Ranking tosterów – który toster wybrać, by tosty były jeszcze lepsze?

Chrupiące, delikatnie przypieczone kromki chleba, których złocistość ma ten niepowtarzalny smak i zapach. Złociste, nie czarne. Chrupkie, nie gumowate. Jaki wybrać toster, oto jest pytanie. Dzisiaj odpowiemy sobie na to pytanie i wybierzemy ten jeden toster, który będzie cieszył nasze oko, a jego wyroby będą cieszyły nasze podniebienie.

Czy ja w ogóle potrzebuję tostera?

Zapytał nikt nigdy. Rzecz jasna, każdy potrzebuje tostera. Może nie każdy o tym wie? Ale tosty lubią wszyscy. To jest fakt. Pieczywo bezglutenowe, keto, mączne, razowe… Nie ważne. Z opiekacza smakuje lepiej. Ciepłe, chrupiące pieczywo. Tostera używać można rzadziej, częściej, codziennie, raz na tydzień. W okresie zimowym prawdopodobnie częściej, w okresie letnim rzadziej.

Niezaprzeczalny jednak jest fakt, że toster po prostu cieszy i pomaga w codziennym życiu. Ułatwia i przyśpiesza proces komponowania i tworzenia posiłków (zwłaszcza śniadań i kolacji… i może podwieczorków i obiadów), dodaje smaku i uroku codzienności. Pyszny tost to coś, na co zawsze można mieć ochotę. Warto jest mieć więc również opiekacz, by zawsze móc sobie tosta przyrządzić.

ranking tosterów geex

Ranking tosterów – Jaki toster kupić?

Tosterów na rynku jest kilka rodzajów dlatego przyjrzymy się wadom i zaletom każdego z nich. By najtrafniej ocenić, który z podanych egzemplarzy będzie najlepszy, wpierw ocenimy nasze potrzeby. Co warto wziąć pod uwagę przed kupnem tostera?

Sprecyzowane oczekiwania i potrzeby

Jeżeli prowadzimy hotelową restaurację przyda się toster o dużej mocy i o większej liczbie miejsc na kromki. Jeżeli toster to po prostu narzędzie do przygotowywania rodzinnych posiłków, duża moc się przyda, ale cały chleb naraz nie musi wchodzić. Z kolei dla tych, którym się nie spieszy, a i jedzą jak wróbelki, niewielki toster o mniejszej mocy będzie idealny.

Czy zależy nam na designie tego przedmiotu? Czy kolor i jego wygląd mają dla nas znaczenie? Może jakiś z charakterem retro? A może bardziej nowoczesny wygląd? Do wyboru, do koloru. Dosłownie. 

Wybierzmy nie tylko funkcjonalny toster, ale i taki, który nie będzie brzydkim meblem. Warto poświęcić chwilę na przenalizowanie nie tylko technicznych parametrów urządzenia, ale po prostu spojrzeć na to ludzkim okiem i powiedzieć o, ten mi się podoba.

Funkcje tosterów – czego nam potrzeba?

Tostery mają nie tylko funkcję robienia tostów (czyli opiekania chleba na ten pysznie wyglądający złocisty kolor), ale mogą nam służyć innymi funkcjami, o których warto wiedzieć. O czym mowa?

  • Regulacja stopnia zarumienienia – czyli jak złocista kromka ma na końcu wyjść. Możemy dobrać, czy pieczywo ma być bardziej zarumienione, mniej – czy ma być spieczone, czy delikatnie spalone. Wszystko zależy od nas. A im więcej opcji regulacji, tym większa szansa, że toster będzie nam przygotowywał tosty dokładnie tak, jak chcemy. Nasz ranking tosterów uwzględnia ten aspekt.
  • Rozmrażanie – to kolejna funkcja, którą warto wziąć pod uwagę. Ranking tosterów nie byłby kompletny, gdyby nie wspomnienie o tej funkcji. Dobrą praktyką jest mrozić pieczywo, by dłużej zachowywało świeżość. Jeszcze lepszą jest robienie tostów z pieczywa wyciągniętego wprost z zamrażalnika. Niektóre tostery to potrafią. Czy to potrzebne? Oceńcie sami.
  • Odgrzewanie – tost zrobiony, ale nie odebrany na czas? Stracił swoją temperaturę i jest zimny? To już nie problem. Niektóre tostery mają funkcje odgrzewania tostów. To przydatna funkcja, którą warto wziąć pod uwagę wybierając toster.
  • Moc grzania – toster nie grzejnik ani piekarnik. To prawda. Ale jednak moc grzania to kluczowy aspekt w naszym rankingu tosterów. Dlaczego? Bo to właśnie od tego zależy, czy tost będzie chrupiący, i jak długo zajmie opiekanie pieczywa. Chwilę dłużej można poczekać, ale bez przesady. Najczęściej tostery mają moc między 800 W, a 2000 W. Wybierzmy mądrze.
  • Wygoda użytkowania – nieporęczne narzędzie, które parzy użytkownika, a nie opieka chleb to słaby zakup. Niech nasz toster będzie miał możliwość podniesienia kromek do góry, by móc je spokojnie wyjąć. Może tacka na okruchy? Ta pomoże czyścić toster. A nóżki antypoślizgowe? Przydadzą się, gdy na blacie zrobi się niemały ruch.
  • Wygląd – czyli aspekt, o którym w naszym rankingu tosterów już mówiliśmy. Nie tylko ma działać, ale i wyglądać. To rzecz subiektywna i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Ranking tosterów – na co warto zwrócić uwagę kupując toster?

Cena, jakość, stosunek jednego do drugiego. To tylko frazesy. Warto posiłkować się przede wszystkim swoimi potrzebami oraz wymaganiami względem tostera. Kupując niewielki toster o słabej mocy możemy się rozczarować robiąc tosty dla większego grona osób. Zbyt duży toster może być nieporęczny. Wybierając ten większy, warto zastanowić się, jak ten będziemy czyścili?

Jeżeli toster często będzie przenoszony, warto, żeby był lżejszy. To nie musi oznaczać mniejszego tostera, ale zrezygnowanie z aluminiowej obudowy. Obudowa kompozytowa może łatwiej się czyścić, za to jest bardziej podatna na uszkodzenia. Dobry toster to taki, który będzie w pełni nam odpowiadał.

Ranking tosterów – lista


Najpierw podłączamy toster do sieci, potem dajemy mu chwilę, by się nagrzał. Po czasie, który szczegółowo powinna określać instrukcja wkładamy pieczywo do środka. Gotowe tosty same powinny wyskoczyć, ale toster możemy zatrzymać odpowiednim przyciskiem.

Toster w pierwszej kolejności należy oczyścić z okruszków. Warto więc kupić toster z wysuwaną tacką na okruszki. Potem wilgotną szmatką przetrzeć go w miarę możliwości. Nie należy tostera wkładać pod bieżącą wodę, nawet kiedy ten jest odłączony.

Odpowiedzi mogą być dwie:

  • toster nastawiony jest na zbyt mocne grzanie - zmniejszyć wtedy należy moc tostera 
  • Toster grzeje za długo - należy zmienić określony czas grzania