Bezpieczeństwo w Twoim mieszkaniu. Test i recenzja kamery Netatmo Welcome

Coraz więcej osób decyduje się na ochronę swojego mieszkania. Trudno się dziwić, w czasach gdy przechowujemy tyle cennych sprzętów elektronicznych, potencjalna kradzież spowodowałaby ogromne straty finansowe. Na szczęście z pomocą przychodzi kamera wewnętrzna Netatmo Welcome, która swoim czujnym obiektywem zadba o bezpieczeństwo naszego mieszkania, cennych urządzeń oraz nas samych. Jak kamera Netatmo Welcome sprawdza się w rzeczywistości, dowiesz się z recenzji.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo z Netatmo Smart Indoor Camera (Welcome)

Muszę przyznać, że Netatmo Smart Indoor Camera od początku zachwyciła mnie niezwykle estetycznym designem. Z pewnością nie wygląda jak typowa kamera wewnętrza, a jak ekskluzywny dodatek do wnętrza. Kilka chwil wystarczy, żeby się z nią zaznajomić i zacząć cieszyć się z funkcji monitorowania, które oferuje. Konfiguracje przeprowadza się dosłownie w czasie porannych tostów – 10 minut i gotowe. Kamera poinformuje nas w razie niebezpieczeństwa poprzez aplikacje.

Zestaw z kamerą Netatmo Welcome

Pudełko zawiera kluczowe elementy do jej uruchomienia i montażu.

 • Kamera Netatmo Welcome
 • Kabel USB
 • Zasilacz
 • Instrukcja
 • Kod QR do aplikacji
 • wtyczka europejska i amerykańska
Zestaw kamera, zasilacz i kable

Budowa Netatmo Welcome

Kamera jest bardzo mała i lekka, a więc zamontujemy ją niemal wszędzie, gdzie jest równa powierzchnia. Kamera Welcome wykonana została z pojedynczego bloku aluminium i nie ma zbyt wielu, zbędnych dodatków. Jej wymiary to 45 x 45 x 155 mm więc jest zdecydowanie bardziej kompaktowa niż wiele innych kamer bezpieczeństwa. Mikrofon Welcome to bardzo mały otwór wielkości główki od szpilki i znajduje się na samym dole kamery. Aluminiowa obudowa w kolorze stonowanego różowego złota będzie pasować do wystroju większości domów.

Obiektyw znajduje się z przodu kamery, a nad nim malutka dioda informująca o statusie urządzenia. Z tyłu znajdziemy:

 • wejście microUSB służące do zasilania,
 • wejście na kabel Ethernet,
 • slot na kartę microSD.

Brakuje  niestety rozwiązania w postaci akumulatora, który zasiliłby kamerę bez potrzeby stałego podłączania jej do prądu. Alternatywą może być powerbank, który działałby na podobnej zasadzie. To rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowym kosztem.

Kamera wewnętrzna Netatmo Welcome

Konfiguracja kamery w 10 minut

Do skonfigurowania kamery potrzebujemy pobrać aplikację „Home+Security” ponieważ to ona będzie służyć do zarządzania monitoringiem. Aplikacja jest dostępna na iOS i Android 5.0 lub wyższy. Nie obejdzie się bez założenia konta za pomocą swojego adresu e-mail. Aplikacja poprosi o dostęp do lokalizacji na smartfonie, ale jest używana tylko do określenia, czy domownik wyszedł. Teraz pora wybrać urządzenie z listy dostępnych w ustawieniach. Następnie postępować zgodnie ze wskazówkami w aplikacji:

 • Podłączyć Netatmo Welcome do gniazdka za pomocą zasilacza.
 • Odwrócić kamerę spodem do góry i zaczekać aż lampka się zaświeci.
 • Odpowiedzieć na pytanie na, jaki kolor świeci się dioda LED.
 • 4.Po zaznaczeniu koloru zielonego nastąpi wyszukiwanie kamery.
 • 5.Po tyk kroku możesz rozpocząć parowanie za pomocą 8-cyfrowego kodu, który znajdował się w opakowaniu.
 • 6.Po udanej konfiguracji wystarczy połączyć kamerę z siecią Wi-Fi, zaznaczyć jej docelowe miejsce, wprowadzić nazwę i szczegóły lokalizacji domu lub mieszkania.

Cały proces jest bardzo łatwy – trwa 10-15 minut, po których rozpoczniemy monitoring. Domyślne ustawienia możesz oczywiście dostosować w razie potrzeby. Dotyczy to jednak tylko takich rzeczy jak opcjonalna pamięć masowa w chmurze lub ustawienia powiadomień.

Aplikacja Home + Security – serce monitoringu

Aplikacja Home+Security dostarcza wiele opcji dotyczących powiadomień i nagrywania wydarzeń. Typ monitorowania można wybrać zarówno dla trybu W domu, jak i Poza domem.

