Duży i tani. Test i recenzja telewizora Samsung 65TU7102

To już nasz trzeci test telewizora Samsung z serii TU71. Po modelach 50- i 55-calowym czas na większy – 65-calowy. Czy będzie podobny do „mniejszych braci”? A może czymś nas zaskoczy? Czy warto go kupić? Tego wszystkiego dowiecie po lekturze naszej recenzji.

Samsung 65TU7102 jest telewizorem LCD z ekranem o rozdzielczości 3840 na 2160. Przyjechał do testu z oprogramowaniem w wersji 1304, a wyjechał mając na pokładzie szybciej działającą (choć nadal „żwawą inaczej”) wersję 1402. Warto dodać, że testowaliśmy telewizor 65TU7102 w wersji sprzętowej nr 2 (Version No : 02).

plakietka z danymi testowanego samsunga 65tu7102

Design

Smukła i prosta obudowa wykonana została w większości z tworzyw sztucznych. Jedynym wyjątkiem jest ramka wokół ekranu, która, z wyjątkiem dolnej części, jest metalowa, co pozytywnie zaskakuje, bowiem nie jest normą w tej klasie. Jakość elementów oraz ich spasowanie są do zaakceptowania w tej cenie i klasie. Pilot jest plastikowy z tradycyjną liczbą i układem przycisków. Ogólnie stylistykę oceniam jako nowoczesną i atrakcyjną, a prywatnie najbardziej podobała mi się faktura tylnej ścianki oraz nóżki wsuwane na wcisk (czytaj: montowane bezwkrętowo).

Szerokość bocznego obramowania ekranu wynosi 9 mm, a szerokość samej ramki – 7 mm. Rozstaw nóżek to 1195 mm (z przodu).

Jakość obrazu Samsunga 65TU7102

Wyświetlacz

W telewizorze zastosowano wyświetlacz LCD typu VA. Główną zaletą tego typu matryc jest kontrast – wyższy niż w matrycach typu IPS czy ADS.

Termogram potwierdził, że zastosowano podświetlenie bezpośrednie w jego smukłej wersji.

samsung 65tu7102 termogram

Kolory

W trybie film (6487K) średni błąd odwzorowania testowej próbki kilkudziesięciu barw wyniósł 2,6.

To niskie błędy, ale taki wynik uzyskamy, mierząc próbki kolorów zajmujące cały ekran. Jeśli natomiast wyświetlimy próbkę barw w małym oknie, zajmującym 10% powierzchni ekranu (a wokół czerń), to średni błąd wzrośnie do 4,7.

Nie jest to duży problem, bo błąd dotyczy tylko luminancji (jasności) barw, ale w bardzo ciemnych scenach kolory będą nieco mniej atrakcyjne, niż być powinny, bowiem działający w tle układ manipuluje krzywą jasności.

Już tradycyjnie dla matryc typu VA, kolory pod kątem bledną i tracą nieco swoje nasycenie.

sfotografowana pod kątem czerwona plansza, która pokazuje utratę nasycenia kolorów w samsung 65tu7102

Szeroka paleta barw

Pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (CIExy) wyniosło 76%, co oznacza brak szerokiej palety barw (norma w tej klasie cenowej). Znajdziemy ją w serii TU8502 i wyższych (QLED-ach).

Brak szerokiej palety skutkuje wysokimi błędami odwzorowania barw w trybie HDR.

Oznacza to, że 65TU7102 pokaże się od swojej najlepszej strony na materiałach o standardowym zakresie dynamiki tonalnej (SDR).

Czerń i kontrast

Współczynnik kontrastu ANSI wyniósł 4422:1, co jest dobrym wynikiem. Poziom czerni był dobrze ustawiony. 65TU7102 nie stosował przyciemniania całego kadru (ang. frame dimming), a jedynie wygaszał podświetlenie, gdy sygnał był czernią lub bliski czerni.

Mówiąc potocznie, telewizor jest ogólnie dość ciemny. Już w ustawieniach fabrycznych podświetlenie ustawiono na maksimum (tj. 50/50), a pomiar wykazał, że w tym ustawieniu (czyli na maksa) na pełnoekranowej planszy luminancja wyniosła zaledwie 245 cd/m^2.

Poziom jasności ekranu odpowiedni do kina domowego (ok. 120 cd/m^2) zapewnia ustawienie opcji jasność na 28/50.

HDR

W trybie HDR na planszy 10% maksymalna luminancja po trzech minutach pomiaru wyniosła zaledwie 253 cd/m^2.

