Komu HP Neverstop Laser MFP 1200w? Recenzja urządzenia wielofunkcyjnego z szybkim uzupełnianiem tonera

Niedawno przestawiliśmy zegarki z czasu letniego na zimowy, zyskując tym samym całą godzinę. Jedni przeznaczyli ją na sen, inni – na pracę, zasadniczo wszyscy jednak z radością powitali dodatkowe 60 minut. Truizmem będzie stwierdzenie, że czasu ciągle nam brak, wszystko chcielibyśmy załatwiać maksymalnie szybko, a bywają momenty, że chętnie rozepchalibyśmy dobę o jeszcze 24 godziny. Jak się do tego wszystkiego ma laserowe urządzenie wielofunkcyjne HP Laser Neverstop 1200w?

Polećmy na dzień dobry klasykiem, czyli zawartość pudełka

W dostarczonym do naszego krakowskiego biura pudle znajdowały się:

  • urządzenie wielofunkcyjne HP Laser Neverstop 1200w – czyli główny bohater niniejszego tekstu;
  • podajnik papieru i osłonkę antykurzową, którą trzeba domontować;
  • standardowa makulatura – (przydatna) instrukcja oraz karta gwarancyjna;
  • złącze USB;
  • dwa warianty zasilacza.

HP Laser Neverstop 1200w – kompaktowe urządzenie wielofunkcyjne

Tak właśnie prezentuje się Neverstop 1200w na biurku niżej podpisanego. Montaż urządzenia przebiegł dzięki instrukcji dość szybko i sprawnie. W zasadzie sprowadził się on do zrywania plomb i przymocowania podajnika z osłonką. Jeśli chodzi o konfigurację sprzętu i podpięcie go sieci potrwała ona nieco dłużej. Zdaniem naszego firmowego tech-guy’a Piotrka jest to bardziej związane ze specyfiką łącza w naszym biurze i przy wprowadzaniu ustawień w warunkach domowych powinno pójść dużo prościej.

Jak widać na zdjęciu, urządzenie nie jest przesadnie duże . Konkretne wymiary to 380 mm szerokości, 521 mm wysokości i 385 mm głębokości, a ciężar wynosi ok. 9 kg. Zajmuje zaledwie ćwierć przestrzeni biurkowej, a choć w kwestii miejsca do pracy jestem trochę klaustrofobem, to w bardzo minimalnym stopniu czuję się zastawiony elektroniką. Jeśli chodzi o kulturę pracy – urządzenie nie działa wprawdzie bezgłośnie, ale jednak jest na tyle ciche, że w najmniejszym stopniu nie przeszkadza.

Co, gdzie i jak? Poszczególne elementy urządzenia HP

Na górnej części znajduje się wyświetlacz z panelem sterowania, w którego obsłudze pomaga lektura instrukcji (choć i bez niej panel jest wystarczająco intuicyjny).

klapa HP MFP 1200W

Z przodu urządzenia znajdziemy natomiast wskaźnik poziomu tonera, który dzięki takiemu umieszczeniu można łatwo monitorować.

poziom tonera HP MfP

Nieco nad nim znajduje się wlew, istotny w procedurze szybkiego uzupełniania tonera, o czym jednak więcej będzie w dalszej części recenzji.

wlew HP MFP

Z tyłu urządzenia zlokalizowane jest gniazdo zasilania oraz port USB. Łączność jest możliwa w ten sposób lub przez wifi (do tego dochodzi połączenie za pomocą modułu AirPrint i aplikacji HP Smart).

tył HP MFP

Gdy natomiast zajrzymy do wnętrza urządzenia – trzeba to zrobić podczas montażu, by usunąć niepotrzebne plomby – znajdziemy gotową kasetę z tonerem. Ma on domyślnie starczyć na wydruk plus minus 5000 stron.

hp neverstop laser kaseta toner

Dotychczasowe przemyślenia na temat urządzenia

Zasadniczo to sprzęt przeznaczony albo do pracy w domu, albo do małej firmy, ewentualnie – jak w naszym przypadku – działu. Świadczą o tym nie tylko rozmiary, ale i parametry. Odbiornik papieru mieści do 100 arkuszy, podajnik do 150, a prędkość wydruku to 21 stron na minutę, co stanowi średnią – trudno mówić o ślamazarności, ale nie jest to też prędkość olimpijska. Nie ma też opcji dupleks, która jest jedną z bardziej pożądanych, a laserowe wydruki mamy tylko w czerni i bieli.

Tym samym raczej trudno polecać Neverstop 1200w do większych firm, gdzie mile widziana byłaby większa szybkość i wydajność oraz szeroka paleta kolorów do rozmaitych wydruków. Natomiast w użytku domowym, ale też do drukowania mniejszych nakładowo materiałów w małych biurach czy konkretnych działach sprawdzi się świetnie.

