Maluch. Test i recenzja telewizora Samsung 43TU7102

Czas na test czwartego telewizora z serii TU71. Tym razem będzie to model o przekątnej 43-cali. Czy pod względem jakości obrazu oraz funkcjonalności jest taki sam jak modele 50-, 55- i 65-calowe z tej samej serii? Sprawdziliśmy to dla Was i oto recenzja tego stosunkowo niewielkiego ekranu.

Samsung 43TU7102 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. W trakcie testu działał po kontrolą oprogramowania w wersji 1402. Ten model testowaliśmy w wersji sprzętowej nr 1 (Version No : 01).

plakietka informacyjna testowanego telewizora 43tu7102

Design

Wygląd telewizora, kształt jego obudowy oraz materiały użyte do jej konstrukcji są niemal identyczne jak w większych modelach. Plastikowa obudowa jest prosta i smukła, a jedynym metalowym akcentem jest ramka wokół ekranu, co pozytywnie zaskakuje, bowiem nie jest normą w tej klasie. Jakość elementów oraz ich spasowanie są do zaakceptowania w tej cenie i klasie. Pilot jest plastikowy z tradycyjną liczbą i układem przycisków. Ogólnie stylistykę oceniam jako nowoczesną i atrakcyjną.

samsung 43tu7102 profil telewizora

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 11 mm, a szerokość samej ramki – 7,5 mm. Rozstaw nóżek to 845 mm (z przodu).

Jakość obrazu Samsunga 43TU7102

Wyświetlacz

Zastosowano wyświetlacz LCD typu VA, którego główną zaletą jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS. Jest to jednakże wyświetlacz o innym kształcie subpikseli niż w większych modelach z tej serii.

samsung 43tu7103

Termogram potwierdził, że zastosowano smukłe podświetlenie bezpośrednie.

ekran samsunga 43tu7102 widziany w termogramie

Kolory

W trybie film (6658K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw był niski i wyniósł 2,2.

Taki wynik uzyskamy, mierząc próbki kolorów zajmujące cały ekran. Natomiast jeśli wyświetlimy próbkę barw w małym oknie, zajmującym 10% powierzchni ekranu (a wokół czerń), to średni błąd wzrośnie do 3,0. Nie jest to duży problem, bo błąd dotyczy tylko luminancji (jasności) barw, ale w bardzo ciemnych scenach kolory będą nieco mniej atrakcyjne, niż być powinny, bowiem działający w tle układ manipuluje krzywą jasności.

Pod kątem kolory nieco bledną i tracą swoje nasycenie, co jest typowe dla matryc VA. Jednakże ze względu na inną konstrukcję subpikseli ww. zjawisko jest nieco większe niż w innych modelach z tej samej serii.

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 80% (jest to o 4 p.p. więcej niż w 65TU7102), co praktycznie oznacza brak szerokiej palety barw (norma w tej klasie cenowej). Znajdziemy ją w serii TU8502 i wyższych (QLED-ach).

Brak szerokiej palety jest przyczyną stosunkowo wysokich błędów odwzorowania barw w trybie HDR.

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 2991:1, co jest dobrym wynikiem, choć jednak niższym niż w większych modelach z tej serii (wiadomo: inna matryca LCD). Poziom czerni był dobrze ustawiony, a 43TU7102 nie stosował przyciemniania całego kadru (ang. frame dimming), a jedynie wygaszał podświetlenie gdy sygnał był czernią lub bliski czerni.

Podobni jak jego „więksi bracia” telewizor jest ogólnie dość ciemny. Już w ustawieniach fabrycznych podświetlenie ustawiono na maksimum (tj. 50/50), a pomiar wykazał, że w tym ustawieniu (czyli na maksa) na pełnoekranowej planszy luminancja wyniosła zaledwie 227 cd/m^2. To wynik jeszcze niższy od większych braci.

Poziom jasności ekranu odpowiedni do kina domowego (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 30/50.

