Porównanie centrali Aqara Hub M2 vs Aqara Hub M3 – rozpocznij przygodę z inteligentnym domem

Latem, gdy dni są długie i ciepłe, dom staje się naszym miejscem wypoczynku i bezpieczeństwa. To idealny czas na przetestowanie nowoczesnych systemów, które mogą przekształcić nasze domy w inteligentne przestrzenie. W te wakacje przetestowałem system inteligentnego domu Aqara, porównując centrale Aqara Hub M2 vs Aqara Hub M3. Dodatkowo sprawdzając ich funkcje – od zarządzania smart gniazdkiem, przez kontrolę TV, aż po monitorowanie bezpieczeństwa. Zobaczmy, czy ekosystem Aqara rzeczywiście spełnia obietnice producenta i ułatwia codzienne życie.

Dla każdego laika, chcącego stawiać pierwsze kroki w budowie własnego inteligentnego domu. Aqara pomoże krok po kroku w kształtowaniu smart rozwiązań.

Oczywiście, że tak. To obowiązkowy element wyposażenia SmartHome od Aqary. Jednak polecam nowszy model Aqara Hub M3, ze względu na większe możliwości doboru urządzeń zgodnych ze standardem Matter.

Aqara powinna dokładniej przetłumaczyć aplikację na język polski. Stworzyć nowe wersje na system Windows i smart zegarki. Brakuje ładowarki w zestawie. 

Jakie zadanie ma centrala w świecie SmartHome ?

Misją inteligentnego domu jest ułatwienie i uprzyjemnienie korzystania z przestrzeni w domu czy mieszkaniu. Zadaniem centrali jest integracja różnych czujników i urządzeń. Zbiera ona informacje z sensorów i na ich podstawie wydaje polecenia aktywacji automatyzacji lub wysyła powiadomienia do domowników. Celem działania koncentratorów SmartHome jest wyciągnięcie pozytywnej wartości dla użytkownika – ułatwienie życia. To od naszej wyobraźni i dostępnych produktów zależy, jak bardzo SmartHome będzie pomagać nam w codziennym życiu zapewniając bezpieczeństwo, rozrywkę i oszczędzając nasz cenny czas.

Podsumujmy wakacyjny okres korzystania z ekosytemu inteligentnego domu Aqara. Co każdy „laik” powinien wiedzieć, zanim zacznie przygodę z SmartHome.

Unboxing i specyfikacja – co znajdziemy w zestawie 

W obu przypadkach Aqara Hub M2 oraz Aqara Hub M3 otrzymujemy w pudełku centrale, kabel USB oraz instrukcję obsługi wraz z kodem HomeKit. Niestety nie otrzymujemy zasilacza, tym samym musimy poświęcić jedną z prywatnych ładowarek otrzymaną kiedyś przy zakupie telefonu. W zestawie M3 mamy dodatkowo uchwyt i wkręty montażowe, aby powiesić koncentrator na pionowej powierzchni. 

Specyfikacja centrali Aqara Hub M2

Aqara Hub pełni rolę koncentratora urządzeń inteligentnego domu, czyli to do niej dodajemy wszystkie czujniki i aktywatory z portfolio produktów Aqara. Jej wygląd jest istotny ponieważ, aby skorzystać z jednej z jej funkcji musi ona być umieszczona w widocznym miejscu pokoju — mam tutaj na myśli sterowanie podczerwienią. Koncentrator wyposażono w protokół Wi-Fi 2,4Ghz, Bluetooth 5.0 oraz Zigbee 3.0. Maksymalnie podłączymy 128 czujników IoT. Mały głośnik wydaje polecenia podczas konfiguracji, są one jednak po angielsku. Zasilanie to 5V, 1/2A, koncentrator wyposażono w złącze Ethernet i USB.

