Urzeka grafików, graczy i fotografów. Co takiego ma w sobie MSI Creator PS321QR HDR? Przeczytaj jego recenzję

Monitor MSI Creator PS321QR wąskiej specjalizacji uprzejmie mówi – dziękuję. Zamiast tego woli twórczą różnorodność, ale i w gamingu świetnie się odnajduje. Zobacz, jakim wynikiem zakończyły się testy matrycy Creatora PS321QR, jaki gamut oferuje i jak to jest z jego kontrastem? Szczegóły znajdziesz oczywiście w recenzji.

Design MSI Creator PS321QR

Ten monitor jest przyjemnym dla oka narzędziem do projektowania. MSI Creator PS321QR HDR nie rozprasza wzornictwem, emanując elegancką prostotą. W pracowni, w której liczy się styl, odnajdzie się bezbłędnie. To, co najważniejsze, znajduje się na jego matrycy, natomiast samemu monitorowi nie można odmówić gracji oraz wizualnej lekkości, choć przekątna jego ekranu liczy 32”.

MSI Creator PS321QR monitor

Ramki Monitora

3 ramki – 1 górna i 2 boczne – mierzą po 9 mm i w mojej ocenie mogłyby być ciut cieńsze. Ten zabieg wyszczupliłby nieco panel, ale i tak narzekać nie można. Dolna ramka, zawsze najgrubsza w zestawieniu, mierzy 18 mm, bo to w nią wkomponowane są logo producenta oraz 2 przyciski fizyczne.

Ten z prawej strony dubluję diodę zasilania. Ten po lewej (podpisany literą P) otwiera aplikację OSD do pobrania na komputer.

MSI Creator PS321QR włącznik


Osłona magnetyczna

W zestawie z monitorem otrzymasz osłonę na ekran z uchwytem magnetycznym. Znika tym samym konieczność sięgania po narzędzia albo wsuwania złączek w otwory. Zakładasz na monitor i światło boczne nie odbija się od tafli matrycy, co mogłoby prowadzić do przekłamań barw widzianych na monitorze.

Obudowa

Na pierwszy rzut oka z tyłu nic ciekawego się nie dzieje. Ale to tylko pozory. Wypukłość przecina skośna linia wskazująca obszar poświęcony dla portów. Nieco wyżej zobaczysz niedomkniętą obręcz ze wbudowanym podświetleniem RGB. Ten element ucieszy fanów niecodziennych rozwiązań, no i graczy! Parametry oferowane przez MSI Creator PS321QR HDR pozwalają wrzucić po pracy na luz przy grach, a nawet przeznaczyć panel wyłącznie na gaming.

MSI Creator PS321QR tył monitora

Nie zabrakło też smoczego logo MSI, które dyskretnie tkwi sobie na lewo od barwnej obręczy. Sporo niżej zobaczysz jeszcze joystick do sterowania menu OSD.

Dostępne porty

Pod wspomnianą linią skośną czeka zagłębienie, a w nim zestaw portów:

  • 2x HDMI
  • DisplayPort 1.2
  • USB-C
  • 2x USB-A
MSI Creator PS321QR porty

Na tym nie koniec, bo na krawędzi czekają jeszcze:

  • 2x minijack 3,5 mm
  • 2x USB-A
  • 1x czytnik kart SD

Obecność USB-C jest o tyle fajna, że można nim zarówno przesyłać obraz, jak i ładować laptopa. Natomiast czytnik nośników flash ucieszy zapewne fotografów, bo takiego portu próżno dziś szukać w wielu laptopach mobilnych.

MSI Creator PS321QR porty boczne

Uchwyt i stojak

Producent zastosował sprytny zabieg maskujący śruby w uchwycie. Najpierw wkręcasz je w otwory montażowe rozłożone w standardzie VESA 100×100, potem nakładasz maskownicę. Estetyka zyskuje pierwszy plus. A kiedy podłączysz już wszystko do monitora, skorzystaj ze srebrnego klipsa umieszczonego na uchwycie. Okiełznane tym sposobem przewody nie rozlewają się kaskadą za monitorem, lecz grzecznie spływają w dół, do komputera albo laptopa. Estetyka zyskuje drugi plus.

