widoczne. Czy można to usunąć? Tak, ale wymaga to kalibracji. Na szczęście telewizor ma odpowiednie do tego celu opcje i dość dobrze zareagował nawet już na pierwsze próby poprawy kolorów.

Temperatura barwowa bieli w trybie film wyniosła 6703K, a więc niewiele więcej niż przewiduje norma. Pod kątem w poziomie kolory lekko bledną i ciemnieją, co jest typowe dla matryc LCD typu VA.

zachowanie barw pod kątem - philips 58pus7555

Degradacja barw w pionie jest większa niż w poziomie (też typowe dla VA).

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło około 76%, co oznacza brak szerokiej palety barw (norma w tej klasie cenowej).

Co ciekawe, błędy odwzorowania barw w trybie HDR, choć wyższe niż dopuszczalne, były niższe niż u niektórych rywali z tej samej półki cenowej.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 5019:1, co jest bardzo dobrym wynikiem jak na telewizor LCD. Oznacza to, że obraz z Philipsa 58PUS7555 nie rozczaruje w warunkach kina domowego (ciemne pomieszczenie). W ustawieniach fabrycznych trybu film telewizor nie gubi ciemnych detali jak niektórzy chińscy czy koreańscy rywale, ale tony średnie i wysokie są zbyt mocno rozjaśnione, co zaburza kontrastowość obrazu.

charakterystyka jasności philips 55pus7555

Zastosowana w 55PUS7555 matryca ma pewne problemy z przepalaniem bieli. Zazwyczaj pomocne w tej kwestii zmniejszanie opcji kontrast wideo na niewiele się niestety zdaje. Podobnie z regulacją poziomu czerni, co razem wskazuje na ogólnie niską dynamikę tonalną matrycy.

58PUS7555 nie stosuje przyciemniania całego kadru (ang. frame dimming).

W trybie film jasność obrazu na pełnoekranowej planszy wyniosła:

  • maksymalnie: 310 cd/m^2 (kontrast funkcji Backlight 100/100),
  • domyślnie 180 cd/m^2 (70/100),
  • minimalnie: 48 cd/m^2 (0/100).

Typowy poziom jasności do kina domowego (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie 52/100.

HDR

Podczas korzystania z treści HDR koniecznie trzeba przełączyć się z domyślnego trybu HDR naturalny, który jest zbyt chłodny, na lepszy HDR film. W trybie tym na planszy 10% maksymalna luminancja wyniosła po trzech minutach pomiaru około 309 cd/m^2.

Ten niski wynik pokazuje, że poprawna reprodukcja treści HDR nie jest atutem Philipsa 58PUS7555. Potwierdza to wykres krzywej EOTF: poprawnie odtworzony został tylko 1 (słownie: jeden) punkt pomiarowy, tj. miejsce krzyżowania się żółtej, wzorcowej krzywej z krzywą białą pokazującą faktyczne osiągi.

Oznacza to, że Philips 58PUS7555, podobnie jak wielu rywali z tej półki cenowej, nadaje się do treści SDR, a nie HDR.

Odwzorowanie ruchu

W Philipsie 58PUS7555 zastosowano matrycę LCD klasy 60 Hz, a ostrość obrazów ruchomych wyniosła 400 linii (na 1080 maksimum). Nie stanowi to oczywiście konkurencji dla najlepszych telewizorów 120-hercowych, ale jest dobrym wynikiem dla ekranu klasy 60 Hz.

Telewizor wyposażono w układ upłynniania ruchu. Do dyspozycji mamy kilka stylów ruchu, z których każdy ma fabrycznie przypisany określony stopień upłynniania (lub jego brak):

Stopień upłynnienia ruchu a styl ruchu:

  • brak upłynniania: wyłącz, film,
  • małe upłynnianie: sport,
  • duże upłynnianie: standard,
  • bardzo duże upłynnianie: płynny,
  • regulowane upłynnianie: osobisty.

W trybie osobistym do dyspozycji mamy cztery opcje funkcji Natural Motion (bo tak właśnie Philips określa upłynnianie ruchu w telewizorach klasy 60 Hz; w modelach 120 Hz analogiczna funkcja nosi nazwę Perfect Natural Motion):

  • wyłącz,
  • minimum,
  • średni,
  • maksimum.