Centrala Aqara Hub M2

Specyfikacja centrali Aqara Hub M3

Aqara Hub M3 ma już kształt prostopadłościanu, stąd wydaje się większa od poprzedniczki. Koncentrator wyposażono w protokół Wi-Fi 2,4Ghz, tym razem rozszerzony o pasmo 5,0Ghz, Bluetooth 5.1, Zigbee 3.0 oraz Thread, ze wsparciem nowego standardu Matter. Maksymalnie podłączymy 128 czujników IoT. Mały głośnik również wydaje polecenia podczas konfiguracji i automatyzacji. Zasilanie to 5V, 2A, koncentrator wyposażono w złącze Ethernet i USB typu C. 

Centrala Aqara Hub M3

Tabela porównawcza specyfikacji Aqara Hub M2 vs. Aqara Hub M3

 

 Aqara Hub M2

Aqara Hub M3

Model:

HM2-G01

HM-G01D

Protokoły:

ZigBee 3.0, WiFi 802.11 b/g/n 2,4GHz

Zigbee 3.0, Thread IEEE 802.15.4, Bluetooth 5.1, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 2,4GHz/5GHz, 

Kontrola urządzeń podczerwieni:

Tak

Tak

 Wymiary:

100.5 x 100.5 x 30.75 mm

105 × 105 × 36.5 mm

Temperatura pracy:

 -5℃ do 50℃

 -10℃ do 50℃

Wilgotność pracy:

0% – 95% RH 

0% – 95% RH 

Zasilanie:

5V⎓1-2A

5V⎓2A

Zawartość zestawu:

Hub M2, Kabel USB-A do USB-micro, Instrukcja użytkownika

Hub M3, Kabel USB-A do USB-C, Zestaw śrub i kołków, Uchwyt, Instrukcja użytkownika

Aplikacja Aqara – podstawowe informacje

Całym ekosystemem Aqary sterujemy z pomocą aplikacji mobilnej dostępnej na Androida 6 lub wyższy oraz iOS 12 lub wyższy. To z jej poziomu będziemy kontrolować i zarządzać inteligentnym domem. 

Mobilna aplikacja Aqara jest zbudowana bardzo podobnie do konkurencji, co ułatwia też poruszanie się po niej. Najważniejszy jest pasek u dołu, znajdziemy tutaj:

  • Dom – skrót do ekranu głównego,
  • Akcesoria – czyli wszystkie urządzenia, 
  • Automatyzacje – to dzięki nim ożyje nasza przestrzeń smart,
  • Scena – to cykl czynności realizowanych na nasze żądanie,
  • Profil – tutaj znajdziemy ustawienia konta oraz główne ustawienia aplikacji. 
Drugim ważnym elementem będzie Mój dom w lewym górnym rogu ekranu. Pozwala on skorzystać z opcji zarządzania pokojami, lokalizacją i strefą czasową.

W aplikacji znajdziecie drobne błędy w tłumaczeniu, nie przekłada się to na funkcjonowanie SmartHome, ale może być irytujące. Przykładowo „Zapraszać” zamiast „Zaproś członka”, „Przezwisko” zamiast prostego „Pseudonim”, niekiedy jest pomylona liczba mnoga z pojedynczą. Może się też zdarzyć jakiś nowy nieprzetłumaczony fragment aplikacji. 

Ustawienia aplikacji mobilnej Aqara

Aplikacja Aqara pozwala wybrać jednostki, z jakich chcemy korzystać kilometry czy mile.

Mamy dostęp do Centrum wiadomości to tak naprawdę historia powiadomień, zaproszeń dla członków i informacji systemowych. Zaś w Inteligentne dzienniki zobaczmy historię realizowanych automatyzacji i scen. Możemy wyszukać najnowsze aktualizacje dla centrali i sensorów. W Konserwacja sprawdzimy stan czujników np. stan baterii. 

Osobiście brakuje mi aplikacji na Windows 11/10. Nie chodzi tutaj o pełną wersję z możliwością konfiguracji centrali, ale tylko o okno z możliwością podglądu stanu urządzeń oraz możliwość prostego sterowania. Tym samym bez puszczania myszki i brania smartfona do ręki można, by dowiedzieć się co tam w domu piszczy. 

