Canon MAXIFY GX7040 to urządzenie wielofunkcyjne, które na papierze przeznaczone jest do domu i małego biura. Mogłoby się więc wydawać, że do typowego kombajnu jeszcze dość daleko. Twierdzę jednak, że jest inaczej – GX7040 to sprzęt, który stworzony jest do tytanicznej pracy i dużych obciążeń. A dlaczego wyrobiłem sobie takie zdanie o tym urządzeniu wielofunkcyjnym, dowiecie się z recenzji.
Canon MAXIFY GX7040 dotarł do mnie w dużym i ciężkim opakowaniu, a już samo to świadczyło o tym, że jest to urządzenie wielofunkcyjne o ogromnych możliwościach. Nie inaczej było po rozpakowaniu. Na sprzęt o wymiarach 40 x 33 x 64 cm po prostu trzeba zagospodarować odpowiednie miejsce, ponieważ GX7040 to nie urządzenie, który zmieści się na każdym biurku. Ale nic w tym dziwnego – z założenia ma służyć do ciężkiej pracy.
W zestawie, oprócz samego urządzenia wielofunkcyjnego Canon MAXIFY GX7040, znalazłem:
Muszę dodać, że sprzęt był bardzo dobrze zapakowany i ktoś musiałby się naprawdę postarać, by uszkodzić go podczas transportu.
Wspominałem już, że wymiary i waga urządzenia jest dość duża, ale teraz przejdźmy do szczegółów i przyjrzyjmy się budowie Canona MAXIFY GX7040. Choć drukarka zbudowana jest z trzeszczącego plastiku (jak wszystkie zresztą), jest solidna, a elementy dobrze spasowane. Samym designem nie wyróżnia się szczególnie z tłumu, wygląda na typowe urządzenie stworzone do ciężkiej pracy.
Dużą zaletą jest panel z dotykowym wyświetlaczem, a przede wszystkim to, że przyciski są na nim duże i bardzo łatwo w nie trafić. Jest wiele modeli drukarek, które taki panel mają, ale ciężko korzystać z nich komfortowo. W tym wypadku tego problemu nie ma. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by zmienić kąt nachylenia panelu w zakresie niemal 90 stopni.
Kolejną zaletą w budowie MAXIFY GX7040 jest liczba podajników papieru oraz mnogość formatów, jakie drukarka obsługuje. Z przodu dostępne są dwie kasety – pierwsza na papier formatu A4, A5, B5 i koperty, a druga na koperty i A4. Każdy z nich pomieści ponad 200 arkuszów papieru, co jest wynikiem bardzo dobrym. Kolejnym podajnikiem jest tylna tacka – pomieści około 100 arkuszy papieru, a oprócz wymienionych już formatów obsłuży między innymi A6, foto, a także rozmiary niestandardowe o maksymalnych wymiarach 216 x 1200 mm (a więc ponad metr długości, co może przydać się do drukowania na papierze makulaturowym).
Nie można zapomnieć również o ADF z dupleksem, zamontowanym na górze urządzenia, który obsługuje chociażby formaty A4, A5 oraz koperty. O tym, jak się sprawdza, piszę w dalszej części recenzji we fragmencie dotyczącym skanowania.
Na froncie MAXIFY GX7040 znajdziemy również wskaźniki, informujące o poziomie tuszu. Są bardzo duże, a więc z łatwością da się sprawdzić, czy nie nadchodzi pora dolewki atramentu. Z przodu znajduje się również port USB, który pozwoli na drukowanie z przenośnych nośników pamięci. Nie ma lepszego miejsca na jego umiejscowienie. Pozostałe złącza – USB-B, LAN i telefoniczne znajdują się z tyłu.
Warto jeszcze rzucić okiem na szczegóły dotyczące specyfikacji Canona MAXIFY GX7040.
Pora podpiąć Canon MAXIFY GX7040 do prądu i skonfigurować. Ułatwi to instrukcja szybkiego uruchamiania dostępna w języku polskim.
Wstępna konfiguracja jest bardzo łatwa i zwięźle opisana w instrukcji. Ponadto informacje wyświetlane na panelu dotykowym pomagają w całym procesie, tak by poradził sobie z nim każdy.