To oczywiście bardzo niski wynik. Na szczęście w porównaniu do wcześniej testowanych modeli z tej samej serii (ze wczesną wersją oprogramowania), Samsung poprawił nieco algorytm konwersji (tj. mapowania) tonów, dzięki czemu w filmie Zjawa (The Revenant, 2015) telewizor wypadł całkiem znośnie jak na tak tanie urządzenie, gubiąc mniej ciemnych detali niż wcześniej „mniejsi bracia”.

Ponieważ jasność maksymalna jest bardzo niska, Samsung 65TU7102 nadaje się dobrze do treści SDR, a nie HDR. Dodam, że istotną różnicę zauważymy dopiero w modelach z serii Q6xT.

Odwzorowanie ruchu

W 65TU7102 zastosowano matrycę LCD klasy 60Hz, dzięki której ostrość obrazów ruchomych wyniosła 450 linii (na 1080 maksimum). To jeden z najlepszych wyników, jaki może osiągnąć telewizor z 60-hercową matrycą.

Niestety, zwiększająca ostrość obrazów ruchomych i przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników opcja „wyraźny ruch (LED)” nie działała właściwie, bowiem jej włączenie prowadziło do desynchronizacji matrycy i podświetlenia. To skutkowało powieleniem konturów i to z obu stron poruszającego się obiektu.

Jest już niemalże tradycją, że jako jeden z nielicznych producentów Samsung oferuje upłynnianie ruchu nawet w swoich tańszych modelach. Nie inaczej jest w 65TU7102. Jeżeli zdecydujemy się na tryb Auto, upłynnianie będzie bardzo duże, ale już w trybie Użytkownika do dyspozycji mamy opcję „redukcji drgań”, która pozwala, na regulację płynności od 0 do 10. Trzeba przyznać, że domyślna wartość „3” to dobry kompromis pomiędzy płynnością a naturalnością, ale oczywiście można to zmieniać wedle upodobań.

samsung 65tu7102

Jedynym minusem układu reprodukcji ruchu wydaje się być sporadyczne szarpanie ruchu widoczne na niektórych treściach SD, ale ten mankament jest także obecny we wszystkich Samsungach A.D. 2020 (w 2019 też był).

Choć dało się zauważyć mało-średnie zjawisko brudnego ekranu (ang. dirty screen effect, DSE), ogólnie jakość odwzorowania ruchu przez ten, bądź co bądź, 60-hercowy telewizor oceniam jako całkiem dobrą (jak na wyświetlacz tej klasy oczywiście). Dlaczego? Ponieważ inne telewizory klasy budżetowej mają bardzo często trzy razy niższą rozdzielczość dynamiczną i są pozbawione upłynniania ruchu.

Jakość dźwięku

Samsunga 65TU7102 wyposażono w dwa owalne przetworniki szerokopasmowe umieszczone w dolnej części obudowy. Ich grubszy resor wskazuje na zdolność do większych wychyleń niż u niektórych rywali.

głośniki samsunga 65tu7102

Brzmienie jest całkiem niezłe (jak na telewizor), a to głównie dzięki niskim rejestrom – dobrze je słychać, są dość zręczne, miękkie i dobrze podkreślają resztę pasma. Tryb dźwięku standardowy brzmi mniej atrakcyjnie od pozostałych, ale to właśnie on oferuje najmniej zmanipulowane brzmienie i tylko w nim dostępny korektor – możemy więc dopasować brzmienie do własnych upodobań. Z kolei nie jest to możliwe w trybach dopasowujący się dźwięk i wzmocnienie, które od pierwszych chwil brzmią bardziej atrakcyjnie podbijają niektóre fragmenty pasma i uprzestrzenniają brzmienie.

Niestety, raz efekt jest dobry, a innym razem kiepski – jak podczas odsłuchu utworu Axel F. (Faltermeyer), kiedy to wysokie tony były manipulowane w czasie rzeczywistym, i to z dość dziwnym, nienaturalnym skutkiem. Wymagający użytkownik będzie musiał przełączać tryby zależnie od potrzeb. Szkoda, że zabrakło trybów mowa/wiadomości oraz noc.

W ogólnej ocenie brzmienie oceniam pozytywnie – po prostu słychać, że zestroił to ktoś z sensem (Samsung Audio Lab) i choć to dźwięk z ograniczeniami, jest to jedno z najlepszych brzmień wśród telewizorów w tej klasie cenowej.