Niektóre aplikacje np. SmartThings pozwalają na tworzenie 2D lub 3D modelu mieszkania, niekiedy jest to pomocne w sterowaniu. W aplikacji Aqary zabrakło tej opcji wizualizacji naszego smart domu. 

Ekran aplikacji – Twój pilot do smart domu

Jednak główny ekran aplikacji możemy mocno personalizować i dostosować do swoich potrzeb sterowania. Oczywiście każdy domownik na swoim smartfonie może stworzyć własny ekran i może być też więcej niż jeden. Mamy możliwość ustawienia dowolnego tła, rozkładu kafelek urządzeń (niektóre pozwalają na zmianę wielkości). Wybrać dodatkowe karty z informacjami o pogodzie, uzbrojeniu domu, czy zużyciu energii. 

Aqara – jak zbudowana jest aplikacja ?

Pokoje – pomogą w organizacji domu

Jak każda aplikacja dla SmartHome i tutaj Aqara ma podział urządzeń ze względu na pomieszczenie, w którym się znajduje. Możemy grupować akcesoria w utworzone wirtualne pokoje. Co ciekawe dodatkowo możemy wybrać piętro i rodzaj pomieszczenia. Nie spotkałem się, aby konkurencja miała takie rozwiązanie. 

Aplikacja pozwala na grupowanie oświetlenia, klimatyzatorów, kurtyn/żaluzji/rolet oraz przełączników. 

Lokalizacja – konfiguracja opcji opartych na GPS

Ustawienie lokalizacji naszego inteligentnego domu jest niezwykle ważne w procesie automatyzacji. Prawidłowe umieszczenie naszego domu na wirtualnej mapie, pozwala skorzystać z procedur obejmujących sygnał GPS. Tym sposobem nasz smart dom będzie wiedzieć, czy znajdujemy się w jego okolicy i przykładowo, czy uzbroić lub rozbroić alarm.

Wymagana jest również zgoda innych domowników na korzystanie z ich lokalizacji telefonów. 

Aby ustawić lokalizacje w aplikacji Aqara wejdź w ustawienia domu i lokalizacja, następnie wybierz kraj i miejscowość. Trochę dziwny jest brak pozycjonowania na podstawie szerokości geograficzne i pinezkę na mapie. Przekłada się to oczywiście na mniejszą dokładność automatyzacji opartych na lokalizacji domowników. 

Członkowie – dodawanie domowników

Wypadałoby, aby nasi domownicy również mieli dostęp do sterowania zbudowanym smart domem. Możemy dodać mieszkańców jako zwykły członek (możliwe sterowanie urządzeniami i wywoływanie scenerii) lub jako admin (pełne sterowanie wraz z tworzeniem i usuwaniem automatyzacji, scen i innych domowników).

Aby dodać nowego domownika, wejdź do ustawień aplikacji i wybierz „Zapraszać”. Wymagane jest podanie adresu mail (na nim musi być stworzone konto Aqara), możemy nazwać domownika oraz określić jego uprawnienia tzw. rola. Na koniec napisać krótką notatkę z zaproszeniem. 

Powiadomienia – alarmy o zdarzeniach w domu

Aby otrzymywać dane powiadomienie z czujnika, należy taką automatyzację zaprogramować w innym wypadku nawet po wykryciu wody sensor ani centrala Aqara nie powiadomi domowników o zdarzeniu. Zalecam na początku stworzyć takie procedury dla czujników bezpieczeństwa np. zalania, dymu, ruchu czy czujnika otwarcia/zamknięcia np. drzwi wejściowych.

Powiadomienia przychodzą bardzo szybko, nawet jeśli znajdujesz się za granicą na wakacjach np. w Bułgarii. Choć pamiętajmy, że wymagany jest szerokopasmowy Internet. Opóźnienie powiadomień na internecie mobilnym, lub roamingowym jest minimalne. 