Na materiałach z klatkażem 24 kl./s ww. opcje te dają następujący stopień upłynnienia ruchu:

  • wyłącz: brak,
  • minimum: małe,
  • średnio: duże,
  • maksimum: bardzo duże. 

Jakość dźwięku

Philips 58PUS7555 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe, umieszczone w dolnej części obudowy. Membrany oraz związane z nimi otwory basrefleksu promieniują dźwięk ku dołowi.

głośniki telewizora philips 58pus7555

Membrany mają zaskakująco grube (jak na przetworniki telewizorowe) resory zewnętrzne, co sugeruje możliwość ponadprzeciętnych wychyleń, a tym samym lepszego, mocniejszego basu. I rzeczywiście tak jest! Przyznam, że, jak na telewizor tej klasy, bas jest naprawdę świetny – zupełnie nie spodziewałem się tak mocnych niskich tonów. Średnie i wysokie nie są już tak dobre (cierpią głównie z powodu ułożenia głośników), ale całość daje całkiem udane brzmienie.

Funkcje smart telewizora Philips 58PUS7555

58PUS7555 pracuje pod kontrolą systemu Saphi, który ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Android, w związku z czym Philips instaluje go w swoich tańszych modelach. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych przeze mnie testów telewizorów z systemem Saphi można wysnuć następujące wnioski:

  • system ten działa zazwyczaj stosunkowo sprawnie;
  • ma sporą liczbę aplikacji w tym YouTube, Netflix, ipla, cda, Filmbox, Deezer, player;
  • nie znajdziemy w nim niestety takich aplikacji jak Spotify, Tidal czy HBO GO;
  • brak też Chromecasta;
  • telewizory z systemem Saphi (z roczników 2019-2020) nie obsługują także słuchawek Bluetooth – przynajmniej ja na taki jeszcze nie natrafiłem.
system saphi w philipsie 58pus7555

Jak już napisałem, system Saphi działa dość sprawnie, ale nie było to do końca prawdą w przypadku modelu 58PUS7555. Z oprogramowaniem w wersji TPN206E_203.002.035.071 telewizor włączał się (tj. wybudzał ze stanu gotowości) całe 38 sekund (tyle czasu upłynęło od naciśnięcia przycisku na pilocie do pojawienia się obrazu i dźwięku w kanale TV). To zaskakujące, bowiem większy model z tej samej serii i tym samym (powtarzam: tym samym) oprogramowaniem, tj. 70PUS7555, robił to samo w zaledwie kilka sekund. Nie wiem, z czego wynika ta różnica, ale mam nadzieję, że inżynierowie Philipsa znajdą rozwiązanie tego problemu i przyspieszą model 58PUS7555 w drodze aktualizacji oprogramowania.

Philips 58PUS7555 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym: avi, mkv, mp4, mov, tp, ale bez flv i wmv. Co ciekawe, przy korzystaniu z dysku sieciowego (NAS), pliki flv są widoczne. Zaskakujące, nieprawdaż?

Warto jeszcze zaznaczyć, że jednym z unikalnych atutów Philipsa 58PUS7555 jest możliwość odtwarzania plików wideo bez skalowania – to gratka dla purystów i tych, którzy chcą zobaczyć treści takimi, jakimi są.
złącza telewizora philips 58pus7555

Złącza i interfejsy

  • HDMI – 3
  • USB – 2
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – nie
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 58
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-S/S2, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 5019:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 4,8
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 76
  • input lag (ms) – 18,5

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
input lag philips 58pus7555

Podsumowanie

Philips 58PUS7555 to solidnie zbudowany telewizor z dużym ekranem i przystępną ceną. Jego pozostałymi atutami są ciemna czerń, wysoki kontrast oraz upłynnianie ruchu. Ze względu na takie, a nie inne oddanie barw, zwłaszcza odcieni skóry, byłbym gotów udzielić temu telewizorowi warunkowej rekomendacji, ale dopiero po profesjonalnie przeprowadzonej kalibracji. Wierzcie mi, że w przypadku tego modelu warto ją zrobić, bowiem poprawi ona nie tylko kolory, lecz także charakterystykę jasności.

telewizor philips 58pus7555 i pilot

Minusy

Plusy

philips 58pus7555

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 4/10

W teście wykorzystano program CalMAN firmy Portrait Displays.