Po ustawieniu takich podstaw jak data i godzina, przychodzi czas na uzupełnienie pojemników na tusz. Butelki zaprojektowane są w taki sposób, by nie rozlać atramentu. I rzeczywiście trudno uronić nawet kropelkę. Ponadto specjalnie wycięte korki w buteleczkach sprawiają, że nie sposób pomylić kolory – każda pasuje tylko do pojemnika z odpowiednim kolorem. Tusze startowe pozwalają zapełnić mniej więcej ¾ każdego zbiornika.
Następnie drukarka poprosi o kalibrację. Po zatwierdzeniu zrobi to automatycznie, a proces ten trwa niecałe 10 minut. W celu inicjacji atramentu, urządzenie pobiera niecałe ćwierć zawartości z każdego pojemnika (jest to jednorazowa akcja, która polega na wypełnieniu przewodów i głowicy drukującej tuszem).
Drugim etapem konfiguracji jest połączenie drukarki z komputerem lub urządzeniem mobilnym. Na potrzeby recenzji wybrałem opcję smartfonową i zainstalowałem aplikację Canon PRINT. Tutaj również nie napotkałem problemów i po chwili Canon MAXIFY GX7040 był gotowy do pracy. Zarówno wszystkie urządzenia mobilne oraz komputery, które mam w domu, bezproblemowo wykrywały drukarkę.
Natomiast w celu późniejszego drukowania i skanowania z komputera czy laptopa, warto zainstalować dołączone do zestawu sterowniki – da to dostęp do pełnych ustawień drukowania i skanowania.
Pora przejść do głównej części testu, a więc sprawdzenia tego, jak MAXIFY GX7040 radzi sobie z drukowaniem. Czy rzeczywiście sprawdzi się w każdych warunkach?
Jakość drukowania zarówno w przypadku zdjęć, jak i dokumentów jest bardzo dobra. Już w przypadku standardowych ustawień druk jest wyraźny i pełny kolorów, a w zależności od potrzeb, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z wysokiej lub niskiej jakości. Oczywiście pierwsza z nich przyda się dla bardzo ważnych dokumentów czy zdjęć i pobiera więcej atramentu. Druga zaś sprawdzi się głównie w przypadku kopiowania i pozwoli zaoszczędzić naprawdę sporo tuszu.
Jestem zadowolony również z szybkości drukowania – w trybie standardowym dokument jednostronny w formacie A4 jest gotowy już po trzech sekundach, natomiast druk dwustronny dla jednego arkusza to około 10 sekund. Drukowanie zdjęcia na papierze 10 x 15 cm to mniej więcej 30 sekund. Czas również jest dobry.
Muszę dodać, że drukarka prezentuje też niezłą kulturę pracy – ruchy głowicy drukującej są bardzo ciche, ale nieco bardziej słychać rolki, które przesuwają papier. Mimo wszystko nie sądzę, że GX7040 wytrąci kogoś z rytmu pracy, kiedy tylko zacznie drukować.
Poniżej znajdziecie kilka przykładowych dokumentów i zdjęć wydrukowanych w recenzowanym urządzeniu wielofunkcyjnym. Jednocześnie są to przykłady skanów wykonanych na tym samym sprzęcie.
Koszt dedykowanych dla GX7040 materiałów eksploatacyjnych w dniu publikacji recenzji to:
Producent podaje maksymalną liczbę stron, jakie da się wydrukować z kompletem butelek. W rzeczywistości do takich liczb można się zbliżyć tylko w przypadku drukowania dokumentów w maksymalnie standardowej jakości. Zdjęcia to już inna bajka i materiały eksploatacyjne kupować trzeba częściej. W końcu pokrycie strony tuszem jest w tym wypadku stuprocentowe. Nie chcę jednak dawać jasnej deklaracji, ile zdjęć wydrukujecie na jednym zestawie butelek. Z pewnością liczba ta będzie kilkukrotnie niższa w porównaniu do dokumentów.
W mojej opinii tusze mogłyby być nieco tańsze, szczególnie w przypadku czarnego. Są to jedne z najdroższych oryginalnych atramentów do drukarek Canona. Mimo wszystko ciągle nie zmienia to faktu, że Canon MAXIFY GX7040 pozwala na tanie drukowania. Choć nie najtańsze.
W ustawieniach drukowania znajdziecie wszystko to, co niezbędne. Od podstawowych opcji, jak: jakość wydruku, ustawienia papieru, funkcje dodatkowe, ustawienia strony czy drukowanie dwustronne. Niestety wielu z tych opcji nie ma w wersji mobilnej. Przykładowo, drukując ze smartfona, nie da się wybrać jakości druku, co jest raczej podstawową opcją.