Automatyzacje – ożyw swój inteligentny dom

Automatyzacje – programowanie automatycznych czynności

Automatyzacje, choć możecie się też spotkać z tłumaczeniem jako „procedury”. Są one sercem SmartHome to dzięki nim ożywa nasza fizyczna przestrzeń np. salonu czy kuchni. Automatyzacje mają za zadanie wykorzystać zebrane dane z czujników i zareagować na ich wyniki. Z dostępnych urządzeń wykonawczych nasz inteligentny dom może aktywnie pomóc w rozwiązaniu zaistniałego problemu np. ułatwić uruchomienie kina domowego, uruchomić sprzątanie podczas naszej nieobecności, zakręcić główny zawór, jak wykryje zalanie, czy uruchomić syrenę alarmową jeśli wykryje dym lub dwutlenek węgla. Możliwości jest bardzo dużo, a ogranicza nas dobór urządzeń i nasza potrzeba. 

W aplikacji Aqara mamy dwa warunki „jeśli” oraz „następnie”. Pod pierwszym kryją się warunki inicjujące procedurę, zaś pod drugim reakcja na ich wskazania. 

W warunku „jeśli” możemy określić czas rozpoczęcia automatyzacji, określić stan wywołania systemu ostrzegania (czy jest uzbrojony/rozbrojony). Mamy dostęp do wersji beta warunków pogodowych np. czy przewidywana jest w naszej lokalizacji burza lub intensywne opady śniegu. Oczywiście mamy też warunek oparty na lokalizacji smartfona, czy przebywamy w pobliżu lokalizacji domu, czy też go opuściliśmy. Niestety wskazania GPS nie są zbyt dokładne, czasem aplikacja reaguje z opóźnieniem. 

Możemy wykorzystać dostępne czujniki wskazanie zalania, temperatury, wilgotności czy stan smart gniazdka. 

W przypadku „następnie” czyli reakcji możemy wywołać inną automatyzację czy scenę. Mamy możliwość określić powiadomienia i stworzyć dedykowaną ich treść. Określić opóźnienie aktywacji automatyzacji oraz zmienić stan systemu ostrzegania (np. uzbroić dom kiedy opuszczamy lokalizację). 

Zależenie od podłączonych urządzeń IoT, RTV czy AGD możemy mieć wiele dostępnych opcji zadziałania inteligentnych urządzeń. W przypadku testu sprawdzaliśmy reakcje podczerwieni (uruchomienie TV czy klimatyzacji). Działała prawidłowo. Możemy uruchomić głośnik alarmowy w hubie M2/M3. Zmienić stan smart wtyczki.

Sceny – pojedyncze sekwencje czynności

Sceny (inaczej zwane, jako scenerie) to cykl czynności wykonywanych przez inteligentny dom w momencie wywołania przez domownika np. za pomocą aplikacji na telefonie, bądź przycisku pilota. Inaczej niż w przypadku automatyzacji nie są wywoływane samoistnie po spełnieniu określonych warunków. 

Przykładem scenerii może być np. „Kino”. Kiedy to na sygnał domownika uruchamia się sceneria, która ma zasłonić żaluzje, uruchomić oświetlenie nocne i uruchomić TV z Netflixem. 

W aplikacji mobilnej Aqara możemy w przypadku scen wywołać inną automatyzację, inną scenę, wykonać opóźnienie akcji, określić reakcję systemu ostrzegania. Oczywiście mamy też dostęp do opcji podłączonych urządzeń i sterowania podczerwienią.

 

Podczerwień – kontroluj retro urządzenia

Jak wspomniałem Aqara Hub wyposażono w podczerwień co pozwala sterować mniej zaawansowanymi urządzeniami w domu. Mam tutaj na myśli te, które są sterowane przez piloty. Mogą to być telewizory, klimatyzacje, żaluzje czy wiatraki.

Poniżej konfiguracja wirtualnego pilota podczerwieni sterującego telewizorem. Istnieje możliwość klonowania sygnałów IR pilota, który posiadamy do urządzenia. 