MSI Creator PS321QR klips na kable

I wreszcie stopka monitora, która spoczywa na blacie biurka. Ona jest zupełnie płaska, a do tego niewielka. MSI otoczyło pionową krawędź stopki srebrną obwolutą, dodając detalowi odrobinę artystycznego wdzięku. Ponieważ stopka jest mała, klawiatura może spocząć bliżej ekranu. Zyskujesz też miejsce na gadżety, które lubisz lub musisz mieć pod ręką. Estetyka zyskuje trzeci plus.

MSI Creator PS321QR stopka monitora

Sam bardzo zwracam uwagę na ergonomię, czyli możliwość dopasowania monitora pod siebie. Creator PS321QR zapewnia zmianę wysokości położenia ekranu, kąta nachylenia, jak i obrotu panelu bez ruszania podstawą.

Opakowanie i unboxing

Pudełko zawierające MSI Creator PS321QR HDR jest niemal całkowicie białe. Kolorystyczną odskocznię stanowią drobne zielone akcenty oraz render samego monitora. Nie zabrakło też tekstu z podstawowymi informacjami o panelu, jego specyfikacji i oferowanych funkcjach.

Dołączone akcesoria

Z kartonu, poza samym monitorem i chroniącym go styropianem, wyciągniesz kable:

  • HDMI
  • Zasilania
  • USB-B do A
  • USB-C do C
  • DisplayPort

Każdy zapakowany w foliowy woreczek. W pudełku jest też osłona magnetyczna oraz dokumenty: instrukcja obsługi + gwarancja.

Menu OSD

Organizacja menu

Po wywołaniu Menu OSD pojawia się 6 zakładek. Są to główne okna, których przełączaniu towarzyszy zmiana ustawień wyświetlanych u góry menu OSD. Tego typu układ przypomina ten znany z paneli gamingowych i grafik z części z nich nie skorzysta (jak zmiana częstotliwości odświeżania obrazu), widać tu jednak dobitnie drugie oblicze monitora MSI Creator.

Wyżej wspominałem, że przycisk ulokowany w dolnej belce pod ekranem pozwala pobrać menu OSD w formie aplikacji. W niej czekają bonusy w postaci dodatkowych funkcji (niedostępnych z poziomu monitora). Poza tym aplikacją komputerową sterujesz myszką, a nie joystickiem, co jest sporym udogodnieniem, jeśli monitor stoi dalej, niż na wyciągnięcie ręki.

Obsługa menu

Menu OSD obsługujemy za pomocą 5-kierunkowego joysticka (4 strony + wciśnięcie). Po kliknięciu otwiera się menu właściwe. Przesunięcie w dowolnym kierunku wywołuje edytowalny skrót. Domyślne skróty to:

  • Wybór profilu kolorów – TrybPro
  • Wybór źródła
  • Design assistance
  • Budzik

Zakładka Profesjonalny

Pierwsza sekcja menu, czyli Profesjonalny, daje dostęp do funkcji zmienianych najczęściej. Są tu 3 z 4 skrótów, czyli:

  • Wybór profilu kolorów
  • Ustawienie budzika
  • Funkcja Design Assistance

Ta ostatnia wyświetla na ekranie wzory papieru, linijki, jak i podziałów, co może się przydać do szybkiego podglądania, jak obraz wpasuje się w dany wzór.

Dodatkowo zmienisz w tej zakładce poziom overdrive podpisany tu jako Czas reakcji. Ten zwiększa napięcie matrycy, zmniejszając jednocześnie jej opóźnienie. Przekłada się to jednak na smużenie ekranu, które przy niskim opóźnieniu pozostaje niewidoczne i takim warto je pozostawić.

Poza tym w tym miejscu:

  • Zdefiniujemy Szybkość odświeżania
  • Aktywujemy tryb zapobiegający rozmazywaniu ekranu, który wyostrzy krawędzie
  • Włączymy synchronizację pionową FreeSync Premium Pro. Jest on w pełni kompatybilny z kartami graficznymi AMD, został zoptymalizowany pod odświeżanie powyżej 120 Hz i współpracuje z trybem HDR.