Natomiast przydatnym ustawieniem, które dostępne jest w opcjach drukarki to tryb cichy. Jeśli komuś zależy na maksymalnym skupieniu, warto skorzystać z tej funkcji, ponieważ rzeczywiście jest ciszej. Choć już w trybie normalnym drukarka nie przeszkadza. Trzeba jedynie pamiętać, że dodatkowe wyciszenie kosztuje kilka sekund więcej w trakcie drukowania każdej strony.
Druga niezwykle ważna funkcja urządzenia to oczywiście skanowanie. Szczególnie przyjrzałem się podajnikowi dokumentów skanera z dupleksem, co w przypadku pracy biurowej może być na wagę złota.
Podobnie, jak w przypadku drukowania, tak również i ze skanowaniem GX7040 radzi sobie świetnie. Jakość jest bardzo dobra, a czas skanu to mniej więcej 7 sekund dla formatu A4 i w rozdzielczości 200 dpi. Najniższą dostępną rozdzielczością jest 75 dpi, a najwyższą 600 dpi. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcecie później powiększyć dokument lub fotkę. Na co dzień wystarcza 200 lub 300 dpi.
Przejdźmy teraz do kopiowania z użyciem dwustronnego ADF. A sam byłem najbardziej ciekaw tej części testu. Po włożeniu kartek do podajnika, urządzenie od razu wykryje, że coś znajduje się w ADF-ie. Kartki, które włożyłem do podajnika były dosyć mocno pogięte, co miało utrudnić zadanie. Natomiast proces kopiowania pięciu dwustronnych arkuszy przebiegł bez najmniejszych problemów. Zarówno w kolorze, jak i monochromie trwało to około półtorej minuty. Wniosek z tego jest prosty i jak najbardziej pozytywny – ADF działa dokładnie tak, jak można tego oczekiwać.
Działanie ADF-u, jak i zresztą całego urządzenia, zobaczycie na poniższym nagraniu.
W przypadku chęci skanowania czy kopiowania również dostępne są wszystkie niezbędne opcje. Od wyboru rozmiaru, rozdzielczości i koloru aż po format pliku. Przydatnymi funkcjami jest wysyłanie skanów bezpośrednio do programu pocztowego czy do usługi w chmurze. Z kolei w razie potrzeby przepisania dużej ilości tekstu z kartki do Worda czy innego edytora, bezcenny jest OCR. Wszystkie dostępne funkcje działają bez zarzutów. Z wyjątkiem wspomnianego OCR-a, któremu troszkę brakuje do ideału – różnie bywa z rozpoznawaniem polskich znaków.
Canon MAXIFY GX7040 to urządzenie wielofunkcyjne, które sprawdzi się w wielu zadaniach i poradzi sobie z typowo biurowym obciążeniem. Wyróżnia je bardzo dobra jakość druku i skanu. Dotyczy to zarówno zdjęć, jak i dokumentów. Szybkość drukowania jest wysoka, co pozwoli zaoszczędzić sporo cennego czasu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są aż cztery podajniki papieru (jeśli włączyć w to ADF), co znacząco ułatwi pracę tym, którzy drukują w kilku formatach papieru.
Z panelu dotykowego korzysta się bardzo wygodnie, głównie ze względu na duże przyciski i możliwość zmiany kąta nachylenia. ADF z dupleksem działa bez zarzutów i radzi sobie nawet z pogiętymi kartkami. Patent na dolewanie atramentu jest nie dość, że prosty, to jeszcze bezpieczny, ponieważ trudno jest cokolwiek rozlać. Dołóżmy do tego niezwykle prostą konfigurację i otrzymujemy urządzenie (niemal) idealne.
Prawdę mówiąc jedyne, co sprawia, że czuję minimalny niesmak to koszt czarnego atramentu. Albo inaczej – jego wydajność. 189 zł za 6000 stron to wynik raczej średni. I gdyby nie to, Canon MAXIFY GX7040 otrzymałby ode mnie maksymalną ocenę. Otrzymał dziewiątkę, choć bliżej jest mi do 9,5. Na razie jednak połówek na Geeksie nie mamy.
Na zakończenie recenzji GX7040 powiem krótko, ale wyraźnie – polecam!