Widżety – jak ułatwić sterowanie

Widżety to pomocny element systemu Android pozwala mieć szybki dostęp do aplikacji, informacji czy właśnie sterowania. Tutaj aplikacja Aqara oferuje dwa widżety mały i duży, na obu jesteśmy w stanie przedstawić karty urządzeń, ale tylko tych posiadających element sterujący np. telewizor lub wyświetlają dane z sensora. Możemy uzyskać szybki dostęp do scen i nie wchodząc nawet do aplikacji uruchamiać je po kliknięciu widżetu. Mamy możliwość dowolnie rozmieszczać karty urządzeń i scen. 

Sterowanie czujnikami Aqara na zegarkach

Aqara nie posiada swojej aplikacji na smart zegarki, jednak kiedy zintegrujemy ekosystem Aqara z aplikacją HomeKit lub SmartThings wtedy otrzymujemy możliwość sterowania urządzeniami. Oczywiście mówimy tutaj o aktywnych elementach systemu np. przełącznikach, gniazdkach czy silnikach rolet. Poniżej screeny z zegarka Galaxy Watch 6

Asystenci głosowi w ekosystemie Aqara

Jak zauważyliśmy system i aplikacja Aqary bardzo dobrze integruje się z innymi platformami inteligentnego domu. To jednak nie wszystko ponieważ możemy też sterować głosowo urządzeniami. 

Asystent głosowy Google

Korzystając z asystenta głosowego należy zintegrować dwie platformy Google i Aqare, a dokładniej udostępnić urządzenia aplikacji Google Home. Przed tym zalecam jednak przejrzenie nazw urządzeń i czujników, proponuje nadać polskie proste nazwy. Znacząco ułatwia to późniejsze wydawanie polecań głosowych w języku polskim i prawidłową reakcję asystenta. Poniżej przykład z możliwością sterownia telewizorem z aplikacji Google Home i pośrednictwem centrali. 

Inteligentne głośniki Google Home Hub – steruj urządzeniami głosowo

Google Nest Hub 2 to inteligentny głośnik, dzięki któremu możemy kontrolować głosowo urządzenia inteligentnego domu, jak tylko wyświetli się dane urządzenie w aplikacji Google Home. Jednak głośnik nie obsługuje języka polskiego, więc musimy korzystać z języka Szekspira. Osobiście zalecam wtedy nazywanie urządzeń po angielsku, ponieważ głośnik nie zrozumie polecań z polskimi słowami. Oczywiście możemy też kontrolować urządzenia za pomocą dotykowego ekranu co ja wykorzystuję na co dzień. 
Panel sterowania pokojem
Panel sterowania ogólny - uruchamianie telewizora

Główna różnica pomiędzy Aqara Hub M2 i Aqara Hub M3

Do niedawna rozważając zakup czujnika SmartHome, jako klient zastanawiałeś się „Czy będzie można sterować z aplikacji X?” Po zakupie i próbie dodania sensora okazuje się, że działa tylko z aplikacją konkurencji. Wracasz niezadowolony do sklepu i zwracasz produkt. Tak większość „laików” tworzyła swój smart dom. 

Tutaj pochwalę Aqarę i polecę zakup centrali Aqara Hub M3, ponieważ producent dodał wsparcie dla standardu Matter.

Matter – jeden, aby wszystkimi rządzić

Protokół Matter upraszcza tworzenie pełnego ekosystemu, eliminując problemy z kompatybilnością i bezpieczeństwem. Dzięki Matter, urządzenia Smart Home mogą współpracować z różnymi platformami, takimi jak Google Home, Apple HomeKit, Amazon Alexa, czy SmartThings. Logo Matter na produkcie gwarantuje bezpieczne pochodzenie i zgodność ze standardami. Ułatwia to integrację nowych urządzeń w domu, zapewniając szybszą i działającą lokalnie sieć urządzeń, bez potrzeby korzystania z chmury i stałego dostępu do Internetu. Matter cały czas się rozwija wprowadzając obsługę kolejnych typów urządzeń RTV i AGD.

Logo standartu łączności Matter

Jak wykonać migrację na nowszy model ? 