Zakładka Obraz

W drugiej zakładce czeka więcej opcji. Swoją drogą najwięcej w całym OSD. Dzięki temu tutaj:

  • Dostosujesz jasność i kontrast z pomocą suwaków
  • Zmienisz poziom czerni
  • Nałożysz filtr wzmacniający ostrość (przydatny przy treściach o niskiej rozdzielczości)
  • Ograniczysz emisję światła niebieskiego
  • Włączysz Local Dimming (aspekt niezbędny do certyfikatu VESA DisplayHDR 600)

Na tym nie koniec, jest jeszcze druga strona zakładki Obraz. Tam dostosujesz kolory:

  • Pod kątem temperatury barw
  • Zmienisz Gammę
  • Zdefiniujesz saturację kolorów
  • Przełączysz Hue (ręczna zmiana barw suwakami)
  • Zmienisz format wyświetlanego obrazu
  • Przybliżysz obraz

Zakładka Źródło wejścia

Określa, z którego portu monitor ma odczytywać sygnał. Poza tym, w ramach funkcji Overscan, powiększysz obraz o kilka pikseli, ukrywając w filmach czarne paski.

Zakładka PIP/PBP

Uruchom tryb Picture in Picture albo Picture by Picture, wyświetlając obraz z dwóch źródeł jednocześnie.

Zakładka Przycisk nawigacji

To już przedostatnia zakładka. W niej przypiszesz ruchom joysticka konkretne działania, wybierając spośród udostępnionych w panelu ustawień.

Zakładka Ustawienie

Na finał zakładka oferująca sporo możliwości:

  • Zmianę języka menu
  • Zmianę przeźroczystości okna oraz czasu jego wyświetlania
  • Zmianę źródła dźwięku
  • Dezaktywację podświetlenia diody zasilania
  • Zarządzanie podświetleniem kręgu z tylnej obudowy
  • Włączanie / wyłączanie trybu QuickCharge
  • Przywracanie ustawień fabrycznych

Test obrazu MSI Creator PS321QR HDR

Skoro MSI Creator PS321QR HDR jest monitorem dla twórców, czas zobaczyć, jakie parametry oferuje – nominalnie i faktycznie.

Specyfikacja szczegółowa

MSI zaserwowało panel o przekątnej 31,5” z matrycą IPS. Pracuje ona natywnie w rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 px). Zyskujesz tym samym dużo miejsca do pracy kreatywnej.

Ciekawostką jest częstotliwość odświeżania obrazu. W tym modelu wynosi ono aż 165 Hz, więc jak już wspomniałem, możesz na nim grać w dynamiczne tytuły. Zwłaszcza że czas reakcji plamki to tylko 1 ms.

Jasność i HDR

Obecność certyfikatu DisplayHDR 600 oznacza wejście jasności na pułap powyżej 600 kandeli przy aktywnym trybie HDR. A ile Creator PS321QR wyciąga w trybie SDR? Sprawdziliśmy to. Pomiar wykazał 318 cd/m2 na ustawieniach fabrycznych (75% jasności podświetlenia) oraz 383,5 cd/m2 przy podniesieniu suwaka jasności na 100%.

Testy obrazu

Zobaczmy, jak MSI Creator PS321QR HDR wypadł w testach obrazu. Cóż, pomiary pokazują kilka istotnych niedociągnięć, z czego największym jest kontrast. Z deklarowanego 1000:1 pozostało tylko 640:1, jednak nie można zapominać, że Local Dimming wyłącza podświetlenie w sektorze, redukując punkt czerni do 0.

Drugi raz można westchnąć, przypatrując się średniemu błędowi delta E. Producent twierdzi, że różnica nie przekroczy 2, ale nasz pomiar wskazywał średnio 4,56. Tu widać aspekt, który poruszają też użytkownicy monitora, mówiąc, że fabryczna kalibracja nie jest idealna i dla lepszych efektów trzeba skorzystać z kolorymetru, samemu kalibrując matrycę.

Natomiast bardzo dobrze prezentuje się balans bieli! Ten parametr wynosi 6290K, dając perfekcyjną biel bez widocznych przebarwień (teraz wyobraź sobie, że słowa te wypowiedział Zygmunt Chajzer).