W sumie czerń była zaskakująco dobra jak na tak tani telewizor.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 242 cd/m^2.

Ponieważ jasność maksymalna w trybie HDR jest bardzo niska, Samsung 43TU7102 sprawdzi się na treściach SDR, a nie HDR. Lepszą reprodukcję HDR-u oferują telewizory QLED (od serii Q60T w górę).

Odwzorowanie ruchu

Samsung 43TU7102 jest telewizorem z matrycą klasy 60 Hz. Ostrość obrazów ruchomych wyniosła 400 linii (na 1080 maksimum). Pozostałe parametry reprodukcji obrazów ruchomych są identyczne jak w modelu 65TU7102.

Moim zdaniem ogólna jakość odwzorowania ruchu jest całkiem dobra. Dlaczego? Ponieważ inne telewizory klasy budżetowej mają bardzo często trzy razy niższą rozdzielczość dynamiczną i są pozbawione upłynniania ruchu.

Jakość dźwięku

Jak większość telewizorów tej klasy, Samsunga 43TU7102 wyposażono w dwa niewielkie, owalne przetworniki szerokopasmowe umieszczone w dolnej części obudowy. Ich grubszy resor wskazuje na zdolność do większych wychyleń niż u niektórych rywali.

głośniki samsunga 43tu7102

Brzmienie jest całkiem niezłe. To zasługa głównie niskich rejestrów – dobrze je słychać, są zręczne, miękkie i dobrze podkreślają resztę pasma. Nieco mniej atrakcyjnie od pozostałych brzmi tryb standardowy, ale to właśnie on oferuje najmniej zmanipulowane brzmienie i tylko w nim dostępny jest korektor, który pozwala dopasować dźwięk do własnych upodobań. Tryby dopasowujący się dźwięk i wzmocnienie nie dają takiej opcji. Oferowany przez nie dźwięk od pierwszych chwil brzmi jednak bardziej atrakcyjnie, ponieważ podbijają niektóre fragmenty pasma i uprzestrzenniają brzmienie. Dopasowujący się daje większe uprzestrzennienie, natomiast wzmocnienie bardziej uwypukla bas. 

Ogólnie rzecz biorąc, bas jest dobry jak na telewizor tej klasy. Szkoda, że zabrakło trybów mowa/wiadomości oraz noc.

W ogólnej ocenie brzmienie oceniam pozytywnie – po prostu słychać, że zestroił to ktoś z sensem (Samsung Audio Lab) i choć to dźwięk z ograniczeniami, jest to jedno z najlepszych brzmień wśród telewizorów w tej klasie cenowej.

Funkcje smart telewizora Samsung 43TU7102

Multimedia, obsługa plików z USB i dysku sieciowego oraz funkcje Smart są identyczne jak w modelu 65TU7102.

złącza telewizora samsung 43tu7102

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 1
  • HDMI eARC – 1
  • USB – 1
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 43
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 2991
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,2
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 80
  • input lag (ms) – 9,5

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.

Podsumowanie

Wynik testu jest jednoznaczny – Samsung 43TU7102 jest telewizorem klasy budżetowej i to, dodajmy, telewizorem całkiem udanym. Do jego głównych zalet należą ciemna czerń, bardzo dobry kontrast, dobre odwzorowanie kolorów oraz brzmienie, które jest lepsze niż przeciętna. Z kolei do słabszych stron zaliczyłbym niską jasność, przez co telewizor nie sprawdzi się dobrze w bardzo jasnych pomieszczeniach oraz stosunkowo powolne działanie, które może wystawić na próbę cierpliwość niektórych użytkowników. Jednakże jeżeli weźmiemy pod uwagę rywali z tej samej półki cenowej, okaże się, że Samsung 43TU7102 jest telewizorem godnym polecenia. Oczywiście do treści SDR, a nie do HDR.

wygląd telewizora samsung 43tu7102

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 5/10

Samsung 43TU7102 jest dostępny w x-komie


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.