Funkcje smart telewizora Samsung 65TU7102

65TU7102 pracuje pod kontrolą systemu Tizen w nowej, zmodyfikowanej wersji na rok 2020. Zmian jest sporo, ale są mają one raczej charakter porządkowy bądź kosmetyczny:

  • ikony aplikacji są kwadratowe, a nie prostokątne,
  • menu nie jest już białe, lecz niebieskie (nadal można je zmienić na czarne, jeśli ktoś sobie tego życzy),
  • zmieniono nazwy niektórych funkcji (podświetlenie to teraz jasność, Auto Motion Plus to teraz wyrazistość obrazu, jasność to szczegóły cieni itp.),
  • przeniesiono niektóre funkcje w inne miejsca menu (czystość obrazu jest teraz pod wyrazistością).

65TU7102 obsługuje cały szereg różnych formatów plików wideo z USB i dysków sieciowych, w tym avi, flv, mkv, mp4, mov, tp, wmv i wiele innych. Niestety, nie obsługuje plików 4K o rozdzielczości pionowej większej niż 2160 pikseli, co potrafi większość rywali. Nie czyta też plików tp z dysku sieciowego.

Tizen ma niemal wszystkie popularne aplikacje (HBO Go, Netflix, Prime Video, YouTube i wiele, wiele innych). Niestety, od pewnego czasu zaczyna odstawać od konkurentów w niektórych obszarach. Mam tu na myśli na przykład:

  • brak możliwości blokowania złącz hasłem,
  • brak możliwości trwałego usuwania kanałów TV,
  • brak gniazda słuchawkowego,
  • brak Chromecasta,
  • brak obsługi Dolby Vision.

Pomimo tego Tizen nadal jest jednym z czołowych telewizorowych systemów operacyjnych. Problem w tym, że ten sam system działa inaczej w telewizorach Samsung z wyższej półki, np. QLED-ach, a inaczej w telewizorach klasy budżetowej, jakim bez wątpienia jest 65TU7102. Zwracam uwagę, że ze względu na zastosowanie słabszego procesora i mniejszej pamięci RAM telewizor ten działa stosunkowo wolno, często ospale reagując na polecenia z pilota. Co prawda włącza się szybko, ale po włączeniu ładuje w tle sporo danych i przez pewien czas albo w ogóle nie reaguje na polecenia, albo reaguje z dużym opóźnieniem.

Od potencjalnego użytkownika 65TU7102 i inne modele z tej serii wymagać będą sporej dozy cierpliwości, zresztą podobnie jak wiele innych telewizorów tej klasy od konkurencyjnych marek.

samsung 65tu7102 złącza telewizora

Złącza i interfejsy

  • HDMI 2.0 – 1
  • HDMI eARC – 1
  • HDMI 2.1 – 0
  • USB – 1
  • Ethernet – 1
  • Optyczne – 1
  • Słuchawkowe – 0
  • Bluetooth – tak
  • Wi-Fi – tak

Specyfikacja sprzętowa

Parametry wg producenta:

  • rodzaj wyświetlacza – LCD
  • przekątna (cale) – 65
  • kształt wyświetlacza – płaski
  • maksymalna rozdzielczość – 3840 × 2160
  • tunery TV – DVB-C, DVB-T/T2

Parametry zmierzone (ustawienia fabryczne)

  • kontrast ANSI(x:1) – 4422:1
  • średni błąd odwz. barw dE2000 (BT709) – 2,6
  • pokrycie przestrzeni UHDA-P3 (%) – 76
  • input lag (ms) – 9,3

Warto zaznaczyć, że:

  • im wyższy współczynnik kontrastu, tym lepiej,
  • średni błąd odwzorowania barw poniżej 3,0 to bardzo dobry wynik, a jeśli wynosi poniżej 1,0 – świetny wynik; generalnie im mniej, tym lepiej,
  • im większe pokrycie przestrzeni UHDA-P3, tym kolory bardziej nasycone, a tym samym żywsze i bardziej atrakcyjne.
pomiar input laga samsung 65tu7102

Podsumowanie

65-calowy model z serii TU7102 jest kolejnym udanym telewizorem klasy budżetowej koreańskiego producenta. Jego główne zalety to ciemna czerń, bardzo dobry kontrast, dobra reprodukcja barw oraz brzmienie lepsze niż średnia w tej klasie. Choć nie sprawdzi się dobrze w bardzo jasnych pomieszczeniach, a od użytkownika będzie wymagał pewnej dozy cierpliwości, to biorąc pod uwagę to, co oferuje konkurencja, nie mogę go nie polecić. Do oglądania materiałów SDR oczywiście, nie do HDR.

Minusy

Plusy

geex rekomendacja
Kliknij w odznakę i dowiedz się, co oznacza

Przydatność telewizora

Telewizja: 5/10

Kino domowe: 5/10
Sport: 4/10
Gry: 5/10

Sprawdź Samsunga 65TU7102 w ofercie x-komu


W teście wykorzystano program Calman firmy Portrait Displays.