Nieznane twarze, osoby, zwierzęta, alarmy i inne ruchy można indywidualnie skonfigurować jako:

 • ignoruj,
 • tylko rejestruj,
 • nagrywaj i powiadamiaj,
 • rejestruj, powiadamiaj i włączaj Alarm.

Netatmo Smart Indoor Camera (Welcome)– kontroluj swoje bezpieczeństwo

Za pośrednictwem wyżej wspomnianej aplikacji Home+Security możliwe jest odpowiednie skonfigurowanie wszystkich funkcji kamery. Do nich należy funkcja edycji profilu, w której możesz wybrać czas po którym należy uznać, że domownik jest poza domem, ponieważ nie był ani razu widzialny w kamerze. Żeby zidentyfikować domownika i utworzyć jego profil wystarczy dotknąć i przytrzymać zdjęcie osoby, które wychwyciła kamera jako potencjalnego intruza.

Możesz również ręcznie zaznaczyć w aplikacji, że wszyscy wyszli z domu. To oznacza wprowadzenie najwyższego stanu alarmowego.

Konfiguracja kamery Netatmo Welcome

Funkcja HomeKit

Kamera jest kompatybilna również z usługą HomeKit Secure Video. Nagrania są szyfrowane od początku do końca i bezpiecznie przechowywane w iCloud, gdzie przeglądać je może wyłącznie użytkownik. Dzięki HomeKitSecure Video, można bezpłatnie przechowywać swoje filmy lokalnie na dołączonej karcie microSD oraz na iCloud z wybranymi planami przechowywania.

Oprócz nagrań w czasie rzeczywistym można również oglądać nagrania historyczne, korzystając z 10-dniowego automatycznego przechowywania filmów w usłudze iCloud. To nie wpłynie na ich pojemność. Jeśli będziesz chciał zachować filmy, będziesz mógł je zapisać na swoim iCloud.

Jak skorzystać z tej funkcji?

Trzeba dysponować iCloud oferującym minimum 200 GB pamięci. Przechowywane nagrania nie zmniejszają limitu pamięci konta, a opcja 2TB pamięci pozwala na dodanie aż do pięciu kamer.

Jak działa HomeKit?

HomeKit wykorzystuje algorytmy do analizy aktywności zaobserwowanej przez Inteligentne Kamery w celu ich sklasyfikowania np. zwierzę lub człowiek. Działa to oczywiście tylko po wcześniejszym skonfigurowaniu HomePoda, Apple TV lub iPada jako domowego centrum.

Konfigurowanie kamery

 • sprawdź, czy producent nie wymaga zainstalowania przeznaczonej do tego aplikacji iOS lub iPadOS,
 • dodaj kamerę jako akcesorium w aplikacji Dom,
 • upewnij się, że kamera została dodana do tej samej sieci, w której znajduje się aplikacja Dom. Jeżeli podczas nagrywania łączność z siecią się zerwie – Twoje nagranie możliwe, że nie zostanie zachowane,
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby wybrać ustawienia przesyłania strumieniowego i nagrywania czy uprawnienia użytkownika,
 • po zakończeniu stuknij opcję Gotowe.

Detekcja ruchu i dźwięku – wszystko na osi czasu

Aparat jest dość standardowy, zapewnia rozdzielczość Full HD 1080p z trybem noktowizyjnym. Dodatkowo obiektyw oferuje pole widzenia 130 stopni bez zniekształceń typu rybie oko. Daje to dobre pokrycie większego pomieszczenia, gdy znajduje się w pobliżu rogu. Niestety pominie bliskie krawędzie, jeśli kamera zostanie umieszczone bardziej wzdłuż boku.

W aplikacji wszelkie zdarzenia wykrycia ruchu będą wyświetlane na osi czasu z rodzajem wykonanego ruchu lub twarzą, jeśli została zidentyfikowana (znana lub nie), z miniaturą przechwyconego wideo u góry. Przewijanie do góry osi czasu pozwala również oglądać transmisję na żywo. Jest to dość intuicyjne, ale zobaczysz tylko zdarzenia do limitu miejsca na karcie pamięci, zanim zacznie nadpisywać starsze.

Rozpoznawanie twarzy

Kamera w sposób błyskawiczny potrafi identyfikować twarze. Oczywiście możesz oznaczyć swoją, aby pozbyć się niepotrzebnych powiadomień o potencjalnym intruzie. W ten sposób zidentyfikujesz również twarze domowników lub znajomych.

Ta funkcja nawet przy słabym oświetleniu działa zaskakująco dokładnie np. w identyfikowaniu członków rodziny z pozornie rozmytych plam. Rozpoznawanie działa do około 3 m od aparatu, w dalszej perspektywie twarz jest zbyt mała w kadrze, aby była widoczna.

