Acer ProDesigner PE270K – recenzja monitora 4K dla grafików, fotografów, montażystów

Profesjonalna edycja zdjęć czy praca z projektowaniem grafiki wymagają monitora oferującego jak najlepsze odwzorowanie kolorów. Tego typu urządzenia stanowią więc odrębną gałąź wśród typów monitorów dostępnych na rynku. Wraz z naszymi x-komowymi grafikami mieliśmy okazję przetestować jeden z nich, konkretnie model Acer ProDesigner PE270K. Szczegóły testów znajdziecie w niniejszej recenzji.

Specyfikacja Acer ProDesigner PE270K

ProDesigner PE270K – pierwsze wrażenia

Często bywa tak, że urządzenia przeznaczone stricte dla profesjonalistów na pierwszy rzut oka wyróżnia prezencja. Prezencja, która bywa toporna i niekoniecznie w zgodzie z obowiązującymi trendami designerskimi. Innymi słowy – profesjonalny sprzęt nie musi efektownie wyglądać, on ma efektywnie działać.

Acer ProDesigner PE270K recenzja

Monitor Acer ProDesigner PE270K zadaje jednak kłam temu przekonaniu. Prezentuje się nadzwyczaj elegancko, mimo niekwestionowanego minimalizmu, widocznego w prostocie konstrukcji. Dobre wrażenie robią przede wszystkim wąskie ramki ZeroFrame (docenią zwłaszcza ci, którzy zwykli pracować na kilku monitorach usytuowanych jeden obok drugiego), wykonana ze stali nierdzewnej podstawka oraz bogactwo złączy (m.in. 1 sztuka USB 2.0 + 5 sztuk USB 3.1 pierwszej generacji), dzięki którym podłączycie urządzenia peryferyjne, jak mysz, klawiatura czy zewnętrzny dysk twardy.

Regulacja monitora jest komfortowa i szybka, więc żaden grafik lub fotograf nie będzie mieć problemów z dostosowywaniem urządzenia do własnych preferencji oraz do realizowanego projektu. Do Acer Pro Designer PE270K dołączony jest również „kaptur”, który po zamontowaniu osłania obszar roboczy przed niepożądanym światłem bocznym.

Acer ProDesigner PE270K osłony boczne

Tutaj jednak pojawia się drobny zgrzyt. Instrukcja dołączona do monitora, bardzo ogólna i uboga w treść, nie zawiera informacji o tym, jak zainstalować osłonę. I owszem, nawet tak nierozgarnięty użytkownik jak ja prędzej czy później dojdzie do tego samodzielnie, ale z odpowiednim wsparciem w postaci instrukcji mógłby zaoszczędzić sporo czasu. Sama osłona natomiast sprawuje się bez zarzutu.

Acer ProDesigner PE270K przyciski

Nasi graficy zwrócili uwagę na jeszcze jedną istotną kwestię – dość niefortunne ulokowanie przycisków na monitorze. Znajdują się one na tyle obudowy, przez co łatwo o niezamierzone naciśnięcia nie tych przycisków, które byśmy chcieli. Niby drobnostka, ale przy przygotowywaniu monitora do pracy, testowaniu różnych ustawień może napsuć sporo krwi.

Wspomnieć wypada również o tym, że na tylnej części monitora znajdują się otwory w standardzie VESA 100 x 100, dające możliwość montażu urządzenia na ścianie. Ponadto Acer Pro Designer PE270K został wyposażony… w głośnik. Do profesjonalnego użytku, na przykład przy obróbce wideo, raczej się nie nadaje, ale może być wartościowym zamiennikiem dla zewnętrznych głośników lub słuchawek, gdy zechcecie obejrzeć jakiś film lub serial.

Po włączeniu Acer ProDesigner PE270K…

…monitor – tutaj cytat – „świeci się jak żółta kartka papieru”. Konieczne jest ustawienie wszystkich parametrów: jasności, temperatury etc. Co ciekawe, Acer ProDesigner PE270K może pochwalić się jasnością na poziomie 350 cd/m², a podczas testów u grafików stał obok monitora innego producenta, ale  z jasnością na tym samym poziomie. Nie trzeba było zanadto wytężać wzroku, aby dostrzec w tym aspekcie różnice między oboma sprzętami (tak jeden, jak i drugi miały jasność ustawioną na 100%).

Niestety recenzowany monitor nie był tym, który wyszedł z tego porównania zwycięsko. W Acer ProDesigner PE270K jasność była – jakkolwiek głupio to brzmi – zauważalnie ciemniejsza.

Komfort pracy z ProDesigner PE270K

Powiedzmy sobie szczerze – 27-calowa przekątna ekranu i rozdzielczość 4K UHD to kapitalne połączenie. Dostajemy olbrzymią przestrzeń roboczą bez żadnych kompromisów w jakości wyświetlanego obrazu. Wszystko jest odpowiednio ostre i wyraźne, o żadnej pikselozie nie może być mowy, nawet jeśli dokładnie się przyjrzeć.

Już to sprawia, że na monitorze ProDesigner PE270K pracuje się niezwykle wygodnie, zwłaszcza w programach do obróbki zdjęć czy wideo, gdzie potrzeba miejsca na podgląd projektu oraz na belki i paski z narzędziami.