Jak się drukuje? Neverstop 1200w w akcji

Neverstop 1200w nie została poddana karkołomnym testom, które rodziły się w naszych głowach, typu drukowanie Biblii czy Pana Tadeusza. Niemniej musiała drukować rozmaitą papierologię, bez której trudno (nadal) obejść się w codziennym życiu. Były zatem bilety, delegacje, rozliczenia przejazdów, podania i różne druczki urzędowe. Z każdym zadaniem drukarka dawała sobie radę szybko i sprawnie.

druk dokument hp neverstop

Druga grupa materiałów, które były drukowane na Neverstop 1200w stanowią memy. Wiem, że może nie brzmi to zbyt poważnie, ale w naszym biurze drobną tradycją jest już memiarskie podsumowywanie „takich sytuacji” czy innych zdarzeń. Oczywiście nie przesadzaliśmy, bo każda głupota powinna mieć swoje granice, niemniej trochę ich stworzyliśmy. Jakość obrazków (kolorowych, drukowanych monochromatycznie) pozostawiała nieco do życzenia, widoczne były paski i drobne rozmazania, niemniej obrazy pozostawały czytelne.

mem hp neverstop wysoka

Pewne wyzwanie rzucił Neverstop 1200w Kacper, który poprosił o wydrukowanie kilkunastu stron cyfrowej wersji podręcznika do Warhammera. Poniżej można zobaczyć przykładowy wydruk. Dodam, że część stron Kacper postanowił wydrukować na drukarce atramentowej i przy porównaniu laser jednak przegrał, co nie znaczy, że wydruk z Neverstop 1200w był jako taki zły.

warhammer hp neverstop wysoka kompresja

Trudno jednak nie zauważyć, że drukarka średnio nadaje się jako narzędzie do drukowania zdjęć i grafik (co podkreślił także jeden z naszych głównych memiarzy Kuba). Niemniej przy dokumentach sprawdza się bardzo dobrze i takie też było zamierzenie producenta.

Tak jak wspomniałem, możliwe jest także drukowanie z urządzenia mobilnego (smartfon), po pobraniu aplikacji HP Smart i modułu dodatkowego HP Print Service. Poniżej przedstawiam jak prezentuje się skan wydruku zdjęcia z telefonu.

skan druk hp smart aplikacja

Skanowanie, kopiowanie

Rezultaty pracy drukarki mogę zaprezentować dzięki funkcji skanera. Uruchamiamy go za pomocą oprogramowania HP Smart. Intuicyjne oprogramowanie pozwala nam ustawić parametry skanowania, takie jak rodzaj kompresji, format dokumentu czy rozdzielczość (maksymalna wynosi 600 x 600 dpi – tyle samo, co w przypadku wydruków). 

Nawiasem mówiąc należy także brać poprawkę, że prezentowane tu wydruki w dużej mierze są też przetwarzane przez skaner, co oczywiście wpływa na ich jakość.  Zasadniczo jednak myślę, że dobrze oddawane są wrażenia rzeczywiste. 

Na pokładzie jest też funkcja ksero. Podobnie jak w przypadku wydruku, mamy tylko opcję kopiowania w czerni i bieli, tu również maksymalna rozdzielczość to 600 x 600 dpi.

Wymiana tonera – a może zastrzyk?

Pora na asa w rękawie Neverstop 1200w  (tylko gdzie ten rękaw…), czyli możliwość szybkiego uzupełnienia tonera – bez konieczności wyciągania bębna światłoczułego czy innych skomplikowanych operacji przeprowadzanych na urządzeniu. 

Do naszej sztuczki potrzebny będzie odpowiedni zestaw do napełniania tonera – HP 103A W1103A, do kupienia osobno.

Jak wygląda cały zabieg? Odsuwamy klapkę przykrywającą wlew. Następnie wprowadzamy walcowatą „strzykawkę” z tonerem (wcześniej należy ją lekko potrząsnąć, a także „odbezpieczyć”) i ją przekręcamy o 180 stopni. Potem dociskamy górną część i raz jeszcze obracamy, a następnie całe akcesorium – z którego „wycisnęliśmy” toner – usuwamy. 

Tu jeszcze drobna uwaga od naszego innego tech-guy’a –  Mateusza. Należy zachować ostrożność o tyle, by podczas całej operacji toner nie prysnął nam do oczu. Uwaga może zbyteczna, ale że rzeczy martwe lubią być złośliwe…

Czy cały proces jest faktycznie bardziej wygodny? Myślę, że tak, tym bardziej, że znika tu konieczność mocowania się z kasetą tonera, a całość można sprowadzić do kilku ruchów.

Czas na werdykt

Czy i komu polecić urządzenie wielofunkcyjne HP Neverstop Laser MFP 1200w? Tak jak pisałem wcześniej, nie jest to sprzęt dla większej firmy, ale i raczej nie takie było jego przeznaczenie. Pędzący w poszukiwaniu maksymalnych szybkości i możliwości pomkną pewnie dalej, choć być może przystaną, zainteresowani opcją wygodnego uzupełnienia tonera.

Zatrzymać na dłużej mogą się natomiast freelancerzy, szefowie teamów, kierownicy / właściciele niewielkich biur, także studenci, którzy dysponują nieco większym kapitałem. Neverstop Laser 1200w kosztuje bowiem niecałe 1300 PLN, tymczasem trzeba przyznać, że na rynku są inne monochromatyczne laserowe urządzenia wielofunkcyjne, których cena wynosi poniżej tysiąca złotych. 

Z drugiej strony możemy też znaleźć sprzęty 3 w 1, które kosztują tyle, co recenzowany tutaj, ale drukujące już w kolorze i zaopatrzone np. w faks. Argumentem staje się wówczas – raz jeszcze – opisywany system uzupełniania tonera, który pomoże chcącym zaoszczędzić (co najmniej) kilka chwil. I to właśnie on może skraść trochę czasu na rozważenie tego urządzenia HP.

Krakowskie biuro żegna testowany model ze smutkiem, ocierając łzy wydrukowanymi delegacjami czy biletami, a ja jeszcze raz wymieniam plusy i minusy zakupu Neverstop Laser MFP 1200w:

Minusy

Plusy

Sprawdź HP Neverstop Laser MFP 1200w w x-kom