Na początku wyjaśnijmy jedną sprawę, do aplikacji Aqara musi być już dodana nowa centrala M3 z poziomu jej ustawień możemy wybrać opcje „Migracja Hub”. Prosto i łatwo wszystkie urządzenia i stworzone automatyzacje zostaną przypisane do nowego koncentratora. 

Podsumowanie miesiąca testów Aqara M2 vs M3

Prawie całe wakacje spędziłem korzystając z inteligentnego domu Aqary. Podsumowując ten czas mogę powiedzieć, że producent stworzył ekosystem kompletny. Mamy dostępne wszystkie możliwe czujniki i dobrą aplikacje mobilną. Przyjazną też dla osób wchodzących w świat SmartHome. Aqara cały czas rozbudowuje swój asortyment produktów.

Dostępne sensory też nie odstraszają ceną, nie są tak drogie jak Z-wave. Zdecydowanie konkurują ceną na tle innych, trzymając jakość i funkcjonalność. Inteligentny dom nie buduje się z dnia na dzień, zdecydowanie polecam stopniowy zakup urządzeń IoT. Czujemy też w takim przypadku, jakie sensory są nam potrzebne, a jakie jednak zbędne. 

Centrala Aqara Hub M2 to idealne rozwiązanie dla osób, które wchodzą w świat inteligentnego domu. Nie przewidują również wydania znacznych kwot na jego budowę, próg wejścia jest niski. A koncentrator jest tańszy porównując do konkurencji. Dokupowanie kolejnych czujników również nie odbija się bardzo na portfelu. Czujniki Aqary są konkurencyjne cenowo. 

Aqara nie ogranicza się też do swojego podwórka, współpracuje z innymi większymi aplikacjami i ekosystemami inteligentnych domów. Współpraca z Google Home czy Apple HomeKit dodatkowo pozwala na skorzystanie ze sterowania głosowego. 

Aqara Hub M2

Minusy

  • Brak wsparcia dla Matter
  • Brak ładowarki w zestawie
  • Brak aplikacji na system Windows
  • Niedokładne tłumaczenie aplikacji
  • Mało dokłada automatyzacja oparta o lokalizacji

Plusy

  • Kompletny ekosystem SmartHome, każdy typ sensorów jest dostępny
  • Czujniki w przystępnych cenach
  • Centrale Aqara wyposażono w kilka protokołów komunikacji
  • Integracja z innymi platformami inteligentnego domu (Google Home, SmartThings, Apple HomeKit)
  • Możliwość sterowania głosowego
  • Bezproblemowa i łatwa obsługa

Ocena redakcji

6/10
Porównanie wyglądu centrali i prezentacja czujników

Aqara Hub M3

Centrala Aqara Hub M3 to idealny początek dla osób, które planują tworzyć w przyszłości duży system SmartHome. Rozbudowywać go o urządzenia Matter różnych marek i nie być ograniczonym tylko do jednego producenta. Osobiście zalecam zakup nowej wersji centrali Aqara Hub M3, na pewno zaprocentuje to w kolejnych latach. Cena najnowszego koncentratora oczywiście jest droższa niż wcześniejszego modelu, jednak w dłuższej perspektywie nie będzie wymagana wymiana na nowszy model. Producent zadbał o szybki proces migracji ze starszego modelu M1S czy M2.

Minusy

  • Brak ładowarki w zestawie
  • Brak aplikacji na system Windows
  • Niedokładne tłumaczenie aplikacji
  • Mało dokłada automatyzacja oparta o lokalizacji

Plusy

  • Kompletny ekosystem SmartHome, każdy typ sensorów jest dostępny
  • Czujniki w przystępnych cenach
  • Centrale Aqara wyposażono w kilka protokołów komunikacji
  • Hub M3 wspiera protokół Matter
  • Integracja z innymi platformami inteligentnego domu (Google Home, SmartThings, Apple HomeKit)
  • Bardzo łatwy proces migracji na nowy model Aqara Hub M3
  • Możliwość sterowania głosowego
  • Bezproblemowa i łatwa obsługa

Ocena redakcji

8/10
PL - Cena/Jakość