Kolejna rzecz – mnogość ustawień. Amator mógłby się tutaj zagubić, profesjonalista odnajdzie wszystko, czego mu potrzeba. Pozostają jeszcze pretendenci do profesjonalizmu – tym pozostaje szukanie porad u starszych stażem kolegów lub szukanie rozwiązań w sieci, bo okrojona instrukcja obsługi raczej nie pomoże im w oswojeniu się z możliwościami monitora.

Warto wspomnieć o wielu trybach dostępnych z poziomu ustawień Acera ProDesigner PE270K. Mamy tu między innymi gotowce w postaci trybów: czytania, Eco, HDR czy Gaming, ale też spersonalizowane ustawienia użytkownika.

Co na minus? Specyfikacja produktu sugeruje matową powłokę matrycy, natomiast jak twierdzi nasz grafik Adrian: „ekran nie do końca jest matowy, określiłbym go raczej jako taki półmat”. Co za tym idzie? Czasem na monitorze widać odbitą lampę lub światło słoneczne, gdy urządzenie znajduje się nieopodal okna.

Acer ProDesigner PE270K ustawienia
Okno ustawień monitora. Nawet na tym zdjęciu widać odbicie fotografującego, mimo założonych "kapturków" i nienachalnego światła w pomieszczeniu.

1,07 miliarda kolorów, 99% pokrycia przestrzeni sRGB

99% pokrycia przestrzeni sRGB przekłada się na fantastycznie odwzorowane kolory. Tym samym Acer ProDesigner PE270K nie tylko świetnie nadaje się do realizowania projektów internetowych, ale też drukowanych, które w swej ostatecznej formie trafiają się na papier lub inne materiały. Czerń jest odpowiednio głęboka, kontrast – wysoki.

Acer ProDesigner PE270K tył

Biorąc pod uwagę cienkie ramki monitora, można wręcz czasem odnieść wrażenie, że nie spoglądamy na ekran, ale bezpośrednio na nasze projekty. Tak jakbyśmy pracowali nad nimi nie za pośrednictwem komputera, ale tradycyjnie, wręcz manualnie. Pozwala to jeszcze mocniej zanurzyć się w wizualnej głębi projektów wizualnych, a jednocześnie – uprzyjemnić pracę. I nieważne, czy wyświetlamy portrety, panoramy, ujęcia makro, projektujemy baner reklamowy, czy plakat – wszystko wygląda tak, jak gdybyśmy nie spoglądali na monitor, ale przez okno, za którym rozciąga się szeroka paleta naturalnych barw.

Oczywiście należy nadmienić, że do osiągnięcia odpowiednio naturalnych kolorów nie trzeba mozolnej kalibracji z kalibratorem w ręku. Do tego mamy technologię Acer ColorPlus, która robi to za nas.

Technologia HDR i obsługa gier

W kontekście pracy grafików wiele powiedzieć o niej nie można, bo HDR jest najczęściej przez nich wyłączany. Niemniej Acer ProDesigner PE270K został wyposażony w tę technologię, więc słówko o niej. O ile w pracy z projektami wizualnymi raczej się nie przyda, tak już podczas oglądania multimediów – jak najbardziej. Z HDR-em seriale i filmy będą prezentować się efektowniej, tak samo zresztą jak gry obsługujące tę technologię.

I tutaj warto się na chwilę zatrzymać i spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy ProDesigner PE270K sprawdzi się jako monitor gamingowy? Jeśli jesteście casualowymi niedzielnymi graczami, spędzającymi większość czasu w trybach offline, będziecie zadowoleni. Natomiast trzeba powiedzieć jasno – w przypadku sieciowej rywalizacji z innymi graczami musicie mieć na uwadze zauważalne opóźnienia widoczne na ekranie. Tym samym odpowiedź na pytanie, czy recenzowany monitor nadaje się do gier, brzmi  najgorzej, jak się da: i tak, i nie (mimo wszystko z przewagą na „nie”).

Acer ProDesigner PE270K recenzja
Jak widać, monitor traci sporo ze swych walorów przy rozdzielczości mniejszej niż 4K. Dlatego raczej nie sprawdzi się jako support dla standardowych laptopów. Aby uwolnić pełnię jego potencjału, konieczny będzie wydajny blaszak.

Technologie ochrony wzroku

Spędzając długie godziny przed ekranem monitora, narażamy nasze oczy na olbrzymi wysiłek. Dlatego warto zadbać o taki sprzęt, który będzie możliwie jak najmniej szkodliwy dla wzroku. W tym aspekcie Acer postarał się mocno, bo ProDesigner PE270K został wyposażony w kilka technologii zsumowanych w nazwie Acer VisionCare.

Mamy tu między innymi Flickerless, czyli patent odpowiedzialny za stabilny dopływ energii elektrycznych, a co za tym idzie – także i redukcję migotania. Za redukcję emisji światła niebieskiego odpowiada natomiast technologia BlueLightShield. Wszystko to bez żadnego uszczerbku na jakości wyświetlanego obrazu i wiarygodności kolorów.

Acer ProDesigner PE270K

Podsumowanie. Czy warto kupić Acer ProDesigner PE270K?

Minusy

Plusy