Przestrzeń kolorów

Kolory są niewątpliwie mocną stroną monitora MSI Creator PS321QR HDR. Bohater tej recenzji otrzymał następujące noty za gamut:

  • sRGB pokrywa się w 99,7% o objętości 171,6%
  • Adobe RGB pokrywa się w 99,2% o objętości 118,2%
  • DCI-P3 pokrywa się w 91,4% o objętości 121,5%

Warunki do pracy z materiałami publikowanymi w sieci są znakomite, oczy gracza też będą mieć ucztę. Pokrycie Adobe RGB przypadnie do gustu grafikom, z kolei montażystów zadowoli paleta DCI-P3.

Testy przeprowadził: Mateusz Maj

Krzywa gamma

Kolejne pole, na którym Creator PS321QR zwycięża, to gamma monitora. Ona trzyma się punktu 2.2 (domyślnego dla systemów Windows na każdym poziomie jasności). Narzędzie wykazało odstępstwo rzędu 0,1, kiedy jasność panelu przekracza 90%, ale takiej różnicy ludzkie oko nie wypatrzy.

Równomierność podświetlenia

Ten parametr wpisuje się w obowiązujący standard, w którym najjaśniejszym punktem ekranu jest jego centrum, a jasność spada wraz ze zbliżaniem się do ramek bocznych matrycy. Testowany egzemplarz wykazywał tendencję do przebarwień w górnych narożnikach panelu: lewym i prawym, ale nie można nazwać tego wadą. Tego typu różnice są typowe i występują w każdym monitorze.

MSI Creator PS321QR równomierność

Podkreślam jednak brak widocznych problemów z podświetleniem. Negatywy takie, jak clouding, backlight bleeding czy efekt IPS glow tutaj nie występują.

Pobór mocy

Jasność maksymalna stoi w modelu MSI Creator PS321QR na wysokim poziomie, co odciska swe piętno na poborze energii. Trudno dać mu przydomek energooszczędny, bo pobór mocy przedstawia się następująco:

Podsumowanie. Czy warto kupić MSI Creator PS321QR HDR?

Przy okazji podsumowania doszedłem do wniosku, że kupując MSI Creator PS321QR HDR zyskujesz właściwie 2 monitory. Jeden dla grafika i jeden dla gracza. 2 dobrze wyposażone panele w jednej, eleganckiej konstrukcji. Gaming napędzają odświeżanie 165 Hz, czas reakcji 1 ms i synchronizacja pionowa FreeSync Premium Pro. Zyskujesz tym samym zaplecze do rozgrywania dynamicznych tytułów przy wysokim współczynniku fps.

Oblicze graficzne pełnymi garściami czerpie z kolorów, które są mocną stroną monitora Creator PS321QR. Praktycznie pełne pokrycie przestrzeni sRGB jak i Adobe RGB dają mieszankę, która bez trudu sprosta wymaganiom grafików, projektantów i montażystów. Na plus zapisuję też certyfikat DisplayHDR 600.

MSI Creator PS321QR złącza

Rzecz jasna błąd delta E mógłby być niższy, ale fabryczne niedociągnięcie da się naprostować ręcznie. Kontrast w trybie SDR też nie powala, na szczęście monitor potrafi go zniwelować. I wraca kwestia wysokiego poboru energii, przy czym nie dla każdego jest ona kluczowa. Mimo wszystko otrzymujesz jeszcze możliwość dopasowania położenia monitora oraz sporo portów, w tym USB-C i czytnik kart SD.

Na koniec cena. Cóż, na pewno wysoka, ale i zalety panelu liczne. Panelu, który pozwala realizować się na wielu frontach, od prostych kreacji internetowych, przez fotografię, po projektowanie i wideo.

Minusy

  • niski kontrast
  • wysoka średnia błędu delta E
  • wysoki pobór mocy

Plusy

  • spory zakres regulacji monitora
  • certyfikat VESA DisplayHDR 600
  • bogate w opcje i przejrzyste menu OSD
  • odświeżanie 165Hz
  • pełne pokrycie przestrzeni kolorów sRGB oraz Adobe RGB
  • świetnie skalibrowana gamma
  • wysoki poziom bieli
  • znakomite podświetlenie
  • synchronizacja pionowa AMD FreeSync Premium Pro
  • magnetyczna osłona w zestawie

Ocena redakcji

8/10

Monitor MSI Creator PS321QR HDR znajdziesz w sklepie x-kom