Magazyn dla Twoich nagrań

Kamera ma z tyłu gniazdo microSD i jest wyposażona w kartę o pojemności 8 GB. Ta lokalna pamięć jest domyślnie używana do wszelkich nagrań wideo, a dostęp do nich można uzyskać również za pośrednictwem aplikacji Security spoza domu.

Oprócz miejsca na karcie możesz opcjonalnie podłączyć kamerę do DropBox, wybranego serwera FTP lub funkcji Apple HomeKit Secure Video w HomeKit. Netatmo nie oferuje własnej pamięci masowej w chmurze i nie są wymagane żadne subskrypcje, aby korzystać z urządzenia po wyjęciu z pudełka.

Rozpoznawanie alarmu

Inteligentna kamera wewnętrzna może również wykrywać alarmy i powiadamiać o różnych zdarzeniach. Odbywa się to zarówno poprzez rozpoznawanie wideo, jak i audio, i może pomóc ostrzec Cię o niemych alarmach, takich jak alarmy dymu lub samodzielne alarmy okienne, gdy jesteś poza domem.

Alarm w aplikacji kamery Netatmo

Jakość obrazu i dźwięku

Netatmo Welcome nagrywa w rozdzielczości Full HD, do 25 klatek na sekundę. Obraz jest dosyć płynny, a kąt widzenia 130 stopni obejmuje dużą część pomieszczenia. Jakość obrazu w zupełności wystarcza, by rozpoznać osobę, która pojawia się na nagraniu, a także dostrzec czynności, jakie wykonuje.

Mikrofon w Netatmo Welcome jest bardzo czuły. Czynności, które nie są głośne, rejestrują się na nagraniach bardzo wyraźnie. Słychać dokładnie głos osoby znajdującej się w innym pokoju

Jakość obrazu w dzień

Jakość obrazu w nocy

Zestaw Netatmo - kamera, czujniki i syrena

Możesz również wybrać cały zestaw bezpieczeństwa od Netatmo. Zawiera on omawianą kamerę Netatmo Welcome, czujniki otwarcia drzwi i okien oraz syrenę do odstraszania dźwiękiem. Wszystkie te urządzenia dodasz do jednej aplikacji. Niestety będą działać tylko z kamerą, nie ma możliwości indywidualnego użycia.

Czujniki otwarcia drzwi/okna Welcome Tags

W zestawie znajdziesz trzy inteligentne czujniki okien i drzwi. Natychmiastowo poinformują Cię, zanim dojdzie do włamania. Umieszczone na dowolnie wybranych drzwiach i oknach rozpoznają wszelki ruch lub drżenie, sygnalizując, że ktoś chce sforsować zamek.

Wykrywają także otwarcie drzwi lub okna. W przypadku próby włamania zyskujesz cenny czas ponieważ każda informacja przekazywana jest od razu na Twojego smartfona.

Netatmo Siren

Netatmo Siren o głośności 110 decybeli oferuje ciekawy wybór dźwięków, jakie na co dzień można usłyszeć w domu:

 • szczekanie,
 • krzyk dziecka
 • szum odkurzacza.

Odgłosy są bardzo naturalne i głośne. Z pewnością skutecznie odstraszą potencjalnego złodzieja.

Netatmo Welcome – czy warto ją kupić?

Kamera Netatmo Welcome bardzo dobrze sprawdza się w domowych warunkach do obserwowania drzwi wejściowych. Wygląda bardzo elegancko i na pierwszy rzut oka nie przypomina kamery wewnętrznej, a raczej ciekawy element dekoracyjny. Nagrywa dobrej jakości obraz w dzień, jak i w nocy, a automatyczna detekcja ruchu i dźwięku działa bezbłędnie. Dodatkowo można ją skonfigurować w taki sposób, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych powiadomień. Kolejnym plusem jest to, że konfiguracja kamery zajmuje 10 minut, a wszystko to dzięki aplikacji Security+Home.

Największym minusem jest cena. W regularnej sprzedaży kamera kosztuje 949 złotych, mimo dobrej jakości obrazu i ciekawego designu niestety jest to stanowczo za duża kwota. Oprócz tego brak akumulatora spowoduje, że kamera przestanie działać w przypadku braku prądu.

Minusy

 • brak akumulatora – jeśli nie będzie prądu, kamera przestanie działać
 • cena
 • szybkie nagrzewanie się

Plusy

 • dobra jakość obrazu w dzień i w nocy
 • automatyczna detekcja ruchu, dźwięku i twarzy
 • możliwość zapisu nagrań w chmurze lub na karcie pamięci
 • przejrzysta aplikacja Home+Security
 • łatwa konfiguracja kamery
 • piękny design

Ocena

8/10
PL - Cena/Jakość

Kamera Netatmo Smart Indoor Camera (Welcome) jest dostępna w sklepie x-kom