Pobór mocy Intel Core i9-13900KS. Procesor, który niezwykle trudno okiełznać
Aby wykorzystać w pełni potencjał, jaki drzemie w Intel Core i9-13900KS, potrzebujesz nie lada chłodzenia. Na standardowym wodnym schładzaczu z chłodnicą 360 mm nie było zbyt kolorowo.
Intel Core i9-13900KS ma nieco wyższy współczynnik TDP od Intel Core i9-13900K (150 W zamiast 125 W), ale taki sam MTP (253 W). Niestety, przy zdjętych limitach mocy dochodziło szybko do zjawiska throttlingu. Trudno było dobić do 6,0 GHz, a co dopiero utrzymać tak wysokie taktowanie. To siłą rzeczy odbija się na małej różnicy względem osiągów generowanych przez Intel Core i9-13900K.
Pobór mocy wzrósł, choć dość nieznacznie. Jest to wynik wyższych zegarów. W praktyce niewiele to zmienia, bo wszystkie topowe Intel Core 13. generacji z dopiskiem K przy poluzowanych kajdanach mają niemal nieograniczony apetyt na energię. Efektywność energetyczna to jest coś, nad czym Intel musi koniecznie popracować w kolejnej generacji.
Gaming
Dzięki za artykuł 🙂
Niby test a o temperaturach ani słowa. Polecam zerknąć na materiał Liptona :
Dane co do temperatur, w tej sytuacji już zbyt wiele nie mówią. CPU i tak będzie podnosił taktowanie aż nie obije się o prób poboru mocy (raczej nie) albo max. temperatury (będzie oscylował koło 100 C) i tutaj głównie właśnie wskazanie osiągniętej częstotliwości będzie istotne – pozwoli sprawdzić czy układ chłodzenia jest jakoś wystarczający i czy zbyt dużo wydajności się nie traci. Polecam ciekawy artykuł z Anadtech gdzie sprawdzano wydajność przy różnych limitach mocy. Okazuje się, że można mieć 90 % wydajności przy dwa razy mniejszym poborze mocy i przy znacznie niższych temperaturach. I tutaj AMD wypada tym lepiej, im mniejszy limit mocy założymy.